En Kötü Patron

8,3/10  (3 Oy) · 
23 okunma  · 
3 beğeni  · 
269 gösterim
Necip Fazıl'ın, birçoğu film haline getirilerek sinemalarda gösterilmiş bütün senaryo romanlarından “En Kötü Patron” ve yarım kalmış vaziyette “Battal Gazi”...
salih 
19 May 2017 · Kitabı okudu

Necip Fazıl'ın 1972'de yazdığı senaryo romanlarından biri. Kitapta devletçilikle, millet devlet ilişkisiyle ilgili konular işlenmiş. Üstadın niçin mizah dalında kitaplar yazmadığına hayıflandıracak güzellikte bence. Sistemimizin mükemmel bir eleştirisi. Yarı kurgu, yarı gerçek karakterler ve nefis bir sentez. Devamında da Battal Gazi hikayesi var fakat yarım kalmış.

Kitaptan 7 Alıntı

salih 
19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Aytark - Senin için, köyden fışkıran eşsiz bir zeka diyorlar! Göster bakalım kendini
Tarkün - Zekanın devletçe imzalı bir vesikası yok ki, göstereyim.

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 24 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 24 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)
salih 
19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Tarkün - Yüce Tark ulusu! Sana böyle derler, değil mi?... Halbuki sen... (Kürsünün yanındaki başmebusu gösterir.) Tek lafları yüreğe ve kulağa girmez, bu sahte çobanların güttüğü bir koyun sürüsünden başka nesin ki?

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 21 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 21 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)
salih 
19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Tarkün - Şimdi iş, dedelerimizin toprak muvazenesinden sonra onların ruh ve ahlak dengelerini elde etmekte... Bu dava, hepsi beş heceli iki kelimeye sığar: Allah, Peygamber...

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 65 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 65 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)
salih 
19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Tarkün - Heykelde, şahısların değil, fikir senbollerinin kafası bulunmalı... Fikir yerine şahısların etrafında toplananlar, şahıs güme gidince heykeline kaside okumaktan başka birşey yapamazlar. Buna zaten büyük fert müsaade etmez. En kötü patron, nefsini fikir ve hakikatın üstünde görendir. En iyisi de kafasını vicdanının koluna sıkıştırıp murakabe edebilen

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 64 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 64 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)
salih 
19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Atıl, saldır, davran, başar!
Yaşayanlar böyle yaşar!

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 9 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 9 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)
salih 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Mebusların Başı - Sen şehre git köy adamı değilsin
Tarkün - Niçin?
Mebusların Başı - Çok uyanıksın da onun için...
Tarkün - Demek köy sizce uykudakilerin yurdu.

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 12 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 12 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)
salih 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Tarkün - Şu sizin alkış cömertliğinizle, politikacılarımızın dört perdeli fikir ahengindeki fukaralığa veda etmeden kurtulamıyacağız.!

En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 63 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)En Kötü Patron, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 63 - Büyük Doğu Yayınları 6. Basım)