Eldivenler, Hikâyeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.473
Gösterim
Adı:
Eldivenler, Hikâyeler
Baskı tarihi:
Eylül 2009
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753427272
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Murathan Mungan'ın yaşama dair derin ve incelikli gözlemlerle zenginleştirdiği bu öyküler, kadınlar hakkında, erkekler hakkında, ilişkilerin gerilimi hakkında, ebeveynler hakkında, zamanın geçiciliği ve bazen de "oturup kalması" hakkında, tesadüfler hakkında, kısacası hayat hakkında... Eldivenler, Hikayeler on öyküden oluşuyor. Eldivenler, Ansızın her şey, Kaset, Yaz gibisi var mı? Kötü adamla kötü kadının aşkı üzerine küçük bir film, Krepen'in duvarı, Islık, Çarpışma, Tabut ve Geçici kesinlikler.
168 syf.
·5 günde·9/10
1 ay içerisinde okuduğum 5. Murathan Mungan kitabı. Hayatıma bir yazar daha katmış olmanın mutluluğu içerisindeyim. Tam olarak sevdiğim türden bir yazar kendileri. Okuduğum hiçbir kitabında hayal kırıklığına uğramadım ve diğer kitaplarını da zamanı geldiğinde okuyacağım.

Sevgili Murathan Mungan bu kitabında tam 10 adet öyküye yer vermiş. Bütün öyküleri kendi içerisinde ayrıca güzel bir tat bırakıyor damağınızda. Ben de aldığım keyfi benliğime yayarak okudum. Hiç acele etmedim. Bıraktım kendimi Murathan Mungan'ın büyülü cümlelerine. En beğendiğim öyküleri, Eldivenler, Çarpışma ve Geçici Kesinlikler öyküleri oldu.

Kitabı tavsiye etmekten ziyade Murathan Mungan'ı tavsiye ediyorum. Gerçekten de bu dönemde sayısı az bulunan cinsten bir yazar. Bambaşka diyarlara götürüyor insanı. Böyle, nasıl anlatsam, keyifli bir üslubu, yormayan bir dili ve merak uyandıran bir anlatış tarzı var. Hadi gidin bir Murathan Mungan kitabı alın ve siz de bu keyfe ortak olun.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İçinde birbirinden güzel hikayeler olan harika kitap.. Her bir hikayenin içindeydim sanki. Favorim en sonuncusu.. Onu hiç tanımadım ama hala seviyorum..
168 syf.
·2 günde·9/10
Ne zaman içim sıkılsa, hayatla baş edemeyeceğim noktaya gelsem hemen bir Murathan Mungan kitabı alıyorum elime. O sözcükler ruhuma her zaman iyi geliyor. O yüzden bekleterek yavaş yavaş okuyorum. Bir kere o sözcüklerin büyüsüne kapıldım mı ne mutsuzluk kalıyor ne hüzün. Benim için hep özel yeri olacak.
Bu kitapla ilgili söylenecek fazla bir cümlem yok zira eldivenler gibi harika bir hikayeyle başlayan bir kitabın beğenilmemesi gibi bir durum olamaz zannımca ki bitiş öyküsü de epey bir zaman duracak başucumda.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Murathan Mungan benim en sevdiğim yazarların içinde. Onu ne zaman okusam rahatlıyorum. Unuttuğum incelikleri hatırlıyorum. Duygu ve düşünce dünyasını o kadar doğru ve çarpıcı kelimeleri kullanarak ifade ediyor ki, hayran olmamak elde değil. Eldivenler, Hikayeler kitabı, birbirinden güzel 10 hikayenin bulunduğu harika bir kitap.Özellikle 'Eldivenler', Yaz gibisi var mı?', Kaset, 'Kötü adamla kötü kadının aşkı üzerine küçük bir film' hikayeleri sevdiklerimden bir kaçı...Ben çok beğendim. Tüm Murathan Mungan sevenlere ve belki de okumak isteyenlere bilhassa öneririm.
168 syf.
Ne tuhaf, insanda bunu düşündüren şey kadının ölmüş olmasının bilgisinden çok, toplamına hayat dediğimiz gündelik alışkanlıklarımıza işaret eden bir eşyanın varlığı oluyor. İçi boşalmış bir sabahlık, birdenbire ölümü her şeyden çok daha iyi anlatabiliyor. Eşya da insandan böyle alıyor öcünü.
168 syf.
Murathan Mungan'ı daha önce hiç okumamıştım. Halk Kütüphanesinde bu kitabını alırken de hiçbir beklentim olmadan sadece "okumak" için almıştım. Medyada, sosyal mecralarda onun daha çok şair kimliğini görüyordum. Fakat elimdeki bu kitap 10 farklı öyküden oluşuyordu. Kitaba ismini veren "Eldivenler" öyküsü ilk sırada. Uzun zamandır öykü okumamış olmanın da açlığıyla başladım kitaba. Başladığım gibi bitirdiğim kitaplardan biri oldu.

Kitap 159 sayfadan ibaret. Farklı farklı öyküler, gerçekçi durumlar, hepimizin hayatında en az bir tanesinin olduğu karakterlerle örülmüş öyküler. Birkaç öykü de eşcinseller üzerine kurgulanmış. Homofobik birisi için belki sorun oluşturabilir.
Hangi öyküler olduğunu burada belirterek "spoiler" vermeyeceğim.

Dil olarak "Ansızın Her Şey" adlı öyküsünde söylediği gibi 'sade, duru bir anlatım'ı var. Okuyup bir köşeye bırakılacak kitaplardan ayrılan özelliği de sanırım
bu. Çünkü kütüphaneye iade etmeden önce özellikle Eldivenler adlı öyküyü tekrar okumak istedim ve okurken sanki ilk kez okuyormuşum gibi hissettim.

Özetlemek gerekirse; yazarla tanıştığım bu kitap, onun diğer eserlerini de okuma isteği uyandırdı bende. Özellikle diğer öykü kitaplarını. Öykülerde yaşanan olaylar ve anlatımı en önemli faktör oldu benim için. Süslü cümlelerden uzak, zoraki uzatılmış cümlelerin bulunmadığı,su gibi sakince akıp giden cümlelerden oluşan "ELDİVENLER, HİKAYELER"i, yaşam telaşına 10 öykülük bir mola olarak tanımlıyorum ben.

Sevgiyle ve kitapla kalın.
168 syf.
Özellikle ilk hikaye mest etmişti, hikaye sonunda sorduğu sorunun cevabını bulduğumu düşünmüştüm, hem acı hem tatlıydı. Ara ara açıp hala altını çizdiğim cümleleri okuduğum kitaplardandır.
Öne çıkmıyor, geri çekilmiyor ; kardeşinin hatırasının başını bekler gibi dimdik öylece duruyor balkonda. Bu karanlık gecede birilerinin bir yerlerde olduğunu, hala bir yerlerde durduğunu bilmesini istiyor delikanlının. Herkesin ölmediğini, herkesin delirmediğini, herkesin tükenmediğini ; şimdi bir ıslığa azalmış olsa da bir zamanlar meydanlarda hep bir ağızdan söylenmiş marşın hâlâ bazı kalplerde çarptığını bilmesini istiyor.
168 syf.
·9/10
#alıntı
“Önceden bildiğimi şimdi başka türlü bildim: Gövde tek başına bir silahtı; hiçbir şey yapmadan öylece duran kayıtsız varlığıyla bile, bir insana yapılabilecek işkenceleri düşünüyordum. “
.
.
“Güzellik, başlı başına bir faşizmdi; dünyanın adaletsiz dağıtılan şeylerinden biriydi. Bedenler arasında çekilen sosyal tel örgüler ve bunların birbirine haram edilmesinin çeşitleri üzerine düşünüyordum uzun uzun..”

Sevgili Murathan’ın bu kitabı on adet öyküden oluşuyor. Bu öykülerin ortak bir yanı var. Genelinde yazarın en çok sıkıntı çektiği cinsel yaşamı yani eşcinsellik hakim.. Tamamen farklı bir konu hakkında okumaya başladığınız bir öykü birde bakıyorsunuz ki eşcinsel bir insanın öyküsüymüş meğer.. Ve yine farkettim ki yazarın daha önce hayatını anlattığı kitabı olan ‘ Harita Metod Defteri’ nde okuduğum kısımlar mevcut kitapta. Yani kendi hayatından bazı kısımları kişi isimlerini değiştirerek öyküleştirmiş. Bu arada ben en çok ‘Ansızın her şey ve geçici kesinlikler’ öykülerini sevdim.

Murathan Mungan daima okunması, anlaşılması gereken bir yazar bana göre. Çok zengin dili ve anlatımının güzelliği aşikar keyifli okumalar ️
168 syf.
·346 günde·Beğendi·9/10
"Eldivenler, Hikayeler" Murathan Mungan'ın on hikayeden oluşan kitabı.Eldivenler hikayesi ile Geçici Kesinlikler adlı öyküler kitapta en çok beğendiğim öyküler. Özellikle kitabın son hikayesi olan Geçici Kesinlikler, 36 sayfadan oluşan bir uzun hikaye. Aniden bırakıp giden sevgilinin ardından büyük bir üzüntüye kapılıp evine kapanan genç kadının tek ziyaretçisi, yaşadıklarının tek şahidi bir genç adamın ruhudur.
Mungan'ın hikayelerde kullandığı dil,yalın bir dil ve ağır edebiyat yapmadan anlatıyor hikayelerini.
168 syf.
·Beğendi·8/10
Öyle özlemişim ki Murathan Mungan' dan hikaye okumayı, kitabı bir günde bitirdim. 10 hikayeden oluşmakta. Eldivenler gibi leziz bir aperatifle açılıyor, "Geçici kesinlikler" isimli (benim favori hikayem oldu) muazzam bir tatlı ile bitiyor. Tadı damağınızda kalıyor. Birazcık daha istiyorsunuz. Mungan karakter betimlemelerini ve karakterlerin iç dünyalarını öyle güzel kelimelerle anlatıyor ki tadından yenmiyor yahu. Gerçekten resmen tat aldım kitaptan. Bir de şunu ekleyeyim, ne zaman kendisini okusam üzerimde, geçmişime ait tüm keşkeler ayyuka çıkıyor, canımı acıtıyor, hep bir şeyleri kaçırdım/kaçırıyorum hissi yaşatıyor. İlginç bir şekilde de bu durum acayip hoşuma gidiyor. Değişik bir psikoloji :) Mungan' a başlamak için harika bir kitap bence. Okuyunuz lütfen. Saygılar.
Sıradan olmanın koruyucu kabuğu içinde kendimi hayata ve başkalarına karşı hep daha güvenli hissetmişimdir.
“Edebiyat dediğin, geçmiş zaman işidir... Edebiyatla uğraşan insan şimdiki zamanda iğreti durur.”
Murathan Mungan
Sayfa 117 - Metis Yayınları
Benim ne olursa olsun, hiçbir durumda fazla oyalanmadan yoluna devam etmek gibi bir huyum vardır.
Murathan Mungan
Sayfa 45 - Metis Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eldivenler, Hikâyeler
Baskı tarihi:
Eylül 2009
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753427272
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Murathan Mungan'ın yaşama dair derin ve incelikli gözlemlerle zenginleştirdiği bu öyküler, kadınlar hakkında, erkekler hakkında, ilişkilerin gerilimi hakkında, ebeveynler hakkında, zamanın geçiciliği ve bazen de "oturup kalması" hakkında, tesadüfler hakkında, kısacası hayat hakkında... Eldivenler, Hikayeler on öyküden oluşuyor. Eldivenler, Ansızın her şey, Kaset, Yaz gibisi var mı? Kötü adamla kötü kadının aşkı üzerine küçük bir film, Krepen'in duvarı, Islık, Çarpışma, Tabut ve Geçici kesinlikler.

Kitabı okuyanlar 135 okur

  • Betül Okcan
  • Pınar Özkent
  • Kübranur Koç
  • Teodota
  • sueda reyyan
  • Mai Gün
  • Hilal Özlem
  • Mehmet Kesdal
  • Nihan Şahin
  • Emine Bilgin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%17.9
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%32.1
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.2
Erkek
%19.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.2 (6)
9
%37.8 (14)
8
%18.9 (7)
7
%18.9 (7)
6
%5.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%2.7 (1)
2
%0
1
%0