En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini

·
Okunma
·
Beğeni
·
712
Gösterim
Adı:
En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757481
Kitabın türü:
Çeviri:
Barış Tanyeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
80’ler müzikleri ve sineması, dostluk ve şeytan tarafından ele geçirilme üzerine kalpleri ısıtan bir korku romanı.Yıllardan 1988… Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Abby ve Gretchen çocukluklarından beri çok yakın arkadaşlardı. Ters giden bir yüzme macerasından sonra Gretchen oldukça… farklı davranmaya başladı. Aksi ve sinirli bir insandı artık. Bulunduğu her yerde tuhaf olaylar peşinden geliyordu.Bu sıradışı durumu araştırmaya başlayan Abby ürkütücü sonuçlarla karşılaşacaktı. İki kızın hikâyesi dehşet verici bir noktaya geldiğinde, kaderlerini şu soru belirleyecekti: Dostlukları, Şeytan’ı alt edecek kadar güçlü mü?The Exorcist ve Heathers gibi klasiklerin yanı sıra Stranger Things ve Welcome to Night Vale gibi popüler kültlerle de dirsek temasında bulunan En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini, gençlik sıkıntılarını, tarifsiz korkuları, E.T.’yi ve 80’ler nostaljisini tüyler ürperten bir doğaüstü gerilime dönüştürüyor.“80’lerin popüler kültürüne göndermelerle dolu bu karanlık ve mizahi korku öyküsü, okurların yeni favorisi olacak.”

-Booklist, starred review-“Stranger Things’i sevdiyseniz ve 80’ler nostaljisi arıyorsanız bu kitap tam size göre. Okurlara Black Mirror’ın ‘San Junipero’ bölümünü de hatırlatacak.”

-Kirkus-“Satir, nostalji, kara komedi ve… şeytanlara ilgi duyanlar bu kitabı kesinlikle okumalı.”

-BookPage-“Bu kitabı yazmak büyük bir başarı. Şeytan çıkarma temalı korku öyküsü gibi ilerlese de daha fazlasını hissettiriyor ve büyümenin o hüznü, heyecanı ve eğlencesini çok iyi yansıtıyor.”

-Austin Grossman-(Tanıtım Bülteninden)
352 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
"Exorcism" eskimedi gitti. Amerikan gençlik filmlerinden diziler, oyunlar, çizgi romanlara kadar içine şeytan kaçandan geçilmiyor. Yanlış anlaşılmasın "The Exorcist"e bayılırım mesela, daha bir çok örnek de verebilirim bu konu üzerine. Fakat her ne kadar Anthony Hopkins'i çok sevsem de "Rite" gibi saçma sapan filmlerin de bir yerlerden fırlayıp gelmesine sinir oluyorum. Özetle; şeytan çıkarma ayinlerinin cılkı çıkarıldı. Elbette klasikleşmiş olan konuyu farklı bir perspektifle işleyen birkaç esere denk geliyoruz arada sırada, çok nadir değil.

"En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini" (umarım yazının ilerilerinde tekrar isminden bahsetmek zorunda kalmam) de klasik konunun uzerinde de giden bir eser upuzun adından da anlaşıldığı üzere. Ama asıl amacı olabildiğince klişe yapmak. Bu yüzden kitabı tutup da 'Ya bunların boku çıktı.' diye eleştirmenin pek de bir anlamı yok. Ki istediği kadar çıksın, iyi işlendiği sürece sorun yok.

Konumuz da açıldığına göre işleniş gelelim o zaman. İşleniş hizmet eden en büyük etkenlerden biri kitap kapağıdır ve 'EYAŞÇA' (oh be) bu konuda güzel bir başarıya imza atıyor. 80'lerden fırlamış fosforlu, kabarık saçlı, VHS'leri andıran bol nostaljili ve renkli kapak son derece ilgi çekici. Zaten kitabı incelemeye beni iten en büyük etkenlerden biri de kapağın tasarımı olmuştu. İçeriğine gelecek olursak maalesef biraz sivri dilli olmak zorundayım. Birincisi kitabın karakterleri çok zayıf. Çoğunun klasik birer 80'ler tipi genç olması yazarı detaylandırma konusunda kolaya kaçmaya itmiş gibi bir durum sezdim. Bu karakterler zaten tarih boyunca çokça işlendi, herkesin gözünde belli bir imaj var ve bunu kırmaya gerek yok. Eğer bu şekilde yola çıkıldıysa yanlış. Zaten sonuç da yanlış, aslında yola çıkış biçimi ne olursa olsun yetersiz kalmış diyebiliriz. Abby ve Gretchen'ın arkadaşlığı üzerinden belli karakteristik özellikler detaylandırılmaya çalışılmış fakat sonuçta pek de olması gereken bir durum ortaya çıkmamış. Glee, Margeret ve Wallace'tan bahsetmiyorum bile, yalnızca isimleri ile aklımdalar. O da kitabı yeni bitirdiğim için, iki gün sonra sorsanız belki hatırlamayabilirim. Fakat, bu tarz bir hikaye için kuvvetli bir yan karakter gerekiyordu, ki koyulmuş da. Kitapta "egzorsist" diye bahsedilen fakat o kelimeyi bana "egsoz" gibi çağrışım yaptığından kullanmayıp orijinalini tercih ettiğim ve "exorcist' dediğim bir tipleme tabi ki var, fakat farklı bir bakış açısıyla verilmeye çalışıldıysa da derinleştirilemediğinden başarısız olan bir karakter olup çıkmış kendisi de. Ayrıca çeviriden ve yayınevinden mi yoksa direkt yazardan mı kaynaklandığını çözemediğim birtakım sorunlar da var. Birincisi; paragraflar arası birbirinden alakasız ani geçişler çok. Anlık bir dikkat dağınıklığı durumunda sizi yakalayan bu ani değişiklikler sizi birden birkaç satır öteye atıp okurken yakaladığınız ritmi çok rahat bozabilir nitelikte. Ayrıca; evet ağzı bozuk gençliği resmederken kaba ve küfürlü bir dil kullanmak gayet normal, fakat 'lan'lar 'ulan'lar havada uçuştuğu an olaylar biraz garibime gitmeye başladı. Açıkçası bunun tamamen çeviriyle alakalı olduğuna eminim diyebilirim.

Kitabın nostalji hissiyatı üzerinden gittiği, gerek kapağı gerekse bölümlerin isimlerinin dönemin belirleyici şarkılarından seçilmiş olmasından belli olan bir durum. Ama ben şu kapaktaki yorumu anlamlandıramadım. "Okurlara Black Mirror'ın San Junipero bölümünü andıracak." Black Mirror'ı severim, San Junipero da beni en çok etkileyen bölümdü. (Biraz üstün körü değineceğim daha fazlası kitabın sonunu berbat edebilir.) Buna rağmen ben bir ilişki kuramadım. Yani yalnızca, 80'ler havası ve bir arkadaşlık üzerine gitmesi üzerine bu kanıya vardıysa yorumu yapan arkadaş, biraz sığ düşünmüş demektir. Ha, son sayfalara göre düşündüyse, o zaman gidip San Junipero'yu bir kez daha izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

Kitabın çok da fazla kuvvetli yanı yok. Bu yanlardan en öne çıkanı ise zamanı kullanmaya karar vermiş olması. Kitabı okuduktan sonra ne söylemek istediğimi anlayacaksınız. Küçük ve kısa bir hamle farklı bir tat kazandırmış. O da olmasaydı zayıf karakterler ve duyduğu ihtiyacı karşılayamayacak kadar az düzeyde korku ve gerilim unsuru içerisinde gelişen hikaye kendi ağırlığı altında ezilebilirdi. Elbette sadece bu değil, akıcı dil her zaman romanı bir nebze kurtaran bir durum olmuştur ve burada da çok güzel iş görmüş.

Sona yaklaşırken şunu söylemek isterim: 80'lerin kültüründen fırlamış korku filmlerini izlerken anlamlandıramadığım bir keyif aldığım çok oldu. Çok da üstünde düşünmedim önemli olan eğlenmek. 'EYAŞÇA' üzerinde de çok düşünmeden okumak ve o şekilde kabul etmek lazım, yoksa şikayet edecek nokta çok. Bu şekilde bir film olsa boş vaktimde kafa dağıtmak için tercih ederdim diye düşündüğüm sırada da zaten 2019'da sonuçlanacak bir prodüksiyon sürecine alındığını da öğrendim. Bakalım eğlendirebilecek mi?
352 syf.
·10/10
Kitabı Black Mirror’ın San Junipero bölümünü hatırlatacak dediği için aldım. 80ler havası hoşuma gider zaten. Kitap korkutucu değildi. Daha çok gerilimdi. Kitabın son sayfasına kadar her şey iyiydi fakat son sayfası benim için çok özel. O kadar güzel yazılmış ki bu kitabı da tüm arkadaşlarıma okutmaya çalışıyorum. Arkadaşlığı o kadar güzel anlatmış ki son sayfa...Kitaptan sonra arkadaşlarıma bakış açım değişti.
352 syf.
·Puan vermedi
Kitabın kapağında da belirtilenin aksine bu bir korku romanı değil, öncelikle onu belirtiyim.
Yazar korku ve gerilimden ziyade kitapta dostluk temasını işlemiş.
Bu benim için hayal kırıklığı oldu fakat kitabı yarım bırakmak istemedim ve sonuna kadar okudum, son kısım sanırım kitabın en can alıcı yeriydi. Genel anlamda kötü bir kitap değildi, mükemmel bir kitap da değildi elbette ama yine de boş zamanınız olunca değerlendirmek için okuyabilirsiniz.
Ayrıca kitapta seksenlerin o popüler kültürüne de göndermeler var, bu durum kitaba biraz ısınmamı sağladı açıkçası.
Özetle gerilim, korku gibi bir şey arıyorsanız okumanızı tavsiye etmem. Ama aradığınız seksenler kültürü ya da dostluk gibi bir konu ise okumanızı öneririm...
Şunu da belirtmek gerek kitabın dili sade ve içinde inanılmaz derecede argo ve müstehcenlik barındıyor, bunu da dikkate almanızı tavsiye ederim
352 syf.
·6 günde·7/10
Kitabı korku içerikli sanıyordum. Beklentim yüksek başladı ama çok da aldığıma pişman olup kendimi yerlere atmadım. Okudum "Yine okur muyum?" diye düşündüm ve "Okurum" diye bir cevap verince kitaba iyi bir puan vermeye karar verdim. Çünkü kitapları kolay kolay tekrar okumaya dönmem. Hele de şu sıralar.

Şeytan çıkarma diye düşününce bir sürü korkunç kurgu canlanmıştı gözümde. Hatta böyle içerikleri pek sevmediğim için gece nasıl uyuyabileceğimi bile düşünmüştüm. Kitabın arka kapak yazısı da beklentimi fazlasıyla yükseltmişti doğrusu. Ama içerisinde bir iki sahne haricinde korkutucu kısım görmedim. Hatta bir iki kısım dediğim yerler bile sadece hafifçe gerilmeme sebep oldu başka da öyle korktuğum bir durum olmadı. Korku konusunda beklentim karşılanmadı.

Ama arkadaşlık konusunda beklentimi de aştı diyebilirim. En yakın arkadaşlık teması gerçekten güzel işlenmişti. Açıkçası öyle bir duruma düşsem beni öyle koruyacak bir arkadaşım olur mu diye düşününce elim boş kaldı. Neyse konumuz o değil.

Kitabın sonu gerçekten en kalbime dokunan kısım oldu. Çok güzeldi. Çok gerçekçiydi. Hepimizin arkadaşlarıyla yaşadığı gerçekçi olaylardı ve yazarı gerçekten bu konuyu işleyişi açısından takdir ettim.

Olayların betimlenişini de beğendim. Hatta gözümde daha ilk sayfalardan olaylar canlanmaya başladı. Kitaba yüksek puan vermemin bir sebebi de bu oldu.

Kitap korku ögeleri dışında beklentilerimi karşıladı. Gençlik, fantastik, dostluk temalı bir roman okumak isterseniz tavsiye edeceğim kitaplar arasında.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Korku ögeleri pek başarılı olamayan, klasik bir gençlik kitabı havasıyla ilerleyen ve sonu gerçekçi biten bir kitaptı. Şahsen kitabı çok başarılı bulmasam da tam çerezlik bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okurken eğlendiğim bir kitap oldu benim için. Yazar 80'lerin havasını bir genç kızın gözünden güzel aktarsa da klişe bir şekilde ilerleyen olay örgüsünü çok anlamlı bir şekilde sonlandırmayı bilmişti benim için.
Kısa kesecek olursam çok başarılı bir kitap mı hayır ama benim sevdiğim bir kitap olarak aklımda kaldı. 7 puanı hak ettiğini düşünsem de 8 verdim :D
352 syf.
Kitabı elime aldığımda dedim ki, “tamam korkmaya hazır ol ama bunların gerçek olmadığını bil. Sadece kitap okuyorsun.” Ardından kitabı okumaya başladım ve bir 60 sayfa hiçbir şey olmadı. Klasik bir gençlik romanından farksızdı. Sonra birazcık olayların içine girmeye başladık, ben biraz korktum ama sadece korkak olduğum için kitap korkutucu olduğu için değil. Gençlik romanı havasından olayların olduğu tüm o zamanda bile kurtulamadı.
Ayrıca kitabın dili ve anlatımı da bana garip geldi. Bir paragrafı okurken zaman dilimi bir anda değişiyordu ve bunu anlayamıyordunuz çünkü arada zamanın geçtiğini belirten hiçbir şey yoktu. Beni çoğu zaman bunalttı bu durum çünkü sürekli ne olduğunu anlamakla meşguldüm.
Yorumu uzatmamak adına karakterlere geçecek olsam olaylar genelde dört karakterden üzerinden gelişiyordu: Gretchen, Abby, Glee ve Margaret. Margaret dışında hepsini sevdim çünkü Margaret gerçekten saçma ve gereksiz bir karakterdi. Ergen davranışlarda bulunan karakterlerden inanılmaz rahatsız oluyorum. Glee’de pek ön planda değildi belki o yüzden ondan o kadar rahatsız olmadım ama bir yerde onu da sevmediğim oldu çünkü kendi iradesi yokmuş gibi hareket ediyordu. Abby ve Gretchen ise okuduğum en tatlı arkadaşlıktan biriydi ve sonu buruk bitince boğazımda bir yumru oluştu. Gretchen’in ailesi ise gerçekten üzerine konuşulmayacak saçmalıkta bir aileydi. Kendi aile isimlerinin kızlarının hayatlarından daha önemli olduğunu düşünen ailelerden biriydi ve kızların okul hocalarının da bu aileyi desteklemesi iyice sinir bozucuydu.
Bir de son olarak kitap ilk baskı olduğu için yazım ve baskı hataları mevcuttu. Dediğim gibi ilk baskı ve gözden kaçmış bazı noktalar tabii ki de olabilir. İthaki’nin bir sonraki baskıda bunları düzelteceğime eminim. (Bu durum puanımda etkili olmadı.)
Toparlamak gerekirse klişe de olsa güzel bir kurguyu korku bakımından değil de daha çok arkadaşlık üzerinden ele almışlardı ve bence çok daha güzel olabilecekken olamamıştı. Eğer arkadaşlığın öne çıktığı fantastik bir gerilim-korku romanı arıyorsanız okuyun derim ancak saydığım nedenlerden ötürü benim puanım 6/10
352 syf.
·4 günde·8/10
Güzel bir gerilim kitabıydı. Hikaye her ne kadar ilk yarıda uzatmalara gitse de kitabın ikinci yarısında daha da güzel olaylar işlendi. Özellikle son bölüm gönlümü fethetti. Kapak tasarımına düşüp de aldım ve pişman da değilim. Okunabilirliği yüksek bir yapıt olmuş.
352 syf.
·3/10
Yazım, noktalama yanlışları ve anlatım bozukluklarıyla dolu bir kitaptı. Kahramanları Abby ve Gretchen'ı sevdim fakat kitaptaki bu hatalar akışı çok fazla etkiledi ve dikkatimi dağıttı. Hatalar ile güzelim kitap mahvedilmiş.
352 syf.
·5 günde·5/10
Kitaba bayıldım ama beni hayal kırıklığına da uğratmadı da değil. Kitabın ortalarına hatta sonlarına kadar sırf dostluktan ibaretti. Ondan sonra şeytan çıkarma falan vardı. Beklediğimin biraz altındaydı.
352 syf.
·9 günde·6/10
Korku kitabı olmasına rağmen sadece koca kitapta bir kısım da ürperdim korkmadım bile o yüzden pek beğenmedim. Ama arkadaşlığı çok güzel anlatmış. Yani illa okunması gereken bir kitap değil ve okumak istiyorsanız da beklenti ile başlamayın hayal kırıklığına uğrarsınız
352 syf.
·7/10
İsminden dolayı korku olduğunu düşünmüştüm ama öyle değildi. Genel olarak dostluk anlatılmıştı ve ben bayıldım. Akıcı bir kitaptı ve okunması gerekir. :)
Yirmi sene öncesine dönüyor ve rezil halde bir
Volkswagen Rabbit’in içinde eski köprünün üzerinden geçiyor.
Radyoda bangır bangır UB-40 çalıyor,
mis gibi ve tuzlu hava yüzüne vuruyor.
Başını sağa çeviriyor ve kopilotu Gretchen’ı görüyor.
Rüzgâr sarı saçlarını dalgalandırıyor, ayakkabılarını çıkarmış
ve koltukta Kızılderili gibi oturuyor.
Ahenksiz, avazlarının çıktığı kadar radyodaki şarkılara eşlik ediyorlar.
1988 senesinin Nisan ayı ve tüm dünya onların.
Grady Hendrix
Sayfa 10 - İthaki Yayınları - 1291 1.Baskı Aralık 2017
1982.
Ronald Reagan, Uyuşturucuyla Savaş kampanyasını
harekete geçiriyordu. Nancy Reagan
herkese “Yalnızca Hayır Deyin,” diyordu.
EPCOT Merkezi en sonunda açılmıştı,
Midway atarilerde Bayan Pac-Man’i yayınlamıştı ve
Abby Rivers nihayet bir filmde ağladığı için tasdikli bir yetişkindi.
Gittiği film E.T. idi ve tekrar tekrar filmi izlemek üzere
sinemaya gitmişti zira kendi istemsiz tepkisi karşısına
hayrete düşüyor, E.T. ve Elliott birbirlerine uzanırlarken yüzünden
akan gözyaşlarının kıskacında kendini biçare hissediyordu.

O sene on yaşına girmişti.
Meşhur Parti senesiydi.
Her şeyin değiştiği seneydi
"Ve o en karanlık anda haykırırsın: Tanrım; yapamıyorum!" Ve karanlıktan bir ses gelip şöyle der: "Ama ben yapabilirim." Bu, gece gelen sakin, küçük bir sestir. Bu senden daha büyük bir şeyin sesidir. Konuşan Tanrı'nın sesidir. Ve şöyle der: "Yalnız değilsin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757481
Kitabın türü:
Çeviri:
Barış Tanyeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
80’ler müzikleri ve sineması, dostluk ve şeytan tarafından ele geçirilme üzerine kalpleri ısıtan bir korku romanı.Yıllardan 1988… Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Abby ve Gretchen çocukluklarından beri çok yakın arkadaşlardı. Ters giden bir yüzme macerasından sonra Gretchen oldukça… farklı davranmaya başladı. Aksi ve sinirli bir insandı artık. Bulunduğu her yerde tuhaf olaylar peşinden geliyordu.Bu sıradışı durumu araştırmaya başlayan Abby ürkütücü sonuçlarla karşılaşacaktı. İki kızın hikâyesi dehşet verici bir noktaya geldiğinde, kaderlerini şu soru belirleyecekti: Dostlukları, Şeytan’ı alt edecek kadar güçlü mü?The Exorcist ve Heathers gibi klasiklerin yanı sıra Stranger Things ve Welcome to Night Vale gibi popüler kültlerle de dirsek temasında bulunan En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini, gençlik sıkıntılarını, tarifsiz korkuları, E.T.’yi ve 80’ler nostaljisini tüyler ürperten bir doğaüstü gerilime dönüştürüyor.“80’lerin popüler kültürüne göndermelerle dolu bu karanlık ve mizahi korku öyküsü, okurların yeni favorisi olacak.”

-Booklist, starred review-“Stranger Things’i sevdiyseniz ve 80’ler nostaljisi arıyorsanız bu kitap tam size göre. Okurlara Black Mirror’ın ‘San Junipero’ bölümünü de hatırlatacak.”

-Kirkus-“Satir, nostalji, kara komedi ve… şeytanlara ilgi duyanlar bu kitabı kesinlikle okumalı.”

-BookPage-“Bu kitabı yazmak büyük bir başarı. Şeytan çıkarma temalı korku öyküsü gibi ilerlese de daha fazlasını hissettiriyor ve büyümenin o hüznü, heyecanı ve eğlencesini çok iyi yansıtıyor.”

-Austin Grossman-(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Berkan Coşkun
  • Fidan Tokaç
  • ÖZKAN KIZILDAĞ
  • Αρκαδικό
  • Deniz Erkaptan
  • Arzu Özsakabaşı
  • hayalperver
  • Nil Ö.
  • Yusuf Can Örgen
  • Alkan Aymak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.8 (3)
9
%14.7 (5)
8
%23.5 (8)
7
%20.6 (7)
6
%14.7 (5)
5
%5.9 (2)
4
%2.9 (1)
3
%5.9 (2)
2
%2.9 (1)
1
%0