1000Kitap Logosu
Eleştirel Feminizm Sözlüğü

Eleştirel Feminizm Sözlüğü

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.0
5 Kişi
6
Okunma
4
Beğeni
197
Gösterim
376 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 10 sa. 39 dk.
Adı
Eleştirel Feminizm Sözlüğü
Basım
Türkçe · Türkiye · Dipnot Yayınları · Nisan 2015 · Karton kapak · 9786054878314
Orijinal adı
Dictionnaire Critique du Féminisme
Toplumsal olanın cinsiyetlendirilmesini ve onun etkilerini yöntemsel olarak görünür kıldığı ölçüde bu eserin doğası gereği epistemolojik bir ereği vardır. Aslında, nesnelerin temsilinde ve sözcüklerin, düşüncelerin, düşünce sistemlerinin üretilmesinde etkin olan erkek-merkezliliğin sorgulanması için bir sistematiğe varmanın peşindedir. Bu kitap, hiçbir görüngünün yansız akıllar tarafından şekillendirilmiş olamayacağı fikrini zorunlu hale getirmeyi ummaktadır - bunlar, ekonominin finansa ya da genel olarak iletişimin bilişime dönüşmesi kadar görünürde erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkilerden uzak görüngüler olsa bile. Feminist teori, kişiden kişiye, bir dönemden diğerine gezinirken, yeni kullanımlara ve bazen de farklı disiplinlere göre dönüşen göçebe teorilerdendir. Bu kitap bu yolculuğun rehberi olabilir ama yolculuğun yerine geçemez.” Cinsiyete dayalı işbölümü ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinden lezbiyenliğe, cinsellikten ev emeğine, annelikten istihdama, fuhuştan esnekleşmeye, feminist teorinin ve politikanın başvurduğu çeşitli kavramları ele alan bu sözlük, feminist tartışmalar için bir zemin oluşturacak nitelikte. Sözlükte ele alınan kavramlar kısa makalelerde, gerek tarihçeleriyle, gerekse güncel politikadaki uzantıları bakımından inceleniyor. Dolayısıyla Eleştirel Feminizm Sözlüğü, feminist teoriye olduğu kadar feminist politikaya da ışık tutuyor.
Annelik aynı anda, hem değer verilen bir özgüllüğü, yani birini dünyaya getirme gücünü; hem adına siyasal ya da sosyal haklar talep edilecek bir toplumsal işlevi; hem de ezilmenin kaynaklarından birini oluşturur. Bir bölünme unsuru olan annelik, feministler arasındaki teorik karşıtlıkları şekillendirmektedir.
18
Parsons'a göre aile, işlevi yeniden üretim ve sosyalizasyon olan bir kurumdur. Bu işlev, eril ve dişil doğalara dayandığı ileri sürülen bir rol paylaşımı dolayımıyla gerçekleşir. Evliliğe dayalı, çiftin ve çocukların oluşturduğu aile tek "gerçek" ailedir; diğer aile biçimlenmeleri işlev bozukluğu ya da sapmaya işaret eder.
21
376 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Feminizm anlayışı bir çox hallarda təhrif olunduğu üçün əslində nə kimi digər anlayışları özündə ehtiva edib araşdırdığını anlamaq üçün kiçik də olsa, axtarış tələb edən anlayışdır. Bu kitabı bu baxımdan tövsiyyə edərə bilərəm: Bu anlayışın bir sıra təməlləri haqqında məkumat verir və müxtəlif tarixi məqamlara da nəzər salır.
Eleştirel Feminizm Sözlüğü
Okuyacaklarıma Ekle
4