Elmayı Yılan Isırdı

7,7/10  (63 Oy) · 
225 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.518 gösterim
Poirot'nun cinayetlerinin sırrını çözebilmesi için elinde şu ipuçları vardı:
Elma oyunu
Sahte bir vasiyetname
Gerçek bir vasiyetname
Bir Dilek kutusu
Bir kızın iddiaları
Ortadan kaybolan bir hizmetçi
Cennet gibi bir bahçe
Eski bir bıçaklanma olayı
Büyük bir sevet
Bir mektup.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789754053413
 • Orijinal Adı:
  Hallowe'en Party
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Agatha Christie okumak sanki sakin bir evde şöminenin karşısında battaniye altında yanında sıcacık kahve varken yaşanılan tatlı bir his gibidir benim için. İnce bir zekanın ürünüdür eserleri. Ne kadar farklı tarzda kitap okusam da Agatha Christie'nin yeri hep farklıdır bende.
Yine akıcı ve acaba katil kim diye sonuna kadar beyin jimnastiği yapacağımız bir polisiye romanı. Polisiye yazarı olan Adriadne Oliver bir cadılar bayramı partisine katılır. Gençlerin davet edildiği bu parti normal bir şekilde başlarken Parti'nin bitmesine yakın işlenen cinayet herkesi korkutur. Oliver bunun üzerine en çok güvendiği insanı yani kahramanımız Hercule Poirot'u çağırır. Kıvrak zekasıyla müthiş dedektifimiz cinayeti çözmeye çalışır. İnce ve akıcı bir roman. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar....

Pelin Sueda 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Her ay bir Agatha Christie okuma etkinliğimi eylül ayında başlatmıştım ve sürdürmeye kararlı olduğumu söylemiştim.Ekim ayı için yine iki kitap belirledim,bunlardan ilki Elmayı Yılan Isırdı idi.Açık konuşmak gerekirse bu kitabı öne atmamın sebebi isminin çok ilgi çekici olmasıydı.Ama sayfalarında da bir o kadar çekici şeyler vardı.Christie yine esrarengiz bir kurgu bulmuş ve içinden çıkılamaz sorularla ve de akıcı üslubuyla kitabını şekillendirmiş. Dedektif Hercule Poirot yine karmaşık ve gizemli bir cinayeti çözmek için didinirken size koltuğa kıvrılıp okumak düşüyor ve son sayfasında Christie yine okuyucunun ağzını açık bırakıyor.Cadılar Bayramı partisinde art arda öldürülen iki kardeş Joyce ve Leo Reynolds. İki kardeşin katil zanlısını tahmin etmek biraz güç.Roman çok sürükleyici ve Agatha'nın diğer kitaplarındaki gibi sırlar ve gizemler merak duygunuzu körüklüyor.Kitabın atmosferini belleyip içine dahil oluyor,keyifle okuyorsunuz.Ben bu sefer sona yaklaşmadan gizemi tahmin ettim ama bu kitabı sevmeme engel olmadı.Diğer Agatha kitaplarına göre biraz sönük olsa da zevkle okudum.Ekim ayındaki ikinci Agatha kitabım Briç Masasında Cinayet olacak.Herkese iyi okumalar. :)

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı. Ariadne Oliver bir Cadılar bayramı eğlencesine davet edilir. Burada Joyce adında bir kız zamanında bir cinayete tanık olduğundan bahseder. Ancak kimse ona inanmaz. Gecenin sonunda onu elma yakalama oyunundaki kovada suyun içinde boğulmuş olarak bulurlar. O gece evde olanlardan biri katildir. Ariadne, Poirot'tan yardım ister. Poirot, Joyce'un gördüğünü iddia ettiği olayın ne olduğunu araştırmaya başlar. İşin içinde sahte bir vasiyetname, ölen bir öğretmen, kayıp bir hizmetçi vardır. Sonra Joyce'un erkek kardeşi Leo da öldürülür. Katil hiç beklenmedik bir isimdir ancak Hercule Poirot'tan kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

EZGİ AYKUT 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.

Ayça 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

(Hercule Poirot)
Bayan Ariadne Oliver o ara arkadaşı Judith Butler'da kalıyordu. Genç kadınla birlikte çocuklar için tertiplenen ve akşam verilecek o partinin hazırlıklarına katılmaya gitmişlerdi.
Ortalık karmakarışıktı. Bir takım kadınlar telaşla içeri girip, çıkıyor, sandalyelerin, küçük masaların, vazoların yerlerini değiştiriyor, kucaklarında taşıdıkları iri balkabaklarını uygun noktalara yerleştiriyorlardı.
Bir Halloween partisiydi bu. Toplantıya on ile yedi yaş arasındaki çocuklar davetliydiler.

fazi 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rowena Drake evinde bir 'cadılar bayramı' partisi düzenler, bu parti bitiminde, Joyce Reynolds isimli bir küçük kız öldürülür. Ve bu cinayeti aydınlatması için yine Hercule Poirot'a başvurulur. Şaşırtıcı olayların birbirini izlemesi ve Poirot'un muhteşem zekası ile birleşen roman tipik Agatha Christie romanı olarak son bulur. Ben katili başlarda buldum aslında ancak kitapta bir de sürpriz vardı benim için.. Christie sevenler mutlaka okuyacaktır..

Kismet Parpar 
20 Şub 10:54 · Kitabı okudu · 2 günde

Polisiye roman yazarı Ariadne Oliver, Woodleigh'de düzenlenen bir Cadılar Bayramına katılır. Burada bir çocuk ilginç bir şekilde öldürülür.
Hercule Poirot katilin peşinde düşer ve olayları kanıtlarıyla bir sonuca bağlar.
Çok akıcı, sürükleyici ve kurgusuyla muhteşem. Agatha Christie okumayanlar eserleriyle mutlaka tanışsın isterim.

Crossfire 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Adı yalancıya çıkmış küçük bir kızın elma dolu küvette ölü bulunmasının esrarı, diğer detaylarla birlikte çözülmeye çalışıyor. Poirot serisinin kitaplarından biri aynı zamanda. Lakin dili bana ağır geldi biraz. Ya da konu akışlarında o bütünlüğü yakalayamadım. O yüzden zar zor bitirebildiğimi söyleyebilirim.

Duygu şanlı 
 08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Sürekli olga'nın yaptıklarının yazılması kitaba uzaklaşmamı sagladı. "Agatha'nın sevmediğiniz kitabı var mı " deseler "elmayı yılan ısırdı " diye rahatlıkla söyleyebilirim.

Betül Bayrak 
23 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Açık noktaları olan kitapları sevmem normalde ama Poirot benim favorim.. Ve bu kitapta Poirot'nun karakteri üzerinde fazla durulmuş. Okurken sırıtmaktan kendimi alamadım. Sevdim :)

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Pınar 
17 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Poirot, "İnsan her şeyden şüphelenir," dedi. "Onun için de her şeyi öğrenmesi gerekir."

Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 91)Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 91)
Pınar 
17 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Cesur,yeni dünya hep vardır ama sadece bazı kimseler için. Şanslı inzanlar için. İçlerinde o yeni dünyanın temellerini taşıyanlar için."

Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 77)Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 77)
Pınar 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hercule Poirot, "Siz güzellik istiyorsunuz," dedi. "Her ne pahasına olursa olsun, güzellik. Bense gerçeği istiyorum. Daima gerçeği istedim."

Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 143)Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 143)

“Poirot, «Ben bu fikirde değilim,» dedi. «Bence bazı çocuklar sinire dokunacak yaratıklardır.”

Elmayı Yılan Isırdı, Agatha ChristieElmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie
Pınar 
19 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yani... Bu bir ceza değil mi? Bambaşka bir şey mi?"
"Evet, bambaşka bir şey. Başkalarının yaşayabilmesi için öleceksin. Güzelliğin yaşayabilmesi için öleceksin sen. Güzelliğin var olması için. İşte önemli olanı da bu. Buna kurban edilmek denir."

Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 161)Elmayı Yılan Isırdı, Agatha Christie (Sayfa 161)