Entelektüellerin Hurafeleri

8,9/10  (8 Oy) · 
26 okunma  · 
8 beğeni  · 
662 gösterim
Hamal ve ihtimal kelimeleri akrabadır. Entelektüel, ihtimallerin hamalıdır. Her ihtimali düşünmek zorundadır.

Popüler şarkılardan sıkılan entelektüeller, nedense, popüler sorulardan ve cevaplardan sıkılmıyorlar. Eğer her ihtimali düşünselerdi, hakikat muamelesi yaptıkları popüler cevaplardan kuşkuya düşer, egemenlerin kültürüne evrensel kültür demeye son verirlerdi...

Eğer çevreciler gerçekten bilinçli olsaydı, merkeze "çevre" demekten vazgeçerlerdi...

İnsanoğlunun ırkçılık yüzünden ödediği ağır bedellerden sonra çareyi "dünya vatandaşı" olmakta bulanlar, iddialarının aksine dünyalarının Avrupa'dan ibaret olduğunu, geride kalan her vatanın ve kültürün teferruat olduğunu görürlerdi...

Yolu ve yöntemi hesaba katmadan düşünmek, kulağa hoş gerisi boş kıyaslamalarda bulunmak, böylesi popüler kavramlar üretmek, entelektüel yolsuzluktur.

Türkiye'de yıllardır sadece bankaların değil, kavramlarımızın, kitaplarımızın, belgelerimizin ve hatıralarımızın içi de usulsüz işlemlerle boşaltılmıştır.

Bu entelektüel yolsuzluğun eski adı, usul/yöntem sahibi olmadan, bilgi sahibi olmaktır. Yöntemsiz düşünmek, yolda olmamaktır.

Entelektüellerin Hurafeleri; yolda olanların, yolunu şaşıranların, yerinde sayanların, ileri-geri konuşanların ve susanların yolculuk boyunca elden düşüremeyeceği bir kitap...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789759964016
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
e-zeki 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap kesinlikle ismiyle ilintili değil. İbrahim Paşalı küçük yazılar kaleme almış. Okuması çok zevkli, çerez gibi gidiyor adeta. Fakat isminden ötürü " doğru bilinen yanlışlar" veya bir "entelektüel batıl inançları" karşılaştırması bekliyorsanız beklemeyin. Alakası yok.

büşra 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum, okurken düşündüğüm, herkese okutmaya çalıştığım hatta kitaptan bazı bölümleri zorlarcasına arkadaşlara okuduğum bir eser oldu entellektüellerin hurafeleri. Aynı yolun yolcusu olduğumuz arkadaşlarla muhabbet edermiş gibi geçen çokça da hüzünlendiren bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

meryem sezer 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nazar, manzarayı oluşturur. Yani bakış açısı değişirse, manzara da değişir.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 77)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 77)
meryem sezer 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sol kültürde şekillenmiş bir sanatçı Anadolu'ya baktığında 'töre cinayetleri' görürken, İslami kültürde şekillenmiş bir sanatçı 'cahiliye adetleri' görür.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 65)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 65)
Muhafazakar Lugat 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Müslüman dünya görüşüyle ve görgüsüyle yetişmiş insanlar, o edepten zekice, sanatkarane birçok yenilik üretmişlerdi. Son yıllara kadar, Kur'an-ı Kerim'lerin arkasına "fiyat" yazmayacak kadar ince düşünceliydiler. Dünyada hiçbir şey onun bedeli olamaz diye düşündükleri için, Kur'an-ı Kerim'lerin "fiyatı" olamazdı. Zarif insanlar oldukları için, buna güzel bir çözüm bulmuşlardı. Kur'an-ı Kerim'lerin arkasına "fiyatı" değil, "hediyesi" şu kadar lira yazarlardı. Bu bir görgü, dünya görüşü meselesiydi. Dünya görüşü sahibi olabilmek için, görmek gerekliydi.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 35)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 35)
Aslan Sever 
26 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Soru neredeyse,cevap oradadır. Anahtar nerede kaybedildiyse,orada aramak icap eder. "Ama evimiz,tarihimiz karanlık!" deyip anahtarı "aydınlık" olan dışarılarda arayarak,olsa olsa fıkra kahramanı olunabilir. Türk modernleşmesi "karanlık" evimizde kaybettiğimiz anahtarımızı "aydınlık" batıda aramak çabasıdır. Dünyanın en meşhur,en bayat fıkrasıdır.

Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 86)Entelektüellerin Hurafeleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 86)