Elçiye Zeval Olmaz 16. - 18. Yüzyıllarda Osmanlı’da Yabancı Elçiler

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
521 gösterim
16. - 18. Yüzyıllarda Osmanlı'da Yabancı Elçiler

Büyük Türk'e elçi olmak kolay değildi. Dünyanın en önemli ticaret merkezi konumundaki İstanbul'da usta diplomat olmak yetmiyordu, güçlü ve dayanıklı olmak da şarttı. Payitahtta onları, rakip ülkelerin elçileriyle entrika dolu, acımasız bir savaş bekliyordu.Osmanlı yöneticilerin çok farklı diplomasi yöntemlerine de ayak uydurmak zorundalardı. Kaptanıderya Gazi Hasan Paşa'nın aslanı dizlerinin dibine çöktüğünde sakin kalmayı başarmak; sadrazam Rüstem Paşa topatan kavunu eşliğinde tehdit dolu alışılmamış bir haber gönderdiğinde, aynı yaratıcılıkta karşılık verebilmek gerekiyordu.Elçiler arasında, İstanbul elçiliğinden sonra Fransa dışişleri bakanlığı da yapan Vergennes gibi, hayallerindeki kadına Beyoğlu'nda rastlayarak aşkı ve mutluluğu İstanbul'da bulanlar da vardı, burada hayatını kaybedip bir daha ülkesine dönemeyenler de...Güzin Özen Yılmaz bu kitapta, 16. ve 18. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda görev yapmış yabancı elçilerin, ilginç ve renkli öykülerini gün ışığına kavuşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789751416162
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Gamze Toker 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

XVI.ve XVIII. yüzyıllar Osmanlı'nın ilki altın ikincisi bu altınlığın değişip dönüşmeye başladığı dönem olarak bilinir. Ama Avrupa için bu durum uzun bir süre hatta XX.yüzyılda bile "Altın Devir" olarak kalmıştır. İşte bu kitapta Avrupalı elçilerin dolayısıyla Avrupalıların Osmanlı'yı nasıl "gördüğü" anlatılmış.

Kitaptan 1 Alıntı

Gamze Toker 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fransız kralının sofistike bir dil kullanarak incelikle ifade ettiği görüşünü kabaca özetleyecek olursak, XV. Louis, "Ne yapıp edin sakın Türklere, "Hayır" dedirtmeyin. Bunu söyleyeceklerini hissettiğiniz anda konuyu değiştirip uzaklaşın ve daha uygun bir zamanı bekleyin. Çünkü ağızlarından bir kez hayır çıktı mı artık Nuh der peygamber demezler ve asla geri adım atmazlar," diyordu.

Elçiye Zeval Olmaz, Güzin Özen Yılmaz (Sayfa 202 - France. Ministéere des affaires étrangéres. Recueil, 238.)Elçiye Zeval Olmaz, Güzin Özen Yılmaz (Sayfa 202 - France. Ministéere des affaires étrangéres. Recueil, 238.)

Kitapla ilgili 1 Haber

Elçiye Zeval Olmaz
Elçiye Zeval Olmaz Gazeteci Güzin Özen Yılmaz, “Elçiye Zeval Olmaz” isimli kitabında İngiliz, Fransız ve Venedik elçilerinin Osmanlı İmparatorluğu ve birbiriyle olan ilişkilerini anlattı.