1000Kitap Logosu
Eleştirel Feminizm Sözlüğü
Eleştirel Feminizm Sözlüğü
Eleştirel Feminizm Sözlüğü

Eleştirel Feminizm Sözlüğü

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
4 Kişi
6
Okunma
3
Beğeni
151
Gösterim
376 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 39 dk.
Adı
Eleştirel Feminizm Sözlüğü
Basım
Türkçe · Türkiye · Dipnot Yayınları · Nisan 2015 · Karton kapak · 9786054878314
Orijinal adı
Dictionnaire Critique du Féminisme
Toplumsal olanın cinsiyetlendirilmesini ve onun etkilerini yöntemsel olarak görünür kıldığı ölçüde bu eserin doğası gereği epistemolojik bir ereği vardır. Aslında, nesnelerin temsilinde ve sözcüklerin, düşüncelerin, düşünce sistemlerinin üretilmesinde etkin olan erkek-merkezliliğin sorgulanması için bir sistematiğe varmanın peşindedir. Bu kitap, hiçbir görüngünün yansız akıllar tarafından şekillendirilmiş olamayacağı fikrini zorunlu hale getirmeyi ummaktadır - bunlar, ekonominin finansa ya da genel olarak iletişimin bilişime dönüşmesi kadar görünürde erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkilerden uzak görüngüler olsa bile. Feminist teori, kişiden kişiye, bir dönemden diğerine gezinirken, yeni kullanımlara ve bazen de farklı disiplinlere göre dönüşen göçebe teorilerdendir. Bu kitap bu yolculuğun rehberi olabilir ama yolculuğun yerine geçemez.” Cinsiyete dayalı işbölümü ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinden lezbiyenliğe, cinsellikten ev emeğine, annelikten istihdama, fuhuştan esnekleşmeye, feminist teorinin ve politikanın başvurduğu çeşitli kavramları ele alan bu sözlük, feminist tartışmalar için bir zemin oluşturacak nitelikte. Sözlükte ele alınan kavramlar kısa makalelerde, gerek tarihçeleriyle, gerekse güncel politikadaki uzantıları bakımından inceleniyor. Dolayısıyla Eleştirel Feminizm Sözlüğü, feminist teoriye olduğu kadar feminist politikaya da ışık tutuyor.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺32,69
Gülnar
bir alıntı ekledi.
Erkeklerle kadınların konumlan biyolojik bir kaderin sonucu değil, her şeyden önce toplumsal olarak kurulmuş konumlardır. Erkekler ve kadınlar, biyolojik olarak birbirinden ayrılan bireylerden oluşmuş bir -ya da iki- topluluktan çok daha öte bir şeyi oluştururlar. Erkekler ve kadınlar, aralarında özgül bir toplumsal ilişki -toplumsal cinsiyet ilişkileri- olan iki toplumsal grupturlar. Bütün toplumsal ilişkiler gibi bunlar da, bu özel durumda emeğin oluşturduğu, maddi bir temele sahiptirler ve kendilerini, cinsiyetler arasındaki toplumsal işbölümü, ya da daha özlü bir deyişle cinsiyete dayalı işbölümü araalığıyla ortaya koyarlar.
3
Gülnar
bir alıntı ekledi.
Egemenlik ilişkisinde ötekini görünmez kılmak söz konusudur: Onun basit, özel bir durumdan ibaret olduğu ve bu yüzden de geçerli bir muhatap olarak alınamayacağı düşünresini olumlamak, dolaylı olarak, egemenin evrensel olanın temsilcisi konumuna gelmesini güvence altına alır. Egemenlik pratiğinin, ötekinin mülksüzleştirilmesi ve vesayet altına alınmasının, kadınlann bedenlerine el konmasının bedeli budur.
4
2
...
1.000 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.