En Uzun Şubat

7,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
227 gösterim
28 Şubat , takvimde bir yaprak olmaktan öte anlam taşıyor bu ülkede. O gün acı veren pek çok hadise, bu gün acı bir gülümseme ile hatırlanıyor. Evet , yaşananların çoğu aslında gülümsetecek türdendi... Ama hadiseleri birebir yaşayanlar için zor günlerin başlangıcı oldu. Peki neler yaşandı o gün ve sonrasında?

Önce bir ihbar ve jurnal furyası başladı. Dilekçeler, raporlar, ihbarlar dolaştı gizli-açık. Neler yazmıyordu ki bunlarda?

Bir müdür, okulunun bahçesine çeşme yaptırmıştı, ama çeşmenin çatısı kubbeliydi, öyleyse cezalandırılmalıydı...

Bir başka suçlu! Suçu, arabasında başörtülü annesinin ve kızkardeşinin görülmesiydi...

Ve diğerleri! Yurda girişte terlik giyip galoş takan ve bu sebeple ceza alan milli eğitim şube müdürü, veteriner fakültesinde ölen bir inekten dolayı sorgulanan rektör...

En Uzun Şubat, geçen on yıl içinde yaşanan, görülen ve araştırılan konuları belge ve şahitleriyle kamuoyunun bilgisine sunuyor. Bu kitapta anlatılanlar sadece bir kesit. Belki kitapta yer almayan binlerce hadise yaşandı.

Ülkemizin bir daha bu tür olayları yaşamaması dileğiyle...
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789758775590
 • Yayınevi:
  Kaynak Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çelik nakO 
 07 Mar 10:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

O kadar çabuk unutuyoruz ki, "insan" kelimesinin kökünü bilenler için söylüyorum; bu kelimeninhakkını tam olarak veriyoruz. 28 Şubat bugün insanlar için geçmiş bir tarihten ibaretmiş gibi gelsede o sürecin çarkları arasında ezilenler, haksızlığa uğrayanlar için çok derin anlamlar ifade etmektedir. Fakat ne yazıktır ki 28 Şubatta ne oldu diye bugün sokaktan geçen on kişiye sorsak dokuz tanesi bilmiyorum diye yanıt veriyor. Okumuyoruz! Sadece başkalarının bizim için hazırlayıp servis ettikleri yayın ve görsellerden öğreniyor, bununla bildik sanıyoruz. 28 şubatı bilenler bir ülkenin kaderiyle nasıl basın yayın organları ile oynandığını çok iyi bilirler. İşte bu eser o gün yaşananları belgeleri ile sunan bir eserdir. Tarihin tekrar tekrar tekerrür etmemesi için okunması ve okutulması elzem olan eserlerden birisidir bu kitap.