Entelektüellerin Hurafeleri

8,7/10  (13 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
765 gösterim
Hamal ve ihtimal kelimeleri akrabadır. Entelektüel, ihtimallerin hamalıdır. Her ihtimali düşünmek zorundadır.

Popüler şarkılardan sıkılan entelektüeller, nedense, popüler sorulardan ve cevaplardan sıkılmıyorlar. Eğer her ihtimali düşünselerdi, hakikat muamelesi yaptıkları popüler cevaplardan kuşkuya düşer, egemenlerin kültürüne evrensel kültür demeye son verirlerdi...

Eğer çevreciler gerçekten bilinçli olsaydı, merkeze "çevre" demekten vazgeçerlerdi...

İnsanoğlunun ırkçılık yüzünden ödediği ağır bedellerden sonra çareyi "dünya vatandaşı" olmakta bulanlar, iddialarının aksine dünyalarının Avrupa'dan ibaret olduğunu, geride kalan her vatanın ve kültürün teferruat olduğunu görürlerdi...

Yolu ve yöntemi hesaba katmadan düşünmek, kulağa hoş gerisi boş kıyaslamalarda bulunmak, böylesi popüler kavramlar üretmek, entelektüel yolsuzluktur.

Türkiye'de yıllardır sadece bankaların değil, kavramlarımızın, kitaplarımızın, belgelerimizin ve hatıralarımızın içi de usulsüz işlemlerle boşaltılmıştır.

Bu entelektüel yolsuzluğun eski adı, usul/yöntem sahibi olmadan, bilgi sahibi olmaktır. Yöntemsiz düşünmek, yolda olmamaktır.

Entelektüellerin Hurafeleri; yolda olanların, yolunu şaşıranların, yerinde sayanların, ileri-geri konuşanların ve susanların yolculuk boyunca elden düşüremeyeceği bir kitap...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789759964016
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hafize Belemir 
19 Nis 21:51 · Kitabı okudu · Beğendi

Türkiye'de net olarak tanımını yapamadığımız her konuda ahkam kesmekle beraber başta yaşadığımız coğrafya olmak üzere birçok konunun kara cahili olan bir kesim var. Adına entelektüel dediğimiz bu arkadaşlara katılmak için bazı eleştirileri mutlaka yapmanız ve bazı efsaneleri gerçek sanmanız gerekir.
Farkında olmadan entel abi ve ablalardan ne kadar etkilendiğimizi de acıyla göreceksiniz tabii.. Sonlara doğru Paşalı biraz da bize yönelmiş, ne yapmaya çalışırken ne yapamıyozu satır aralarında vermiş biraz. Ama kesinlikle kitaptan kopmamış.
İbrahim Paşalı kısa ama öz kitabında latif bir üslupla birçok konuya değinmiş. Okurken kesinlikle sıkılmayacak ve çokça gülümseyeceksiniz.

e-zeki 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap kesinlikle ismiyle ilintili değil. İbrahim Paşalı küçük yazılar kaleme almış. Okuması çok zevkli, çerez gibi gidiyor adeta. Fakat isminden ötürü " doğru bilinen yanlışlar" veya bir "entelektüel batıl inançları" karşılaştırması bekliyorsanız beklemeyin. Alakası yok.

büşra 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum, okurken düşündüğüm, herkese okutmaya çalıştığım hatta kitaptan bazı bölümleri zorlarcasına arkadaşlara okuduğum bir eser oldu entellektüellerin hurafeleri. Aynı yolun yolcusu olduğumuz arkadaşlarla muhabbet edermiş gibi geçen çokça da hüzünlendiren bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 12 Alıntı

İtiraz ediyorum! İnsanları fikir ayrılıkları ayırmaz, üslup ayrılıkları ayırır. Halden anlamamak, hemhal olamamak, dertleşememek…

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim PaşalıEntelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı
Muhafazakar Lugat 
11 Ağu 17:26 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Özün sözü: " İnsan bir gelenektir." Her insan bir geleneğin mensubudur. Ya eski bir geleneğe eklenir, ya yeni bir "trend"e mensup olur ya da yeni bir geleneği başlatır.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 10)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 10)
Ayşenur 
27 Mar 03:04 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sarhoş taklidi yapınca oyuncu, köylüleri eleştirince şehirli olacağını zanneden insanlar var. Bu okur-yazar kitle, çok iyi şehirli taklidi yapar. Çatalı sol elle tutarak, modayı takip ederek ve ilk fırsatta Paris'i ziyaret ederek, hacı olur gibi şehirli olunacağını zannederler. Paris'e inanırlar, onların kutsalı budur, laf ettirmezler.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim PaşalıEntelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı

Sarhoş taklidi yapınca oyuncu, köylüleri eleştirince şehirli olacağını zanneden insanlar var. Bu okur-yazar kitle, çok iyi şehirli taklidi yapar. Çatalı sol elle tutarak, modayı takip ederek ve ilk fırsatta Paris'i ziyaret ederek, hacı olur gibi şehirli olunacağını zannederler.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim PaşalıEntelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı
Hafize Belemir 
19 Nis 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Vicdanını Sesini Dinleyenler de Şizofrendir
Herkes bilmeyebilir, ama insanın öteki adı, alışkanlıktır. Bu yüzden olsa gerek, Aziz Nesin çağdaş Latin harflerine bile alışamamıştı, Kur'an alfabesiyle tutuyordu notlarını. Türkiye ilginç bir ülke:"En popüler ateist"inin el yazısı notlarını, takipçileri orijinalinden okuyamıyor, imam-hatipliler okuyabiliyor.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 123 - Profil Yayıncılık)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 123 - Profil Yayıncılık)
Ayşenur 
27 Mar 03:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Entelektüelin asıl savaşı kavramlarladır. Önce zihinler esir alınır çünkü..

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim PaşalıEntelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı
meryem sezer 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sol kültürde şekillenmiş bir sanatçı Anadolu'ya baktığında 'töre cinayetleri' görürken, İslami kültürde şekillenmiş bir sanatçı 'cahiliye adetleri' görür.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 65)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 65)
meryem sezer 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nazar, manzarayı oluşturur. Yani bakış açısı değişirse, manzara da değişir.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 77)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 77)
2 /