El- Munkizü Mine'd Dalal ve Tasavvufi İncelemeler

9,0/10  (10 Oy) · 
24 okunma  · 
10 beğeni  · 
770 gösterim
İmam Gazzali’nin el-Munkizu mine’d-Dalal adlı eseri hâlâ güncelliğini koruyor.
Öyle düşünüyorum ki insanlar “varlığın sebebi” üzerinde kafa yoranlar ve yormayanlar olarak ikiye ayrılıyor. İnsanlığın en başından beri varoluş sebebini doğru yerde (yani dinde) arayanlar olduğu gibi, yanlış yerlerde de arayanlar olmuş. Bugünün insanı ise hayatın anlamını düşünmeme konusunda pek maharetli. “Acaba ben niçin yaşıyorum?”, “Bunu almalı mıyım, almamalı mıyım?” ve “Bu işi yapmalı mıyım?” gibi sorular yerine “Nasıl daha iyi yaşarım?”, “Bunu kaça alırım?” ve “Bu işi nasıl yaparım?” tarzında sorular daha sık soruluyor artık. Yani “niçin” değil de, hep “nasıl” ön planda. “Niçin”ini, yani temel referanslarını kaybeden insan da dünyaya aç kurtlar gibi saldırmayı ihmal etmiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  6055996147
 • Yayınevi:
  Kayıhan
 • Kitabın Türü:
Birmuallim 
 06 Şub 00:38 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yoğunluktan okumak beş günlük bir zamanımı aldı ama şunu söyleyebilirim ki eğer Gazali'ye ilgi duyuyorsanız bir günde bitirebileceğiniz bir kitap. Kitabın adının Türkçe'ye çevirisi; Dalaletten Çıkış Yolu... Adından da anlaşılacağı üzere Gazali kitabında kendi doğru yolunu nasıl bulmuş onu anlatmış bizlere. Bunu anlatırken yanlış olduğunu düşündüğü yolları açık sözlülükle dile getirmiş. Ben Gazali'ye ilgi duyduğum ve öğrenmek istediğim için zevkle okudum. Tavsiye ederim.

İbrahim Karabaş 
26 Oca 14:14 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tip derinliği ve anlamı yönünden büyük eserlerin daha çok anlam ve derinlik kazanması ve okuyanın zihin kapılarını sonuna kadar açması için aynı değerde başka eserlerle pekiştirilmesi için Rene Descartes - Yöntem Üzerine Konuşma ile yakın zamanlarda okunması şahane olacaktır.

Kitaptan 8 Alıntı