Adı:
En Yakın Uzak
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050826371
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Genç
İki kardeş, Griff ve Dylan, aileleri ile Manhattan'a giderken yıkıcı bir aile trajedisi yaşarlar. Bundan sonra Dylan ve Griff mutlu bir eve ve bir geleceğe sahip olabilecekler mi? Dylan'ın endişe duyduğu bir şey daha var: Griff'in üzüntüsüyle başa çıkarak iyi olması... Çünkü o, bu trajedi hakkında konuşmak ya da ailelerinin kaybını gerçekten kabul etmek istemez... Ancak Dylan'ın Griff'ten daha cesur olması gerekiyor, çünkü devam etmeden önce karşı karşıya kalması gereken çok önemli bir şey var... "Eğer yapabilecek olsaydım, elime bir uzaktan kumanda alıp kapatma tuşuna basar ve bu korkunç görüntüye son verirdim. Sonra da en yakın uzak yere kadar koşup orada sonsuza dek kalırdım."
272 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap başlarda sıkıcı olsa da aslında şu an hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri. Bakın, zaten müziği seviyorsanız bu kitap sizi içine çekecek ve içinde o muhteşem plaklar da var!

Kitabın konusuna değinsem mi kararsızım. En iyisi değineyim! Bu kitap mesleklerinden dolayı yolculuk eden bir ailenin iki çocuğunu anlatıyor. Kitabın daha başında gerçekleşen bir trafik kazasında o tatlı anne ve babayı kaybediyoruz.

Sonra bu iki çocuk Griff ve Dylan, ailelerin yakınlarına gitmeden birkaç hafta okul müdürlerinin evinde kalıyorlar. Ve bu sürede plak sevgileri başlıyor. Çünkü duvarların görülmemesine sebep olacak kadar plak var bu evde.

Her neyse bir sayfa var... Yazar geliyor, size tokat atıyor ve hiçbir şey demenize izin vermeden gidiyor.

Daha önce hiçbir kitapta, karakterin durumuna üzülüp ağlamamıştım. Hep ölen karakteri sevdiğim için ağlamıştım ama hiç ölen karakterin yakınına üzülüp ağlamamıştım. Ama bu kitap o kadar iyi içine aldı ki beni, ben Griff'in hissettiklerini hissedip onun için ağladım. Onun için o kadar çok ağladım ki bir ara "Saçmalama!" cümlesi için hüngür hüngür ağlamaya başladım..

Yani bu kitabın değeri o kadar az biliniyor ki sinir krizi geçiriyorum! Ne olur bu kitabı okuyun. Size ciddi ciddi yalvarıyorum.
272 syf.
·5 günde·9/10
Kitapta neredeyse zaman kavramı yoktu.'Ocak bitti haziran geldi'gibisinden.İlk yerler sıkıcı gelebilir ama küçük merak uyandırıcı yerler olduğu için o sıkıcılıklar yavaş yavaş bitiyor.Aslında sevdiğimiz birini kaybedince neler yapmamız değil neler yapmamamız gerektiğini anlatan drama kitabıdır.Sonlarına doğru sevdiğimiz kişileri kaybetsek bile Griff'in okuluna devam edip,türlü etkinliklere katılması, yine de hayatın devam ettiğinin nesajını vermektedir.Dramatik ve çok güzel kitap.
272 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap ince ince yüreğime dokundu.Çocukların yaşadığı aile yokluğunu,çaresizliği kalbimde hissettim.İster istemez empati yapıp hüznün derinliklerinde boğuldum .

İlk 100 sayfada sıkıldım mı?Evet ama 90’dan sonra bir gariplik olduğunu anlayan ben 95’te kitaptaki o gizemi,sırrı çözmüştüm (Bu arada bunu anlamamı sağlayan garip komşu Freda olmuştu, teşekkürler Freda)lakin bu sefer de bu sır ne zaman söylenecek diye heyecanla okumaya başladım.Bir dedektif edasıyla açık aradım,verilen ayrıntıları fark etmek hoşuma gitti ve her şey ortaya çıkınca zafer kazanmış bit edayla “Ben anlamıştım.” dedim gururla.

Demem o ki her kitap heyecan dolu olmak zorunda değil.Bazen sakin sakin ilerleyen bir kitap da sizi şok edebilir.İlk sayfalarında sıkıntıdan patladığımız kitaplar (Momo gibi,En Yakın Uzak gibi mesela) sonrasında en sevdiklerinizin arasına girebilir.

Okuma listenize almanızı öneririm. Herkese tavsiye,sevdiklerime emirdir
272 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Son bir senede çocukların gözünden yazılmış kitapları çok sevdiğimi fark etmeye başladım. Ölümü, ayrılığı, acıyı kısacası altından kalkmasının zor olacağı duyguları çocukların gözünden okumak, onların nasıl baş ettiğini görmek beni çok duygulandırmaya başladı.
En Yakın Uzak da ailesini kaybeden çocukların hayatlarına nasıl devam edeceklerini, tekrar nasıl mutlu olabileceklerini öğrendikleri bir kitaptı. Karakterler adım adım çok güzel işlenmişti. Ait oldukları yeri bulmak ve geçmişlerini acı duymadan hatırlamak kolay bir süreç değildi ve yazar bunu çok güzel aktarmıştı.
Kitap hem karakterlerin bugünlerini hem de geçmişte ailecek yaşadıkları anıları anlatıyor ve bunların çok güzel bir şekilde iç içe geçtiğini düşünüyorum. Kitapta beklenmedik olaylar da gerçekleşiyor, beni çok şaşırtan bazı şeyler vardı. İlk başlarda sakin ve keyifli ilerleyeceğini düşündüğüm bu kitap sonradında beni oldukça heyecanlandırdı, böyle bir gelişmeyi beklemiyordum hiç kitapta.
Sonuç olarak sevdiğim bir kitap oldu. Çevrenizde ortaokula gidecek çocuklar varsa onlara gönül rahatlığıyla önerebileceğiniz bir kitap. Elinde olan varsa da tereddüt etmeden okusun bence. .
.
272 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Aslında kitabı bitireli birkaç gün oldu. Ama kendimi toplayıp yorumunu yazabilmem için biraz daha süre gerekiyordu. Şu an kendimi yorum yapmaya hazır hissediyorum.

Sevdiklerini kaybeden kişilerin yaşadıklarını anlatan kitapları pek fazla sevmem. Yani sevmemek değil de tercih etmemek desek daha doğru olur. Çünkü okurken kendimi bir anda karakterin yerine koyarak empati kurmaya başlıyorum. Sonuç ise peçetelerle dolu bir final.

Kitabı gerçekten çok beğendim. Kendimi iki kardeşin de yerine rahatça koydum ve resmen onlarla birlikte yola devam etmeye çalıştım. Sayfalar ilerledikçe büyüdüm, acım ise hala kalbimde kaldı.

Bu tür kitaplarda sayfaları çevirirken gerçekten çok zorluk çekiyorum. Benim için bu türdeki kitaplar kesinlikle çerez kitap kategorisine girmiyor, giremiyor. Ne zaman kendimi kaptırmadan okuyacağım desem yine aynı sonuca varıyorum.

Yazarın dilini beğendim. Olayları su gibi anlatışına bayıldım. Sıkıldığım bir bölüm olmadı. Yazar, konuyu muhteşem bir şekilde ele alıp her şeyi sindire sindire yazmış, okuyucuya da bu sayede daha iyi ulaşmış. Karakterler sanki sizin çevrenizden birileri gibi. Hani öyle bir benimseme ve tebessümle bu kitap okunuyor.

Bir puan kırmamın sebebi de yazarın bana attığı o tokat gibi bölüm. Elim ayağım boşaldı, ağlamayacağıma emin olduğum kitap bir anda beni gecenin bir vakti ağlatmaya başladı. Kitabı elimden bırakıp oturup ağladım. Kendime gelemeden kitabı tekrar açıp böyle bir detayı nasıl kaçırdığımı aradım ve düşündüm. Aslında bir puan değil de yaklaşık bir dört beş puan kırasım var sırf o lanet gerçek yüzünden.

Ama işte bazen bütüne önem verirken detaylar gözden kaçabiliyor. Yazar bana bunu da öğrettiği için sadece bir puan kırdım.

Ölen aile bireylerinden sonra arkada kalan çocukların anlatıldığı kitap türlerini seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun. Biraz Eğer Yaşarsam (If I Stay) serisi izlenimi yaratmasını bekledim ama bu kitap ve şu an söylediğim seri gerçekten de farklılar. O seride de ağlamıştım ama bu bence tamamen benim sulu gözlü olmamdan kaynaklanıyor. Belki siz okuyunca ağlamaz, hatta etkilenmezsiniz bile. Ama gerçekten sevdiği insanları kaybeden ve yaşama tekrar tutunmaya çalışan insanların hikayeleri beni çok çok fazla etkiliyor. Tercih etmiyorum demiştim yorumun başında ama gördüğümde de okumadan duramıyorum.

Bu kitaba gerçekten bir şans vermenizi çok istiyorum. En Yakın Uzak benim asla unutamayacağım hatta geri dönüp yeniden okuyacağım bir kitap olarak başucumda duracak.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap ilk başlarında biraz sıkıcı olsa da 100 sayfasından sonra kitap açılıyor. Bir aileyi tek başına nasıl ayakta tutabilirsin? Ben kitaptan bunu anladım.


Her zaman arkanda birileri olmuyor (anne ve baba)gibi mesela ve senin birisinin arkasında durman gerekir bu biraz zor olsa gerek çünkü senin arkanda biri durmalı ki sen de bunu örnek alarak başka kişilerin arkasında durabilesin. Kısacası bir aileyi tek başına nasıl ayakta tutabilirsin...
272 syf.
·7/10
Kitap gerçekten çok güzeldi. Başlarda sıkıcıydı ama sonradan güzel olmaya başladı. Zaten tüm güzel kitaplar öyle oluyor. Kitapta en çok beğendiğim bölüm sonlarındaki süpriziydi. Tam bir ters köşe yaptı. Hiç beklemediğim anlarda beklemediğim şeyler oldu. Diğer kitaplar gibi yapılmamış. Diğer kitapların sonunu hemen hemen tahmin edebiliyoruz ama bu kitapta öyle yazılmamış. Dylan'ın dediği gibi yapmak için yapılmamış.
Bence bu kitabı her yaş grubu mutlaka okumalı. Gerçekten çok güzel bir kitap
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap iki kardeş üzerinden gidiyor.Bir trafik kazası sonucunda Griff'in annesi ve babası ölüyor bubun üzerine sadece Griff ve Dylan kalıyor ve hayatla mücadele ediyor.Dylan kardeşine her zaman iyi bir korkuyucu olmuştur.Dylan her çaresiz kaldığında en uzak yere giderek babası ve annesiyle yaşadığı eski anıları hatırlıyor.Kitabın sonunda her şey birden değişiyor dikkatli okursanız keşfedebilirsiniz ;) Bu kitabı çok beğendim size de tavsiye ediyorum.
272 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ben kitabı çok beğendim kitabı size de tavsiye ederim. İnsana bir an başka şeyler düşündürüyor. İnsan okudukça okuyası geliyor. Bana Türkçe hocam tavsiye etmişti. Şuan tavsiyesi için teşekkür ediyorum. Sizlere iyi okumalar.
272 syf.
·Puan vermedi
Kitabı bu kadar az kişi okuduğu için şaşkınım ama sorun değil belki de böyle daha iyi ;)
Kitaba türkçe öğretmenim sayesinde okumaya başladım.İlk başlarda okuma nedenim kitabın sınavda çıkıcak olmasıydı. Başlarda sıkılıyordum bunu inkar edemeyeceğim ama sonralarda ilgi çekmeye başladı ve elimden düşüremez oldum hatta tenefüste bile okuyordum.Kitabın sonunda öyle bir şey oluyor ki çok şaşırıyorsun ama merak etmeyin spoiler vermeyeceğim :)
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ben bu kitabı ilk başların da çok sıkıcı buldum hatta ilk 100 sayfasını zorlaya zorlaya okudum. Sonradan sonraya ilgimi çekmeye başladı kitap 200. ve sonra ki sayfalarında bir gizem sardı kitabı okudukça okuyasım geldi.
Bu kitaptaki gizem açıklandığında şok oldum. Ben bu duyguyu hayalet tozunda da hissettim ikisinde de aynı gizem var ama bu gizemi söylemeyeceğim. Çünkü bu gizemi okuyarak öğrenmenizi istiyorum. Yani şimdi size kitaptaki gizemi söylesem siz nasıl olsa gizemini biliyorum okumasamda olur deyip okumayacaksınız. Ben bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Bence okuyun çok seveceksiniz.
Özlem DALGIN
272 syf.
·9/10
Sanırım dünyadaki herkes darda kalmış,zorluk çekmiş ve içinden ağlamak gelmiştir...
En azından bir gün bile olsa yaşamışızdır.
Peki bunu her gün yaşayan biri olsanız kaldırabilir misiniz? Omuzlarınızdaki bu koca yükü taşıyabilir misiniz sizce? Bence aklı başında bir büyük bile bu yükü taşıyamaz.
Peki buna da tamam! Ailesi iki kardeşi yalnız bırakıp bir daha hiç dönemeyecek olsa...
Ellerinde olmasa. Ve 15 yaşındaki bir abinin bir yerde sıkışıp kaldığını 13 yaşına daha yeni girmiş kardeşini bırakmak istemeyip sadece canı sıkılınca ya da üzülünce en uzak yakın yere gidebilmesi...
Ne yaşta olursanız olun bu kitabı MUTLAKA okuyun. Başta benim gibi sıkılıp bırakmak isteyebilirsiniz ama bu kitabı okursanız ailenizin değerini kat ve kat artacağını hayata ne olursa olsun her işte bir hayır vardır diyerek yaklaşacağınıza ve hatta içinizdeki kötü duyguları kontrol etmeyi öğreneceğinize sizi teğmin ederim.
Duygularını bir süre kendine saklamak iyidir ama onları sonsuza dek içinde tutamazsın. Bazen bir şeyleri yaşamak ve incinme riskini göze almak gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Yakın Uzak
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050826371
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Genç
İki kardeş, Griff ve Dylan, aileleri ile Manhattan'a giderken yıkıcı bir aile trajedisi yaşarlar. Bundan sonra Dylan ve Griff mutlu bir eve ve bir geleceğe sahip olabilecekler mi? Dylan'ın endişe duyduğu bir şey daha var: Griff'in üzüntüsüyle başa çıkarak iyi olması... Çünkü o, bu trajedi hakkında konuşmak ya da ailelerinin kaybını gerçekten kabul etmek istemez... Ancak Dylan'ın Griff'ten daha cesur olması gerekiyor, çünkü devam etmeden önce karşı karşıya kalması gereken çok önemli bir şey var... "Eğer yapabilecek olsaydım, elime bir uzaktan kumanda alıp kapatma tuşuna basar ve bu korkunç görüntüye son verirdim. Sonra da en yakın uzak yere kadar koşup orada sonsuza dek kalırdım."

Kitabı okuyanlar 126 okur

  • Piyona calan okur
  • Ginny L.
  • Özhan Koçak
  • abigail
  • Büşra Atay
  • Ebrar EFE
  • AYSİMA DEMİR
  • Leva Miranmir
  • Satır Arasındaki Boşluk
  • Zeynep Gürbüz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.5 (20)
9
%25.9 (15)
8
%17.2 (10)
7
%10.3 (6)
6
%3.4 (2)
5
%3.4 (2)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%1.7 (1)
1
%1.7 (1)