Elif Gibi Sevmek 1

7,1/10  (555 Oy) · 
2.136 okunma  · 
518 beğeni  · 
21.864 gösterim
Sen yoktun o zamanlar,
çocukluğumda en çok yağmuru severdim ben.
Ne zaman bi dert gelse bana,
yağmur yağar,
dinler, dokunur,
ve topraktan kalkan o kokuyu koklardım.
Ateşim sönerdi.
Sonra büyüdüm.
Gözlerini gördüm,
yandım,
yağmur yağdı,
ve ilk kez sönmedim.
Ben yağmurdan daha fazla bir seni sevebildim.
Hikmet Anıl Öztekin, Elif Gibi Sevmek kitabında birini ‘Bir’ olan için sevmenin hüzünlü huzurunu yazdı. Sevmek ki, Elif gibi dosdoğru sevmek, yüreği abdestli sevmek…
Bu kitap;
Tefekküre meyl ettiren her yolu,
bir Elif miktarı yüreğine yâr edinen,
dünyaya hâlâ daha alışamamış herkese…
DUA 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu

Yeni çıktığında, çalıştığım iş yerindeki herkesin elinde gördüğüm kitaptı. Bende modaya uyup aldım tabi milletten eksik yanım ne. Çokta kötü değildi aslında. Din temalı şiirlerle bir adam sevgisini anlatıyordu. Sevmeyi aşkı çok farklı biçimlere büründürmüş yazan kişi. Yapılan olumsuz yorumlar sanırım kitabın bir anda zirveye çıkmasıyla insanlar üzerinde acaba yeni bir Özdemir Asaf yeni bir Turgut Uyar mı doğdu gibi beklentilere girmesidir. O kadar da iyi olmamakla beraber çokta kötü değildi.

Elif Ünal 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazacaklarıma öncelikle bu sözle başlamak istiyorum; "Her şeyi senin için vâr ettim diyen Rabb'ine; Her şeyi senin için terk ettim diyebilmektir aşk! " -Şems-i Tebrizi.. Yani demem o ki bu kitaptan aşk işlenmiş ve ALLAH aşkıyla birleştirilip işlenmeye çalışılmış. Gerçek aşkı yaratanla böyle saçma sapan sevgilerin kıyaslanmasını hiç ama hiç sevmiyorum. Allah'a ulaşmak her şeyden vazgeçmekten geçerken beraber cennet hayali kurmak ve mübalağalı sözlerle... "Cennete sen gitsen yeter, ben gözlerindeyim zaten.." örneğin bu söz sahi cennet bu kadar ucuz mu? Ona ulaşmaktan bir tane insan için vazgeçmek? Sevgi bence kesinlikle böyle bir şey değil! Ve de olmamalı.. Yazar kesinlikle kötü değil çok yetenekli ama bence yanlış şekilde kullanmış bu yeteneğini.. Ne demiş Yunus Emre "Yaratılanı severim yaratandan ötürü"... Tabi ki de birbirimizi seveceğiz, hayatımızı inşaAllah doğru insanlarla birleştirip seveceğiz ama bu sevgilerin hiçbirisi Allah sevgisi ile kıyaslanamaz.. Onları seviyorsak Allah için seveceğiz..Bizi Allah'a götürecek tek şey ona teslimiyettir.. Böyle saçma sapan işlenmiş kitaplardaki aşklar değil.. Zaten ben böyle kitapları oldum olası sevmiyorum. Ben kitabın konusunu araştırmadan seri şeklinde sipariş ettim :/ Sanmıştım ki Allah'a olan aşk işlenecek.. Yanılmışım. Yani bu kitap farklı şekilde yansıtılıp, sunulsaydı sevebilirdim.. Ama din üstünden
yapılan böyle şeyleri sevmiyorum.. Bu kitabın bu kadar çok tutmasının tek sebebi bana göre reklamıdır.. Yine de emeğine saygım sonsuzdur yazarın..

Oğuz Atay 
30 May 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Dün okulda kadın bir öğretmen arkadaşta gördüm bu kitabı. Kitap ve yazar hakkında bir bilgim yoktu ve ben de merak edip arkadaşa kitabı sordum. O da kitabı okuduğunu ve çok beğendiğini söyledi. Sonra benim de kitabı okumam için ısrar etti. Kırmak istemedim ve kitabı ondan alıp eve gittim. Aksam evde dinlenirken kitabı biraz okudum ve tebessüm ederek bir kenara bıraktım. (Arkadaş benimle dalga geçmişti sanırım)

Belki bu kitap, kitap okumaya yeni başlayanlar için güzel olabilir, belki platonik duygularla kendi dünyasını şekillendiren insanlara da güzel gelebilir. Ama, benim gibi felsefe içinde hayat bulan ve daha cok bilim, felsefe ve düşünsel kitaplar okuyan birine çok absürt bir kitap olarak geldi. Sonra biraz araştırdım İnternett'e ve çok satanlar listesine girdiğini de malesef! gördüm. Gerçekten üzüldüm.

Emek verilerek yazılmış her kitaba saygı duyalım da bir kitabın yazılma amacı da önemli. Ben amaca göre kitaba değer biçerim. Para kazanmak için mi yazılmış, edebiyat için mi, sanat için mi, insanlık, toplum için mi?

Bu kitabı yazan arkadaş, toplumun nabzını çok iyi analiz etmiş ve toplumun neleri sevdiğini, nelerden hoşlandığını bilerek kitabı yazmış. Amaç okura bir şey vermek değil, ondan bir şey almak. Para...

Zeki ve kurnaz biri...

İnternet ortamında paylaşılmış sözleri toplayıp kitap olarak basmak güzel bir fikir. Fikir güzel de her ortamda bulabileceğimiz bu sözlere para verip okumak enayiliktir. Bunlardan biri de benim arkadaşım malesef.

Bir toplumun edebi seviyesini merak ediyorsanız kitapçılarda hangi kitapların çok satanlar listesinde olduğuna bakın.

Sümeyye TETİK 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her gönül bir tek sevgiliye dönüktür aslında lakin kıblesi yanlıştır bulduğunu sandığı şey gerçekte aradığı değildir. Kimisi bir gül yüzlü güzele meftun, kimisi bir ceylan bakışlıya mecnundur, bazısı dünyaya kanmış, bazısı mala mülke aldanmıştır oysa. Her biri bir sevgili tarafından sınanmıştır. Mevlana'nın bu güzel sözüyle başlamak istedim incelemeye.
Elif'e Aşık Hikmet'in hikayesi... Aşkı , yalnızlığı, hasreti, kavuşmayı ve gerçek Aşk'ı hayallerinden kağıda döktü yazarımız ya da şairimiz..
Şiirleri okurken kalp atışlarımın hızlandığını, gözlerimin buğulandığı anlar oldu öyle ki keşke bu şiirlerden bir tanesi bana yazılsaydı dedim :) bence şiir yazmak sevdikten sonra ayrılıkta duyduğun özleme dayanır. Ve o zaman düşüncelerin ve özlemin kağıda dökülür. Yazmak için değil yaşamak ve tekrar özlemek için yazılır. Canın sıkıldığında yürümek gibidir sevmek... Ayakların seni O'na götürür tıpkı aklın gibi...Sevmek küçük bir sandal gibidir ayrılıksa okyanus.. Sen o sandalın üzerindeyken ayrılık seni ordan oraya sürükler... Ya vuslata erene kadar sabredeceksin ya da kendini ayrılığın kollarına bırakacaksın...
Neyse fazla uzattım ne yapayım şiire dayanamıyorum. Sanırım bir şairle evlenecem :)) Evet incelemeye dönersek kitabı beğenerek okudum sizlere de tavsiye ederim.
Gerçek Aşk'ı arayanlar: Seveceksen Allah için seveceksin, Seni Allah için sevdim diyeni seveceksin...

Emine Vargılı 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitabı okumadan önce yorumlara bakmıştım, olumsuz olarak yapılan değerlendirmeler daha fazlaydı. Etkinde kalmayıp okumaya başladım iyi ki de okumuşum. Olumsuz olarak yapılan değerlendirmelere yapacağım yorum şu büyük ihtimal yapılan reklamların etkisiyle fazla beklenti içine girip istediğini bulamamış okurlar çoğunlukta. Çok da fazla işin reklam kısmını düşünmemek gerekiyor bence. Hiç adı duyulmamış bir kitap sizin için bir başyapıt olabilir ya da herkesin beğenisini kazanan ve her yerde adını duyuran bir kitap size hitap edemeye bilir.
Benim için kitaptaki olumsuz olarak nitelendireceğim nokta , bazı kısa sözleri bazı siteler okuduğum hissine kapılmış olmam. Bunun dışında gerçekten ruhuma müthiş tatlar veren şiirler vardı. Dili insanı düşüncelere itmeyen , sade ve anlaşılır şekilde okurlarına aktarmayı başarmış Hikmet Anıl Öztekin. Anlatmak istenilen konuya göre günümüz insanın düşünme tembelliğine uymuş diyebilirim. Küçük ayrıntılara takılmayıp genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.

Aslinda kitaba ön yargıyla başlamıştım .(ön yargımın sebebi kıza duydugu aşkti)Ama sonra güzel olduğunu fark ettim Kitaptaki siirler güzeldi . içindeki bazı sözlere hayran kaldım diğer kitaplarida okumayı düşünüyorum okumanızı da tavsiye ederim.....

Lutfü Yosun 
10 Nis 2014 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Edebi yönden hiç bir güzelliği yok denecek kadar az olan kitabın bu kadar çok tanınması içeriğinden değil sadece sosyal medyada yapılan tanıtımından dolayıdır.
Sayfalar (şiir güzelliği açısından) bomboş anlamsız fotoğraflarla doldurulmuştur.
Böyle güzel isim ile taçlandırılan bir esere yakışmayan bir şiir(!) kitabı.

zehra kaya 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Aşk hikayalerinin çaya bağlanma klasiğini oluşturduğu için ayrıca sinir olunabilir bir kitap...
Aşk sadece anlatabilirdi aslında çaya mı aşık sevgilisine mi Allah'a mı belli değil...
Tavsiye etmem, sadece başladığım kitabı yarım bırakmamak için bitirdim

Ahmet Sak 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif ile Başlarsın Öğrenmeye ve Sonra Anlarsın Elif Gibi Sevmeyi Din Hayatımızın Keşke Her Yerinde Varlığını Ağarlığınca Sürdürse .! Bu kitabın Bize Katacağı yozlaştırılmaya çalışan Güzel Dinimizi Biraz Daha Anlaşılsn Dilde şiir İle Harmanlayarak Önümüze Sunulması . Beğenmek yada Beğenmemek okurların Takdiridir yalnız Sevmeyi Bu Kadar Keyif İle Bize Sunan Şaire sonsuz Teşekkürederim

Mehmet Karadağ 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bu kitabın bu kadar popüler olmasını yapılan reklamlara bağlıyorum çünkü gerçekten en çok satanlarda olmayı hiç haketmeyen kitap.Okuyacak olanlara tavsiyem internette paylaşılan iki üç güzel sözü okumanız yeterlidir.Kitabı okumasanızda olur.

Kitaptan 315 Alıntı

Aysel 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu gece öyle bir özledim ki seni,
Koca şehrin yerini değiştiresim geldi...

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
Aysel 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Bir şarkımız yoktu hani, birlikte söylemediğimiz. İşte onu bile çok özledim...Yokluk özlenir mi, yapmadıklarımızı bile özledim..."

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
Emine Vargılı 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Allah korkusundan titrer yüreğim, gözlerine günahsız bakabilmekti tek isteğim.

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 60)Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 60)

Aslında insan en çok yalnızken, sıkılırken mutludur. Çünkü hevesten arınmışsındır.

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 21 - Yakamoz Kitap)Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 21 - Yakamoz Kitap)
kitapları seven 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama yine de sorsalar gelsin mi diye yanacağımı bile bile, gelsin derdim. ....

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 75)Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 75)
Aysel 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Biz gözlere değil, gözleri güzel gösterene vurulduk. Sözle cezbedene değil, sukutumuzu anlayanla olduk. Süsle olmaz bu işler, alnında secde izi yoksa eğer, senin için her şeyi yaparım diyene, biz sade ezanı sorduk.

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl ÖztekinElif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin
Sümeyye TETİK 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yağmur
Vaktin karanlığa,
Karanlığın özleme,
Özlemin yağmura karıştığı vakit...

Yürüyorum sadece,
Sanki tüm sokaklar sana çıkacakmış gibi...

Ve yine yağmur var!
Ellerimi açıyorum öylece...
Sanki damlalara karışıp gelecekmişsin gibi...

Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 167)Elif Gibi Sevmek 1, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 167)
32 /