Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.293
Gösterim
Adı:
Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750523410
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Galiba Uçuyordum...

Deniz Poyraz'ın dumanlı öyküleri, aşkın ve yenilginin gürültüsü, bir bardak su... Sokaklar yorgun,insanlar kirli, uzun bir yaz akşamında geçiyor bitimsiz bir sonbahar.Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler eski geceleri, çocuk aklında kalan yaraları, mahalle kokusunu anlatıyor. Üstümüzde gökyüzü, ufuklara karşı...
Jo
Jo Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler'i inceledi.
140 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Her kitap gülüp geçilerek okunmaz. Bazı kitaplar durmanızı sağlar. Durup düşünmeniz gerekir. Okuduktan bir süre sonra aklınıza geldiğinde ağzınızda acı bir tat belirir. Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler de tam böyle bir kitap. İçinde 10 hikaye var ve okurken sanki 10 daireli bir apartmanda geziyormuş hissi yaratıyor. Karakterlerin birbirini andırıyor oluşu, aslında özünde bambaşka olmaları, ortak özellikleri kitaba daha çok bağlanmamı sağladı. Bazen konuşma diliyle yazılması yazarın bize karakterlerini sevin, bakın o da sizin gibi biri demek istiyor gibiydi. Başardı da, hepsi ayrı ayrı yer etti kalbimde. Deniz Poyraz her hikayenin son paragrafını öyle bir yazmış ki diğer hikayeye geçmekte biraz zorlandım. Durup nefes almam gerekti. Kitabın ayracının köşesinde Türkçe Edebiyat yazıyor ve hakkını da vermiş bence. Eğer kaliteli bir öykü kitabı arıyorsanız hiç düşünmeden Deniz Poyraz ve onun eşsiz karakterleriyle tanışın.
140 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ekşi sözlük’ten:

“çok yalın, tane tane dökülüyor kelimeler. öyle ki öykülerden sesler geliyor sanki okumuyorsunuz da izliyorsunuz. belki de bir kısmını izlediniz bile öyle tanıdık işlenmiş. ama bir öykü, "yara" beni yerden alıp tavana vurdu sanki. okuduktan sonra bir kaç gün elime alamadım kitabı. ondan sonra anladım kitaba adını veren öykünün neden "yara" olmadığını.“
140 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın arka kapak tanıtımında söylediği: "Deniz Poyraz'ın dumanlı öyküleri..." on tane öykünün her birinde de sigarası elinde karakterler yazmış olması. Sanırım öykünün birinde sigara içen yoktu.

Yazar, Mahir Ünsal Eriş'in dostuymuş. Yazdıklarından o lezzeti almak mümkündü. Birbirine benzer kimseler yazmış olduğu doğru. Ayrıldıkları noktalar ise hülyalı... Birkaç noktadan rahatsız oldum fakat bunları belirtirsem sağlam spoiler vermiş olurum. Haricinde her öykü ahlı, vahlı türdendi. Kitaba adını vermiş olan öyküdense benim en sevdiğim adı "Kaşif" olandı. Yazarın bir başka kitabını sabırsızlıkla bekliyor olacağım.
140 syf.
·10/10 puan
Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler... Güzel bir öykü kitabıydı. Ben öykü-hikâye kitaplarını çok seviyorum. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok fazla güzel bir eser olmuş. Genelde yazarların ilk kitapları vasat olur fakat bu kitap enfesti. Eski takipçiler bilir, bir yazarın bir kitabını beğendiysem onun bütün kitaplarını alır okurum. Velev ki sonraki kitapları kötü bile olsa alırım. Kitabın hiç bitmesini istemedim. 500 sayfa olsaydı da yazarın kaleminden, az daha öykü okusaydık, diye içimden geçirmedim değil Bundan sonra çıkacak kitaplarını dört gözle bekliyorum Kitap hakkında bilgi verecek olursam da; 10 öykülük bir eser. Her öykü ayrı güzel, ayrı sürükleyici. Hatta öyleki biten bir öyküden sonra yeni başlayan öykünün biten öykünün devamı mı diye beklediğim oldu O derece bir bitmesini istememek diyeyim Çok masumca yazılmış bir kitap diyemem. Içinde küfür ve cinsellik barından bir kitap. Içerisinde küfür olan kitaplar beni rahatsız etmiyor. Çok aşırı olmadığı sürece seviyorum. Fakat 'ben sevmem' derseniz, o zaman bu kitabın size hitap etmeyeceğini söyleyebilirim 'Rahatsız etmez ve öykü severim' derseniz de, yarın gidip alın bu kitabı ‍️ Şimdiden iyi okumalar
140 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Benim her ay yaptığım okuma listeleri, bir şekilde bozulur.Sonraki aylar için okumayı planladığım kitaplardan biri ya da daha yeni aldığım, yakın zamanda okumayı planlamadığım bir kitap göz kırpar bana.Beni oku beni oku diye.
Deniz Poyraz'ın kitabı önce kitapçı raflarında göz kırptı bana bir süre.Sonrasında evde.Kitabın adı ve kapak tasarımıydı sanırım çeken.Bir öykü okuyayım bakayım, dedim.İlk öykü Pul Biber Yangını'na kendimi kaptırdım gittim.Okurken yüzümde bir gülümseme, her sahne gözümde canlanıyor.Ayrıntı veremem okuyun.Çok sevdim öyküyü.
İkinci öykü Yuğ adıyla ve başındaki Thomas Bernhard epigrafı ile çok şey çağrıştırdı.Mizah yüklü ama sonrası tokat.Kanmayın sakın.
Üçüncü öyküye geldiğimde biraz allak bullak oldum.Kâşif öyküsü oluyor üçüncü öykü.Yine mizah yönü yüksek sağlam bir öykü ile karşılaştım.
Sonraki öykü Yara, hazmı zor bir öykü oldu benim için.
Deniz Poyraz öyküleriyle, sağ gösterip sol vuruyor diyebilirim.Solo ve Fındıkların Altında öyküleri az da olsa Yara ile aldığım darbeyi hafifletmişti ki...Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler, Milenyum'a Girince Uyandı Babaannem öyküleri çıktı karşıma.Hele bir Saliha öyküsü var ki...Kitabın benim için unutulmayacak öyküsü kesinlikle bu öyküdür.On öyküden oluşan kitabın son öyküsü Mahalle.
Deniz Poyraz 1991 doğumlu, gencecik bir yazar.Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler bir ilk kitap.İlk kitap olduğuna sakın aldanmayın.Uzun zamandır bu kadar güçlü öyküler okumamıştım.Dil oyunları, belirsiz sonlar beklemeyin.Artık açıkçası sıkıldım, anlaşılmamayı yüksek edebiyat sanan metinlerden.Başı sonu belli, yaşayan yaşatan öyküler bunlar.Takipçisiyim bundan böyle Deniz Poyraz'ın.Yolu açık olsun.Kesinlikle tavsiye ederim.
140 syf.
·4 günde·7/10 puan
Otuz yıldır yaşadığım hayata rağmen hiç doğmamış gibi hissettim. Bazı insanlar aslında hiç yaşamıyor, yalnızca var oluyor. Bu ağır bir şey.
syf.103


Kitaba başlamama vesile olan, ilgi çekici kapak tasarımı ve ismi oldu. Kitabın başından itibaren beni çok rahatsız eden küfür ve argo kelimelerden dolayı okumamayı düşündüğüm, her elime aldığımda bu son bir daha küfürle karşılaşırsam okumayacağım diye diye kitaptaki bütün öyküleri okuduğumu farkettiğim bir kitap oldu. Yazarın etkileyici ve sade bir dili vardı. Kitaptaki bütün öyküler , karakterler her biri çok etkileyiciydi. Özellikle beni en çok etkileyen ve birkaç kez dönüp tekrar okuduğum yara ve solo öyküleri oldu.
140 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bu aralar entelektüellik kasayım :) diye daha çok, inceleme - araştırma - felsefe üzerine kitaplar okuyor, okumaya çalışıyorum. Amacım tabiki kendime bir şeyler katmak. Roman türü bir yerden sonra bünyeye yetmiyor, başka şeyler arıyorsunuz. Çoğumuzda böyle olmuştur eminim. Fantastik edebiyat aşkıyla kitaplara başlayan ve okuma alışkanlığını ve devamlılığı bu türe borçlu olan ben farkı türlere doğru evrilmeye başladım. Çok da güzel yaptım. Ancak bu kitaplar genelde ağır olduğu için aralara nefeslenmek adına, şiir, manga - çizgi roman ve öykü kitapları koyarım. Bu kitabımızda yazarın ilk kitabı. Daha önce gazete ve dergilere çeşitli yazılar yazmış bir arkadaş. Uzatmadan kitaba geçelim. Kitap 10 öyküden oluşmakta. Su gibi akıyor. Nasıl bittiğini anlamayacaktım bile ta ki "Yara" isimli öykünün sonuna kadar. Burada bir duvara tosladım. Önce anlamadım, kafam basmaya başladığında birkaç sayfa geri gittim, bir yeri tekrar okudum. İşin aslı kafama dank ettiğinde ise neredeyse fiziksel olarak canım yandı. Ağırdı be. Corono' dır, virüstür derken zaten canımız sıkkın iken böyle bir hikaye daha da canımı sıktı. Aşağılanma, yalnızlık, aşk acıları, kayıplar... Bu kitabı canınız sıkkınken okumayın diyorum. Ama bir ilk kitap olarak gayet iyiydi. Yazarı takibe almış bulunuyorum. Saygılarımı sunuyorum.
Ebru li
Ebru li Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler'i inceledi.
140 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Bu zorlu karantina günlerinde her ne kadar kendimi mod düşüren kitaplardan uzak tutmaya çalışsam da bir şekilde yine elime almış hatta okumuş buluyorum kendimi . Öncelikle kitabın ilgimi çeken kısmı kapağı ve tabiki ismiydi. Kitabın adı #emineninyanındakonuşulmayacakşeyler aslında içeriği hakkında o kadar şey söylüyor ki. Birbirinden bağımsız iç karartıcı hikayelerin içinde cinsellik, argo sözcük kullanımı ve istismar bulunuyor. İçindeki öyküler mutlaka ordan burdan duyduğumuz toplumun kanayan yaraları. Yazarın anlatımını beğensem de  yanlış zaman yanlıs kitap diyorum. Bu tarz kitapları sevenlere tavsiyedir Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler Deniz Poyraz
140 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10 puan
Evet bir kitap daha bitti çok beğenerek okuduğum bir kitaptı. İçinde 10 tane hikaye var ve hikayelerin iki tanesi hariç beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle ilk hikaye 'Pul Biber Yangını' beni içine çekti, kitabı Adana kitap fuarında almıştım ve hikaye Adana'da geçiyordu. Başlangıç önemliydi sonra 'Yuğ' hikayesinde beni yanına alamadı yazar. Daha sonra 'Kaşif' hikayesi ile beni mest etti. Ardından acıklı bir 'Yara' hikayesiyle devam etti. Devamında fazla hatırlamadığım 'Solo' hikayesi ile yazar anlatımına devam etti. Yazar 'Fındıkların Altında' ve kitaba da ismini veren 'Emine' nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler' ile acının tonunu epey bir artırdı. Sonra 'Milenyum' a Girince Uyandı Babaannem' ile bizi geçmişin o soğuk günlerine götürüp getirdi. Geri kalan iki hikayeden biri 'Saliha' ydı ve bir annenin çaresizliğini, bitmişliğini gördüğünüz çok acıklı bir hikayenin ardından yazar 'Mahalle' hikayesi ile birbiri içine girmiş hikayelerle kitabını bitiriyor...
140 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
İsmiyle sizi yakalayan kitaplar vardır. “Emine’nin yanında konuşulmayacak şeyler” de onlardan biri oldu benim için.
İlk defa kahkaha attım bir öyküde,tek cümleyle sarsıldığım öyküler oldu..o konuşulmaktan itina ile sakınılan,kapıyı kapattıktan sonra her sorun çözülmüşçesine eskiye dönülen şeyler var bu hikayelerde..
140 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Tamamen rastlantı sonucu gördüğüm ve uzun zaman sonra alarak okuduğum bir kitap. Çeşitli öykülerden oluşuyor.Yazım dili oldukça sade.Aslında halk dili tabir edilebilir.Öykülere gelince;belki hepimizin bildiği, gördüğü, duyduğu ama kendimize bile itiraf edemediğimiz gerçekler..Bence okunası bir kitap. Yazarın emeğine sağlık...
Önce kafamı sonra hayatımı toparlamam lazımdı; fakat ne zaman bir şeye kalkışsam muhakkak bir aksilik çıkıyor, hevesim arapsabunu gibi kayıp gidiyordu. Geriye kalan hep köpük köpük hisler, dağınık düşünceler... Mucizevi bir dokunuşa ihtiyacım vardı, bir kurtarıcıya!
“Şehrin yıkıcılığından, yıpratıcılığından, haber bültenlerinde sıkça sözü edilen şu kötü insanlarından sakınmak için ördüğüm duvarlarımı yıkmaya başladın birer birer.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750523410
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Galiba Uçuyordum...

Deniz Poyraz'ın dumanlı öyküleri, aşkın ve yenilginin gürültüsü, bir bardak su... Sokaklar yorgun,insanlar kirli, uzun bir yaz akşamında geçiyor bitimsiz bir sonbahar.Emine'nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler eski geceleri, çocuk aklında kalan yaraları, mahalle kokusunu anlatıyor. Üstümüzde gökyüzü, ufuklara karşı...

Kitabı okuyanlar 99 okur

  • Zeynep Okatan
  • Yağmur Canbaz
  • Emine KAHRAMAN
  • buket
  • Umut
  • rüya karadağ
  • Bahar Tayfur
  • Emine Cebeci
  • Aylin Şahin
  • PINAR KOÇ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.7 (13)
9
%31.7 (13)
8
%7.3 (3)
7
%17.1 (7)
6
%7.3 (3)
5
%0
4
%2.4 (1)
3
%2.4 (1)
2
%0
1
%0