En Güzel Aşk Hikayemiz

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.123
Gösterim
Adı:
En Güzel Aşk Hikayemiz
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Baskılar:
En Güzel Aşk Hikayemiz
En Güzel Aşk Hikayemiz
En Güzel Aşk Hikayemiz
190 syf.
·5 günde
Onca hikayelerden sonra neden yazılmıştır örneğin bu kitap? Mario Levi okuyucuya soruyor ben de Mario Levi’ye bu soruyu. 190 sayfa boyunca ne anlatmak istediniz diye bir soru daha sormak istiyorum da o da bana; “81 tane alıntı yaptığın kitaptan hala bir şey anlamadın mı “ diye soracak diye korkuyorum. Vallahi o 81 alıntı gönlümün ruhumun bir yerlerine dokundu da hocam, kitap genel anlamda bana bir dokunamadı desem, mantıklı bir cevap olur mu ki?

Adından yola çıkarak bir aşk hikayesi okuyacağımı düşünerek korkup, yıllardır okumayı ertelediğim kitapta aslında tam manasıyla bir aşk hikayesi okumadığıma sevinmeliydim. Öte taraftan, kahramanın iç sesleri, tasvirleri de hoşuma gitmedi değil. Uzun uzun bitmeyecek galiba bu cümle dediğim yerlerde de çokça yoruldum. Yahu bu adam kime aşık, aşk yaşadı mı yaşamadı mı, gerçek mi hayal mi bunlar arasında da sıklıkla gidip geldim. Aradığı sevgiliyi buldu mu, ya ne zaman buldu, buldu da şimdi nereye gitti soruları içinde kıvrandım durdum. Sorular sorular sorular tıpkı yazarında dediği gibi.

Kitaba başlamadan önce yazarla ilgili çok olumlu şeyler okudum ve çok da sevilen bir kalem. Belki de ilk kitabı olan bu eserinde sıkıntı vardır belki de bendedir sorun. Zaten ille herkesi seveceğiz diye bir şartta yok değil mi?

Geçtiğimiz hafta, Şubat okumalarım bitti, yarım kitapla yeni aya başlamak da istemiyorum, elim de boş kaldı, bari çerez bir kitap okuyayım diye düşünürken, iki gün içinde elime alır biraz tv, biraz iş, biraz telefon, biraz uyku, biraz keyif, biraz da okuma zamanı ile bitiririm kesin diye düşündüğüm kitap elimde dört gün kaldı.

Beş gün boyunca yazar aradı aşkını ben de aradım onun için... O aradı ben aradım, o aradı ben aradım. Sonunda bulamadık bittik. Ya da ben bulamadığımızı düşündüm. Bir an evvel bulayım yazarın aradığı aşkı, "gel bak burda al aha işte " diyeyim diye uğraştım durdum. Olmadı üzgünüm. Bu arayış içinde de çokca sıkıldım. Gerçi ben aşk kitaplarını sevmediğim gibi, arkadaşlarımın romantik aşk hikayelerini dinlerken de sıkılırım. Yani dinlerken derken böyle melankoliye bağlanmasından, fazla romantikleştirilmesinden, pembeleştirilmesinden ya da karartılmasından hoşlanmam. Şöyle normal günlük hayat gibi anlatılamaz mı bu? Yaşanamaz mı? Belki de bundan sevmeyişim kitabı kimbilir.

Kitabın başında da diyordu aslında yazar “gerçek aşk hikayesini henüz kimse yazamadı” diye işte o vakit anlamalıydım“hiç yaşanmamış bir aşk” olduğunu. Anlamalıydım ya anlamadım işte. Nazım Hikmet de dediydi oysa “En güzel hikaye henüz yaşanmamış olandır” diye…
194 syf.
·58 günde·Beğendi·3/10 puan
İstanbul'lu yazar Mario Levinin ilk kitabı. Çok yoğun duygularla ulaşılamıyan sevgiliye söylenenler. Sanıyorum aynı duygu yoğunluğunu yakalayamazsanız (ki yakalamak gerçekten zor) bu ince kitabı bitirmek oldukça sabır ve çaba istiyor.
192 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Merhabalar, Mario Levi yazar kimliği bir ilişkinin romanlarda, öyküler de nasıl başladığıni anlatan bir eseridir. Okunmasi açısında biraz karışık, yer yer sıkıcıydı çünkü bir kurgusu, başlangıcı yok. Her bölümde farklı şeyler anlatıyor ama aynı zamanda 50. Sayfada bahsettiği bir isim 120. Sayfa da tekrar karşınıza çıkıyor. Açıkçası hayali ilişki ve yalnızlık kavramı üzerine yazdığı sözler üzerinde durulup düşünülmesi gerekse de ne öykü ne roman ne kişisel gelişim kitabı olarak adlandirabilirim. Fazla anlam yuklemeden sadede okuyup bıraktığım bir kitap oldu. En Güzel Aşk Hikayemiz Mario Levi
194 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10 puan
" onca hikayelerden sonra neden yazılmıştır örneğin bu kitap ya da kimdir bu sevgili aslına bakılacak olursa ? " der kitabın içerisinde Mario Levi. Bu kitapla ilk olarak bir kütüphanede tanışmıştım üniversite yıllarımda ve o zaman da çok beğenmiştim. Şimdi tekrar okuyup geçmek istedim o günlerin içerisinden ve yine beğendim.
En Güzel Aşk Hikayemiz deyince belli hikayelerden oluşan bir kitapmış gibi dursa da yazar aslında bir aşk hikayesi yazma serüvenini yazmış gibi. Kitap belirsizliklerle dolu. Baş kahraman var mı ? Olay var mı ?Aşk kimin kime aşkı? Hiç biri sizin de anlayabileceğiniz gibi belli değil. Kitabın bazı bölümlerinde de sanki yazarla baş başa bu kitabı tartışıyorsunuz hissine kapılabilirsiniz. Hayatın tüm belirsizlikleri içinde tüm belirsizlikleri ile karşınızdadır bu kitap. Aşk serüvenlerimize mi vurgu yapar geçmişteki yoksa yazılan aşk hikayelerinden mi bahseder hep bir ikilem de kalabilirsiniz. Ama en nihayetinde ikisinden de bahsetsek diyor ki Mario Levi en güzel aşk hikayemiz yaşanabilir ya da yazılabilir mi ??? Yoksa onu da Godot'u bekler gibi beklemeli miyiz ??
Çok soru ve çok sorgulama var aşk hayatlarımıza dair ve bu sorularla başa çıkabiliyorsanız kendi içinizde okuyun derim. Ama bir olay arıyorsanız kitapta Mario Levi sizin için yanlış seçim olabilir.
eski kız arkadaşım hediye ettiği için okumaya başladım ama hiçbir şey anlayamadığım için 65. sayfada pes ettim. galiba yeteri kadar zeki değilim...
Beklemediğiniz 1 anda karşılaştığınız, karşılaşabileceğiniz ya da karşılaştığınızı sandığınız 1 insana doğru ilerleyişinizi, o rengi, o kokuyu, o olasılığı ödediğiniz onca bedele karşın dilediğinizce anlatabilir miydiniz?
Kanatlanıp sonsuza doğru, hiç kimseye haber vermeden uçmak, hiç kimsenin ilgilenmediğini yıldızda hiç kimsenin inanamayacağı bir yaşantıyı keşfetmek, dilediğin rüyanın içinde bir süreliğine de olsa kaybolmak, durup dururken görünmez adam olmak ya da bu dünyanın herhangi bir yerinde, hiçbir zaman bitmeyecek, yıpranmayacak mutlu, çok mutlu yaşamak...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Güzel Aşk Hikayemiz
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Baskılar:
En Güzel Aşk Hikayemiz
En Güzel Aşk Hikayemiz
En Güzel Aşk Hikayemiz

Kitabı okuyanlar 25 okur

  • Seçil Örengül
  • immorasko
  • yelda sever

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%22.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0