Elveda Balkanlar Unutulan Vatan

9,1/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
645 gösterim
Sarıkamış-Beyaz Hüzün kitabının yazarından…

Balkanlar tam 500 sene boyunca, dağıyla taşıyla, kurduyla kuşuyla, tozuyla toprağıyla bize yar olmuş diyarlardı. Bu nazlı diyarlar 93 Harbi diye bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı ile elimizden çıkmaya başlamış, fetih için başlayan gidiş, son yüzyılda büyük bir muhacerete dönüşmüştü.

“Elveda Balkanlar” unutulan vatanı, Balkan Harbi′ni, Balkan Göçü′nü, Edirne′nin işgal edilişini ve kurtuluşunu tüm ayrıntılarıyla anlatmak amacıyla kaleme alınmıştır.

Bu kitap Balkanlar′dan, anavatanlarından göç edenlerin ve Kuşçubaşı Eşref′in etrafında bir avuç isimsiz kahramanın Edirne′nin işgalden kurtarılması için verdiği insanüstü mücadelenin öyküsüdür.

"Ey Balkanlar, bu ayrılık yürekten midir? Nasıl gideceğiz? Neyle gideceğiz? Biz gitsek, yüreğimiz burada kalacak. En önemlisi buralar bizsiz, buralar öksüz kalacak. Hey gidi Koca Osmanlı. Buralar sensiz kalacak. Aysız, yıldızsız kalacak. Kur’an’sız, mescitsiz, camisiz kalacak. En önemlisi hey Koca Osmanlı, Balkanlar duasız kalacak! Bizler yetim, bu diyarlar da öksüz kalacak. Bir yanımız hep eksik olacak…" Balkan Muhacirlerinden Yusuf

“Enver Bey siz şimdi İstanbul’a dönün… Biz de başımızı alıp gidelim. Ne olacak? Belki bir yerde beklenilmeyen bir savaş olur, erir gideriz; zaten Edirne’yi kurtarmak için yola çıktığımız zaman ahdimiz bu değil miydi? Biz bu yola çıkarken, başımıza geleceklere peşin peşin razı olmuş insanlarız… Ama bugün elimize geçen fırsatı kaçırırsak, tarih bize lanet eder. Bu fırsat, düşmanın kucağında ve bıçağında olan milletdaşlarımızın son ümididir. Tarihin tükürüğünü yüzümde duymak istemiyorum.” Kuşçubaşı Eşref
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  978-975-263-679-8
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umutlu Ev Kadını 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Balkan Savaşı sırası göç eden halkın ve birliklerin yaşadıklarını akıcı dili ile anlattı İsmail Bilgin. Edirne'nin kaybı ile alevlenen yeni umutlar, yeni birlikler Kurtuluş Savaşın öncüsü olarak canını ve kanını feda ederek esas değerlerimizi bu günlerde ne denli kaybettiğimizi göz önüne getiriyor.
Muhacir Halil' in sözleri ile asıl durumu özetleyebiliriz:

"Kimse siz hiç kimse yok
Var herkesin bir kimsesi.
Kimsesiz kaldım yetiş
Ey kimsesizler kimsesi.”

Kitaptan 1 Alıntı

Umutlu Ev Kadını 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Komşuluk
"Zaten annesi bugüne dek herkese, komşularına din, dil ayırımı yapmadan hep yardım etmişti.' Komşuluk çok önemlidir. Kendi dinimizden, kendi milletimizden olmasa da komşularımızın bizlerin üzerinde hakkı vardır.' derdi. Her kandilde yaptığı helvadan komşularına birer tabak gönerirdi. Onlar da tabağı geri verirken, yaptıkları pekmezden, bulgurdan tabağın içine koyarlardı. Komşuya verilen tabak boş getirilmezdi. Tabağı boş getiren komşunun 'gönlü de boş' denirdi o zamanlar."

Elveda Balkanlar, İsmail Bilgin (Sayfa 41 - Timaş Yayınları)Elveda Balkanlar, İsmail Bilgin (Sayfa 41 - Timaş Yayınları)