Emile - Bir Çocuk Büyüyor

8,1/10  (18 Oy) · 
63 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.600 gösterim
Yaşadığımız süre boyunca insanlar tarafından eğitiliyoruz ve bizi etkileyen olaylardan edindiğimiz tecrübeyle olgunlaşıyoruz. Bize eğitim veren insanların bizim için çizdiği yol ile yaratılışımıza uygun olan yol zıt yönleri işaret ettiğinde ise ruhsal karşılıklar yaşıyoruz. Yürümemizi istedikleri yolun sonu bize mutluluk getirmeyecek, ancak diğer yolda yürümemiz için de teşvik edilmiyoruz. Bütün hayatımız boyunca böyle çarpıştığımız ve dalgalandığımız için kendi kendimizle uyuşamadan, ne kendimiz için ne de başkaları için iyi şeyler yapamadan hayatımızı tamamlıyoruz.

Çocukları, yeteneklerini ortaya çıkarmaları ve olmak istedikleri şeyi olmaları için özgür bırakmalıyız. Biz onlara hakim, asker ya da din adamı olmalarını değil yaşamayı öğretebiliriz ve onlar bir meslek sahibi olmadan önce insan olmalılar. Çünkü, bir insan ne olmak istiyorsa ya da ne olması gerekiyorsa onu olabilir, sonra vazgeçip başka bir şey olabilir; ama o daima kendisi olarak kalacaktır.
(Arka Kapak)
birsen 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 6/10 puan

Rousseau eğitimi şekillendiren düşünürlerden biri ve bu kitapta Emile adında hayali çocuğu üzerinden anne babalara ve eğitimcilere önerilerde bulunuyor. 18.yüzyılda yazılan bu kitap ebeveynlerin yaptığı hatalara bol bol değiniyor. Ve bu hatalar günümüzde hala devam ediyor ne yazık ki. Yalnız kitabın kız çocuğu yetiştirme kısmına katıldığımı söyleyemem. Rousseau'nun kızların varoluş amaçlarını yanlış yorumladığını düşünüyorum. Belki de yaşadığı çağın etkisidir. Bir eğitimci olarak çocukları dengeli bir şekilde yetiştirmek ve eğitmek için faydalı bulduğum bu kitabı eğitimci arkadaşlara ve tabii ki anne babalara tavsiye ederim.

Gül Girgin 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap Jean Jacques Rousseau'nun karmaşık yaşamına rağmen, oluşturduğu hayali çocuğu nasıl da olağanüstü detaylarla yetiştirdiğini öyle güzel anlatmış ki; her anne babanın, her eğitimcinin kesinlikle okumuş olması gerekiyor diye düşünmekteyim. Şaşırdım, öğrendim, uygulamak istedim...

Tuba Aykaç 
30 Oca 18:46 · Kitabı okudu · 78 günde · Beğendi · 8/10 puan

Günümüzde birebir uygulanabilirliği zor bir eğitim modelini anlatıyor J.J. Rousseau, temel mantığında bugün var olan yapısalcı yaklaşım yatmakta. Eşitlikçi bir görüşe sahip olan yazarın kadın eğitiminde özellikle de kadının dini eğitimini evlenince kocasından alması gerektiğini evlenmeden önce buna kafa yormaması gerektiğini belirtmesi beni şaşırtmadı değil.

denizcvdr 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuklarımızı büyütürken kendi yapamadıklarımızı onların yapmasını istemek yerine kendi yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlamalı,birey olduklarını kabul etmeli,kendileri olmalarını sağlamalıyız.Yol gösterici bir kitap.Her ebeveyn,her öğretmen okumalı.

Kitaptan 59 Alıntı

Ben Emil'imin, düşüp yaralanmasın diye endişe etmek şöyle dursun, hiç yaralanmayacak ve ıstırabın ne olduğunu anlamayacak diye endişeleniyorum. Istırap çekmek, onun ilk öğreneceği ve bilmeye en fazla ihtiyaç duyacağı derstir.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques RousseauEmile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau
ayamak 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En çok yaşayan insan, en çok yıl saymış olan değildir. Hayatı en çok hissetmiş olandır.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques RousseauEmile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau
İlayda G. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kirli kulaklardan geçen şeylerin kirlenmemeleri olası mıdır?

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (İş Bankası Kültür Yayınları)Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (İş Bankası Kültür Yayınları)
ayamak 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmek, akıllı bir adama göre, hayatın ıstıraplarına tahammül için bir nedendir.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques RousseauEmile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau
İlayda G. 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mahrum olduğumuz şeylere sahip olmanın en iyi yolu, elimizdekilerden vazgeçmektir.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (Yason Yayınları)Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (Yason Yayınları)
Efra bingöl 
18 Tem 00:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar! İyi kalpli olunuz; bu sizin ilk görevinizdir. Irk, din, dil gözetmeden tüm insanları seviniz.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques RousseauEmile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.