Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı Hz. Peygamberin (s.a.v.) Hizmetinde On Yıl

9,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
774 gösterim
Doğup büyüdüğü yerden göç etmeye mecbur kalan bir Peygamber...

Ve doğup büyüdüğü şehirde, o şehre henüz göç etmiş Peygamberle tanışan bir çocuk...

Hz. Peygamber Medine'ye geldiğinde, Mâlik'in oğlu Enes on yaşındaydı.

Peygamber Medine'de on yıldan fazla yaşadı. Ve bu yıllar boyunca, Enes, Peygamber'e hizmetkâr oldu.

Enes'in Peygamber'den gördükleri ve duydukları, bu bakımdan, özellikle önemliydi. Enes'in şahsında, Peygamber aleyhissalâtu vesselam, gençlere nasıl muhatap olunacağının, onlarla neyin nasıl konuşulacağının, onlara en güzel şekilde nasıl davranılacağının örneğini gösterdi bütün çağlara ve insanlara...
Elinizdeki kitap, Peygamberle yaşanan bu yılları Enes'in diliyle anlatıyor. Enes'in Günlüğü, Peygamber'in hayatını ve ahlâkını, her yaştan ve her diyardan insana Peygamber'i görmüş bir gencin diliyle tanıtıyor...

"Ben Enes... Çok uzun yaşadım, ömrüm bir asra ulaştı. Bu uzun ve bereketli ömürde çok şeyler gördüm, çok şeyler yaşadım. Her şeyden önce Allah'ın Elçisi Muhammed'i gördüm. İslâmiyet'in bir şehirden bütün Arap çöllerine ve Arap şehirlerine yayıldığını, insanların kabile kabile gelip Müslüman olduğunu gördüm. Sonra Müslümanların Mısır'ın, Suriye'nin ve İran'ın bütün hazinelerine sahip olduğunu gördüm.

Ancak size bunların hepsini değil, sadece Allah Elçisi ile yaşadığım yılları anlatacağım."
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789752699564
 • Yayınevi:
  Nesil Genç
 • Kitabın Türü:
Kevser 
 14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Peygamber efendimizin hayatını Enes b. Malik'in gözünden Vejdi hocamın kaleminden okuyun isterim. Dili sade ve anlaşılırdır bir çırpıda okuyabileceğiniz güzel bir kitaptır. Daha ziyade lise öğrencilerine hitap eden bir kitap ama her yaştaki insan da okuyup faydalanabilir bence.

Kitaptan 4 Alıntı

Meyyiti Müteharrik 
 16 Şub 18:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ey Allah'ın Elçisi! Müminler gibi kafirler de yaptıkları iyiliklerin karşılığını ahirette alacaklar mı? "

"Allah bir insanın küçücük bir hayrını bile karşılıksız bırakmaz. Bu zulüm olur ve Allah zalim değildir. Mümin her iyiliğinin karşılığını hem bu dünyada görür hem de ahirette. Kafirlere gelince. Onlara yaptıkları iyiliklerden dolayı bu dünyada o kadar çok şey verilir ki, ahirette verilecek bir şey kalmaz."

Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 139 - Genç nesil yayınevi)Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 139 - Genç nesil yayınevi)
Meyyiti Müteharrik 
16 Şub 18:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

-"Müminlerin en faziletlisi kimdir ey Allah'ın Elçisi?"
-"Ahlakı en güzel olandır."
-"Peki, müminlerin en akıllısı kimdir? "
-"Ölümü en çok anan ve ölüm gelmeden önce ahirete hazırlık yapan kişidir. Bu dünyadaki her güzel iş ahiret için hazırlık olmalı. Zira bir kişi ölünce cenezaye katılanların onun ardında yürümesi gibi üç şey daha yürür. Ailesi,malı ve bu dünyadaki amelleri. Ailesi ve malı mezardan geri döner, ama amelleri o insanla baki kalır."

Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 139 - Genç nesil yayınevi)Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 139 - Genç nesil yayınevi)
Meyyiti Müteharrik 
 16 Şub 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu konuyu bilen var mı? Ben iki defadır karşılaşıyorum ve beni ürpertti.
" Peki, ey Allah'ın Elçisi" dedi adam."Bu dünyadaki amellerimize karşılık ahirette bize ne verilecek?"

"Ümmetimin ahirette ne kazanacağı bana gösterildi" dedi Peygamber."Yüce Allah her güzel fiile karşılık verecek. Hatta bir kişi Mescitte görüp kaldırdığı bir çöp için bile karşılık alacak." Peygamber bir süre sustu ve sonra devam etti.
"Ama ümmetimin işlediği günahların cezası da bana gösterildi. Bu günahlar içinde, bir kimsenin Allah'ın lütfü olarak öğrenip sonra unuttuğu bir süreden daha büyüğünü görmedim."

Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 138 - Genç nesil yayınevi)Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 138 - Genç nesil yayınevi)
Meyyiti Müteharrik 
16 Şub 19:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir cuma hutbesinde Peygamber imanı anlatırken:
" Üç haslet vardır" demişti. "Bunlar kimde varsa imanın tadını duyar. Birincisi, Allah'ın ve Elçisi'ni her şeyden ve herkesten çok sevmek. İkincisi, mümin kardeşini hiçbir çıkar gözetmeksizin sadece Allah rızası için sevmek. Üçüncüsü, Allah'ın imansızlıktan kurtarıp İslam'ı nasip ettiği kişinin, kafirlikten ateşe atılmaktan korktuğugibi korkması. Sizden biriniz kendisi için istediği güzel bir şeyi mümin kardeşi için de istemedikçe gerçekten imam etmiş olmaz."

Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 60 - Genç nesil yayınevi)Enes'in Günlüğü - Enes Bin Malik'in (r.a.) Hayatı, Vejdi Bilgin (Sayfa 60 - Genç nesil yayınevi)