Engereğin Gözü

8,0/10  (143 Oy) · 
498 okunma  · 
106 beğeni  · 
2.402 gösterim
Hiç bu kadar güzel bir kitap okumadım.
-Elia Kazan-

Balkan Edebiyat Ödülü / 1997

Yıllardır Topkapı Sarayı'ndaki hücresinde kapalı tutulan Şehzade, hiç beklemediği bir anda tahta çıkarılır, böylece iktidarın tek sahibi olur.

Haremağası Süleyman ise Habeşistan'dan koparılıp hadım edilerek saraya getirildiğinden beri onun en sadık kulu ve "iktidarsızlığına rağmen" Harem'in tek hâkimidir. Valide Sultan'ın iktidar hesaplarıyla oğlunu yeniden hapsettirmesi, ilişkileri iyice içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

Engereğin Gözü, Haremağası ile Padişah arasındaki köle-efendi ilişkisi aracılığıyla, "bakışıyla her canlıyı kımıltısız hale getiren bir engereğin bile gözünü kamaştıran" iktidarın büyüleyiciliği üzerine alegorik bir roman. Bir yanıyla da bir "dil şöleni": Zülfü Livaneli, Evliya Çelebi'nin, Naimâ'nın ve Türkçenin büyük dil ustalarının izini sürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786050904222
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Kitap yalnızca 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Sonunda cok guzel ozetlemis Livaneli"iktidar ilişkileri icerisinde çürümüş böylesine yıkılmış mahvolmuş insanların bile, yureklerinde dürüst,onurlu kıvılcımlar çakiyor ve zaman zaman bunlar su yüzüne çıkacak dunya uzerindeki maceramizin temel diregini ortaya koyuyor." Hem kitabin butun icerigi su cumlenin icinde hem de gunumuzun butun icerigi.Siyasetten dem vurmak istemessem de son gelişmeler hepimizin gundemi olmus durumda, o zaman ne diyelim butun iktidar savaşı içinde olan siyasetçilerin yüreklerinde dürüst,onurlu kıvılcımlar cakmasini dileyelim...

Mehmet 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Küçük bir çocukken hadım edilip satılmıs Habeşi bir çocuk, çocukluğu ve gençliği ölümü bekleyerek her an öldürülme korkusuyla geçmiş bir Padişah. İktidarın ve etrafındakilerin iç dünyaları,saraydaki kadınların yaşamı Livaneli'nin eşsiz anlatımıyla bir solukta okunacak güzel bir roman.

Perizat şolt 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yine Livaneli yine harika bir kitap.Bu adam süper yazıyo yaklaşık 5 kitabını okudum şunu da beğenmedim diyemem...koltuk kavgası kimse kimsenin gözünün yaşına bakmıyor .

Halil Yavuz KAYA 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bilhassa anlatım üslubuyla hayran kaldım Sayın Livaneli'nin bu kitabına.
Bizlere, Habeşi zenci bir kölenin hatıratları görünümünde ve onun ağzıyla hikaye ettiği Osmanlı sarayının özellikle Harem kısmının bilinmeyen yüzünü yansıtıyor. Anlatım dili çok çok güzel olmakla beraber, bazı anekdotlar da hikayenin içindeki tarihsel öğretileri de çok verimli.
Kitabı okurken kafanızda devamlı çözümlemeye çalıştığınız şey "zaman" oluyor. Acaba bu hangi hükümdar, hangi devir, hangi zaman, hangi valide sultan ? Zaman zaman bazı ip uçlarından yararlamak isteseniz de aslında her devirdeki gerçeği anlatıyor.
Beğeni ile okudum. Teşekkürler Livaneli...

özlem kalkan 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Osmanlı Haremi, Osmanlı da yaşanan iç karışıklıkların sebebi hakkında kısa bilgiler veriyor ve okulda tarih dersinde öğrendiklerimden farklı şeyler öğrendim. Waaow gerçekten mi dedirtiyor. Bence her insan tarihini bilmeli, atalarının geçmişinde neler yaşadığı konusunda fikir sahibi olmalı. Bu kitapta da gayet gaydalı bilgiler içeriyor. Zaten eğer Zülfü Livaneli okuyorsanız muhakkak bir şeyler öğrenirsiniz. :)

Veysiye Celen 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Zülfü Livaneli'nin kitaplarını okumaktan hep keyif aldım. İlk defa tarihsel bir romanını okudum. Efendi-köle ilişkisini kölenin gözünden anlatarak ezilmenin insanda yaşattığı gelgitleri görebiliyorsunuz. Efendinin anlatışıyla çok daha başka birşey çıkardı ortaya.Sadece içimden, Osmanlı zamanında dönen entrikalardan kaynaklı bir iticilik hissetmedim değil.7 yaşındaki birinin tahta çıkması kadar saçma birşeyin başka bir toplumda olup olmadığını merak ettim. Haremdeki kızların tekdüze ve mide bulandıran yaşantılarını, devşirme toplumun yüzümüze çarpmasını, otorite ve gücün bir anneyi yada kardeşleri farklı bir boyuta taşıyabildiğini gördükçe, bir kez daha şaşırıyorum.O zamanda yaşamadığımız için şanslıydık.Gerçi bu zamanda yaşamanın ayrı bir şanssızlığı var.Okunmalı...

Züleyha TİĞİZ 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Saraya getirilen Afrikalı ve hadım edilmiş birinin dilinden 17. yy daki Osmanlı hanedanını anlatan bir kitaptır.Kitaptaki Valide hanım Kösem Sultan ve oğlu 1. İbrahim dönemini bir hadımın ağzından dile getiren yazar hiç bir şekilde isim kullanmadan Osmanlı daki entrikaları dile getiriyor.Zülfü Livaneli ni hem yazar hem müzisyen olarak çok beğenirim.Bu kitap Serenad kadar beni sarsmasa da yine de güzeldi.

Emre Ağaoğlu 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Tüm erkek kardeşlerinin boğularak öldürülmesine şahit olmasından sonra ölüm korkusuyla yaşayan Osmanlı Padişahı İbrahim'in, annesi Kösem Sultan tarafından deli muamelesi görüp hapsedilmesinin ve ardından gelişen olayların; bir Habeşi köle vasıtasıyla anlatımını içeren kitap. Öyle ki tarih kitaplarının anlattığı düz mantığı içinde hiç barındırmayan ve yazarın üslubuyla sizi içine çeken bir romandır. Ecdadını sevmenin onu eleştiremeyeceğimiz anlamına gelmediğini düşünenlere tavsiye edilir.

Derya Berber Tali 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Osmanlı Döneminden,17.yüzyıldan,bir kesit sunan bu eserde;iktidar mücadelesinin bu mücadele içindekilere yansımasını, köle -efendi ilişkisini çok akıcı bir dille anlatmış büyük usta.Kitapta padisahlardan hiçbirinin adının geçmemesi Osmanlıya genel bakış açısından özgün bi eser olmasını sağlamış. Osmanlı döneminde yaşanan kardeş katlini ,iktidar mücadelesini tekrar tekrar düşüneceksiniz. .Zülfü Livaneli sevenlere tavsiye edilir.
İyi okumalar

Arife TAŞKIN 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İktidarda kalma hırsı dünyadaki en büyük hastalık galiba ve iktidarda kalma uğruna her şey mübah ... kitap mı? sarsıcı, düşündürücü ve sürükleyici, harika.....

3 /

Kitaptan 66 Alıntı

Çiğdem Aksoy 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Varlık yokluktur, yokluk da varlık! Hepsi gören göze bağlı!

Engereğin Gözü, Zülfü Livaneli (Sayfa 76)Engereğin Gözü, Zülfü Livaneli (Sayfa 76)

''Dünyamın ışığı, HAYAT pınarımdı o.
Başımın üstünden güneşi çekip almışlardı sanki, soluduğum havayı çekmişlerdi.
Ölmek istiyordum.''

Engereğin Gözü, Zülfü LivaneliEngereğin Gözü, Zülfü Livaneli
Çiğdem Aksoy 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Melek bilgisiyle, hayvan da bilgisizliğiyle kurtuldu, insanoğlu bu ikisi arasında keşmekeşte kaldı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi

Engereğin Gözü, Zülfü Livaneli (Sayfa 127)Engereğin Gözü, Zülfü Livaneli (Sayfa 127)
BİROL COŞKUN 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne var ki , bu acımasız dünyada iyilik cezalandırılıyor! Uzun ömrümün bana öğrettiği gerçeklerden biri de bu . Kötülüğü yenmek, iyiliği yenmekten daha zor. Bu yüzden iyiler savunmasız oluyorlar, her türlü zararı görebiliyorlar .

Engereğin Gözü, Zülfü LivaneliEngereğin Gözü, Zülfü Livaneli
Çiğdem Aksoy 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kötülük ve iyilik bir tek şeydir, parçalanamaz. İyilik, kötülükten ayrı değildir.

Engereğin Gözü, Zülfü Livaneli (Sayfa 128)Engereğin Gözü, Zülfü Livaneli (Sayfa 128)

''Ey benim Efendim sen şimdi neredesin?
Samur kürklerin ısıttığı kutlu bedenin hangi soğuk duvara yaslanmış? Taş odalarda nemli kuytularda ne arıyorsun ey cihanın padişahı? kazılmamış mezarlara kimler gömdü seni ecelsiz? kaderine hükmettiğin kullarının vefasızlığı soylu yüreğini kanatmadı mi? baldırı çıplak bir çocukken bulup adam ettiğin, sonra da vezirlik verdiğin adam mi yaptı bu ihaneti sana? neredesin ey padişahım benim.''

Engereğin Gözü, Zülfü LivaneliEngereğin Gözü, Zülfü Livaneli
Sadettin TANIK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu çınardan hep korkardım . Meyvesi insan olan ağaçtı bu . Bir tarihte idam edilen birçok devlet büyüğü bu ağacın dallarına asılmış ve kurumuş birer meyve gibi rüzgarla döne döne çürümüşlerdi.

Engereğin Gözü, Zülfü LivaneliEngereğin Gözü, Zülfü Livaneli
Sadettin TANIK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölmek istiyordum.
Bir yandan da ölemeyeceğim için kaderime lanet okuyordum . Her zaman yanımda taşıdığım kavanoz mermerler üstünde paramparça olduğu için ölmeye hakkım yoktu.

Engereğin Gözü, Zülfü LivaneliEngereğin Gözü, Zülfü Livaneli