Eleanor ve Park

7,6/10  (170 Oy) · 
309 okunma  · 
115 beğeni  · 
3.820 gösterim
İki uyumsuz insan Sıradışı bir aşk

Eleanor
Kızıl saçlar, tuhaf giysiler. Park başını çevirene kadar onun arkasında duran; o uyanana kadar yanında uzanan; diğer herkesi daha soluk, daha sıradan ve yetersiz gösteren… Eleanor.

Park
Bir şarkıyı ona dinletmeden Eleanor'un seveceğini bilen; o sonunu anlatmadan esprilerine gülen; göğsünde, tam boğazının altında, Eleanor'u ona verdiği sözleri tutmaya itecek bir yere sahip olan… Park. İlk aşkın sonsuza dek sürmeyeceğini bilecek kadar zeki ama bunu deneyecek kadar cesur ve umutsuz, on altı yaşındaki iki talihsiz âşığın bir okul yılı boyunca süren hikâyesi. Eleanor, Park'la karşılaştığında siz de ilk aşkınızı ve nasıl da büyülendiğinizi hatırlayacaksınız...

"Eleanor&Park, genç olup bir kıza aşık olmanın ötesinde, genç olup bir kitaba âşık olma hissini de hatırlattı bana."
-John Green, Aynı Yıldızın Altında'nın yazarı-

"Komik, umut dolu, biraz küfürbaz, seksi ve hüzünlü… Bu tatlı aşk hikâyesi hem gençleri hem de yetişkinleri etkileyecek."
-Kirkus Reviews-

"Bu çekici, zeki ve naif hikâye gerçek aşkla dopdolu. Okurlar Eleanor&Park'a hayran kalacak."
-Gayle Forman, Eğer Yaşarsam'ın yazarı-

"Birbirini gerçekten çok seven ve mutluluklarının önüne çıkan her türlü zorluğu atlatabileceklerine inanan iki gence dair bu roman tam bir cevher."
-Caley Anderson-

"Rowell hikâye boyunca okuyucuyu sürekli şaşırtıyor ve aydınlık ile karanlığı son sayfaya kadar dengede tutuyor."
-Publishers Weekly-

"Eleanor ile Park'ın saf, çekingen fakat giderek olgunlaşan ilişkisi hem nefes kesici hem de yürek burkucu."
-Booklist-

"Eleanor & Park aşk ve dışlananlar hakkında nefes nefese okuyacağınız bir roman."
-Stephanie Perkins-

"Sevimli, cesur ve etkileyici…Rainbow Rowell aykırı iki âşığın unutulmaz öyküsünü kaleme almış.Yazarın ilk romanı kalbinize girip orada kalmanın bir yolunu bulacak."
-Courtney Summers-

2014 Michael L. Printz - Gençlik Edebiyatı Onur Ödülü
Boston Globe-Horn Book - 2013'ün En İyi Kitabı Ödülü
Publishers Weekly - 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı Ödülü
New York Times Book Review - 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
Kirkus Reviews - 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
ABD National Public Radio - 2013'ün En İyi Kitabı
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786053437130
 • Orijinal Adı:
  Eleanor & Park
 • Çeviri:
  Müge Kocaman Özçelik
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
busunkitapligi 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Aslında kitapla ilgili söylemek istediğim çok şey var . Hatta ben kitabın çoğu yerinde bağırmak istedim. Yazarın çok farklı bir yazım şekli ve ilginç bir mesaj aktarma yolu var. O kadar çok duygu ve acıya değiniyor ki afalladım. Kitabın yorumları ve arka kapağı size sanki sıradan ama hoş bir hikaye okuyacakmışsınız hissi veriyor, yani bana öyle gelmişti. Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum.

Ne desem bilemiyorum. Kasetçalarımı özledim. Ailem ve sahip olduklarım için şükürle doldum ve çok fazla kişiye hitap eden dualarıma yenilerini ekledim. Herkes benim kadar sarsılır mı okurken bilemiyorum fakat kitabı anlatacak kelimem dokunaklı olurdu. Öyle bir şeyler işte...

Nur D. 
 24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

4.5/5
İçimi ısıttı.
Yüzünüzde kimi zaman hülyalı bir tebessüm oluşturan kimi zaman buruk bir iç çekişe neden olan samimi bir hikaye. Bazı anlarda beni kitabı kapatıp birkaç saniye de olsa kendimle baş başa kalmaya sevk etti.

Doğrusu yarım puanı neden kırdım tam emin değilim. Nedeni olsa olsa "Sonsuza dek mutlu yaşadılar." cümlesini yüksek sesle duymak isteyen içimdeki ufak çocuğun teessüfü olabilir.

Her şeyden öte Rainbow Rowell'a kitap boyunca yaşattığı tüm duygular ve en önemlisi sonunda hediye ettiği gülücük için teşekkür etmek istedim.

angelsbooks 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Kapağı kadar sevimli bir kitap. Bir güzel gençlik hikayesi. Akışı çok tatlı. Sevimli. Böyle tebessüm üzerine tebessüm filan. Yalnız çok fazla beklentiye girmişim. Sonu biraz hayal kırıklığı oldu. Sanki anlatılması gerekenler anlatılmamış gibiydi. Son paragrafı 4-5 kez tekrar okuma gereği duydum. Kötü bir kitap değil ama siz siz olun benim kadar beklentiye girmeyin.

El yum 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Standartların dışına çıkmış bir kitap.. farklı.
Bana göre Rainbow Rowell bu kitapda, olması gereken diye bir şey olmadığını çok güzel anlatmış. Farklı olmanın ayrıcalık olduğunu. Aynı Elenor ve Park gibi. Birbirini tamamlayan, eğlenen, kaset çalarlarından müzik dinleyen, çizgi romanlarını paylaşan muhteşem bir çift onlar.
Sıradan lise kitaplarındaki güzel, zayıf, manken gibi olmasına karşılık sakar, masum ve hiç bir şeye kafası basmayan kızlardan değil Elenor. Ve yine sıradan lise kitaplarındaki yakışıklı, zengin, yapılı ama kimseyle konuşmayan, kızlara ve çevresindekilere iğrenç davranan bir kötü çocuk da değil Park. Yine sıradan lise kitaplarındaki gibi önce kavgayla başlayıp sonra mütiş bir aşk yaşayan gençlerden değiller onlar.
Bu kitap her şey olabilir ama kesinlikle sıradan değil.

Kader karaş 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Aslında kitapla ilgili söylemek istediğim çok şey var . Hatta ben kitabın çoğu yerinde bağırmak istedim. Yazarın çok farklı bir yazım şekli ve ilginç bir mesaj aktarma yolu var. O kadar çok duygu ve acıya değiniyor ki afalladım. Kitabın yorumları ve arka kapağı size sanki sıradan ama hoş bir hikaye okuyacakmışsınız hissi veriyor, yani bana öyle gelmişti. Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum.

Ne desem bilemiyorum. Kasetçalarımı özledim. Ailem ve sahip olduklarım için şükürle doldum ve çok fazla kişiye hitap eden dualarıma yenilerini ekledim. Herkes benim kadar sarsılır mı okurken bilemiyorum fakat kitabı anlatacak kelimem dokunaklı olurdu. Öyle bir şeyler işte...

Merve Akpınar 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaba dair öyle çok duygu var ki içimde nasıl ifade edebilirim kendimi hiç bilmiyorum. Yazar basit bir konu gibi başlıyor ama kitap gittikçe acılarla dolu, saf bir aşka dönüyor. İki zıt insan nasıl böyle masum bir aşka sahip olabilir diyor insan. Öncelikle okulda yaşanan olaylar özellikle Eleanor'un Shakespeare hakkındaki fikirlerine bayıldım. Ardından okudukları çizgi romanlar ve onlar hakkında konuşmaları da harikaydı. Eleanor için hayat gerçekten çok zordu ama beni kitapta en çok üzen ve şaşırtan kısım üvey babası oldu. Kitabın son sayfaları aşırı heyecanlandım ve bir an evvel mutlu sonu yaşamak istedim ama yazar bu kısmı bize bıraktı. Bu yüzden kitaptan bir puan kırdım. Bilmiyorum bu kadar acılı bir kitap bence güzel bir mutlu son hak ediyordu ve bunu yazarın o güzel anlatımıyla yaşamak isterdim. Bunun dışında kitapta hiçbir eksik yoktu. Yazarın anlatımı akıcıydı ve konu çok sürükleyiciydi. Aynı gün başladım ve bitirdim. Çok duygusal biriyseniz mutlaka yanınıza yumuşak peçeteler alarak okuyun derim çünkü okumaya başlayınca ben dayanamayıp ağladım hem de sadece bir kez değil. Sonuç olarak Eleanor ve Park kesinlikle her yaştan insanın okuyabileceği içi ısıtan ve kalbi acıtan harika bir hikayeydi. Mutlaka okuyun derim.

Pişkin 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tek cümle ile de anlatabilirim kitabı ama bunu yapmayacağım kitap tek cümlelik incelemeyi hak etmiyor.
İnsanların dış görünüşe olan ön yargılarını silip yok etmelerinin gerekliliğini anlatmış yazar.Eğer Eleanor çok güzel bir fiziğe ve çok güzel bir yüze sahip olsa ama bunların yanında mizah,zekilik ve okuma yeteneklerinden yoksun olsaydı Park Eleanor'u sever miydi?Bence sevmezdi.
Birkaç kere okuduğum bu kitap beni her seferinde ağlatmayı başarıyor.Kesinlikle en sevdiğim romanlardan biri.

Ferda İ. 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Okuması çok keyif veren ve hızlıca okunabilen bir roman. Olayları hızlıca geçmemesi detaylıca anlatması ise başka bir artısı. Ama kitap bize ne katıyor? Edebi veya yazınsal hiç bir artısı yok. Yazar olsun olmasın herkes bu şekilde yazabilir. Konuysa evet belki bizi o ilk aşklarımıza duyduğumuz özleme götürüyor ama o kadar çok havada kalmışki... Yazar suya sabuna dokunmak istememiş. Hitap ettiği kitlenin yaş aralığının düşmesini istemiş. Araya müzik sıkıştırmış popüler olması için. Yani yazar çok satmak istemiş. Nitekim başarılı da olmuş. Kitabın sonunu da bir yere bağlayamamış. Sanki romantik film senaryosu yazıyormuş gibi ağlayalım istemiş sadece. Eğer sadece zaman öldürmek istiyorsanız okuyabilirsiniz.

Kübra çil 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Söze teşekkür ederek başlamak istiyorum. İnsan bu kitabı okurken her sayfasında kendi sahip olduğu şeylere şükretmeden duramıyor. Dünya üzerinde ne denli berbat ailelerin, yaşamların, hislerin olduğu göz önüne seriliyor. Bizim ufak sebepler için çığlıklarımız boşa diyoruz kendi kendimize. ''Onca kötü şeye rağmen nasıl dayanıyor?'' sorusu sıkça ziyaret ediyor bizi. Aslında göründüğü kadar büyük olmayan bir kızın iç dünyasını, aşık oluşunu ve bunun ne kadar değerli oluşunu görüyoruz..

nursena kan 
26 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı açıkçası okurken pek merak ederek okumadım. Evet aşk hikayesi değişikti ve ana karakterlerin davranışları hoşuma gitti ama o kadar. Kitap bana pek heyecan veremedi yani bilmiyorum kitabı çok sevemedim. Hatta bazı yerlerinde sıkıldım ama hoşuma giden yerlerde oldu. Kitapta sadece bir yerde etkilendim o da gerçekten aklınıza gelmeyecek bir şeydi. O etkilendiğim yer geçtikten sonra biri bunu nasıl yapabilir diye düşünmedim değil.
Kitabın gayet sade anlatımı vardı zaten kolayca anlaşılıyordu. Beğenmediğim bir tarafı ise sonuydu. Sonu daha iyi kurgulanmış olabilirdi diye düşünüyorum. Eğer boş zamanınız varsa ve kafanızı pek yormak istemiyorsanız okuyacağınız bir kitap.

4 /

Kitaptan 51 Alıntı

Hatice 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Onu özlüyor muydu?
Onun içinde kaybolmak istiyordu. Onun kollarını bir sargı bezi gibi sımsıkı vücuduna dolamasını istiyordu.
Eleanor ona ne kadar çok ihtiyacı olduğunu belli ederse Park'ın arkasına bakmadan kaçacağına emindi."

Eleanor ve Park, Rainbow RowellEleanor ve Park, Rainbow Rowell
TARDİS 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama Park'ın yüzü âdeta sanat eseriydi. Ve tuhaf ya da çirkin bir eser değildi. Onun yüzü tarihin asla unutmaması için resmedilmiş gibiydi...

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 148)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 148)
Büşra Kufacı 
12 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Senden ayrı olduğum zamanlarda nefes aldığımdan bile emin değilim...

Eleanor ve Park, Rainbow RowellEleanor ve Park, Rainbow Rowell
Zekiye 
 13 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanlar gerçeklerle hissettikleriyle yüzleşemeyecek kadar korktuklarında hep "bu bir veda değil" derler.

Eleanor ve Park, Rainbow RowellEleanor ve Park, Rainbow Rowell
Damla Özdemir 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Ben... sadece sana hoşça kal demek istemiyorum, Eleanor. Hiçbir zaman.''

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 306)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 306)
Damla 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Ben henüz senin benim problemim olmaktan çıkmana hazır değilim."

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 338)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 338)
Aleyna Yılmaz 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...
"Söylemem gerekenden fazlasını söylemekten korkuyorum."
"Böyle bir şey yapmazsın."
"Sana gerçeği söylemekten korkuyorum."
..

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 125)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 125)
Damla Özdemir 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Sen onu baban gibi hissedebiliyor musun?''
''Bilmiyorum,'' dedi Ben kayıtsız bir sesle. ''Bahsettiğin şey nasıl bir duygu ki?''

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 42 - Pegasus)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 42 - Pegasus)
Aleyna Yılmaz 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Park'dan
Eleanor'un kirpikleri çilleriyle aynı renkteydi.

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 190 - Pegasus Yayınları)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 190 - Pegasus Yayınları)
Damla Özdemir 
 01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Neden?''
''Bu soruyu sorup durmaktan vazgeç,'' dedi Eleanor öfkeyle. Ama göz yaşlarına engel olamıyordu. Hep aynı soruyu soruyorsun. Neden. Herkes seninki gibi bir hayata ya da aileye sahip değil. Senin hayatında her şeyin bir sebebi vardır. İnsanlar mantıklı davranır. Ama benim hayatım farklı. Benim hayatımda kimse mantıklı davranmıyor..''
''Buna bende mi dahilim?''
''Hah. Özellikle de sen.''

Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 122)Eleanor ve Park, Rainbow Rowell (Sayfa 122)