Elveda Buhara

8,8/10  (32 Oy) · 
127 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.378 gösterim
Nihayet Celaleddin Harzemşahın idaresinde yeniden teşekkül, büyüme, gelişme, yayılma.
Sonra tekrar ihtilaf, ihtiras, kin, haset.
Ve bunların tabii neticesi:
"Elveda Buhara."
Sadece bir şehre değil, bir şehrin şahsında ümide,
sevgiye, birliğe, dostluğa ve devlete gönderilen son 
veda selamı."Elveda Buhara."
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789754080569
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Samet Koçyiğit 
18 Tem 10:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En az ilki kadar başarılı bir devam romanı. Bir solukta okuyup bitireceğinizden eminim. Ayrıca moğol zulmünü de oldukça iyi anlatan bir kitaptır. Tarihi romanları sevenler okumalı ve okutmalı...

Muhammet Çelik 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Han efsaneye göre Celalleddin Harzemşah için "Böyle bir oğlum olsaydı dünyayı fethederdim" demiş. İşte Bu kahramanın Cengiz ve oğulları ile olan mücadelesi. Temür Melik ve diğer kahramanlar...

Oguzhan Kocyiğit 
15 Tem 11:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap okuduğum en güzel tarihi eserler arasında yerini aldı. Karakterler cok güzel detaylanmıș ve milli duygular ön plana serilmiș. Sıkılmadan okudum ve beğendim. Yavuz Bahadıroğlu, değeri bilinmesi gereken bir yazar.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En az ilki kadar güzel bir devam romanı. Celaleddin Harzemşah, babasının Abiskun adasında ölmesinden sonra Harzem sultanı olur ve Cengiz Han ile savaşmak için ordu kurmaya başlar. Bir kaç savaşı da kazanır ancak Cengiz Han yine hile yaparak kuvvetlerini böler. Celaleddin'in ölümüne kadar olan bu romanda da Temur Melik ve Sarı Lagod gibi isimler yine mevcut. Tarih severlerin mutlaka okuması gerekenlerden.

Darcy 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Buhara Yanıyor un devamı olan Elveda Buhara Harezmşahlar Devletini anlatıyor.İki kitapta çok akıcı, tarih sevenlere tavsiye ederim.Celaleddin benim oğlum olsa dünyayı hükmederdim diyen Cengiz Han ın neden böyle dediğini ve Temür Melik in ne kadar büyük bir komutan olduğunu öğrenebilirsiniz.

Nurcan Eraslan 
23 May 04:34 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Gerçekten evlada. Bu yüzyılda müslüman coğrafyasında yaşananlarin , yüzyıllar öncede farklı devlet isimleri altında aynı oyunlarla yaşandığını görmek tarihin tekerrür ettiğinin bir ispatı olmuş. Sultan Celaleddin, cani ile ödediği davasınin hesabı ahirete kalmıştır. Fatih Sultan Mehmet kardeşini öldürmesini şimdi daha iyi anlıyorum . Okuyunca hak vereceksiniz, devlet bekası için bazı şehzadeler oldurulmeli . Çünkü saltanat , hükmetme en çok nifak tohumlarına sebeb olmuş tarihte. Buhara yaniyoru daha çok beğendim ama bu kitapta zaman ayirmaya değer. Tabiki temur melik gercek bir kumandan ve vezir. Bana halid bin velidi (r.a.)hatırlattı. Tarihı tozlu raflardan çıkarıp bize sunan tüm yazarlar favorim. Tarihi Roman sevenler bu kitabi hemen okumalı. Kitaplı saatler.

Yasin Eren 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Buhara Yanıyor'un devamı olan kitapta; Celaleddin'in devleti ayakta tutmak, eski gücüne kavuşturmak ve Moğollara karşı koymak için mücadelesine şahit olacaksınız okurken. Ve tabi bunların yanında bir devleti ihanetin ve menfaatin düşmandan daha çabuk yıkabileceğine. Dili ise yine akıcı, kolay anlaşılır ve sürükleyici bir üslupta. Bu da bazı okuyucular için kitabı basit kılabilir.

Zeynep Korkmaz 
11 Kas 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Buhara yanıyor adlı kitap ile başlayan seri Elveda Buhara ile devam ediyor. Bu kitapta Harzemlerin sonunu anlatıyor. Çok etkileyici ve sürükleyici bir anlatım. Sanki oradasınız ve yaşıyorsunuz..
Tarihi roman sevenler için kütüphanede olması gereken bir eser.

Necmiye 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Müslümanları yok etmeye çalışan moğollara karşı,birlik olmak yerine ,düşmanın fitnelerine kanarak birbirine savaş açan din kardeşlerinin hazin sonu....Harzem sultanı Celaleddin ve Selçuklu sultanı birbirleri ile ittifak ederek bir olsalardı,moğolları yok edecek, Müslüman milletler yıllarca moğol zulmüne maruz kalmayacaktı.....

Kitaptan 4 Alıntı

Yasin Eren 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sahiden ırki ayrılıklar bir yana itilmiş, dinde birlik edilmiş idiyse, Müslümanların sırtını yere getirmek müşkül olacaktı. Müşkül ne demek, imkansız olacaktı belki de.

Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 82 - Nesil yayınları)Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 82 - Nesil yayınları)
Nurcan Eraslan 
21 May 02:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Cengiz Han .;
Cinliyi öldürttüm. Çünkü çok akilliydi. Hile ile devletler yıkmanın bilgisini elde etmişti. Bir gün benim de kokume giriseceginden endiselendim.

Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 99)Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 99)
BEHÇET AKGÜN 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Orada çok durmadık. Amel şehri beyinin tavsiyesiyle Abiskun’daki (Hazar Denizi) bir adaya çekildik. Arta kalan beş bin kadar askerle şimdi adada bulunuyoruz. Sultan pederime hala yalvarıyorum. Bir müsaade etse tek başıma putperestlere karşı çıkmakta asla tereddüt göstermem.”

Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 14)Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 14)
Yasin Eren 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Celaleddin Harzemşah
İnsanlar ölür, devletler, idealler yaşar.

Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 127 - Nesil yayınları)Elveda Buhara, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 127 - Nesil yayınları)