Adı:
En Yakın Uzak
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050826371
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Genç
İki kardeş, Griff ve Dylan, aileleri ile Manhattan'a giderken yıkıcı bir aile trajedisi yaşarlar. Bundan sonra Dylan ve Griff mutlu bir eve ve bir geleceğe sahip olabilecekler mi? Dylan'ın endişe duyduğu bir şey daha var: Griff'in üzüntüsüyle başa çıkarak iyi olması... Çünkü o, bu trajedi hakkında konuşmak ya da ailelerinin kaybını gerçekten kabul etmek istemez... Ancak Dylan'ın Griff'ten daha cesur olması gerekiyor, çünkü devam etmeden önce karşı karşıya kalması gereken çok önemli bir şey var... "Eğer yapabilecek olsaydım, elime bir uzaktan kumanda alıp kapatma tuşuna basar ve bu korkunç görüntüye son verirdim. Sonra da en yakın uzak yere kadar koşup orada sonsuza dek kalırdım."
Aslında kitabı bitireli birkaç gün oldu. Ama kendimi toplayıp yorumunu yazabilmem için biraz daha süre gerekiyordu. Şu an kendimi yorum yapmaya hazır hissediyorum.

Sevdiklerini kaybeden kişilerin yaşadıklarını anlatan kitapları pek fazla sevmem. Yani sevmemek değil de tercih etmemek desek daha doğru olur. Çünkü okurken kendimi bir anda karakterin yerine koyarak empati kurmaya başlıyorum. Sonuç ise peçetelerle dolu bir final.

Kitabı gerçekten çok beğendim. Kendimi iki kardeşin de yerine rahatça koydum ve resmen onlarla birlikte yola devam etmeye çalıştım. Sayfalar ilerledikçe büyüdüm, acım ise hala kalbimde kaldı.

Bu tür kitaplarda sayfaları çevirirken gerçekten çok zorluk çekiyorum. Benim için bu türdeki kitaplar kesinlikle çerez kitap kategorisine girmiyor, giremiyor. Ne zaman kendimi kaptırmadan okuyacağım desem yine aynı sonuca varıyorum.

Yazarın dilini beğendim. Olayları su gibi anlatışına bayıldım. Sıkıldığım bir bölüm olmadı. Yazar, konuyu muhteşem bir şekilde ele alıp her şeyi sindire sindire yazmış, okuyucuya da bu sayede daha iyi ulaşmış. Karakterler sanki sizin çevrenizden birileri gibi. Hani öyle bir benimseme ve tebessümle bu kitap okunuyor.

Bir puan kırmamın sebebi de yazarın bana attığı o tokat gibi bölüm. Elim ayağım boşaldı, ağlamayacağıma emin olduğum kitap bir anda beni gecenin bir vakti ağlatmaya başladı. Kitabı elimden bırakıp oturup ağladım. Kendime gelemeden kitabı tekrar açıp böyle bir detayı nasıl kaçırdığımı aradım ve düşündüm. Aslında bir puan değil de yaklaşık bir dört beş puan kırasım var sırf o lanet gerçek yüzünden.

Ama işte bazen bütüne önem verirken detaylar gözden kaçabiliyor. Yazar bana bunu da öğrettiği için sadece bir puan kırdım.

Ölen aile bireylerinden sonra arkada kalan çocukların anlatıldığı kitap türlerini seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun. Biraz Eğer Yaşarsam (If I Stay) serisi izlenimi yaratmasını bekledim ama bu kitap ve şu an söylediğim seri gerçekten de farklılar. O seride de ağlamıştım ama bu bence tamamen benim sulu gözlü olmamdan kaynaklanıyor. Belki siz okuyunca ağlamaz, hatta etkilenmezsiniz bile. Ama gerçekten sevdiği insanları kaybeden ve yaşama tekrar tutunmaya çalışan insanların hikayeleri beni çok çok fazla etkiliyor. Tercih etmiyorum demiştim yorumun başında ama gördüğümde de okumadan duramıyorum.

Bu kitaba gerçekten bir şans vermenizi çok istiyorum. En Yakın Uzak benim asla unutamayacağım hatta geri dönüp yeniden okuyacağım bir kitap olarak başucumda duracak.
Kitabı bu kadar az kişi okuduğu için şaşkınım ama sorun değil belki de böyle daha iyi ;)
Kitaba türkçe öğretmenim sayesinde okumaya başladım.İlk başlarda okuma nedenim kitabın sınavda çıkıcak olmasıydı. Başlarda sıkılıyordum bunu inkar edemeyeceğim ama sonralarda ilgi çekmeye başladı ve elimden düşüremez oldum hatta tenefüste bile okuyordum.Kitabın sonunda öyle bir şey oluyor ki çok şaşırıyorsun ama merak etmeyin spoiler vermeyeceğim :)
Bazen uzaklara gitmek istersin ama sadece istersin yada durma tuşu olsa hayatımızı dondursak sonra tekrar devam etsek kaldığımız yerden devam eder peki hayat (?) Kocaman bi soru işareti...
Ben kitaplara kötü demem diyemem benim larıma bakıpta kitap almayın emekle sevgiyle düşünerek içini döktüğün roman hikaye şiir hiç kötü olur mu?
sevdim :^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ var ya coooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook gözel
Kitap genç arkadaşlarımızın zorluklara karşı direnmesine fayda sağlayacak ilham verecek bir yapıda ancak beni pek memnun etmedi ana karakter olan giff daha ön planda olmalıydı dedirtiyor neyse okudum 1 günde bitti iyi okumalar.
Dylan baş karakter olmasına rağmen hep geri planda bırakıldığını düşünüyorum. O bir abi elbette ki kardeşi üzerine titreyecek ama kitapta üzerine titremeyi diğer karakterler yanlış anlamış. Dylan yokmuş gibi Giff in fikirleri, onun psikolojisi önemliymiş gibi bir anlayış içerisindeler. Bu sebepten ötürü dayanamadım kitabı yarım bıraktım.
Herkese merhaba :) Bu sefer yorumlayacağım kitap "En Yakın Uzak". Kendisi kitaplığımdaki 2 Genç Timaş kitabından birisi. Okumaya başlamadan önce kitaptan hiçbir beklentim yoktu. Sadece arka kapak yazısını okumuştum. Ama arka kapak yazısı beni çok heyecanlandırmıştı, çok acıklı bir dram okuyacağımı düşünmüştüm. Kitap sizi yormuyor ve üstelik kısa. Kitabın başında önemli birşey oldu ancak kitabın bitmesine yaklaşık 100 sayfa kalmış olmasına rağmen hala bunun dışında hiçbir şey olmaması beni delirtti. Lütfen artık birşey olsun diye dua etmeye başladım çünkü kitapta gerçekten hiçbir şey olmuyordu. Daha sonra 1000kitap dan kitabı okuyanların yorumlarına bir göz atayım onlar neler düşünüyor diye yorumlara baktım. Herkesin ortak yorumu kitabın finalinin muazzam olduğu çok şaşırdıkları yönündeydi. Bende iyice meraklanmaya başladım: "Acaba bende mi bir sorun var çünkü gerçekten kitap bitti bitecek ve hiçbir şey olmadı." diye..

Neyse devam edip bir an önce o finale geleyim dedim. Ve şu ana kadar yaptığım yorumlarla yazara ne denli haksızlık ettiğimi anladım ve kafamı taşlara vurmaya başladım :)) Caaaanım yazarımız kitabın sonuna doğru öyle bir gerçeği ortaya çıkarıyor ki herkes gibi ben de bu detayı nasıl fark etmedim diye çıldırdım. Yazarımızın yüzümüze tokat gibi vurduğu bu gerçekten sonra olaylar öyle bir yerine oturdu ki sizlere anlatamam. Kitap benim için muazzam, harika ötesi bir hale geldi. Beni hala şu an bile düşündüren tek bir şey var, yazar kitabın bitmesine az kalmışken ve kitap bir o kadar durağanken bir anda bu kitabı nasıl müthiş bir hale getirdi? Bence bu çok büyük bir yetenek. Eğer sabredip kitabı yarıda bırakmazsanız emin olun hiç pişman olmayacaksınız. Çayınızı kahvenizi yanınıza alın, kitabın sonunda verilen playlistten en yakın uzak isimli şarkıyı açın ve harika bir dram okumaya hazır olun. Emin olun bu kitap hayatınıza birçok şey katacak.

Genç timaştan okuduğum ikinci kitapla birlikte artık daha çok Genç Timaş kitabı okumaya karar verdim. Umarım yorumumu dikkate alır ve bu güzel kitabı mutlaka okursunuz. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere..

Bookstagram: @senyeterkiokuu
Youtube: Emirhan Sarı
Kitap iki kardeşin bir trafik kazasında ebeveynlerini kaybetmesiyle başlıyor ve biz de bu çocukların acısına tanık oluyoruz. 15 yaşında bir çocuğun bakış açısıyla anlatılan masum bir hikayeydi. İçeriğinde pek bir olay olmadığı için kitap hakkında çok fazla yorum yapamayacağım. Daha çok duygular üzerinde durulmuştu kitapta.
Ve bir sayfadan sonra kafama takılan bir konunun aslında ne kadar önemli olduğunu öğrendim sonlarına doğru. Ve bu açığa çıkan gerçek de bu kitabı diğerlerinden ayırmış, daha özgün kılmıştı. O kısmı etkileyiciydi doğrusu.
İç burkan bir hikayeydi. Tavsiye ederim.
Bu kitaba hocam sayesinde başladım buradan ona çok teşekkür ediyorum.Kitabı okurken ilk başlarda belki sıkılabilirsiniz ama sonradan öyle sürükleyici oluyor ki elinizden bırakamıyorsunuz. Bu kitabı bitirmeme 70 sayfa kalmışken bana en büyük spoiler veren arkadaşım Beyda buradan sana da teşekkür ediyorum :/

Not= Kitap o kadar güzeldi ki o büyük spoileri yememe rağmen okumaya devam ettim :)
Duygularını bir süre kendine saklamak iyidir ama onları sonsuza dek içinde tutamazsın. Bazen bir şeyleri yaşamak ve incinme riskini göze almak gerekir.
Sanırım yas tutmak, sevdiğin biriyle ya da sevdiğin birçok kişiyle bağlarının tümüyle koptuğunu hissetmek gibi bir şey.
Ama büyük sadece bir kelimedir. Aslında çok fazla şey ifade etmez. Bir büyüklüğün ne kadar büyük olduğunu bilmiyorsanız büyük herhangi bir şey olabilir.
Daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey sizi mutlu edecek bir şey düşünmektir.
"Eğer yapabilecek olsaydım, elime bir uzaktan kumanda alıp kapatma tuşuna basar ve bu korkunç görüntüye son verirdim. Sonra da en yakın uzak yere kadar koşup orada sonsuza dek kalırdım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Yakın Uzak
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050826371
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Genç
İki kardeş, Griff ve Dylan, aileleri ile Manhattan'a giderken yıkıcı bir aile trajedisi yaşarlar. Bundan sonra Dylan ve Griff mutlu bir eve ve bir geleceğe sahip olabilecekler mi? Dylan'ın endişe duyduğu bir şey daha var: Griff'in üzüntüsüyle başa çıkarak iyi olması... Çünkü o, bu trajedi hakkında konuşmak ya da ailelerinin kaybını gerçekten kabul etmek istemez... Ancak Dylan'ın Griff'ten daha cesur olması gerekiyor, çünkü devam etmeden önce karşı karşıya kalması gereken çok önemli bir şey var... "Eğer yapabilecek olsaydım, elime bir uzaktan kumanda alıp kapatma tuşuna basar ve bu korkunç görüntüye son verirdim. Sonra da en yakın uzak yere kadar koşup orada sonsuza dek kalırdım."

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Hilal Yılmaz
  • Mine
  • Merve Gamze Uçar
  • Zübte-i Alem
  • Şeyma Nur Yıldız
  • Meryem Beyza Utkulu
  • Derya büyük
  • SihirliFlut
  • Sidal
  • Azra Kaya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (4)
9
%36.8 (7)
8
%5.3 (1)
7
%21.1 (4)
6
%0
5
%5.3 (1)
4
%5.3 (1)
3
%0
2
%5.3 (1)
1
%0