Elmas Dizeler Altın Sözler - 2

·
Okunma
·
Beğeni
·
324
Gösterim
Adı:
Elmas Dizeler Altın Sözler - 2
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057993755
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kutlu Yayınevi
Bilmemeyi ilim bildim,
Bilmeyi cehalet.
İlimden gelen enaniyet var ya,
İşte odur asıl helaket.
120 syf.
·Beğendi·9/10
Edebiyata olan ilgim nedeniyle bu değerli esere kayıtsız kalamadım. Kısa beyitlerinden bile uzun anlamlar çıkartılabilecek kadar başarılı. Şiirlerin her biri birbirinden güzel. Şiir seven okurlar kaçırmamalı.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bana şiiri sevdiren insan Şair'ül İslam Yunus Kokan. Elmas Dizeler Altın Sözler tasavvuf konulu şiirler ve sözlerden oluşuyor. Şair'ül İslam Yunus Kokan

Bilmemeyi ilim bildim,
Bilmeyi cehalet,
İlimden gelen enaniyet var ya
İşte odur asıl helaket.

gibi dizeleriyle insanı düşündürüyor. Her şeye farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bu sebeple kitaptaki dizeleri elmas, sözleri altın diye nitelendirmesi tam yerinde olmuş.

Kitap

Kömür içinde elmas gibidir her veli,
İnsanlar içinde binler hikmetle gizli,
Hor görünür, gülünür sanılır bir deli.

diye başlayıp velayetin bedelini özetlediği Veli şiiriyle başlıyor.
İhlasın ne kadar önemli olduğunu anlattığı İbadet ve Helaket isimli şiiriyle tefekküre sevk ediyor insanı.

Ey gözü haramla yorulmuş,
Ey özü haramla yoğrulmuş,

diye yavaş yavaş tövbe etmeye ikna ediyor sonra da Aşka Çıkar Benim Yolum şiiriyle yolu gösteriyor.

Şair'ül İslam'ın bugüne kadar yayımlanan tüm kitaplarını okudum. Şiirde bambaşka biri olduğunu söyleyebilirim. Elmas Dizeler Altın Sözler'in birinci cildinde olduğu gibi bu kitapta da en güzel şiiri şudur denemeyecek kadar da güzel şiirlerle karşılaştım.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Şairül İslam Yunus Kokan'ın şiirleri çok güzel oluyor. Bu kitabını severek okudum. Kitap güzel ve akıcı. Bir günde bitirdim. Ama etkilendim, duygulandım ele aldığı konular çok güzel. Okurken hayal dünyasına dalıp gitmişim mükemmel bir eser. Gerçekten şairin anlatımı çok farklı ve kitapta çok güzel şiirler var. Okumanızı tavsiye ediyorum.
120 syf.
·Beğendi·8/10
Okurken düşündüren, düşündürttükçe de bazı şeylerin daha fazla anlam kazanmasını sağlamakla birlikte bazı şeyleri de sorgulatan bir yanı var bu kitabın, yani Şair'ül İslamın. Elmas Dizeler Altın Sözler'i okuduktan sonra daha iyi anladım neden kitaba bu ismin verildiğini. Aslında elmas ve altın kıymetinde ne kadar çok söz varmış, bunu Şair'ül İslam Yunus Kokan'ın kaleminden dökülenlerle insan daha iyi anlıyor. İnsani değerlerimiz, ahlaki değerlerimiz, imanımız, vatan ve millet sevgimiz vs. hepsine dair şiirler, sözler ve sorgulayacağımız şeylerle dolu bu kitap.

Kitabı okumaya başladığım gün bitirdim. Sonrasında da bu kadar hızlı okumuş olmaktan pişmanlık duyup tekrar yavaş yavaş okumaya karar vermiştim, öyle de oldu :) Elmas Dizeler Altın Sözler'i yavaş ve sindire sindire okumak gerek, böylelikle kitabın verdiği duyguyu ve lezzeti insan daha iyi hissedebiliyor. Bunun yanı sıra kitabın içeriği hakkında uzun uzun düşünme şansı da daha iyi bulunuyor. Tavsiyem o ki bu kitabı okumayı düşünüyorsanız bunu en azından birkaç güne yayarak yapın.

İlgilenen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap. Herkese keyifli okumalar...
120 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın bendeki etkisinin dörtlüğü :

Aşkın ile ağlıyorum,
Su olmuşum çağlıyorum,
Yalnız Sana çağırıyorum,
Varlığınla gurur duyuyorum.

Müsadenizle hemen konuya giriyorum. Şair kitaba güzel sözlerden bahseden ayetlerle başlıyor ve bize özetle kendinden bahsediyor, şiirlerindeki gayeyi şu duasıyla özetliyor: Akla gıda, sadra nur, ruha sürur ve manevi illetlere şifa olması...

Kitapta çok fazla konu ele alınmış: Allah, Peygamber, Kur'an, Sünnet, Veli, Aşk, Tasavvuf, İnsan, Liyakat, Hamd, Şükür, Kibir, Terör, Şiir, Zikir, Yazar, Üslup, Motivasyon, Eleştiri, Varlık Felsefesi...

Şiirlerin bazılarını anlamakta zorlanıyordum açıkçası, yani dili çok kaliteli fakat sanırım benimki kıttı o yüzden devamlı google dan sözlük olarak faydalandım ama bazılarında o da yetersiz geldi derken bu şiirleri not alıp ilerde tekrar okumalıyım dedim.

Özetle şiire doymak isteyenler netten bakmasın bence. Şiirin üstadı burda. İnsan yutkunmakta zorlansada anlayınca kadayıf ve baklava tadında şiirler hepsi.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabındaki şiirlerinin büyük bölümü birkaç mısradan ibaret olsa da sayfalarca anlam içerir şiirleri Şair'ül İslam Yunus Kokan'ın.

Okurken düşündüren, insanı farklı alemlere götürüp yaratılış sırrına erdiren bir kitap. Şimdilik daha fazla bir şey söyleyemiyorum.
120 syf.
·Beğendi·9/10
Paylaşımlarımın ilkini bu kitap üzerinden yapmak istedim, çünkü hayatımda çok özel bir yer edindi.

Yunus Kokan sayesinde edebiyat ve şiire ilgi duymaya başladım. Şiirle aranız nasıl bilmem, ama bu kitaba kesinlikle bir göz atmanız gerektiği düşüncesindeyim. Elmas Dizeler Altın Sözler Şair'ül İslam Yunus Kokan'ın sıradışı şiir ve kendine özgü sanat anlayışıyla çok önemli mesajlar verdiği bir kitaptır.

Kitabın ilk şiiri 'Veli' üç dizeden oluşuyor. Ancak üç dize ile veli ancak bu kadar güzel anlatılabilir:

Kömür içinde elmas gibidir her veli,
İnsanlar içinde binler hikmetle gizli,
Hor görünür, gülünür sanılır bir deli.

Her bir şiirinin altında bir anlam, mana olduğu kuşkusuz, tabi anlamak isteyene. Neyse şimdilik benden bu kadar.
Bir damla su ile gelip bir tohum taneciğiyle göçen insana kibir değil, tevazu yaraşır. Kibriya Âlemlerin Rabbi Allah’a aittir ve O’na yakışır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elmas Dizeler Altın Sözler - 2
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057993755
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kutlu Yayınevi
Bilmemeyi ilim bildim,
Bilmeyi cehalet.
İlimden gelen enaniyet var ya,
İşte odur asıl helaket.

Kitabı okuyanlar 280 okur

  • Fatma
  • Ayşenur Yiğit
  • Veysel Hacıoğlu
  • Hatice Gümüş
  • Kübra Ural
  • Duygu Karabay
  • Ayşenur
  • Ömer
  • Bahar Acar
  • Adem Sansar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.2 (35)
9
%53.6 (142)
8
%30.6 (81)
7
%2.6 (7)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0