Elmas Taht Elenium 1. Kitap

8,7/10  (10 Oy) · 
44 okunma  · 
8 beğeni  · 
897 gösterim
"Dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."
Altıkırkbeş Tolkien'den sonra bir büyük ustayı daha sunar:
David Eddings

Tüm diğer kitaplardan farksız olarak bu kitapta şunlar var,
Büyücüler, şövalyeler, hayaletler, tanrılar, din adamları, krallar, dilenciler, ve bir dünyada olması gereken tüm diğer şeyler, yani tüm bunların iyileri ve kötüleri.

Unutmayın hikayeler ikiye ayrılır, gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler.
Karar sizin
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1998
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  975981013
 • Orijinal Adı:
  The Diamond Throne
 • Çeviri:
  Ferhan Ertürk
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir serinin ilk romanı. Pandion şövalyesi Sparhawk, Rendor'daki sürgünden döner ve karanlık işler içinde bulur kendini. Kraliçe Ehlana zehirlenmiş ve küçük ana Sytric büyücüsü Sephrenia ve 12 şövalyenin büyüsü ile dondurulmuştur. Cimmura başpiskoposu Annias, bu yönetim zafiyetinden faydalanıp Patrik olmak ve Pandion şövalyelerini ortadan kaldırmak istemektedir. Bunu engellemek için arkadaşları Kurik, Kalten ile beraber liderleri Vanion'un emri ile yola çıkarlar ve yolda kendilerine diğer krallıkların şövalyeleri Bevier, Tynian ve Ulath katılır. Bu arada Flüt adını verdikleri bit kız çocuğu ve sonradan Kurik'in oğlu olduğu ortaya çıkacak Talen adındaki hırsız çocuk da ekibe dahil olur. Ama eski bir Pandion şövalyesi olan Martel, yardımcıları Krager ve Adus ile yollarına engeller çıkarmaktadır. Derastim'den zehirlenen kraliçeyi kurtarmak için Dabour'a giden Sparhawk, Sephrenia, Flüt ve Kurik burada doktor Tanjin'den onu kurtaracak sihirli bir cisim kullanmak zorunda olduklarını öğrenir. Bu efsanevi mücevher Bhelliom'dur ve Sparhawk onu bulup kraliçeyi iyileştirmek, yoksa da yok etmek zorundadır. Kötü tanrı Azash'ın kanlı planları engellenmelidir. Acaba Kraliçenin şampiyonu bu işlerden sağ salim kurtulabilecek midir? Bu yola kimlerle çıkacaktır? Her şövalye öldüğünde gücü azalan Sephrenia'ya kim yardım edecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Yanlış hatırlamıyorsam "En Sevilen Fantastik Kahraman" seçilen ana karakteri ve hikayesi gerçekten çok güzel. Yayınevlerinin, ki tabi onların da haklı oldukları yönler var, belki de satışlarının düşük olacağı korkusuyla basmadığı ne yazarlar var. İyi ki Altıkırkbeş Eddings'i es geçmemiş de erkenden tanışmışız bu fantastik edebiyatın ilk üçüne kesinlikle girecek seriyle. Bulabilirseniz okuyun kesinlikle. Anakha sizi bekliyor..

Elmas Taht benzeri kitaplar

bigem erisoglu 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın en iyi serisidir, eleniumve tamuli serisi karakterler olsun, hikaye akışı olsun evladiyelik dedikleri romanlardandır bence, okuyunuz efenim...