·
Okunma
·
Beğeni
·
3.683
Gösterim
Adı:
Entelektüelin Kutsal Kitabı
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055675707
Orijinal adı:
The Intellectual Devotional
Çeviri:
B. Asım Tüccar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Yedi farklı alandan, her güne yeni bir konu!

Birer sayfalık Tarih, Edebiyat, Felsefe, Matematik, Bilim, Din, Güzel Sanatlar ve Müzik bilgileriyle zihninizi canlandırın, eğitiminizi tamamlayın ve kültürlü insanlar arasında hak ettiğiniz yeri alın.

Her biri kendi dalında uzman kimselerin rehberliğinde hazırlanan Entelektüelin Kutsal Kitabı, 7 farklı alandan 365 temel bilgi sunuyor. Her sayfasında senenin farklı bir gününe özel, ilgi çekici konulara yer vererek, okurlarına ciddi bir entelektüel birikim kazandırıyor.

Entelektüelin Kutsal Kitabı, Amerika’da çok satanlar listesine girmiş ve seri haline gelmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)
376 syf.
·8/10
şundan eminim ki bir çok okuyucu kitabın adına önyargılı yaklaşıp gereksiz bir kişisel gelişim kitabı olacağını düşünecektir... Ansiklopedi tadında bir kitap olduğu için bir solukata okunacak bir kitap olmadığı gibi ilginizi çekmeyecek hatta tepkinizi çekecek konularda karşınıza çıkabilir (örn: Osmanlı'nın istanbul'u işgal etmesi diye geçer). Kitabın açıklamasında dediği gibi 7 farklı alandan her güne bir konu okunacak şekilde bir yıl gibi uzun bir vadeye konuları yaymış bir kitap..
okuyacak olanalara şunu tavsiye etmek istiyorum. kitapta bir konuyu bir sayfaya sığdırmaya çalıştığı için çok yüzeysel bir özet geçiyor bazen o konuyu okuduktan sonra yetinmeyip internetten daha geniş bilgi alırsanız kitap gerçekteen faydalı bir ansiklopedi haline gelir sizin için.
376 syf.
·103 günde·Beğendi·7/10
Kitap hergun baska bilgi veriyo. Calisan ve cok yorulan birisiyseniz, gece yatmadan basucunuzda hergun bi sayfa okuyup uyuyabilirsiniz. Ben bu sekilde okudugum icin kitabi bitirmem cok uzun surdu
376 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Bu tarz eserleri severim. Daha önce "Dünyayı Değiştiren 100 Fikir" kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Benzer tarzda bu kitapta 365 güne 7 farklı alanda 365 farklı konu sığdırılmış. Amaç hergün yeni birşey öğretmek sanırım. Çok kapsamlı olmasada farklı alanlardan bilgi edinilebilecek. Bilgi açlığını bir nebze olsun hafifletecek bir eser.
Kitap kısa güzel bilgiler veriyor. Ancak bazı konular epey yüzeysel kalıyor. Daha detaylı ve çarpıcı kısımlarını öğrenmek istiyorsunuz. Bununla beraber genel olarak faydalı olacaktır okuyucuya
376 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Birçok konuda kısa öz bilgi barındıran yine bir başucu kitabı. Bu tür kitapları okumak insanı daha bir yavaş daha bir sabırlı yapıyor. Bir karmaşıklığın, kaosun olmadığı bu türdeki kitaplar beni daha bir mutlu ediyor. Herşey anlaşılabilir diye söylenir bu kitaplar. O kadar zorlamak ve zorlanmak aslında hep insanın bitmeyecek olan isteklerinden gelir.
376 syf.
·7/10
Genel hatlarıyla hızlandırılmış kültür kursu denebilir. Tabi herşeye birkaç sayfada değinmiş, ne kadar yeterli tartışılır. Ama fikir sahibi olmak adına gayet güzel ve ilgini çekebilecek bir konu hakkında farkındalık yaratıyor ve daha çok araştırmaya teşvik ediyor.
457 syf.
·104 günde·Beğendi·7/10
Ansiklopedik tarzda bir kitap...içinde felsefe ,muzik,tarih gibi alanlarda kisadan bazı geçişler yapılmış.aslında bir kültür kitabi ben çok faydalı buldum
Kitap tercihine güvendiğim değerli bir eğitmen okurken gördüm, fikrini sordum ve kesinlikle okumaya değer buldum :)
%2 (7/376)
·Beğendi·8/10
Hergün farklı bir konu ile genel kültürünüzü arttırmayı hedefleyen güzel bir kitap. Farklı konular ve farklı bilgiler bulabileceğiniz bir eser. Ayrıca hergün yormadan sadece 1 sayfa okuyarak geniş zamanda bitireceğiz bir kitap
376 syf.
·Beğendi·10/10
365 her güne bir konu sloganıyla beni selamlayan bu ilginç kitap Maya Yayınları’ndan çıkmış. Kitap haftanın her gününe ayrı konuları dağıtıp sizi bambaşka alanlarda bilgi sahibi yapıyor. Bir nevi modern ansiklopedi olarak değerlendiriyorum. Oldukça sürükleyici bir dile sahip olan kitap David S. Kidder ve Noah D. Oppenheim tarafından yazılmış.

Çok yoğun bir emeğin eseri olan kitap Türkçe’ye çevrilirken de titizlikle Türk bilim dünyasından güçlü akademisyenlere danışılmış olması çok hoşuma gitti.

Kitap pazartesiyi tarih, salıyı edebiyat, çarşambayı görsel sanatlar, perşembeyi bilim, cumayı müzik, cumartesiyi felsefe, pazarı da din olarak sınıflandırmış. Her gün oldukça özet ve etkili bilgileri derlemiş. Size sadece her gün bir sayfa okuyup gerek genel kültürünüzü gerekse zihninizi geliştirmek kalıyor.

Başlıca konulara göz atarsak ;Madde Form Kuramı,Rönesans Sanatı,Vivaldi, Ortadoks Kilisesi, İslam dini, Mona Lisa gibi herkesin ilgisini çekmeyi başaracak konularla dolu.

Her kitaplıkta bulunması gereken zamansız bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitap sayesinde tanıştığım Maya Kitap’ın diğer kitaplarını da aynı merakla okuyacağımı düşünüyorum.
Yazan: Nazlı Yaren Atabey
Kaynak: https://www.soylentidergi.com/...uelin-kutsal-kitabi/
%28 (104/376)
·4/10
Kolay kolay başladığımızı işi yarıda bırakmayız ama bu kitabı tamamlamak mümkün olmadı maalesef. Kitabın isimi çok ilgi çekici ve bildiğimiz ya da bilmediğimiz bir çok alanda önemli detaylar paylaşmaya çalışıyor. Ancak çok yüzeysel kalıyor , okuru içine alamıyor satırlar. Çocuklar için deseniz çocuklar için değil, büyükleri için hiç değil, arada bir yerde kalmış maalesef.
Sadece birkaç romancı, Charles Dickens’ın (1812-1870) üretkenliği ve şöhretine denk olmaya yakındır. Eserlerinin devasa hacmi, çoğu kalın ciltli kitaplar olan on beş büyük roman ve sayısız gazete yazısı ve makalenin daha fazlasından oluşmaktadır. İftiracılar Dickens’ın eserlerini cahilce bulup aşağılamasına rağmen, o böylesi eleştirileri görmezden geldi ve toplumsal bilinçte bir hikâye anlatıcısı olarak kendi çizgisini yakaladı. Karşılığında, bir hayran kitlesi Dickens’ı Viktoria döneminin en sevilen şahsiyetlerinden biri olarak destekledi.

Dickens, babasının kamu hizmeti sırasında memur olarak çalıştığı Chatham ve Londra’da çocukluğunu geçirdi. Ailesinin çok para harcaması onları borçlu hapishanesine düşürünce, on iki yaşındaki Dickens okulu terk etmeye ve ayakkabı boyama fabrikasında işe girmeye mecbur kaldı. Bu dönem, yazılarında da açıkça görüldüğü üzere, ona fakirler için yaşamı boyunca empati kazandıran bir tecrübe oldu. Dickens fabrikadan ayrılabildiği zaman, kısa bir eğitim görerek hukuk memurluğu ve sonrasında da gazetecilik yaptı.
Dickens’ın ilk yayımlanan romanı Pickwick Notları (1836) şöhretini sağlamlaştırdı. Eserlerinin birçoğu gibi, bu eseri de ona büyük bir finansal rahatlama veren aylık bir dergide dizi olarak yayınlandı. Dickens sonraki beş yılda, sokaklarda yaşayan genç bir yetimin hikâyesi olan Oliver Twist (1837-1839) adlı klasik romanı da dâhil seri hâlde dört roman daha ortaya koyarak, müthiş bir süratle yazdı.
Ahlâkî bir anlatı olan Bir Noel Hikâyesi’nden (1843), “en sevdiği çocuğu” olan kısmen otobiyografik romanı David Copperfield’e (1849-1850) uzanan her yeni eseri, halkın Dickens’a sevgisini artırdı. Bu eserlerin tümü yoksulluğa ve diğer sosyal sorunlara eğilmesine rağmen, bu alâka sonraki romanlarında, kısmen İngiliz yasal sisteminin yetersizliği hakkındaki Kasvetli Ev’de (1852-1853) ve sanayileşmenin karanlık tarafı hakkındaki Zor Yıllar’da giderek ciddileşti. Dickens’ın kariyeri, tarihî romanı İki Şehrin Hikâyesi (1859) ve trajik bir roman olan Büyük Umutlar (1860-1861) ile sonlandı.
Dickens’ın eserlerinin kalitesi, ustalıklı kurgulardan yüzeysel duygusal hikâyelere önemli ölçüde değişkenlik göstermektedir. Dickens’ın romanlarını seri hâlde yayınlaması ve çoğunlukla kelime başı ödeme alması gerçeği, bu çelişkinin nedenini oluşturur. Bu durum niceliğin niteliğe baskın çıkması demek olsa bile, Dickens daima bilinçli bir şekilde okuyucularını memnun etmek amacıyla çalıştı. Eserleri, bugün hâlâ okuyucuları memnun etmeye devam etmektedir.
EK BİLGİLER:
1. Dickens’ın üretkenliği sadece yazıları ile sınırlı değildi; aynı zamanda karısı Catherine Hogarth’tan da on çocuk sahibiydi.
M.Ö. 2000 dolaylarında Mısırlı firavunlar bir sorunları olduğunu fark ettiler. Ele geçirip köle olarak kullandıkları savaş esirlerinin sayısı, komşularına karşı kazandıkları her zaferle birlikte artıyordu. Fakat köleler hiyeroglif yazısını okuyamadığı için Mısırlılar bu kölelere emirlerini yazılı olarak iletemiyorlardı.
Mısır hiyeroglifleri gibi erken dönem yazı sistemleri aşırı derecede kullanışsızdı ve bunları öğrenmek de çok zordu. Bu sistemler binlerce karakterden, her biri bir fikri veya sözü temsil eden sembollerden oluşuyordu. Bunları ezberlemek yıllar alabiliyordu. Aslında bu karmaşık yazıyı sadece bir avuç Mısırlı okuyup yazabiliyordu.
Dilbilimciler bugünkü alfabelerin neredeyse tümünün dört bin yıl önce Mısırlıların köleleriyle iletişim kurabilmek için buldukları basitleştirilmiş hiyeroglif yazısından türediğine inanmaktadırlar. Bir alfabenin, tüm Batı dünyasınca kullanılan yazı sisteminin gelişimi antik çağ insanının iletişim şeklini değiştirmiştir.
Hiyeroglif yazısının basitleştirilmiş versiyonunda her bir karakter sadece bir sesi temsil ediyordu. Bu yenilikle beraber karakter sayısı birkaç binden birkaç düzineye kadar inerek, karakterlerin daha kolay öğrenilip kullanılmasını sağladı. Karmaşık hiyeroglif dili sonunda unutuldu ve bilim insanları bu karakterleri 1799 yılında Rosetta Taşı’nın keşfine kadar çözemediler.
Alfabe son derece başarılı oldu. Mısırlı köleler anayurtlarına geri döndüklerinde yeni yazı sistemini de beraberlerinde götürdüler. Alfabe Yakındoğu’da yayılarak İbranice ve Arapça da dahil olmak üzere pek çok yazı sisteminin temeli oldu. Denizyolu ticaretiyle uğraşan bir antik çağ uygarlığı olan Fenikeliler, alfabeyi Akdeniz kıyısı boyunca karşılaştıkları kabilelere yaydılar. Yunan ve Roma alfabeleri de antik Fenike yazısına dayanmaktadır. Bugün İngilizce de dahil çoğu Batı dilinde Roma alfabesi kullanılmaktadır.
"Gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü hiç, Neo? Eğer o rüyadan uyanmazsan ne olur? Rüya alemi ile gerçek dünya arasındaki farkı nasıl ayırt edersin?
- Morpheus , Matrix
Seni bir yaz gününe benzetmek mi, ne gezer?
Çok daha güzelsin sen, çok daha cana yakın:
Taze tomurcukları sert rüzgârlar örseler,
Kısacıktır süresi yeryüzünde bir yazın:
Işıldar göğün gözü, yakacak kadar sıcak,
Ve sık sık kararır da yaldız düşer yüzünden;
Her güzel, güzellikten er geç yoksun kalacak Kader ya da varlığın bozulması yüzünden;
Ama hiç solmayacak sendeki ölümsüz yaz,
Güzelliğin yitmez ki asla olmaz ki hurda;
Gölgesindesin diye ecel caka satamaz
Sen çağları aşarken bu ölmez satırlarda:
İnsanlar nefes alsın, gözler görsün elverir,
Yaşadıkça şiirim, sana da hayat verir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Entelektüelin Kutsal Kitabı
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055675707
Orijinal adı:
The Intellectual Devotional
Çeviri:
B. Asım Tüccar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Yedi farklı alandan, her güne yeni bir konu!

Birer sayfalık Tarih, Edebiyat, Felsefe, Matematik, Bilim, Din, Güzel Sanatlar ve Müzik bilgileriyle zihninizi canlandırın, eğitiminizi tamamlayın ve kültürlü insanlar arasında hak ettiğiniz yeri alın.

Her biri kendi dalında uzman kimselerin rehberliğinde hazırlanan Entelektüelin Kutsal Kitabı, 7 farklı alandan 365 temel bilgi sunuyor. Her sayfasında senenin farklı bir gününe özel, ilgi çekici konulara yer vererek, okurlarına ciddi bir entelektüel birikim kazandırıyor.

Entelektüelin Kutsal Kitabı, Amerika’da çok satanlar listesine girmiş ve seri haline gelmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 133 okur

  • ercan kara
  • Nihan Şahin
  • Castiel
  • Meltem’in kitaplığı
  • Cemal Kayar
  • İbrahim Demiröz
  • Hüsamettin
  • Orhan Şahin Aydın
  • S. U.
  • Homo Anatolyus

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%26.7
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%26.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.5
Erkek
%61.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.8 (9)
9
%8.8 (5)
8
%21.1 (12)
7
%35.1 (20)
6
%8.8 (5)
5
%5.3 (3)
4
%3.5 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.8 (1)