Elvira Madiganın Kayıp Parmağı

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
308 gösterim
Aşk önemli bir soru elbette. Her gün soruluyor. Biz de Roland Barthesın Ölü Sevgilinin Eli adlı makalesinden yola çıkarak soralım: Sevdiğiniz, bakmaya doyamadığınız insanın yüzünün yarısı bir yangında kaybolursa ne olur, onu sevmeyi sürdürür müsünüz?
Elvira Madiganın Kayıp Parmağının, yani şu an elinizde tuttuğunuz romanın böylesi soruları ve garip etkileri var. Hiç olmadık biçimde gelişen bir trafik kazasıyla kurulan garip dörtgen, bibirlerini bu andan önce de ilgilendiren karakterler. Tutkuyla karmaşıklaşan bu ağ genişliyor ve iki yerde bizi yüzyıl önceki bir aşka da bağlıyor. Ergenlik çağındaki bir kız, bu kızı kurtarmak isterken yüzünün yarısını kaybeden annesi, onun kocası ve kocasının sevgilisi. Diğer ebeveynler. Bu romanda hepsi tek tek konuşuyor. Hepsi konuştukça, romanın doruk noktası en başa gelip saplanıyor yine. Kazaya. Teknik yeniliklerle güzelce serimlenen roman, kadın yazgısı ve onun bedenini anlatının merkezi yapmış. Sürekli bedenlerini ve ruhlarını soruşturan Selma Lonning Aaronun kadın karakterlerinden birisi Her şey dış görünüşten ibarettir, der. Belki haklı ama aşk ve kadının yazgısı bu romanda da bir bilmece olarak okurunun karşısında. Her ikisinin de yüzü, okuruna acıyla gülümseyen birer trajedi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9786054708284
 • Çeviri:
  Banu G. Syversten
 • Yayınevi:
  Dedalus Kitap
 • Kitabın Türü:
Aylin Şahin 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap son zamanlarda okuduklarım arasından en iyi anlatıma sahip olanı. Yaşanan olaylar, bilmediğimiz gerçekler ve bilmeden yorumlayıp hareket edişimiz, belki "ön yargı" içinde oluşumuz. Ve öyle olduğunu düşündüğümüz kendi gerçeklerimiz ile dokunduğumuz hayatlar.
Her satırında düşündüm durdum, gezegenin bilmediğim bir yerlerinde hiç tanımadığım birilerinin hayatlarını etkiliyor olabilirim...
Okurken hem bir çırpıda okuyup bitirmek istedim hem de hayır bitmesin, daha yavaş keyif alarak okuyayım diyerek kendimle savaştım.