EMDR - Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Temel Prensipler, Protokoller ve Prosedürler

0,0/10  (0 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
313 gösterim
EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerdeki psikolojik rahatsızlıklarının tedavi edilmesini sağlayan güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır.

Dr. Francine Shapiro'nun, 1987 yılında, göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini tesadüfen keşfetmesi, EMDR'nin gelişimine yol açtı. Dr. Shapiro bu etkiyi travmaya maruz kalmış kişiler üzerinde bilimsel olarak inceleyip, tedavide sağlanan başarıyı gösteren çalışmasını yayınlayınca tüm dünyadan terapistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekti. Günümüzde EMDR, birçok terapi ekolünden öğeler içeren, farklı tanı almış durumlara özel, standartlaştırılmış protokolleri bulunan bütüncül bir terapi yöntemidir.

Bu kitap, Dr. Francine Shapiro'nun 14 yıllık kişisel EMDR eğitimi ve deneyiminin bir ürünüdür. Kitapta vaka geçmişlerinin yanı sıra EMDR konusunda eğitim almış pratisyenlerin tecrübelerine de yer verilmiştir. Akademisyenler, araştırmacılar, klinisyenler ve klinik yüksek lisans öğrencileri için çok önemli bir kaynaktır.

"Bu kitap, devam eden sinir bilimi ve son uç araştırması bağlamında çözülmesi gereken zıtlıkları ve muammaları açıklıyor; yönteme ve birikime dayalı bilimsel bilgiyi berrak bir şekilde bize sunuyor. Şahsen EMDR'nin etkililiği karşısında çok şaşkınım. Bu yöntem olmasa hastalarımı nasıl tedavi ederdim, bilmiyorum. Bu yöntem, travmatize bireylere nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili tüm fikrimi değiştirdi."
-Dr. Bessel A. van der Kolk-

"Kognirif davranışçı yönelimden doğan EMDR gitgide çarpıcı bir şekilde bütünleyici bir yaklaşım haline gelmektedir. Psikodinamik yönelime sahip terapistler için potansiyel cazibesi kayda değer. Deneyimlerime göre 'derin' materyali çok hızlı şekilde ortaya çıkarıyor ve duyusal afektik bağlantılara ve çağrışımlara erişme imkanı sunuyor.
-Dr. Paul L. Wachtel-

"Bu pragmatik kitap, EMDR yönteminin kesin bir sunumu olması açısından önemli. Klinisyenler ayrıntılı açıklamalardan çok memnun kalacaklar. Birkaç vaka örneği ve beş açıklamalı seans nüshası, yöntemdeki ince noktaları ve terapistin danışan merkezli rolünü çok güzel şekilde açıklıyor."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  732
 • ISBN:
  9786059318198
 • Orijinal Adı:
  Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR): Basic Principles, Protocols, and Procedures
 • Çeviri:
  Işıl Şansoy, Murat Şaşzade
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:
ÖZGE KOÇAK 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 26 günde · Puan vermedi

EMDR... Henüz 35 senelik bir geçmişi olan önceleri teknik sonraları terapi biçimi haline gelen, ilk zamanlar sadece travma tedavisinde çalışılırkeb geliştirilen protokollerle pek çok ruhsal bozukluğun tedavisinde kullanılan bir terapi türü. Kitap bizzat mucidinin elinden yazılmış. Davranış Bilimleri enstitüsü çalışanlarının katkıları ile de türkçeye çevrilmiş ve çok da güzel olmuş. Kitap Emdr'ın 8 aşamalı protokülünü ve bazı özel durumları bölüm bölüm anlatıyor ve bu eğitimi almış terapistlere çok güzel bir kaynak sağlıyor. Kitapta da sürekli ifade edildiği gibi bu yalnızca ruh sağlığı çalışanları ancak emdr eğitimi ve süpervizyonundan geçtikten sonra uygulayabilir, buraya dikkat!