Elia ile Yolculuk

·
Okunma
·
Beğeni
·
17182
Gösterim
Adı:
Elia ile Yolculuk
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059670616
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karakarga Yayınları
Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi.
Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri'nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.
Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan'ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli'nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker'in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.
120 syf.
·3 günde
Yine birçok şey öğrendiğim, son sayfasını kapattıktan sonra hemen bir dizi araştırmaya gireceğim ve bu sayede bilmediğim başka eserlere, filmlere ve yazarların dünyasına sürükleneceğim bir Zülfü Livaneli kitabı...
Elia Kazan ile dostluğunu daha önceki kitaplarından biliyordum. Bu kitabı okurken bu adamı yine kıskandım. Yaşar Kemal'le canciğer, Elia Kazan'la kadim dost, Arthur Miller ile fikir alışverişi yapmış, Gorbaçov ondan nasihat alıyor... Ne muhteşem değil mi? Fakat Ömer Zülfü Livaneli'nin bu seviyelerde bir dünya insanı olmasının en büyük sebebi çocuk yaşlardan beri durmadan ama durmadan okuması...
Örnek aldığım, okurluğunu yazarlığını, ve entelektüelliğini kıskandığım yazardır Ömer Zülfü Livaneli...
120 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar günümüz yazarlarından kalemi en yetkin olan Zülfü Livaneli’nin Elia ile Yolculuk kitabından bir alıntı yaparak incelemeye başlayacağım. “Sakın ola hiçbir şey için üzülme ama bol bol kız,öfkelen,dövüş,küfret ama üzülme.İnsanı üzüntü çürütür.”
Livaneli’nin bu eseri yol arkadaşlığı kitabıdır.Diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de çok şey kazanıyoruz.Bu kitapta Elia Kazan ile aralarındaki kadim dostuluğu kaleme almıştır.Livaneli kadim dostunun annesinin topraklarına buluşmasına vesile olup Anadolu’da kısa bir yolculuğa çıkarlar.Kitapta en beğendiğim ayrıntı illüstrasyonlar oldu.Çünkü okurken daha keyif alıp ve onlara bakıp orayalardaymışsınız gibi hissediyorsunuz.Kısa bir zaman bitirebileceğiniz bir kitap.
Keyifli Okumalar Dilerim
120 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Zülfü livanelinin bu kitabı Newyork da ünlü sinema yönetmeni ve kitab yazarı olan Elia Kazan ın biyografisi ve yazarımız olan zülfü livanelinin hayatından kesitlerini okuyup ögreneceksiniz...
120 syf.
·Beğendi·9/10
Oldum olası anı-biyografi kitaplarını sevdiğim için, üzerine bir de Zülfü Livaneli'nin duru Türkçesiyle yazıldıysa keyifli bir okuma süreci daha tamamlanmıştır. Bir oturuşta bitirilebilecek akıcı bir anı kitabı...
120 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gurbet... Yazılması kolay, yaşanması ömür alan gurbet.
Yıllarca yasasan da kendini oraya ait hissedememek...
Ömrünün son nefesinde bile memleket sevdası ile yanıp tutuşmak...
Son bir kez görmek için türlü yolculuklara katlanmak...
Elia Kazan küçük yaşta Amerika'ya gider daha doğrusu gitmek zorunda kalır ve yaşadığı süre boyunca memleketi Kayseri'yi unutamaz ki ayakta zor durdugu yaşlarda gelip memleketinin sokaklarında son kez dolaşır ve bu saadetle hayata gözlerini yumar...
120 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bazen hayatınızda özel yeri olan öyle arkadaşlarınız olur ki, O'nu kaybettikten sonra kalıbınıza sığamazsınız. Önce içinizden akar tüm anılarınız, sonra yakınızdakilere akıtırsınız nasıl eşsiz bir insan olduğunu. Livaneli de bu kitabında çok değer verdiği arkadaşı Elia'yı anlatmış bizlere. Livaneli olduğu için, kitap okunmaya değer nitelikte. Keyifli okumalar.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı ilk gördüğümde Livaneli ne zaman kitap çıkardı dedim.Tabi ki bu benim gündemi iyi takip etmediğimden dolayı oldu.Kitap Livaneli'nin olunca hemen okumak istedim çünkü daha önce kitaplarını okumuş biri olarak kitaplarını farklı ve orijinal buluyorum.
Öncelikle Elia Kazan'ı tanımıyordum.Kitabı okumadan önce araştırmak istedim.Kendisinin aslen Kayserili olduğunu ve Amerikada sinema tarihine yön veren bir yönetmen olduğunu öğrendim.Sonra kendime acaba Kayserili olan ve bu kadar ünlü biri neden Türkiyede pek tanınmıyor sorusunu sordum.Acaba rum olmasının bir etkisi var mı yoksa ben mi öğrenmekte geç kaldım diye ikilemde kaldım.Kitabı okumadan önce Elia Kazan'nın kim olduğunu öğrenmenizde fayda görüyorum.Elia Kazan hakkında Livaneli bana baya genel kültür kattı diyebilirim.
Kitaba değinecek olursak bana göre kitabı hem biyografi hemde otobiyografi olarak ele alabiliriz.Bence Livaneli böyle önemli bir kişinin hayatına değinirken kendi hayatından da birşeyler katmak istemiş.Kitabın konusu yaşlı bir insanın ölmeden önce anne ve babasının bastığı topraklara basmak istemesini anlatıyor ama ara ara yazar başka konular hakkında da bilgilendirmeler yapıyor.Kitabı iki bölümde ele alabiliriz.İlk bölümde yazar Elia Kazan'nın kim olduğunu,başından neler geçtiği,karakteri,nelerden hoşlandığı,aralarındaki dostluk ilişkisi gibi bir takım bilgileri okuyucuya veriyor.İkinci bölümde yolculuğa çıkıyorlar.Aslında ikinci bölüm ilk bölüm gibi biraz daha dolu olabilirdi.Belli bölümlerde duyguları daha fazla okuyucuya verebilirdi.Kitapla ilgili kafamda kalan tek soru işareti bu diyebilirim.
Ben bu kitabı Livaneli'nin diğer kitaplarından ayrı tutuyorum çünkü;bu kitap bir arkadaşa,bir dosta olan sadakati içeriyor.Dil diğer kitaplarındaki gibi ama üslup bakımından diğerlerine hiç benzemiyor.Keyifli bir kitaptı ara ara çıkan resimler de çok güzeldi. Beğenerek okudum.Herkese tavsiye ederim.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Zülfü Livaneli'nden yine muhteşem bir kitap okudum. Zaman zaman gözlerim yaşardı. Elia Kazan Anadolu'dan , Kayseri'den Abd'ne göç etmiş bir Rum ailenin çocuğu. Anadolu'lu ve bizden biri.Dört yaşında Abd'ye göç ettiği halde Anadolu köylü şivesiyle Türkçe konuşan,üstün başarılıları olan bir yönetmen. Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar.
120 syf.
·Beğendi·8/10
Ne zaman kitap okusam, kitabın insanı içine çeken kokusu ile o meçhul gizemli aleme dalıveriyorum. Zaten vicdansızlığın, cinayetin, riyakârlığın kol gezdiği şu fani dünyada kim yaşamak isterki. Bende hem vicdanları kuruyarak içleri kokuşmuş, sevgi göstermekten aciz insan robotlarının yaşadığı boğucu havadan kurtulmak, hem de kafamın içindeki o dayanılmaz gürültüden kaçmak  için kitapların yaşadığı alemi kendime mesken etmeye başlamıştım. Yine bir gün kitap alemine yolculuğa çıkmak istediğimde, Livaneli'nin Elia ile yolculuğunu duydum ve ben de bu iki münevver insanın arasına katılarak yola çıktım.

   Livaneli'nin "Kardeşimin Hikayesi", "Huzursuzluk" ve "Serenad" adlı her biri buram buram melal kokan kitaplarını okuyunca 'Elia ile Yolculuk' kitabını tereddütsüz okumaya başladım. Bu kitabı okurken New-york'da ünlü sinema yönetmeni ve kitap yazarı olan Elia Kazan'ın biyografisini okuyacak, aynı zamanda sinema yönetmeni, şair, kitap yazarı, şarkı besteleri yazan Ömer Zülfü Livaneli'nin hayatından kesitlere tanık olacaksınız. Sadece bu iki ünlü adamın yolculuğuna katılmakla kalmayacaksınız. Anadolu'nun çetin günlerinin geçtiği yolculuğa da katılacaksınız. Tehcir kanunu ile göç eden Ermenilerin çetin yolculuğundan mı bahsedeyim yoksa imzalanan Lozan ant. ile  Türk-Rum mübadele göçünün kimlerin hayatından neler aldığından mı bahsedeyim. Elia'nın yaşamının bir kısmı ile bu yıllara gidip gelmiş olacaksınız.

Elia kazan  Rumların Yunanistan'a zorunlu yapılan mübadele göçünde giden ailenin 4 yaşındaki bir çocuğu idi. Kendisi ellerinin ve ayaklarının çizgileri ile koca bir çınar gövdesini andırıyor, bu çizgilerini oluşturduğu yılları New york'ta geçirmişti. Ama kendisi kendini bir Anadolulu gibi  hissediyordu. Bakın sevgili okur dostlarım bu adam sadece 4 yılını İstanbul'un Kadıköy ilçesinde geçirmiş. Buna rağmen Anadoluluyum diyor. Yurt bildikleri yerden zorla götürülmelerine rağmen bunu söylüyor ise gerçekten Anadolulu olsa gerek. Zaten bakın kitaptan cok beğendiğim bir alıntıyı da ekleyeyim burada da göreceksiniz nasıl seviyor bir zamanlar anasının babasının yaşadığı ülkeyi.

Alıntı:
“Ne zaman yola çıkacağımızı soruyor. İki güne kadar, diyorum. Önce Ankara’ya uçacağız sonra da uçak değiştirip Kayseri’ye. Olmaz diyor başını inatla sallayarak kesinlikle olmaz. Arabayla gidelim, uçak istemiyorum. Arabayla gidelim ki Anadolu’yu görebileyim. Ama çok uzak diyorum zaten yorgun ve bu seyahat için yaşlı olan adama Üzülüyorum onun için, aynı zamanda bir şey olacak diye korkuyorum.
Arabayla elbette gidebiliriz, diyor. Böyle olmasını istemiyorum. Anadolu’yu hissedebileceğim bir yolculuk olmalı, uzun sürmeli , yavaş yavaş yaklaşmalıyız gideceğimiz yere.
Erciyes Dağının başındaki karları uzaktan görmeliyiz. Sanki cennete gider gibi konuşuyorsun, diyorum. Kuşkun mu var, diyor. Elbette cennete gidiyoruz, Cennetin Doğusuna.”

Bol keyifli okumalar dilerim sevgili okur dostlarım
120 syf.
·2 günde·8/10
Okudum bitti..Livaneli kendini yine muhteşem bir şekilde ifade etmiş.

Özetse: Livaneli, dünyaca ünlü yönetmen (Elia Kazan) dostunun hayatını ve kendi hayatından kesitler anlatıyor. Kazan’ın istediği üzerine Kayseri’ye yolculukları ve Amerika’daki tanışma anları ve anıları mevcut.. Beni en çok etkileyen Elia Kazan’ın üç büyük Oscar ödülü alıp, dünyanın en iyi yönetmeni olup hiç şımarmayan, ünlü olmakla övünmeyi sevmeyen karakteri oldu.

Keyifli okumalar...
120 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10·
Yine bir Zülfü Livaneli kitabı yine muhteşem bir kitap. Gerçekten de Zülfü Livaneli çağımızın en entelektüel yazarları arasında ilk sıralarda yer alır bana göre. O kadar kaliteli bir kalemi var ki okurken aynı zamanda insanı bilgiye boğuyor. Nitekim bu kitabı da öyleydi benim için. Bu kitabı okumadan önce Elia Kazan ismini hiç duymamıştım. Kitabı okuduktan sonra ülkemizde doğan ve aslen Kayserili olup dünyanın en önemli yönetmenlerinden biri olan bu kişiliği nasıl olurda önceden hiç duymadığıma çok şaşırdım. Ülkemizde hiç bilinmemesi bizim için büyük bir ayıp bence. Bunun böyle olmasında yazarın etnik kimliğinin çok önemli bir payı olduğunu düşünüyorum maalesef.
Kitabı okurken hiç sıkılmadım. Bir anı şeklinde yazılmış ve bu şekilde öyküleştirilmiş. Kitabın içeriğinde verilen bilgiler altın değerinde oldu benim için. Okurken öğreten muhteşem bir yazardır Livaneli...
120 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yine çok güzeldi...

Elia'nın hüznünü derinden hissediyorsunuz ve kendinizi onun yerine koymak zorunda kalıyorsunuz.

Livaneli'nin hapis hikayesi de oldukça sürükleyici ve etkileyici.
"Sakın ola hiçbir şey için üzülme ama bol bol kız, öfkelen, dövüş, savaş, küfret ama üzülme. İnsanı üzüntü çürütür."
Sadece erkeklerin rol aldığı, kadınların eve kapatıldığı ya da örtüler altında gizlendiği bir toplumda uygarlık kurulamıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elia ile Yolculuk
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059670616
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karakarga Yayınları
Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi.
Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri'nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.
Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan'ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli'nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker'in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

Kitabı okuyanlar 5.024 okur

  • Bürde
  • Ayşegül Balaban
  • Semra Yılan
  • Fahrenheit
  • ali veli
  • Medusa
  • Okan alan
  • Berrak Deniz ALTINBAŞAK
  • İzlem
  • Kamile fırat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.9
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%14.5
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%27.7
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67
Erkek
%32.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.1 (181)
9
%11.9 (153)
8
%21.2 (273)
7
%23.3 (299)
6
%13.1 (169)
5
%8 (103)
4
%3 (39)
3
%2.6 (34)
2
%1.2 (16)
1
%1.5 (19)

Kitabın sıralamaları