En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

8,8/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
517 gösterim
"Annem bizi bağrına basan elleriyle, sesini çıkarmadan, 'Biz bir aileyiz' diyor. Bunu hepimizden çok bizim ev biliyor." "Vasiyetimi okumaya başlasam bırakır mısınız kavgayı? Odamda, yatağımın yanındaki çekmecede. Şarkıyı falan bırakıp, getireyim, okuyayım mı? Keyfinizi kaçırayım, yemekleri çöpe atayım mı? Ne kadar yazık ediyoruz zamana. Bir daha niye gelesiniz bu eve? Buradayız, evimizde. Hep birlikteyiz. Koza bile burada. Eskisi gibi. Daha da kalabalığız. Ne güzel. Ne gerçek. Aile dediğin kalabalık bir sofradır. Daha ne?"

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, okuru kalabalık bir aile yemeğine davet ediyor ve sofradaki tek boş sandalyeye oturtuyor. 12 Eylül'den sonra yurtdışına kaçmak zorunda kalan Koza, 27 yıl sonra ülkesine, şehrine, ailesine dönüyor, günümüz İstanbul'unda üst-orta sınıftan bir ailenin bireylerinin bilinçaltı yolculuğu başlıyor. Günlük gerçeklerin ve anıların sökün ettiği, yemeklerin, özellikle de sevilmeyen yemeklerin, şarkıların ve eşyanın dile geldiği, neşe ve sevincin, hüzün ve pişmanlıkla iç içe geçtiği tek günlük bir yolculuk bu…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786050918571
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Seyla 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kor, Koza, Bal, Haziran.. İsimlerinden sevdim insanlari.. Kitabın kendine has bir müziği ve hüznü var, bir ilk roman olmasına rağmen çok başarılı.

ukulele 
13 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumaya başlamamda ismi büyük rol oynadı. Birbirlerini anlamak ve dinlemek konusunda pek başarılı olmayan Deryadil ailesi bir yemek masasında buluşmuşlar ve birbirleriyle iç sesleriyle muhabbet etmeyi tercih etmişlerdir. Ailenin üyeleri iç sesleriyle birbirleri hakkında düşündüklerini söylerken karakterlerin neden birbirlerine bu kadar uzak olduğunu da görmüş oluyorsunuz. Baba evindeki eşyalar da dile gelip anılardan bahsediyorlar. Birailenin geçmişine ve bugününe tanıklık etmek hoştu.Yazarın bu kitabı 25 yaşında kaleme aldığını düşününce daha iyi işler çıkaracağına dair umut beslemekteyim.

Kitaptan 6 Alıntı

EceYavaş⭐ 
15 Oca 14:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aile, soy ağacına kazınmış isimler değil, ceviz ağacından yapılmış masayı sofra yapan insanlardır.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 193)En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 193)
EceYavaş⭐ 
08 Oca 10:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşkın azı çoğu olur muymuş? Çok sevmek az sevmek: Duyguları tanımayanların koydukları kalıplar. Çok düşünmek de onların icadı. Çok düşünmek denen şeyin aslı her şeyi hissetmeye çalışmaktır.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 97)En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 97)
EceYavaş⭐ 
07 Oca 11:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilmem şimdi nerededir? İnsanların adına ölüm dedikleri şeyde midir, yoksa benim gibi hayatın bir köşesinde midir?

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 31)En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 31)
EceYavaş⭐ 
14 Oca 14:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hayatta canın ne istiyorsa onu yap" dedi. Yüzümü abimin yüzünün karşısına getirdim: "Neden böyle bir şey diyorsun?" Çünkü ben de Kıvanç da yapamadık. Sen yap" oldu cevabı. Gözleri dolmuştu.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 134)En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 134)
EceYavaş⭐ 
14 Oca 14:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sessizlikle susmak bambaşka şeyler. Sessizlik, yokluk gerektirir. Susmak için var olmak gerekir.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 103)En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 103)
EceYavaş⭐ 
05 Oca 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her mutsuz aile birbirine benzer, ama her mutlu ailenin kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 18 - Doğan Kitap)En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, Can Gürses (Sayfa 18 - Doğan Kitap)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız