Eleanor ve Park

7,6/10  (206 Oy) · 
389 okunma  · 
136 beğeni  · 
4.708 gösterim
İki uyumsuz insan Sıradışı bir aşk

Eleanor
Kızıl saçlar, tuhaf giysiler. Park başını çevirene kadar onun arkasında duran; o uyanana kadar yanında uzanan; diğer herkesi daha soluk, daha sıradan ve yetersiz gösteren… Eleanor.

Park
Bir şarkıyı ona dinletmeden Eleanor'un seveceğini bilen; o sonunu anlatmadan esprilerine gülen; göğsünde, tam boğazının altında, Eleanor'u ona verdiği sözleri tutmaya itecek bir yere sahip olan… Park. İlk aşkın sonsuza dek sürmeyeceğini bilecek kadar zeki ama bunu deneyecek kadar cesur ve umutsuz, on altı yaşındaki iki talihsiz âşığın bir okul yılı boyunca süren hikâyesi. Eleanor, Park'la karşılaştığında siz de ilk aşkınızı ve nasıl da büyülendiğinizi hatırlayacaksınız...

"Eleanor&Park, genç olup bir kıza aşık olmanın ötesinde, genç olup bir kitaba âşık olma hissini de hatırlattı bana."
-John Green, Aynı Yıldızın Altında'nın yazarı-

"Komik, umut dolu, biraz küfürbaz, seksi ve hüzünlü… Bu tatlı aşk hikâyesi hem gençleri hem de yetişkinleri etkileyecek."
-Kirkus Reviews-

"Bu çekici, zeki ve naif hikâye gerçek aşkla dopdolu. Okurlar Eleanor&Park'a hayran kalacak."
-Gayle Forman, Eğer Yaşarsam'ın yazarı-

"Birbirini gerçekten çok seven ve mutluluklarının önüne çıkan her türlü zorluğu atlatabileceklerine inanan iki gence dair bu roman tam bir cevher."
-Caley Anderson-

"Rowell hikâye boyunca okuyucuyu sürekli şaşırtıyor ve aydınlık ile karanlığı son sayfaya kadar dengede tutuyor."
-Publishers Weekly-

"Eleanor ile Park'ın saf, çekingen fakat giderek olgunlaşan ilişkisi hem nefes kesici hem de yürek burkucu."
-Booklist-

"Eleanor & Park aşk ve dışlananlar hakkında nefes nefese okuyacağınız bir roman."
-Stephanie Perkins-

"Sevimli, cesur ve etkileyici…Rainbow Rowell aykırı iki âşığın unutulmaz öyküsünü kaleme almış.Yazarın ilk romanı kalbinize girip orada kalmanın bir yolunu bulacak."
-Courtney Summers-

2014 Michael L. Printz - Gençlik Edebiyatı Onur Ödülü
Boston Globe-Horn Book - 2013'ün En İyi Kitabı Ödülü
Publishers Weekly - 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı Ödülü
New York Times Book Review - 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
Kirkus Reviews - 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
ABD National Public Radio - 2013'ün En İyi Kitabı
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786053437130
 • Orijinal Adı:
  Eleanor & Park
 • Çeviri:
  Müge Kocaman Özçelik
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Aslında kitapla ilgili söylemek istediğim çok şey var . Hatta ben kitabın çoğu yerinde bağırmak istedim. Yazarın çok farklı bir yazım şekli ve ilginç bir mesaj aktarma yolu var. O kadar çok duygu ve acıya değiniyor ki afalladım. Kitabın yorumları ve arka kapağı size sanki sıradan ama hoş bir hikaye okuyacakmışsınız hissi veriyor, yani bana öyle gelmişti. Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum.

Ne desem bilemiyorum. Kasetçalarımı özledim. Ailem ve sahip olduklarım için şükürle doldum ve çok fazla kişiye hitap eden dualarıma yenilerini ekledim. Herkes benim kadar sarsılır mı okurken bilemiyorum fakat kitabı anlatacak kelimem dokunaklı olurdu. Öyle bir şeyler işte...

Nur D. 
 24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

4.5/5
İçimi ısıttı.
Yüzünüzde kimi zaman hülyalı bir tebessüm oluşturan kimi zaman buruk bir iç çekişe neden olan samimi bir hikaye. Bazı anlarda beni kitabı kapatıp birkaç saniye de olsa kendimle baş başa kalmaya sevk etti.

Doğrusu yarım puanı neden kırdım tam emin değilim. Nedeni olsa olsa "Sonsuza dek mutlu yaşadılar." cümlesini yüksek sesle duymak isteyen içimdeki ufak çocuğun teessüfü olabilir.

Her şeyden öte Rainbow Rowell'a kitap boyunca yaşattığı tüm duygular ve en önemlisi sonunda hediye ettiği gülücük için teşekkür etmek istedim.

angelsbooks 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Kapağı kadar sevimli bir kitap. Bir güzel gençlik hikayesi. Akışı çok tatlı. Sevimli. Böyle tebessüm üzerine tebessüm filan. Yalnız çok fazla beklentiye girmişim. Sonu biraz hayal kırıklığı oldu. Sanki anlatılması gerekenler anlatılmamış gibiydi. Son paragrafı 4-5 kez tekrar okuma gereği duydum. Kötü bir kitap değil ama siz siz olun benim kadar beklentiye girmeyin.

Ela yum 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Standartların dışına çıkmış bir kitap.. farklı.
Bana göre Rainbow Rowell bu kitapda, olması gereken diye bir şey olmadığını çok güzel anlatmış. Farklı olmanın ayrıcalık olduğunu. Aynı Elenor ve Park gibi. Birbirini tamamlayan, eğlenen, kaset çalarlarından müzik dinleyen, çizgi romanlarını paylaşan muhteşem bir çift onlar.
Sıradan lise kitaplarındaki güzel, zayıf, manken gibi olmasına karşılık sakar, masum ve hiç bir şeye kafası basmayan kızlardan değil Elenor. Ve yine sıradan lise kitaplarındaki yakışıklı, zengin, yapılı ama kimseyle konuşmayan, kızlara ve çevresindekilere iğrenç davranan bir kötü çocuk da değil Park. Yine sıradan lise kitaplarındaki gibi önce kavgayla başlayıp sonra mütiş bir aşk yaşayan gençlerden değiller onlar.
Bu kitap her şey olabilir ama kesinlikle sıradan değil.

Kader‘in kitaplığı... 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Aslında kitapla ilgili söylemek istediğim çok şey var . Hatta ben kitabın çoğu yerinde bağırmak istedim. Yazarın çok farklı bir yazım şekli ve ilginç bir mesaj aktarma yolu var. O kadar çok duygu ve acıya değiniyor ki afalladım. Kitabın yorumları ve arka kapağı size sanki sıradan ama hoş bir hikaye okuyacakmışsınız hissi veriyor, yani bana öyle gelmişti. Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum.

Ne desem bilemiyorum. Kasetçalarımı özledim. Ailem ve sahip olduklarım için şükürle doldum ve çok fazla kişiye hitap eden dualarıma yenilerini ekledim. Herkes benim kadar sarsılır mı okurken bilemiyorum fakat kitabı anlatacak kelimem dokunaklı olurdu. Öyle bir şeyler işte...

▪ Elif 
08 Nis 21:37 · Kitabı okudu · 7/10 puan

2 defa okuduğum nadir kitaplardan. Ne zaman doğru kişiyi bulamayacakmış gibi hissetsem ya da "güzellik" algısıyla ilgili kafa yorsam sarıldığım kitabım. İki farklı aile, iki farklı yaşam, iki farklı insan. Sıradışı hatta başta imkansız gibi görünen bu aşkın doğuşuna her satırda, sindire sindire şahit oluyorsunuz.
Normalde ben çok fazla "aşk" konulu kitapları tercih etmiyorum ama yazarın anlatımı o kadar güzel ve içten ki. Özellikle karakterlerin belirli özelliklerinin anlatımına bayıldım. Mesela Eleanor'un o zapt edilemez kızılımsı saçları ya da Park'ın çekik gözleri öyle bir kazınıyor ki zihninize!
Bazen sinirlendiren bazen güldüren bazen de gözlerimi dolduran sımsıcacık bir roman açıkçası Eleanor&Park. Özellikle gençlik kitaplarına ön yargı besleyen okuyuculara tavsiye edilir :))

Merve Akpınar 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaba dair öyle çok duygu var ki içimde nasıl ifade edebilirim kendimi hiç bilmiyorum. Yazar basit bir konu gibi başlıyor ama kitap gittikçe acılarla dolu, saf bir aşka dönüyor. İki zıt insan nasıl böyle masum bir aşka sahip olabilir diyor insan. Öncelikle okulda yaşanan olaylar özellikle Eleanor'un Shakespeare hakkındaki fikirlerine bayıldım. Ardından okudukları çizgi romanlar ve onlar hakkında konuşmaları da harikaydı. Eleanor için hayat gerçekten çok zordu ama beni kitapta en çok üzen ve şaşırtan kısım üvey babası oldu. Kitabın son sayfaları aşırı heyecanlandım ve bir an evvel mutlu sonu yaşamak istedim ama yazar bu kısmı bize bıraktı. Bu yüzden kitaptan bir puan kırdım. Bilmiyorum bu kadar acılı bir kitap bence güzel bir mutlu son hak ediyordu ve bunu yazarın o güzel anlatımıyla yaşamak isterdim. Bunun dışında kitapta hiçbir eksik yoktu. Yazarın anlatımı akıcıydı ve konu çok sürükleyiciydi. Aynı gün başladım ve bitirdim. Çok duygusal biriyseniz mutlaka yanınıza yumuşak peçeteler alarak okuyun derim çünkü okumaya başlayınca ben dayanamayıp ağladım hem de sadece bir kez değil. Sonuç olarak Eleanor ve Park kesinlikle her yaştan insanın okuyabileceği içi ısıtan ve kalbi acıtan harika bir hikayeydi. Mutlaka okuyun derim.

sssulemmm 
 21 May 14:49 · Kitabı okudu · 39 günde · 6/10 puan

Kitabı yine şans eseri bir kitap ararken yine bir kitap rafında gördüm ve kitabın ön yüzündeki bir yazı bu kitabı almam gerektiğini düşündürdü. Yazıda “ Eleanor & Park , genç olup bir kıza aşık olmanın ötesinde , genç olup bir kitaba aşık olma hissini de hatırlattı bana. “ yazıyordu. Yazıya istinaden hemen alıp okumaya başladım. Başlarda sürükleyici olarak ilerleyen kitap sonraki sayfalarda sıkıcı gelmeye başladı benim için. Ama bir kitabı yarım bırakmayı sevmediğim için ve sonu belki beni tatmin eder diye yine de okumaya devam ettim. Biraz uzun süre sürdü okumam içimi ısıtan güzel yerlerde oldu ama sonu da beni pek heyecanlandırmadı. Sanki yarım kalmış bir kitap hissi uyandırdı bende. Beğenip beğenmemek arasında kaldığım bir kitap oldu. Yıllar sonra tekrar okur muyum? Diyecek olursam sanırım okumam.

Pişkin 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tek cümle ile de anlatabilirim kitabı ama bunu yapmayacağım kitap tek cümlelik incelemeyi hak etmiyor.
İnsanların dış görünüşe olan ön yargılarını silip yok etmelerinin gerekliliğini anlatmış yazar.Eğer Eleanor çok güzel bir fiziğe ve çok güzel bir yüze sahip olsa ama bunların yanında mizah,zekilik ve okuma yeteneklerinden yoksun olsaydı Park Eleanor'u sever miydi?Bence sevmezdi.
Birkaç kere okuduğum bu kitap beni her seferinde ağlatmayı başarıyor.Kesinlikle en sevdiğim romanlardan biri.

Gamze 
10 May 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sımsıcaktı. Okurken insanın içine hem neşe hem de büyük bir keder veriyor. Arka kapak yazısına bakıp basit bir gençlik kitabı beklemiştim ama çok daha fazlasını buldum. Yazarın dilini de çok sevdim. Akıp gidiyor kitap. Ruhların çarpışmasını ve birbirlerini bulmasını bir de gerçek aşkı buluyorsunuz hikayede. Gerçekten hoştu. Yazarı da tüm kitapları okunacaklar listeme ekledim.

4 /

Kitaptan 52 Alıntı

Hera 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Onu özlüyor muydu?
Onun içinde kaybolmak istiyordu. Onun kollarını bir sargı bezi gibi sımsıkı vücuduna dolamasını istiyordu.
Eleanor ona ne kadar çok ihtiyacı olduğunu belli ederse Park'ın arkasına bakmadan kaçacağına emindi."

Eleanor ve Park, Rainbow RowellEleanor ve Park, Rainbow Rowell
Büşra Kufacı 
12 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Senden ayrı olduğum zamanlarda nefes aldığımdan bile emin değilim...

Eleanor ve Park, Rainbow RowellEleanor ve Park, Rainbow Rowell
TARDİS 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama Park'ın yüzü âdeta sanat eseriydi. Ve tuhaf ya da çirkin bir eser değildi. Onun yüzü tarihin asla unutmaması için resmedilmiş gibiydi...

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 148)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 148)
Zekiye 
 13 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanlar gerçeklerle hissettikleriyle yüzleşemeyecek kadar korktuklarında hep "bu bir veda değil" derler.

Eleanor ve Park, Rainbow RowellEleanor ve Park, Rainbow Rowell
Damla 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Ben henüz senin benim problemim olmaktan çıkmana hazır değilim."

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 338)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 338)
Damla Özdemir 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Ben... sadece sana hoşça kal demek istemiyorum, Eleanor. Hiçbir zaman.''

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 306)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 306)
Aleyna Yılmaz 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...
"Söylemem gerekenden fazlasını söylemekten korkuyorum."
"Böyle bir şey yapmazsın."
"Sana gerçeği söylemekten korkuyorum."
..

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 125)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 125)
Damla Özdemir 
 01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Neden?''
''Bu soruyu sorup durmaktan vazgeç,'' dedi Eleanor öfkeyle. Ama göz yaşlarına engel olamıyordu. Hep aynı soruyu soruyorsun. Neden. Herkes seninki gibi bir hayata ya da aileye sahip değil. Senin hayatında her şeyin bir sebebi vardır. İnsanlar mantıklı davranır. Ama benim hayatım farklı. Benim hayatımda kimse mantıklı davranmıyor..''
''Buna bende mi dahilim?''
''Hah. Özellikle de sen.''

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 122)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 122)
Aristokrat 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Romeo ve Juliet'in ölümlerine üzülmüş gibi görünmüyorsunuz.."
"Üzülmek mi?"
“Bunu üzülmeye değer bulmuyor musunuz? İki genç âşık yerde cansız yatıyor. Bugüne dek bundan daha acıklı bir hikâye yazılmadı. Bu hikâye sizi etkilemiyor mu?"
"Sanırım hayır."
"Siz bu kadar soğuk bir insan mısınız? Bu kadar vurdum duymaz mısınız?"
"Sadece bunun bir trajedi olduğunu düşünmüyorum ."
"Trajedi tam olarak bu,"
"Ama onun bu iki âşıkla alay ettiği çok belli,"
"Kimin?"
“Shakespeare'in."
"Lütfen izah edin ..."
"Romeo ve Juliet arzu ettikleri her şeyi elde edebilen iki zengin aile çocuğu. Şimdi de birbirlerini istediklerini düşünüyorlar.’’
"Onlar birbirlerine âşık ..."
"Birbirlerini doğru düzgün tanımıyorlar bile."
"Bu ilk görüşte aşk."
"Bu sadece ilk görüşte, 'Ah, ne kadar da hoş birisi' diye düşünmek. Shakespeare, Romeo ve Juliet'in birbirlerine âşık olduklarına inanmamızı isteseydi daha ilk sahnede Romeo'nun Rosaline'e kafayı taktığını söylemezdi. O bu oyunda aşkla alay ediyor."

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 53)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 53)
Damla Özdemir 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Sen onu baban gibi hissedebiliyor musun?''
''Bilmiyorum,'' dedi Ben kayıtsız bir sesle. ''Bahsettiğin şey nasıl bir duygu ki?''

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 42 - Pegasus)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 42 - Pegasus)