Kitap
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı

Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
19 Kişi
50
Okunma
21
Beğeni
555
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Adı
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
Basım
Türkçe · Türkiye · Ötüken Neşriyat · Kasım 2018 · Karton kapak · 9789754375121
Ziya Nur Aksun'un "Enver Paşa ve Sarıkamış Harekâtı" kitabında, Birinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Avrupalı devletler ile Osmanlı Devleti'nin genel durumları, ittifak arayışları, savaşın başlaması ve Osmanlı Devleti'nin savaşa katılma süreci farklı yönleriyle inceleniyor. "Osmanlı Devleti savaşta tarafsız kalmayı başarabilir miydi? Savaşa katılması sınır tanımayan bir maceraperestliğin eseri miydi?" gibi sorular özellikle devleti yönetenlerin ve yakın çevrelerindekilerin ifadeleriyle açıklanıyor. Enver Paşa'nın Harbiye Nâzırı oluşu, I. Dünya Savaşı'na girişimizdeki rolü, Alman etkisi... Ziya Nur Aksun, Enver Paşa ile ilgili ithamların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ilmî bir zihniyetle ve tarafsız bir bakış açısıyla tartışıyor. Kitapta, Kafkas cephesinin açılışı ve Sarıkamış harekâtının sebepleri, seyri ve neticeleri ayrıntılı bir şekilde izah ediliyor. Esere Enver Paşa'nın en yetkin biyografisini kaleme alan Nevzat Kösoğlu'nun Paşa hakkındaki kısa bir değerlendirmesi de eklenmiştir.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,08
8.2
10 üzerinden
19 Puan · 5 İnceleme
Ahmet Kıncı
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı'ı inceledi.
208 syf.
·
35 günde
·
Puan vermedi
Sarıkamış Harekatı hakkında yanılmıyorsam okuduğum 4. kitap. Bunların yanında okuduğum makaleler ve çeşitli mecmualarda okuduğum yazıları buraya eklemiyorum. Ziya Nur Hoca, kitapta Sarıkamış Harekatından bahsetmek yerine çoğunlukla Osmanlı, Birinci Cihan Harbine girmezden evvel Devletlerin genel anlamıyla durumundan ve Osmanlı, Birinci Cihan Harbine girmezden evvel devletlerle yaptığı görüşmelerden bahsetmiş. Kitabın sonlarına doğru Kafkas Cephesinde Sarıkamış Harekatından bahsetmekte. Anlayamadığım noktalar ise Hocanın bazı atıflarında yararlandığı kaynakları belirtmemesi. Ben yine de kıymetli okurlara bu değerli eseri İttihat ve Terakki kütüphanelerinde yer almasını tavsiye ederim.
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Burak CAN
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı'ı inceledi.
246 syf.
·
2 günde
Gayet objektif olduğunu düşünüyorum kitabın.Kitap harekat sonrasında hatıratlar yazan ve tüm mağlubiyeti Enver Paşa'ya yıkmaya çalışan komutanların hatıratları ile ve de yanında Rus kaynaklarından da yararlanılmış şekilde yazılmış.Elbette yeterli değil fakat ön hazırlık olarak okunabilecek bir eser.Dili gayet sade,anlatımı kolay şekilde yazılmış.Olayların başlangıcını,gidişatını ve Başkumandan vekili Enver'in olaylarda ki payı,etkisi ve görevlendirdiği komutanların olaya nasıl etki ettiğini anlatıyor.
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Gündoğdu
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı'ı inceledi.
208 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ziya Nur Aksun Hocadan derleme yapılarak Erol Kılınç tarafından oluşturulmuş bu eserde. Sarıkamış'ın gerçek hikayesini öğrenecek ve her soruya cevap bulacaksınız. Kitapta sık sık hatıralara ve yabancı kaynaklardan alınmış alıntılara rastlayacaksınız. Hoca bu alıntılarla Sarıkamış'ı yorumlamış ve çokta başarılı olmuştur. Sarıkamış da verilen mücadeleyi ve o zorlukları hissedeceğinize ve objektif şekilde konuyu anlayacağınıza emin olabilirsiniz. Hocanın önemli olarak gördüğü ve cevapladığı bazı sorular şunlardır; Kim Kimi Kullandı ?, Almanların Enver Hakkında ki Değerlendirmeleri ? İsmet Paşa Ne diyor ?, Hitler Enver'den Etkilendi mi ?, Askeriyenin Islah Edilmesinde ki Başarılar Ve Zararlar ?, Türkiye Harbe Girmeli miydi ? Köprüköy ve Azap Muharebelerinde alınan başarılar ve Sarıkamış Harekatı'na etkiler nelerdir gibi daha bir çok soruya cevap bulabileceksiniz. Sarıkamış Harekatında Şehadet Şerbetini içmiş Tüm yiğitler için El-fatiha! Bu arada Enver Paşa'ya değinmedim, zaten Enver Paşa hakkında daha ne yazılabilir ... Bu vatanın, milletin Gül Yüzlü Şehididir o ... Gazi-i Namdar-Şehit-i Alâ Selam olsun sana ...
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
İrfan Kılınçer
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı'ı inceledi.
246 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Sarıkamış
2020-7 Öncelikle Enver İhtisasına Devam ettiğimiz Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı kitabının adı çok zorlama olmuş. Şöyle ki kitabın dörtte üçünde Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı geçmiyor. Kitap büyük çoğunlukla 1. Dünya Savaşı nedenleri savaşan devletlerin siyasi , ekonomik , askeri durumlarıyla ilgili derinlemesine bilgiler veriyor. Kitabın son çeyreğinde Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı ile ilgili konuya giriyor . Konuyla alakalı genel kanı yapılan planın aslında kusursuz olduğu ama uygulama noktasında birçok sıkıntının çıktığı ve başarısız olunduğu noktasıdır. Bunun yanında şehit sayısının olduğundan fazla gosterildiginin de emsali kitaplar gibi ifade edildiğini söyleyebilirim...
Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3