Ergenekon'un Derinliklerinde

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
15 gösterim
Türkiye’de, ne zaman iki farklı grup arasında derin bölünmeler yaşansa, dengeler birden alt üst oluyor ve aslında gündemi belirleyen olayların ne kadar da basit ve sudan sebeplerle ortaya atıldığını fark ederek, nedense her seferinde tekrar tekrar şaşırıyoruz.
Ancak bu yıl durum biraz farklı. Ülke olarak gerçekten de pek çok farklı kutuplaşmanın en yüksek gerilimine şahit oluyoruz. Ekonomik durumun bozulması, laiklik tartışmaları, PKK’ya sınır ötesi operasyon, Avrupa’dan gelen tepkiler ve bunların gölgesinde kalan iktidar partisi kapatma davası ve gündemi allak bullak eden bu Ergenekon dosyası.
Bu kitap olan biteni anlamaya biraz da olsa yardımcı olabilmek için oluşturuldu.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786055831004
 • Çeviri:
  Hazırlayan: Cem Aydın
 • Yayınevi:
  Altın Bilek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 Oca 16:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
2007'de Ümraniye'de bulunan bombalar ile başlayan Ergenekon operasyonu ile ilgili bilgilerin verildiği bir araştırma eseri. Yazar bir önsöz yaptıktan sonra İlhan Selçuk, Sadi Somuncuoğlu gibi yazarların zamanında yazdığı köşe yazılarından örnek verirken aynı zamanda eski bakan Fikri Sağlar ile yapılan röportajla Ergenekon ve Susurluk örgütleri arasındaki ilişkileri inceliyor. Doğu Perinçek'in polis sorgusundaki ifadesine de önemli yer verilen kitapta aynı zamanda Veli Küçük'ün ifadesinden de yer yer bahsediliyor. Tuncay Güney'in yazıları, Ergenekon'un başlangıcı, AKP ve Ordu arasında 2007 yılındaki mutabakat, adım adım operasyonun kronolojik bakış açısı ve daha pek çok bilgi veriliyor. Konu ile ilgili olanların mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.