Kitap
En Sonunda Oldu

En Sonunda Oldu

Dünyanın Gelecek Senaryoları

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.6
44 Kişi
108
Okunma
28
Beğeni
1.653
Gösterim
264 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 29 dk.
Adı
En Sonunda Oldu (Dünyanın Gelecek Senaryoları)
Basım
Türkçe · Türkiye · Orenda Yayınevi · Kasım 2019 · Karton kapak · 9786056962042
Orijinal adı
The Day It Finally Happens: Alien Contact, Dinosaur Parks, Immortal Humans—and Other Possible Phenomena
Diğer baskılar
En Sonunda Oldu
The Day It Finally Happens
Mike Pearl’in kaleme almış olduğu En Sonunda Oldu isimli çalışma modern dünyanın, bizi korkutan problemlerini dile getirip, somut çözüm önerileri sunmakla kalmayıp, bunu zaman zaman popüler kültüre de referanslar vererek, eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Çoğunlukla Öyle olsaydı ne olurdu? sorusuyla konuya giren yazar, İngiltere’de monarşinin kaldırılması, Suudi Arabistan’da petrolün bitmesi, sentetik et üretimine geçilmesi, bireysel silahlanmanın yasaklanması, nükleer savaş ihtimali gibi konulara değinip, olayları hem gazetecilik tecrübesine hem de akademik verilere dayanarak yorumluyor. Bu açıdan bakıldığında En Sonunda Oldu, yazarın da iddia ettiği gibi zaman zaman hem sizi dehşete düşürüyor hem de eğlendiriyor..
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,54
6.6
10 üzerinden
44 Puan · 11 İnceleme
Barış Tüzüner
En Sonunda Oldu'yu inceledi.
264 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Hepimiz geleceği merak ederiz ve sohbetlerimizde de geleceğe dair teoriler sunar tartışırız.Yazar Mike Pearl bunu profosyonel anlamda gazete köşe yazılarında dile getirip kafa yoran bir yazar ve “En sonunda Oldu” seçtiği konular üzerine yazdığı Orenda Yayınevi tarafından Kasım 2019’da basımı yapılan kitabı.21 gelecek senaryosuna ait teoriler var kitapta.Suudi Arabistan’da petrolün bittiği gün,Antibiyotiklerin çalışmadığı gün,Ayda bebek doğduğu gün,İnternetin kapandığı gün,Bir sonraki süper volkanın patladığı gün gibi konular hoşuma gitse de kitabın içinde bence çok gereksiz bazı konular da vardı.Bunun yanı sıra ilk basım olmasından dolayı oldukça fazla sayıda yazım hatası mevcuttu.Akıcılık anlamında da istediğim lezzeti bulamadım.Kitap kapağına gösterilen özen maalesef çeviriye gösterilmemiş.Kitabı okurken konularının ilginçliği ne kadar güzel olursa olsun bana hep karşımda bir bariyer aşmam gerekiyor gibi geldi.Bu tarz kitaplar okumaktan hoşlanıyorsanız Alain De Botton,Steven Pinker,Matt Ridley ve Malcolm Gladwell’e ait “Gelecek Daha Güzel Günler Mi Getirecek?” kitabını da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
En Sonunda Oldu
6.6/10
· 108 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
Müge Akçayoğlu
En Sonunda Oldu'yu inceledi.
264 syf.
En Sonunda Oldu
Yazar, aynı zamanda gazeteci Mike Pearl, yaşadığı kaygı bozukluğu ile başa çıkmak için bir yöntem geliştirmiş ve gazetede 'ne kadar korkmalıyım?' isimli bir köşede yazmaya başlamış. Yazılarında korkularını bir mantık zeminine oturtmaya çalışırken, ortaya bu kitap fikri çıkmış. Kitap gelecek korkuları ile yüzleşip onlarla başa çıkmak değil de, mantık çerçevesinde düşünüldüğünde belki de o kadar korkulacak bir durum olmadığını anlatıyor okura. Mesela; insanlar ölümsüz olur ise ne olur, Suudi Arabistan'a petrol biterse bizi neler bekliyor olur, ayda bebek doğarsa sonuçları ne olur, nükleer silahlar bir gün herkesi öldürürse neler yaşanır, bir gün internet kapanırsa ne yaparız... Bu başlıklar ve daha birçoğu mantık çerçevesinde verilerle karşımıza çıkıyor bu kitapta. Beni en çok etkileyen 'insanların birbirini mükemmel bir şekilde taklit edebildikleri gün' oldu. Zaten birkaç program ile şu anda deneme aşamasında olan bu süreç, verilen örnek ile beni oldukça ürküttü ne yalan söyleyeyim. Kurgu dışı, değişik, başlıkları kaygı verici de olsa, anlatımı keyifli bir kitap okumak isteyenlere tavsiyemdir
En Sonunda Oldu
6.6/10
· 108 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Ali
En Sonunda Oldu'yu inceledi.
264 syf.
·
11 günde
·
6/10 puan
En Sonunda Oldu araştırmacı ve gazeteci olan Mike Pearl tarafından, kendi deyimi ile "en büyük korkularını yenmek için" kaleme alınmış bir kitap. Kitapta birbirinden farklı distopik gelecek senaryoları mevcut. İnternetin kesilmesi, nükleer savaş ile dünyanın sonunun gelmesi, bütün balıkların ölmesi, bir süper volkanın patlaması gibi çeşitli konular ele alınıyor. Kitabın kapağı ilgi çekici bir tasarıma sahip ve göze hitap ediyor. Gelelim bu kitabın içeriğine ve anlatılanların aktarılma şekline. Ben bu kitabı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım ve merak ederek okumaya başladım. İlk başlarda güzel giden kitap, sonraları beni yormaya başladı. Bir hayli ilgi çekici konulara sahip bir kitabın neden beni yorduğunu merak ettim açıkçası, çünkü uzun zamandır belli bir sistem içerisinde kitap okuyorum ve bu tarz bir sıkılma daha önce başıma gelmedi. Sonraları fark ettim ki kitap olaylarla ilgili raporları, istatistikleri ve hayal gücünü bir araya getirmeye çalışmış fakat bunu bence başaramamış. Elbette araştırmacı bir gazetecinin raporlara ve istatistiklere göre yorum yapması normal, hatta bu tamamen dayanaksız olan gelecek "öngörüleri" kitaplarından daha iyi. Ama bunu biraz hayal gücü ile desteklemeyince, kitap rapor ve istatistik dolu bir çalışmaya dönmüş. Basım ve çeviri ile ilgili de birkaç yorum yapmak şart. Kitabın yakın zamanda ilk basımı yapılmış, piyasa satılan baskı da ilk baskı. Haliyle birçok yazım hatası var. Ayrıca, kitapta cümle aralarında referans olarak yazılan kitap isimleri İngilizce olarak bırakılmış, benim açımdan sorun olmadı çünkü İngilizce biliyorum ancak en azından sayfanın sonuna İngilizce bilmeyenler için kitabın Türkçe'si dipnot olarak verilebilirdi. İlerleyen basımlarda yayınevi bu konu üzerine düşecektir ama bundan daha kötüsü, kitabın Türkçe çevirisi insanı yoruyor. Okurken bazen cümleler arasında kayboldum çünkü aralarındaki olay örgüsü ve gidişat çok kesikti, kitap akıcı olmaktan uzak geldi. Burada bir incelemede denk geldim, bir okur "kitabın kendi dilini anlamaya çalışırken, bir de üstüne çevirmenin kendi dilini anlamaya çalışmak yoruyor" demişti. Kesinlikle katılıyorum. Bir çeviri uzmanı değilim, fakat çeviri bariz göze batıyor.
En Sonunda Oldu
6.6/10
· 108 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Melek ışık
En Sonunda Oldu'yu inceledi.
264 syf.
·
7/10 puan
...En sonunda oldu...Dünyanın gelecek senaryoları...Petrolün bittiği, son balığın öldüğü, silahların yasaklandığı, uzaylılarla iletişime geçildiği, insanların ölümsüz olduğu, antibiyotiklerin çalışmadığı, ayda bebek doğduğu ve internetin kapandığı gün neler olabileceğini merak edenlere tavsiye...Yazar modern dünyanın bizi korkutan problemlerini dile getirip, somut çözüm önerileri sunmakla kalmayıp, bunu zaman zaman popüler kültüre de referanslar vererek, eğlenceli bir üslupla anlatıyor...
En Sonunda Oldu
6.6/10
· 108 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4