Elif Gibi Sevmek 1

7,2/10  (368 Oy) · 
1.372 okunma  · 
330 beğeni  · 
15.297 gösterim
Namazlar gibi vakti olsa seni özlemenin...
Alırız abdestimizi 
Yalandan yağmurlu İstanbul gecelerinde 
Özleriz adam gibi...

Sen yoktun o zamanlar, çocukluğumda en çok yağmuru severdim ben...
Ne zaman bir dert gelse bana, yağmur yağar, 
Dinler, dokunur, ve topraktan kalkan o kokuyu koklardım... 
Ateşim sönerdi.. sonra büyüdüm.. gözlerini gördüm, 
Yandım, yağmur yağdı, ve ilk kez sönmedim... 
Ben yağmurdan daha fazla bi seni sevebildim...
(Tanıtım Bülteninden)

Okuduğum popüler kitaplar hakkında genel bir incelemedir, psikolojik ve sosyolojik altyapısıdır.

Günümüzün hızlı tüketim araçları giderek çeşitlenmekte ve rağbet görmektedir. Zaman en büyük problem olmuş ve durmadan koşmaktayız, koşturuluyoruz, nereye koştuğumuzu bilmeden. Fast food yiyecek türlerinden tut, sporda yapılan dopinglere kadar her şey hazır ve tüketilmekte rağbet görüyor. Bu hızlı tüketim edebiyata da vuruyor. Nitekim Küçürek Öyküler veya diğer adıyla minimal öyküler yeni bir tür olarak yerini alıyor yavaştan. Ama bu öykülerin kalitesi tartışılmaz derecededir. Bizim asıl değinmek istediğimiz konu: Dini duyguların sömürülmesi ve ticarete dökülmesi, modern aşkın ve hızlı tanışmanın bilinçte yarattığı duygusal krizlerin edebiyatta ucuz kelimelere ucuz kelime oyunlarına alet olmasıdır. Özellikle ergenlik çağında başlayan zamana ve durumlara anlam veremeyen veya anlam vermekte zorlanan bireylerin gözüne sokulan ve avutan, kandıran ayrı bir yeni sömürü alanının oluşması. Ve bu sömürü alanında ticaret payının artmasına paralellik gösteren gerçek edebiyattan mahrum kurbanların çoğalması. Modern çağın hızı tüketimin kurbanları giderek artmakta ve kitaplar ticari düşünceye kurban ediliyor olması çağımız edebiyatın baş başa kaldığı çaresiz üzücü bir tablo.

Bu sömürü edebiyatına her gün yeni yazarlar katılıyor ve umulmadık derecede rağbet görüyorlar. Bu durum gerçek edebiyatla uğraşan sanatçı yazarlarımızı zor durumda bırakmakta ve onları da etkisi altına almaktadır.

Kahraman Tazeoğlu, Uğur Koşar, Sinan Yağmur, Hikmet Anıl, Ahmet Batman, Caner Yaman, Kahraman Araz, Tolga Akpınar, Mehmet Ercan vb. daha sayamadığım isimler.. Adeta ellerine aldıkları modern kalitesiz, sömürücü, ezber, aşındırılmış cümlelerle ve kelimelerle saldırıya geçmişlerdir. Her satılan kitapların yüzde yetmişi kadar bunların kara kaleminden çıkıyor. Kitaplarına verdikleri isimler genç ergenleri etkisi altına almakla kalmıyor uyuşturucu derecesinde de bağımlılık yapıyor.

Peki bu kadar bağımlılık yapmalarının sebebi nedir? Okuduklarımdan çıkardığım kadarıyla. Bir benzetmeye gideceğim. Ev yemekleri yani sulu sıcak yemekler ve diğer yemek döner. Arada ki fark azımsanamayacak derecededir. Açlığı hemen yatıştırmak için döner yerler ve hazır diğer yemeklere oranla ucuz olması etki eder. İşte bu popüler kitaplar da hazır sözler veriyor tek sayfada bir iki cümle. İnstagram, facebook ve twitter gibi sosyal medya araçları için birebir ideal durumdur. Hemen paylaşarak kendilerini tatmin ediyorlar, acısını paylaşıyorlar..! Hem sosyal medya hem de popüler kitaplar aynı kanaldan veriliyor. En büyük etki olarak bunu verebiliriz. Psikoloji psikolojiyi etkiliyor ve böylece sosyolojik bir etki yaratmaktadır. Toplum yeni bir çöküşün eşiğinde. Beyin ve düşünce sefaleti hızla yayılmaktadır. Din ve edebiyat birkaç kalitesiz anlamsız cümlelere kurban edilmektedir.

Mutluluklar, acılar, üzüntüler sıradanlaştı her gün yeni bir telefon numarası rehbere ekleniyor ve eski bir numara siliniyor. Aşklar hızlı hızlı yaşanıp tükenmekte. Kimsenin durup düşünmeye veya anlam vermeye vakti kalmadı. Hızlı yaşayıp hızlı ölüyoruz, duygularımız da hızlı yaşayıp hızlı ölüyor. İşte edebiyatın saplandığı çaresiz kaldığı bu nota... Hızlı yaşam ve edebiyat ile birlikte popüler kültürler de doğmaktadır.

Gazetelerin ikinci sayfalarına düşen kitaplar tuvalet kağıdı için birebir kitaplardır. İşte bu durum kaliteli edebiyatı öldürmektedir. Şöyle bir soru da sorabilirsiniz. Bunların Tolstoy'dan, Dostoyevskiden, Balzac'tan, Shakespeare'den, Hugo'dan vs. bunlardan haberleri yok mu? Veya okumuyorlar mı? Cevaben: Okuyorlar, ama kitapların neyi ifade etmek istediklerini bilmiyorlar. Bunu da geçtim. Modern klasiklerden haberdar değiller. Mesela: Post-modern klasikleri, büyülü gerçekçilik akımı vb. yeni akımların etkisiyle yazılan kitapların neler anlatmak istediğini, ne mesaj verdiğinden haberdar değiller. Post-modernin en büyük yazarlarımızdan olan Orhan Pamuk'un bir cümlesini okurken adam ''leb'' diyorsa bizim orada leblebiyi anlamamız gerekir. Bunu popülerliğin etkisinde kalan bir nesilden kaç kişi yapabiliyor? Kaç kişi anlayabiliyor? Sosyolojik, psikolojik, felsefi, dini, siyasi, hukuki mesajları kaç kişi ayıklayabiliyor?

Sonuçlar içler acısı. En korktuğum durum ve endişeyle durduğum diğer nokta. Gerçek edebi sanatçılarımızın bu yöne eğilim göstermeye başlamaları. Mesela: İskender Pala eğildi. Rezalet bir durum. Bir kitapta mutlaka paylaşılacak bir söz mü olması lazım? Hayır.

Sevgiyle...

Emine Vargılı 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitabı okumadan önce yorumlara bakmıştım, olumsuz olarak yapılan değerlendirmeler daha fazlaydı. Etkinde kalmayıp okumaya başladım iyi ki de okumuşum. Olumsuz olarak yapılan değerlendirmelere yapacağım yorum şu büyük ihtimal yapılan reklamların etkisiyle fazla beklenti içine girip istediğini bulamamış okurlar çoğunlukta. Çok da fazla işin reklam kısmını düşünmemek gerekiyor bence. Hiç adı duyulmamış bir kitap sizin için bir başyapıt olabilir ya da herkesin beğenisini kazanan ve her yerde adını duyuran bir kitap size hitap edemeye bilir.
Benim için kitaptaki olumsuz olarak nitelendireceğim nokta , bazı kısa sözleri bazı siteler okuduğum hissine kapılmış olmam. Bunun dışında gerçekten ruhuma müthiş tatlar veren şiirler vardı. Dili insanı düşüncelere itmeyen , sade ve anlaşılır şekilde okurlarına aktarmayı başarmış Hikmet Anıl Öztekin. Anlatmak istenilen konuya göre günümüz insanın düşünme tembelliğine uymuş diyebilirim. Küçük ayrıntılara takılmayıp genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.

Aslinda kitaba ön yargıyla başlamıştım .(ön yargımın sebebi kıza duydugu aşkti)Ama sonra güzel olduğunu fark ettim Kitaptaki siirler güzeldi . içindeki bazı sözlere hayran kaldım diğer kitaplarida okumayı düşünüyorum okumanızı da tavsiye ederim.....

Ahmet Sak 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif ile Başlarsın Öğrenmeye ve Sonra Anlarsın Elif Gibi Sevmeyi Din Hayatımızın Keşke Her Yerinde Varlığını Ağarlığınca Sürdürse .! Bu kitabın Bize Katacağı yozlaştırılmaya çalışan Güzel Dinimizi Biraz Daha Anlaşılsn Dilde şiir İle Harmanlayarak Önümüze Sunulması . Beğenmek yada Beğenmemek okurların Takdiridir yalnız Sevmeyi Bu Kadar Keyif İle Bize Sunan Şaire sonsuz Teşekkürederim

Lutfü Yosun 
10 Nis 2014 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Edebi yönden hiç bir güzelliği yok denecek kadar az olan kitabın bu kadar çok tanınması içeriğinden değil sadece sosyal medyada yapılan tanıtımından dolayıdır.
Sayfalar (şiir güzelliği açısından) bomboş anlamsız fotoğraflarla doldurulmuştur.
Böyle güzel isim ile taçlandırılan bir esere yakışmayan bir şiir(!) kitabı.

zehra kaya 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Aşk hikayalerinin çaya bağlanma klasiğini oluşturduğu için ayrıca sinir olunabilir bir kitap...
Aşk sadece anlatabilirdi aslında çaya mı aşık sevgilisine mi Allah'a mı belli değil...
Tavsiye etmem, sadece başladığım kitabı yarım bırakmamak için bitirdim

Mehmet Karadağ 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bu kitabın bu kadar popüler olmasını yapılan reklamlara bağlıyorum çünkü gerçekten en çok satanlarda olmayı hiç haketmeyen kitap.Okuyacak olanlara tavsiyem internette paylaşılan iki üç güzel sözü okumanız yeterlidir.Kitabı okumasanızda olur.

Belki bana öyle gelmiştir ama içinde güzel yerleri aldığımızda bir yığın sayfa israfı olmuş gibi. Bu benim kendi düşüncem. İkinci kitabına nazaran daha iyi. Ramazanda 'Eyvallah' isimli 3. kitabı umarım daha güzeldir.

Emre Şeyda 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bir şiir kitabı olmasına rağmen pek şiirsel göremediğim, aynı şeylerin sürekli yazılmasından ibaret kendi içerisinde rutin bir kitap. neden bu kadar sattığını veya neden bu kadar dillendirildiğini kesinlikle anlayamadım. Bunda adının etkisi olabilir mi bilemiyorum, zira kitabın en sevdiğim kısmı kitabın adı.

Şiir yazmak bu kadar basit olmamalı. Her yazı şiir olarak lanse edilmemeli. Bu şiir değil düz yazının farklı bir versiyonu o kadar.

Okuduğum kitaplar arasında en kötüler arasına rahatlıkla girer.

Şiirler evet çok manalı ve çok güzel benzetmelerle sevgiliyi anlatmış. İlahi sevgiye dönüşümü çoğu şiirde hissedebiliyor insan.Fakat tekrir sanatı çok fazla kullanılmış ve bir süre sonra aa burdada mı diyor insan ama okurken hissedilen ve o ruhunu okşaması farklı duygu.hissetmekten korkmamalı insan.

Kitaptan 263 Alıntı

Aysel 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu gece öyle bir özledim ki seni,
Koca şehrin yerini değiştiresim geldi...

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
Aysel 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Bir şarkımız yoktu hani, birlikte söylemediğimiz. İşte onu bile çok özledim...Yokluk özlenir mi, yapmadıklarımızı bile özledim..."

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
Emine Vargılı 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Allah korkusundan titrer yüreğim, gözlerine günahsız bakabilmekti tek isteğim.

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 60)Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 60)
Aysel 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Biz gözlere değil, gözleri güzel gösterene vurulduk. Sözle cezbedene değil, sukutumuzu anlayanla olduk. Süsle olmaz bu işler, alnında secde izi yoksa eğer, senin için her şeyi yaparım diyene, biz sade ezanı sorduk.

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
kitapları seven 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama yine de sorsalar gelsin mi diye yanacağımı bile bile, gelsin derdim. ....

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 75)Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 75)
Aysel 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

...ve tüm bunlardan sonra,
Allah'ın bile diyesi geliyor;
O çocuk seni seviyor!

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
Ebrar Nur 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şair diyor ya adında gördüm harflerin gülüştüğünü.
Yüreğimin içindekiler ömürlük bir şiirin yazılmamış heceleri...

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin