Emek 1-2

9,0/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
12 beğeni  · 
2.176 gösterim
Emeğin uzun serüveninin son aşaması olan ücret köleliği ve ondokuzuncu yüzyılda bunun çözüm yolu olan ütopyacı sosyalizm, Emile Zola'nın hemen başlıca ilgi alanıydı, insanlığın kurtuluşu emeğe bağlıydı. Onun çağında çeşitlenen ütopyacı sosyalist öğretiler içinde Fourier'ci görüşü benimsiyordu. İnsanlığın bu görüşler doğrultusunda bir çaba ve savaşımla kurtulacağını düşünüyordu. Fourier sosyalizmi, Marks'a göre, Manifesto'da belirttiği gibi, tutucu bir sosyalizmdir. Ama Zola'nın "Emek" romanı, Fourier'ci sosyalizmi yaşama geçirerek işleyip insanlığın ileri yürüyüşünde örnek alınacak bir aşamayı betimliyor. Bu sosyalist denemeyi, romanı okurken içinde yaşar gibi izleyeceksiniz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789753852463
 • Çeviri:
  Metin İlkin
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nevra Yıldız 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuyalı uzun zaman geçti fakat yine de yorumlamak istedim. Emile Zola, akıcı yazımıyla, düşünce tarzıyla ve kurgusuyla son derece iyi bir yazardır. Emek romanı ise Emile Zola' nın düşüncelerini tüm açıklığıyla toplayıp kaleme aldığı eser olarak nitelendirebilirim. Anlatımı biraz daha ağır, özü biraz daha yoğundu. Düşünce yapımı alt üst edip kendine hayran bıraktı. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen hala zaman zaman beni etkisi altına alır.
Kitapta derin bir şekilde özgürlüğün ve sevginin gücünü hissetmek mümkün. Olaylar Luc'un sahneye girmesiyle başlıyor. Mühendis olan Luc, işçileri ve hayatlarını yakından gözlemleyerek onları daha az emek harcayacakları ve çokça mutlu olacakları bir hayata kavuşturmak uğruna çalışıyor ve başarıyor da. Şimdiki dünya düzenine karşıt olarak kurduğu bu küçük şehir(kişisel görüşlerime göre ütopya), içerisinde mutlu insanları barındırıyor. Özgürlüğe uğraşmanın ve sevginin müthiş kanıtı olan bir kitap.
Bir yandan emeklerine karşıt açlıktan ölme derecesine gelen halk ve diğer yandan işçiyi sömürmeye alışan fabrika sahipleri...
Beni oldukça etkileyen ve sosyalizmin etkilerinin bariz bir şekilde görüldüğü bir kitaptı. Kesinlikle okumaya değer.

Kitaptan 3 Alıntı

İnsanın gençken kafası çılgınlıklarla doludur, dünyayı değiştireceğini sanır. Sonra da dünya devam eder, öbürleriyle birlikte insan süpürülür gider.

Emek 1-2, Emile ZolaEmek 1-2, Emile Zola
Nevra Yıldız 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tutkular dinmek bilmeyen arzu, dünyayı kandıracak tek güç olan enerji, her varlığa harekete geçme yetkisi veren güç ve irade demekti. Tutkudan yoksun kalan insan bir duyusundan yoksun kalmışcasına eksik olurdu.

Emek 1-2, Emile ZolaEmek 1-2, Emile Zola
Nevra Yıldız 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamımızın anlamını ancak doğanın yapıtını ortaya koyması için bir fazla işçiye ihtiyaç duymuş olmasıyla açıklayabiliriz.

Emek 1-2, Emile ZolaEmek 1-2, Emile Zola