·
Okunma
·
Beğeni
·
64,5bin
Gösterim
Adı:
Elif Gibi Sevmek 1
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059841900
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayy Kitap
Baskılar:
Elif Gibi Sevmek 1
Elif Gibi Sevmek 1
Elif Gibi Sevmek
Sen yoktun o zamanlar,
çocukluğumda en çok yağmuru severdim ben.
Ne zaman bi dert gelse bana,
yağmur yağar,
dinler, dokunur,
ve topraktan kalkan o kokuyu koklardım.
Ateşim sönerdi.
Sonra büyüdüm.
Gözlerini gördüm,
yandım,
yağmur yağdı,
ve ilk kez sönmedim.
Ben yağmurdan daha fazla bir seni sevebildim.
Hikmet Anıl Öztekin, Elif Gibi Sevmek kitabında birini ‘Bir’ olan için sevmenin hüzünlü huzurunu yazdı. Sevmek ki, Elif gibi dosdoğru sevmek, yüreği abdestli sevmek…
Bu kitap;
Tefekküre meyl ettiren her yolu,
bir Elif miktarı yüreğine yâr edinen,
dünyaya hâlâ daha alışamamış herkese…
192 syf.
·1/10 puan
YouTube kanalımda bu tür ölmeden önce okunması gereken değil okumadan önce ölünmesi gereken çay edebiyatı kitapları için içerikler hazırlıyorum: https://youtu.be/xHTvIh7z7ws

Çay var,
İçersen,
İnceleme var,
Okursan...

Oğuz Aktürk

Evet arkadaşlar, gördüğünüz gibi artık ben de kitap çıkarabilecek yetkinliğe ulaşmış görünüyorum. Şu an çay-kahve-meşrubat edebiyatı içeren bir kitap yazıp her dizeyi iki kelimeyle sınırlandırsam, bizzat yaşamadığım halde satırların içine biraz tasavvuf sosu katsam ve sayfaları ormanlarımızın ağlayacağı bir şekilde sadece 5-6 kelime ile doldursam, beni de Çağdaş Türk Edebiyatı başlığı altında çok satanlarda muhtemelen görürsünüz.

Binlerce kişi tarafından okunmuş ve 261 kişi tarafından 10 puan verilmiş bu kitabın içinde neler yazıyor hadi hep beraber bakalım... İncelemeyi okurken yanınızdan çay paketlerini, semaverleri ve semazenleri eksik etmezseniz sizin için daha verimli bir süreç olacağını düşünüyorum.

Yazarın sayfasında yazarı tanıtıcı olarak şu cümleler yazıyor:
"Küçük yaşlardan beri tasavvufa ve şiire yatkınlığı olup şiir, yağmur ve çay aşığıdır. Bu nedenle yazarın ilk kitabı “Elif Gibi Sevmek” tasavvuf ve şiirin bütünleşmesiyle ortaya çıkmış bir eserdir."

Evet, ne kadar mükemmel değil mi? Siz, şiir, yağmur ve çay aşığı olabildiniz mi? Siz tasavvufu hiç yaşamayıp tasavvufla yatıp kalkan, kitaplarına tasavvufu süslü bir şekilde koyup bunun üstünden para kazanmaya çalışan, Türk mutasavvıflarının tarihini kaleme alan Fuad Köprülü'nün bu eseri tasavvufu yaşamadan kaleme aldığı için eleştirilmesine rağmen Hikmet Anıl Öztekin gibi birisi olmak nedir bilir misiniz? Eğer tasavvuf kültürünü Mevlana, İbn Arabî, Abdülkadir Geylani gibi isimlerden değil de Elif Şafak, Hikmet Anıl Öztekin ve Hakan Mengüç gibi isimlerden öğrenmeye çalışıyorsan Allah sana akıl fikir versin kanka, bence sen bu incelemenin buradan sonrasını okuma.

Evet,
O zaman,
Muhteşem,
İncelememe,
Devam ediyorum...

"Kendi çayını kendi demleyen,
dostlara selam olsun..." (s. 17)

Evet, 17. sayfada yazan bu muhteşem cümleleri okuduktan sonra kendi varlığımı sorguladım diyebilirim. Eğer yazara göre kendi çayımı kendim demlemiyorsam bana selam olmuyor. Yani çayımı annem, babam ya da arkadaşım demliyorsa sanırım ki selamsız sabahsız biri haline geliyorum maalesef. Gördüğünüz gibi sadece tek bir alıntı üzerinden ne kadar kafa patlattım. Bu yüzden gerçekten de çok kafa dağıtan bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Hikmet Anıl Öztekin adlı keskin nişancının uzak mesafeden bana sıktığı nitelikli edebiyat kurşunlarından nasıl kaçacağımı inanın hiç bilmiyorum.

"İlk kez gitmiştik,
Kız Kulesi'nde, "Beni ne kadar seviyorsun?" diye sordu,
sustum,
konuşamadım,
dünyada sevgimi anlatacak kadar çay yoktu..." (s. 22)

İnsanların sevgililerinden neden ayrıldıkları ve çay mühendisliği konusu üzerine yüksek lisans yapmış olan filozof Hikmet Anıl Öztekin'in bu satırlarda anlatmaya çalıştığı şey gerçekten de çok derin. Hatta bu satırlar hakkında bir şey deme çabası yerine neden bu satırlara dair tiyatral performansımı izlemeyesiniz ki? Buyrun: https://www.instagram.com/p/Byk872TFOvf/

"Bardağın arkasında gözlerini görebilmek için neler vermezdim. Sen varken çayı açık içerdim gözlerini göreyim diye, sen gittin zehir gibi bir çay boğazımda, gözlerinin karşımda olmadığını görmeyeyim diye." (s. 23)

Muhtemelen bu tezatlık içeren bağlantıları tam olarak algılayabilmek için Sokrates, Platon, Nietzsche, Hegel, Husserl, Schopenhauer, Kierkegaard, Sartre ve Kant gibi filozofların bütün kitaplarını okumuş olmak ve günde 5 vakit çay içiyor olmak gerekiyor. Çünkü sevgilinizin gözlerini semaverin içinde kaynatınca, muhafazakarlığın ve İslam bağlılığının ölçüsünü çay ile sağlayınca, hatta birazdan örnek vereceğim gibi sayfalarda sadece birkaç kelime yazacak şekilde bir kitap yazınca ormanlar da çok mutlu oluyor kardeşim.

"Öyle bekledik işte; geleceğinden mi sanki, sevdamızdan..."
(s. 35)

Bu alıntıyı tam olarak anlayabilmeniz için, https://ibb.co/BBk4Dqw bu fotoğrafa bakmanız gerekiyor. Çünkü çay bardağındaki çayın azalışıyla senkron bir şekilde giden satırlar, bir sağa bir sola yazılıp deprem efekti verilmişcesine dizeler benim bütün paramı Hikmet Anıl Öztekin kitaplarına yatırmamı talep ediyor. Çünkü neden olmasındı?

"İstanbul bana, ben sana sırılsıklam..." (s. 73)
"Yaşama dair..." (s. 129)

Hani Kaz Dağları'ndaki ağaç kıyımını boykot ediyoruz ya, bir sayfaya sadece 5 ve 2 kelimelik bir cümle yazıp geçen ve bütün ağaçların herhangi bir Hikmet Anıl Öztekin kitabı sayfalarına dönüşmek için yanıp tutuştuğu bu edebiyat dahisini henüz okumamış olmanıza gerçekten anlam veremiyorum. Hölderlin, Rilke, Puşkin, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Arkadaş Zekai Özger gibi şairlerde bu tür özgün satırlara rastlayabildiyseniz lütfen beni uyarınız.

"Çay sensiz demsiz,
Ben sensiz, nefessiz..." (s. 121)

Bu dizelerdeki kelimeleri autotune ve 1 adet mixer ile karıştırırsanız bence siz de çok izlenen bir Rap şarkısına sahip olup edebiyatın Ben Fero'su haline gelebilirsiniz:

çay demsiz nefessiz ben sessiz sensiz
çay densiz sessiz ben nefessiz nefssiz
çay nefessiz sensiz ben densiz demsiz
çay nefssiz densiz ben sensiz sessiz
...

Gördüğünüz gibi sınırsız sayıda çay içeren dize kombinasyonu hilesini aktive etmiş bir Cyborg ile karşı karşıyayız.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar, çay artık plütonyum kadar tehlikeli bir madde haline gelmiş. Sevgiyi anlatmak için kullanılan çaylar, semazenlerin dönüş enerjisini karşılamak için kullanılan çay makineleri, Çocuklar Duymasın dizisindeki Hüseyin'in bile çay üzerinden bu kadar prim yapmadığı çaysı dizeler... Anlayamazsınız!

Eğer siz de başkası adına utanmak ve boğazınızdan geçen çay demlerinize sosyal medya soslu tasavvuf edebiyatı katmak isterseniz, yukarıda linki olan videoyu izleyip daha çok eğlenebilirsiniz. Çünkü neden olmasın?
192 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10 puan
Okudugum en guzel siir kitaplarindan biri. Kelimelere bu kadar guzel anlamlar yuklenebilir ancak cok icime sinerek okudum kitabin sayfalari mis gibi gul kokuyodu. Okurken insani uzaklara goturen ask tadinda bir kitap olmus
199 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Elif gibi sevmek cesarettir...
Yazarın yaşamış olduğu samimi duygular beni çok etkiledi. Rabb'ine olan aşkı ve Elif'e olan aşkını o kadar güzel harmanlayıp yansıtmış ki okuyucuya etkilenmemek elde değil, gayet sade bir dilde yazılan kitap okuyucuyu yormuyor bir solukta okudum diyebilirim.
192 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Her gönül bir tek sevgiliye dönüktür aslında lakin kıblesi yanlıştır bulduğunu sandığı şey gerçekte aradığı değildir. Kimisi bir gül yüzlü güzele meftun, kimisi bir ceylan bakışlıya mecnundur, bazısı dünyaya kanmış, bazısı mala mülke aldanmıştır oysa. Her biri bir sevgili tarafından sınanmıştır. Mevlana'nın bu güzel sözüyle başlamak istedim incelemeye.
Elif'e Aşık Hikmet'in hikayesi... Aşkı , yalnızlığı, hasreti, kavuşmayı ve gerçek Aşk'ı hayallerinden kağıda döktü yazarımız ya da şairimiz..
Şiirleri okurken kalp atışlarımın hızlandığını, gözlerimin buğulandığı anlar oldu öyle ki keşke bu şiirlerden bir tanesi bana yazılsaydı dedim :) bence şiir yazmak sevdikten sonra ayrılıkta duyduğun özleme dayanır. Ve o zaman düşüncelerin ve özlemin kağıda dökülür. Yazmak için değil yaşamak ve tekrar özlemek için yazılır. Canın sıkıldığında yürümek gibidir sevmek... Ayakların seni O'na götürür tıpkı aklın gibi...Sevmek küçük bir sandal gibidir ayrılıksa okyanus.. Sen o sandalın üzerindeyken ayrılık seni ordan oraya sürükler... Ya vuslata erene kadar sabredeceksin ya da kendini ayrılığın kollarına bırakacaksın...
Neyse fazla uzattım ne yapayım şiire dayanamıyorum. Sanırım bir şairle evlenecem :)) Evet incelemeye dönersek kitabı beğenerek okudum sizlere de tavsiye ederim.
Gerçek Aşk'ı arayanlar: Seveceksen Allah için seveceksin, Seni Allah için sevdim diyeni seveceksin...
192 syf.
·9/10 puan
Elif gibi dosdoğru sevmenin hikayesiydi,
Elif gibi sağlam, koşulsuz ve şartsız, cezm hali gibi tutkun, şeddeli hali gibi kuvvetli, harekeli hali gibi kah boyun eğen kah başkaldıran,
ve Rabbine bir Elif kadar masum, boynu bükük..
Alfabenin ilk harfi gibi, bir başlangıçtır Elif gibi Sevmek..
Elif Gibi Sevmek 1 Hikmet Anıl Öztekin
199 syf.
·Puan vermedi
Kitabın ilk 20 sayfası bile sizi ona çekebilir. Sevgi aşkı çok güzel anlatmakta ve içindeki güzel kısa hikayeler de anlamlı.................................
192 syf.
·Puan vermedi
Arkadaşımdan alıp okuduğum güzel bir kitap. Bence okunması gereken bir kitap. Bir çok aşk kitabında çok güzel. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...


Namazlar gibi vakti olsa seni özlemenin... Alırız abdestimizi Yalandan yağmurlu İstanbul gecelerinde Özleriz adam gibi...Sen yoktun o zamanlar, çocukluğumda en çok yağmuru severdim ben...Ne zaman bir dert gelse bana, yağmur yağar, dinler, dokunur, ve topraktan kalkan o kokuyu koklardım... Ateşim sönerdi.. Sonra büyüdüm.. gözlerini gördüm, Yandım, yağmur yağdı, ve ilk kez sönmedim... Ben yağmurdan daha fazla bi seni sevebildim...
192 syf.
·Puan vermedi
Beğenmedim.
Hikmet Anıl Öztekin sayfalar boyu kendini övmüş.
İlk başta ilahi aşk gibi geliyor ama sonrası kendisine övgü ve satır satır Şennur Öztekin..
Şiir kitabı yerine roman yazsaydı daha iyi olurdu.
Gerçekten okurken çok sıkıldım..
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İsmimin Elif olması mı bilmem başlangıç ,ilk,aşk ,vefa ,samimiyet ,sıcak ...Aslında da manası gibi kendi de gizli olana saklı bir Elif olanlara şiir tadında ama hafiften de romanımsı bir seri her bir kitabı ayrı dokunaklı Hikmet Anıl Öztekin ‘in
192 syf.
·4 günde·4/10 puan
Merhabaa:)
Kitapta yazar sevdiği insana aşkıyla ilahi aşkı harmanlayarak ortaya bir eser çıkarmış. Fakat başarılı bulduğumu söyleyemiyorum. Bende dini kendi aşkına alet ettiği, dini kullandığı izlenimi bıraktı.
Emek verilmiş saygı duyuyorum ama kitabı beğenmedim. İyi okumalar, kitapla kalınn!
192 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
'Elif Gibi Sevmek' benim okuduğum ilk şiir kitabıydı. Hikmet Anıl Öztekin ise en sevdiğim yazarlardan... Şiir kitaplarını hep çok kederli bulur beni deha çok üzmesin diye okumak istemezdim. Sonra Elif Gibi Kitabını okudum. Saatlerce düşündüm neden daha önce açıp okumamışım da senelerce kitaplığımda saklamışım diye... Çünkü beni öyle çok etkiledi ki bir insan aşkı nasıl bu kadar sevebilir? Bir insan onsuzluğa nasıl bu kadar sahip çıkabilir dedim... Ve dedim ki kimse Hikmet kadar çok sevemez ve kimse Elif kadar çok sevilemez...
192 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Şu Ana Kadar Okunmaya Değer Bir Tarafı Yok Allah Sevgisi Herkezin Yazabilecegi Bir Konu Degil Bence Biraz İlim Ve Samimiyet Lazım.Sanki Tanınmak Amaclı Yazılmış Gibi.
Uslu çocukmuşum ben
Sağda solda konuşulan sevdalıklarımız olmamış hiç bizim köyde elinde yanık izi olmayan bir ben varmışım...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elif Gibi Sevmek 1
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059841900
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayy Kitap
Baskılar:
Elif Gibi Sevmek 1
Elif Gibi Sevmek 1
Elif Gibi Sevmek
Sen yoktun o zamanlar,
çocukluğumda en çok yağmuru severdim ben.
Ne zaman bi dert gelse bana,
yağmur yağar,
dinler, dokunur,
ve topraktan kalkan o kokuyu koklardım.
Ateşim sönerdi.
Sonra büyüdüm.
Gözlerini gördüm,
yandım,
yağmur yağdı,
ve ilk kez sönmedim.
Ben yağmurdan daha fazla bir seni sevebildim.
Hikmet Anıl Öztekin, Elif Gibi Sevmek kitabında birini ‘Bir’ olan için sevmenin hüzünlü huzurunu yazdı. Sevmek ki, Elif gibi dosdoğru sevmek, yüreği abdestli sevmek…
Bu kitap;
Tefekküre meyl ettiren her yolu,
bir Elif miktarı yüreğine yâr edinen,
dünyaya hâlâ daha alışamamış herkese…

Kitabı okuyanlar 8,7bin okur

  • Yasemin
  • Nurseda
  • Melike Balcı
  • sena aydın
  • Merve
  • Gamze
  • Ayşe ERBAYRAM
  • Sonlubahar
  • dilan canpolat
  • Özlem Öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.9
13-17 Yaş
%12.6
18-24 Yaş
%30.4
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%16
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.6
Erkek
%23.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (401)
9
%6 (108)
8
%8.8 (159)
7
%7.8 (142)
6
%4.8 (86)
5
%5.1 (93)
4
%2.7 (49)
3
%2 (37)
2
%1.4 (26)
1
%6.1 (110)

Kitabın sıralamaları