Eleven Minutes

·
Okunma
·
Beğeni
·
16,2bin
Gösterim
Adı:
Eleven Minutes
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
310
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007166046
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Harper Collins
Baskılar:
On Bir Dakika
On Bir Dakika
On Bir Dakika
Eleven Minutes
On Bir Dəqiqə
The new bestselling novel, now in paperback, from international literary phenomenon Paulo Coelho, author of The Alchemist. A chance meeting in Rio takes Maria to Geneva, where she dreams of finding fame and fortune, yet ends up working the streets as a prostitute. In Geneva, Maria drifts further and further away from love while at the same time developing a fascination with sex. Eventually, Maria's despairing view of love is put to the test when she meets a handsome young painter. In this odyssey of self-discovery, Maria has to choose between pursuing a path of darkness, 'sexual pleasure for its own sake', or risking everything to find her own 'inner light' and the possibility of sacred sex, sex in the context of love. A daring modern fable about the nature of love and sex.
240 syf.
Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilmiş, çoğumuza çok uzak aşina olmadığımız bir yaşam serüvenini anlatan, anlamamız için elinden geleni yapan ve farklı bakış açıları katacak bir kitap. Kendine çeken akıcı anlatımıyla yer yer kendi düşüncelerimi bulduğum yer yer hayret ettiğim, Maria'ı anlamakta zorlandığım ama hoşuma giden bir roman oldu.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Paulo Coelho, okurun ruhuna üfleme sanatında gerçekten kendini aşmış bir yazar. Hangi kitabını açıp okusanız bu hissiyatı insana olabilecek en güzel şekilde verir.

Yazarın üslubu öylesine akıcı ve uyumlu ki, insan kitabı okuyunca boşa söylenmiş söz veya boşa söz edilmiş konu göremiyor.

Gel gelelim bu esere..
"ON BİR DAKİKA" eseri yazarın bir fahişenin hayatında yaşamış olduğu serüveni anlatan bir eser. Burdaki ana karakterin adı Maria'dır.

Maria, işinin verdiği etkiyle insanları sadece cinsel ilişkiden ibaret görmeyen, insanın her ne kadar para için böyle bir işte çalışıyor olsa da, kendi benliğine ait olan, yaşadığı bu hayattan uzak kalmaya çalışan ve bu derece bir işin bile insanın ruhuna etki etmeyeceğini kanıtlamaya çalışan bir karakter.

Yazar Maria'ya verdiği rolde, Maria'nın sıradan fahişelik hayatını sürdürürken Ralf Hart adında genç bir ressamla tanışıp ve bu ikili arasında oluşacak olan aşkın, kendisinin defalarca yaptığı bütün cinsel ilişkilerin üstünde tutabilecek bir gücün olduğu mesajını vermiş. Peki nedir bu güç? Sadece masumluktan ve kalpten gelen saf katıksız bir aşk.

İnsan dünyasına bir fahişe gözüyle bizlere yansıtmaya çalışan yazar, insan dünyasının çok büyük bir hakimi olduğunu hissettiriyor. Kurduğu çoğu ifadeyi insan okuyunca hem hayretlere düşüp hem de yazarı bu inceliği yakaladığı için takdir etmemek elde değil.

İyi ki yazmışsın Paulo Coelho. İyi ki yazmışsın.. Serüvenlerin adamı olan bu yazarı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hangi kitabına dokunursanız dokunun, kitabın sonunda farkedeceğiniz tek şey kitabın da size, ruhunuza dokunmuş olduğu olacaktır...
238 syf.
·2 günde·5/10 puan
Eskiden Paulo Coelho kitaplarını okurken derin bir haz alırdım. İşlediği konulardan dolayı manevi olarak huzurlu olurdum. Yine aynı tadı almak ve hissetmek için On Bir Dakika kitabına başladım ama hayal kırıklığı oldu benim için. Bu sefer Coelho olayları yüzeysel anlatmış. Karakterin içine girememiş. Ya da bana öyle gelmiş olabilir.

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar, Maria adında bir fahişe varmış... Kitap bu cümlelerle başlıyor. Sonrasında Maria'nın çocukluktan başlayarak ilk aşkına, ilk hayal kırıklığına, kendini keşfine ve hayallerini gerçekleştirmek üzere İsviçre'ye gitmesi şeklinde devam ediyor. Konu olarak cinselliğin ağır bastığını söyleyebilirim. Bunlar spoiler değil kitabın arka kapağında bunlardan bahsediyor zaten.

Diğer özelliklerine gelecek olursak dili oldukça akıcı, anlaşılır bir şekilde ilerliyor. Daha ruhani bir şeyler okuyacağımı sanmıştım ama Coelho cinselliği ön plana koyarak beni şaşırttı. Bu açıdan hayal kırıklığına uğradım. Umduğumu bulamadığım için beş puan verdim ama okumayı düşünenlere tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar.
240 syf.
·9/10 puan
Tamamen özgür bir iradeden bahsedilebilir mi?
Ya da başka bir deyişle tamamen özgür bir iradenin gerçeklikte karşılığı var mı?
Varolmak, yaşayabilmek, yaşamak - öğrenerek, keşfederek, boyun eğerek, direnerek, kabullenerek- kendi hür iradenle tercihlerini yapabilmek, mümkün mü?
Yaşam bazen kendi tercihlerini sunmuyor mu? Koşullarında oluşmuş doğal seyrinde hangi özgür iradeden söz edilebilinir?
Bedenlerimiz, benliklerimiz, ruhlarımız özgürleşmeden..
Bu kitap bir kadının hikayesi... Bedenini, ruhunu, benliğini, dişiliğini, kadınlığını, cinselliğini hatta özünü tanımaya çağıran gerçek yaşamdan alınmış bir yalnızlık kitabı...
Aynı zamanda bir kadın üzerinden bir erkeğin de hikayesi..
Bedenini daha iyi yaşam uğruna pazarlalayan Maria adında bir kadının; aşka, güvene, acıya, hazza, arzuya,yalnızlığa, cinselliğe, sekse, erkeğe bakışını anlatan, tuttuğu günlüklerle de yüzleşen, sorgulayan bazen de kabullenen, kayıtsız kalan oldukça sürükleyici ve etkili bir kitap...
Her kadının yaşamında bir “on bir dakikası” var! desem;
Her kadının içinde bir “Maria” var! desem yanlış mı olur?...
Fahişeliği sözlük anlamından çıkaran bu kitap sayesinde onurumuzdan, karakterimizden, cinselliğimizden, benliğimizde vazgeçtiğimiz kimi zamanlar adına her kadın biraz fahişedir dersem çok mu yanılırım? Kimi eşinin, kimi sevgilisinin kimi dostunun kimi hayatının..
Ya da çok başka bir soru en masumcasından; özgürce cinselliğini keşfederek yaşayabilecek kaç kadın var??
— tüm kabullenişleri tüm kutsallarınızı yok sayarak ???
Kitapla Kalın
240 syf.
·10 günde·8/10 puan
İlk kez bu kadar ince bir kitabı elimde oyaladım. Başka sebepler de dahil olmak üzere kitabın kendisi bu süreci uzattı malesef. Paulo'nın yazı diline, akıcılığına ve karakterlerin ruhlarını bize en iyi şekilde yansıtmasına bayılıyorum. Gerçekten bu konuda başarılı bir yazar. Kitap Maria'nın başka bir ülkedeki serüvenini anlatıyor. Ama tek bir yönüyle ele alınmış bu. Yaptığı meslek ve ona hissettirdikleri hem başından geçenlerle hem de günlükleriyle aktarılmış. Kitabı elimde fazla oyaladığımdan belki ama çok da hayran kalamadım. Hayran kaldığım tek şey yazarın muhteşem anlatımıdır. Okuma tercihini size bırakarak iyi okumalar dilerim: )
240 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Gerçek bir hikayeden esinlenmiş bir hikaye... Oldukça akıcı bir kitap hiç sıkılmadım. Hatta sindire sindire okuduğum bir kitap oldu. Bana çok şey kattığını açık yüreklilikle söyleyebilirim. Dilerim herkes için öyle de olur.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
"On bir dəqiqə" - Paulo Koelhodan oxuduğum 3-cü kitab. Gerçək hadisələrdən ilhamlanaraq yazılan bu əsərdə dünyanın ən köhnə "sənəti" və gənc və gözəl qız Marianın həyatı və arzularından bəhs edilir. İş tapmaq üçün Brazilyadan ayrılıb Avropanı fəth etməyə gələn, həmçinin sevgi axtarışında olan Maria öz xoşu ilə "həyat qadını" olur. Bir il boyunca "işləyərək" pul toplayır və  Brazilyaya qayıdacağı zaman həyatının eşqi ilə qarşılaşır və illərdən bəri axtarışında olduğu sevgini tapır.
Kitabın türkcə tərcüməsini oxudum. Çox mükəmməl olmasa da normal idi. Daha çox Marianın gündəliyindən olan hissələri bəyəndim. Bəzi hissələrdə "mən nə oxuyuram" deyib yarım buraxmaq istədiyim də oldu. Sona doğru daha maraqla oxudum. Axıcı və az-çox maraqlı olsa da tövsiyyə edəcəyim bir kitab deyil.
*Qeyd: 18+ yaş kateqoriyasına aiddir.
240 syf.
On bir dakika, kitabın ortalarına gelene kadar hatta bazı sonuna gelen kimseler için cinsel içerikli bir sayfa yığınından ibaret olabilir. Ama özümseyerek okunursa altında yatan anlamların kavranabileceğini düşünüyorum.
Cinsel kavramlar, haz, tutku halen konuşmaktan çekinilen konular arasında bulunuyor. Seksin sadece bedenlere hitap ettiği, kişinin bu sürecte partneriyle doğru iletişim kurmak yerine hoşlanılmayan dokunuşlara sabırla karşılık vermesi daha doğru sayılıyor. Aslında cinsellikte bu tabular yer olmadığını Paulo Coelho gözler önüne seriyor.
Fahişe olarak adlandırılan Maria kalıplaşmış yargılar içinde boğulurken bir yandan da hayallerini kendine rehber edinerek nefes almaya çalışan genç bir kadın. Onun kurtuluşu ünlü ressam Ralp 'ın elinden olacak. Aşka inancını kaybeden Maria, sevmeyi tekrar Ralp' ın ruhunda bulacaktır. Seks onların arasındaki birinci mevzu değil, ruhlarını buluşturan bir köprü vaziyeti dedir
240 syf.
Özlemişim Paulo Coelho okumayı.Söz simyacısı Coelho,her kitabında farklı bir ruh dantelası örer.Bu dantelanın her ilmeğinde de yüreğimizin en saklı köşelerine dalga misali vurur.

Bu kitabı;
Eğer hayat sizin içinde ruhsal bir yolculuksa,tabularınızdan uzaklaşma cesareti gösterebiliyorsanız,insanlara ve yaşadıkları yaşamlara ön yargısız olma bilgeliğine erdiyseniz,
her yaşamın ve her durum ve davranışın bir hikayesi ve nedeni olduğu idrak edip,empati yapabilme arifliğine erdiyseniz veya
ermek istiyor bazen yine de kendinizi basma kalıp yargılardan kurtaramıyorsanız, okuyun.


Kitabın mesajlarından;
"Her insanın bedenine değil ruhuna dokunan insanlara ihtiyacı var."

Ben kendinde ruh barındıran bir beden değil, beden denen görünür bir parçası bulunan bir ruhum.”
240 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Sessiz bir ortamda kahve ile beraber okunmaya uygun bir kitap. Paulo Coelho mükemmel bir yazar. Bu kadar geç keşfettiğim için şanssızım belki ama bu yazarı anlayabilecek olgunluk seviyesinde yani anlayarak okuyor olduğum için de şanslıyım. Bu kitap ve bu yazar doğru zamanda doğru yerde olmak gibi benim için. Bir kadın olarak toplumsal kalıplardan uzak dürtüselliği anlatışından öyle etkilendim ki. Maria aslında bütün kadınları temsil ediyor. O birinin kızı, maceracı, iflah olmaz bir aşık, bir anne, bir öğrenci, bir öğretmen ve de bir fahişe. Yani aynı anda her şey. Tıpkı biz kadınlar gibi.
240 syf.
·14 günde·9/10 puan
Henüz daha yarısındayken yazmaya başladım düşüncelerimi, daha doğrusu hislerimi. Uzun zamandan sonra ilk defa bir kitap beni bu kadar etkiledi çünkü sevgi(sizlik) bakımından Maria bana çok yakındı, bizzat onu içimde yaşadığım oldu. Yüreğim buruk, gözlerim dolu yazıyorum bunları. Belki çok tasvip edilen bir kadın biçiminde çıkarmadı Paulo Coelho karşımıza onu ama hisleri... hisleri bi’ çoğumuza yakındı. Onun da dediği gibi “aşklarım doğmadan ölüyor”.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eleven Minutes
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
310
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007166046
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Harper Collins
Baskılar:
On Bir Dakika
On Bir Dakika
On Bir Dakika
Eleven Minutes
On Bir Dəqiqə
The new bestselling novel, now in paperback, from international literary phenomenon Paulo Coelho, author of The Alchemist. A chance meeting in Rio takes Maria to Geneva, where she dreams of finding fame and fortune, yet ends up working the streets as a prostitute. In Geneva, Maria drifts further and further away from love while at the same time developing a fascination with sex. Eventually, Maria's despairing view of love is put to the test when she meets a handsome young painter. In this odyssey of self-discovery, Maria has to choose between pursuing a path of darkness, 'sexual pleasure for its own sake', or risking everything to find her own 'inner light' and the possibility of sacred sex, sex in the context of love. A daring modern fable about the nature of love and sex.

Kitabı okuyanlar 2.828 okur

  • Demet AŞIGÜLÜ
  • Elif Duygu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları