Erken Kaybedenler

8,1/10  (394 Oy) · 
1.095 okunma  · 
329 beğeni  · 
5.217 gösterim
Ankara polisiyeleriyle tanıdığımız Emrah Serbes, bu defa direksiyonu kırıyor ve edebiyatımızda pek de işlenmemiş bir başka meseleye el atıyor. Erkek çocukların enerjik, hüzünlü, alengirli dünyasına giriyoruz...
Baba çalışıyor, anne ev hanımı, muhafazakârlığın kalesi...
İşçiler, yoksullar, teyzeler, abiler...
Kolay ağlayan sert adamlar...
Taşra seyrekliği, mahallenin kalabalığı...
Kıskanç, gururlu, saf ergenler...
Emrah Serbes, çabuk öfkelenen, kolay vazgeçen, baştan çıkmış erkek çocukları konuşturuyor...
Kederli, insana dokunan komik hikâyeler bunlar...

"Dizinin dizime değişi, Handan'ın annesi için bir kelebeğin kanat çırpışıysa benim için kasırgaydı. Kaç sene geçti, hâlâ unutmam, günde en az beş sefer aklıma gelir. Biliyorum bu durumun, kökeni memeden kesildiğim güne kadar uzanan psikolojik nedenleri vardır. Ama bir kadını unutulmaz yapan şey, bir vakitler ona duyulan arzunun şiddetiyle doğru orantılı değil midir? O arzunun kıyısında, gerçekleşme olasılığının tam yanı başında, sanki arada başka hiçbir engel yokmuş gibi rahat davranabilmekle, kendini o tatlı yanılsamaya kaptırabilmekle doğru orantılı değil midir? Bu olgunun da mı sorumlusu benim mutsuz geçen çocukluğum? Cevap? Yok! Kalırsın öyle..."
Taşrada ve kâinatta, yapayalnız kalmış erkek çocukların hikâyesi...

Erken Kaybedenler... Yoldan çıkmış bir neslin manifestosu...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789750506765
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gulan 
 02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 3/10 puan

(8 adey öyküymüş) Geneli 7-14 yaş arası erkek çocuğu öykülerinden oluşuyor, erken kaybedenler ismini de bu yüzden almış diye düşünüyorum. Bu öyküküler de şiddet ve cinsel açlık -merak - taciz içerikli. 14 yaşında ki bir çocuğun 25 yaşındaki abisinin sevgilisini taciz etmesi , entirikalar çevirmesi, yine aynı yaşlarda bir çocuğun ; sınıf arkadaşı bir kızı, kızın kız kardeşi ve kızın annesi üçlemesiyle aşka gelmesi (iç geçirmeleri mi denmeli? ), yeni göğüsleri çıkmış bir kızı iki erkek çocuğunun sıkıştırıp "elleme" eyleminde bulunması, özel ders vermeye gelen öğretmenini öpmeye yeltenen bir çocuk daha ve mahallenin genç kızlarından birine 7 ila 13 yaş arasında ki altı yedi çocuğun kıza "gitme" hayalleri... Ve bütün bunlara (Emrah duygusal adamdır) acıklı bir hava katıp o çocuklara üzülelim istemiş sanırım. Bir de şiddet düşkünü gençler var tabii onlara da üzüldük sayesinde

Tamam bu kadar öfke yeter. Emrah iyi adamdır ve birileri bana kitaba öyle mi baktın, anladın diyenler olacaktır. Asıl anlatılmak istenen... diye başlayan cümleler sıralanıp gelebilir. Biliyorum, biliyorummm.. Ama öylesine bıktım(k) ki erkek dünyasının şiddeti ve cinsel saldırganlığından. Böyle içine duygusallıklar katılınca da şirin olmuyor. Bunlar hayatın içinden deyip kabullenecekte değilim, 5 yaşında ki oğlumun 3 sene sonra kız arkadaşlarını "elleme" çabalarına girişeceğini düşünmek istemiyorum. Böyle bir olaya "ayol ne var bunda" diyecek de değilim. Öyle çocukluk ve duygusallık katınca eylemleri sevimli olmuyor kimsenin. Kitapta ne gördük ; erkeğin her yaşta kadına bakış açısı ve eylemi ayrıca her yaşta "erkeklik" duygusuyla şiddet eğilimi aynıymış ,bunu. Bravo. Ayrıca incelemelerde de kadın/ erkek okurlar farketmez oldukça sevimli bulmuşlar öyküleri. 7 yaşında kadına dokunmakla cesaeretlendirdiğiniz erkekleri 27 yaşında tacizden yargılarsınız. Kaç yaşında olursanız olun, kadınlara, kız çocuklarına (aslında cinsiyet farketmezsiniz bir başka kişiye) merakınız gereği, isteklerininiz gereği dokunamazsınız. Ve hangi yaşta olursanız olun bu hiç sevimli veya komik veya heyecanlı veya çapkınca veya erkekçe veya veya veya değildir.

KeMâL 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Merhaba 1K Ailesi.

Benim ilk Emrah Serbes okuyuşumdu bu kitap. Ben gibi Emrah Serbes’i çoğu insan Behzat Ç. ile tanımıştır belki ama kitabı da çok hoştu. Sekiz erkek çocuğunun kısa kısa hikâyelerinden oluşuyor. 80-90’lı yıllarında çocuk olan erkekler, bu hikâyelerde kendinden birçok şey bulacaklardır. Kitaptan yüksek bir beklentim olmadığı için bana güzel geldi. Kitap erkek çocuklarının kaybediliş öykülerini anlatıyor. Okurken öyle kahkahalar attım ki ilk kez bir roman okurken bu kadar güldüm diyebilirim. Her biri ayrı keyif verdi hikâyelerin. Ergenlik dönemi erkekler için unutulması zor bir dönem gerçekten, içine pervasız, bencil, cesur ve alabildiğine komik bir şey giriyor insanın. Yazar o şeyi öyle güzel anlatmış ki. Çocukluktan ayrı, ergenlikten ayrı hikâyeler hepsi Türk erkeğinin gelişimini anlamaya yardımcı. Küfürler filan çok geçiyor haliyle ama hiç rahatsız edici olmamış bence, hem de tam dozunda olmuş. Halk dilini çok iyi kullanmış. Kitabı okurken edebi bir yön aramadım bu da ayrı bir mesele tabi. Bazı hikâyeler o kadar tanıdıktı o kadar bizdendi ki üslup çok güzeldi. Her hikayenin içinde sosyal mesajlar da çoktu. Çoğu kimse bu tarzı beğenmemiş ama ben çok beğendim. Çerez diye nitelendirdiğimiz günü birlik kitap listesinin ilk sırasına ekleseniz iyi edersiniz. 134 sayfalık bir kitap ve çok anlamlı, sempatik. Kanaatimce de tebessüm garantili.
İyi Okumalar 1000Kitap Ailesi…

8 kısa hikaye, 8 erkek, yaşları 8 - 18 aralığında olan minik adamların öyküleri...

Kimi anneannesini, kimi aşkını, kimi abisini, sevgilisini, öğretmenini, komşusunu, arkadaşını anlattıkları hikayeleri yaşam mücadeleleri ile birlikte aktarıyorlar.

Anlatımında yer yer argolar ve küfürler var, bazı anlarda gülüp bazı anlar duygulanacağınız bir Emrah Serbes kitabı.

İyi okumalar dilerim.

Gizem 
 21 May 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Emrah Serbes'in okuduğum ilk kitabı. Murat Menteş, Alper Canıgüz ve Emrah Serbes gibi isimlerin hep yanyana anılması tesadüf değil, kalemlerini ve meraklarını çok benzetiyorum. Kitabı yağ gibi okudum, tek günde bitti akıcılığını o şekilde anlatayayım, bir başka kitabı okuyorum ama arada hediyelik hemen okuyuverdim. Öneriyorum, kendisini okumaya da devam edeceğim belli olmuş oldu böylece. 8/10

Yasemin Yavuz 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Genellikle bu tarz bir kitabı bayanlar için ya da bayanlar hakkında okumaya alıştığımız için biraz şaşırdığımı itiraf etmeliyim. 8 adet hikaye var kitapta ve erkek çocuklarının gözünden kaybedis hikayeleri diyebilirim bunlar için. Okurken asla sıkılmadım. Bazı yerlerde kahkahalarla güldüm. Okuması kolay ve zevkli bir kitap. Okuduğum ilk Emrah Serbes kitabı devamı da gelecek.

kays el ecer 
09 Haz 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

bana göre çok basit bir kitaptı
belki benim çocukluğumun dürüstlüğünden kaynaklanıyordur
ki okadar beğenildiğine göre benim edebiyat anlayışım başka bir harikalar diyarı
yani demek istediğim iyi ki yarım bıraktım bu yazarın ilk ve son kitabını

Didem 
 12 Nis 14:42 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

İçerisinde 8 tane kısa hikayenin bulunduğu bir kitap. 7-14 yaş arası erkek çocuklarının ağzından yazılmış. Okurken hiç yormayan basit bir dili var. Ama içerisinde beni cezbeden pek hikaye bulamadım doğrusu. Sadece ilk hikayesi çok güzeldi. Edebi değeri olmayan ve fazlaca küfür iceren çerez niyetine okunabilecek bir kitap.
Ben pek yazar ayırt etmem hepsinden okumak isterim en azından bir kitap. Ama okumasam da pek birşey kaybetmezmişim. Yine de Emrah Serbes hakkında fikir sahibi olmam için bi kitabını daha okumak istiyorum. Önyargili davranip bir kitapla karar vermek istemiyorum . Ama ben bu kitabı pek sevemedim:)

Şule ALTAN 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Herkes öneriyor yazarı ama ben pek sevemedim.Düzyazıda argo kullanmak hiçbir zaman etik gelmemiştir bana.Öte yandan birçok yazarın aksine daha alt tabakalara inmeyi başardığından kitapla uyumlu olmuştu dili.
Hikayelerin kısa olması en büyük artısı olmuş.Okurken zevkli , sonradan baktığımda öyle aman aman olmayan bir kitap.

Mazoyan 
19 Şub 03:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 4/10 puan

Kitap daha çok arabesk öykülerle dolu. Aslında çocuk ve ergen yaşlardaki insanları ve yaşama bakışlarını konu alması bakımından önemli. Kısa kısa hikayeler içinde en beğendim hikaye ise 'Anneannemin Son Ölümü' idi.

Serhat Kaya 
 23 May 21:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ergen yaştaki insanların hayatını konu ediniyor. O yaştaki kişilerin psikolojilerini, iç dünyalarını, dünyaya bakışlarını, yaşadıkları maceraları, hayal kırıklıklarını,aşklarını güzel bir dille yansıtmış bize yazar. Farklı farklı hikayeler de olsa kitaptaki hikayelerin hepsi birbirine benziyor aslında. Rahat okunabilecek bir kitap.

Kitaptan 144 Alıntı

BİROL COŞKUN 
 28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Apartman girişindeki lambayı sen mi kırdın Bülent?
+ Hangisini?
- Otomatik yanan, sensörlü lamba.
+ Hayır.
- Komşu görmüş, yalan söyleme. Süpürge sapıyla kırmışsın dün gece.
Önüme baktım.
"Neden kırdın?"
Cevap yok
"Hasta mısın evladım? Söyle bana, neyin var, neden kırdın lambayı, yapma böyle."
"Kırdımsa kırdım, ne olacak! Çok mu değerliymiş?"
"Lamba senden değerli mi evladım, lambanın amına koyayım, lamba kim? Yöneticiye de dedim. Lambanızı sikeyim, kaç paraysa veririz. Sen değerlisin benim için."
"Beni görünce yanmıyordu baba."
"Nasıl ya?"
"Görmezden geliyordu, yanmıyordu. kaç sefer yok saydı beni."
"E beni görünce de yanmıyordu bazen, böyle el sallayacaksın havaya doğru, o zaman yanıyor."
"Hadi ya! Sahiden mi?"
"Evet. Ucuzundan takmışlar.Bizimle bir alakası yok!"

Babama sarıldım, yıllar sonra.

Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 141)Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 141)
BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sonuçta sevilen her kadın güzel bir şarkıdır; bütün sözlerini hatırlayamazsın belki ama melodisi aklında kalır.

Erken Kaybedenler, Emrah SerbesErken Kaybedenler, Emrah Serbes
Vedat Geçit 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Ben okumayı pek sevmiyorum. Yazmak daha zevkli.
+Okumadan nasıl yazıyorsun?
-Yaşadıklarımı not ediyorum.
+Okumadan nasıl yaşıyorsun?

Erken Kaybedenler, Emrah SerbesErken Kaybedenler, Emrah Serbes
BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öne çıktım "göz yaşartıcı gaz sıkmanıza gerek yok " dedim.
"Arkadaşlar zaten yeterince duygusal insanlar."

Erken Kaybedenler, Emrah SerbesErken Kaybedenler, Emrah Serbes
KeMâL 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Okudukların yaşadıklarını değiştirir, değiştirmese bile farklı bir gözle görmeni sağlar.”

Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 123 - İletişim Yayınları)Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 123 - İletişim Yayınları)

Anlaşılmayan inceliklerim yüzünden kabalaşmaya mecbur kalmaktan nefret etmişimdir her zaman.

Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)
yasemin 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Merak ettim sende mi solcusun?
- Hayır. Ben muhafazakârım canım. Muhafaza etmek istediğim şeyler var. Bunların başında da sen geliyorsun.

Erken Kaybedenler, Emrah SerbesErken Kaybedenler, Emrah Serbes
Muharrem Okumuş 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama yapamıyordum işte, benim kusurum da buydu, özü sözü bir olmak.

Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 28 - İletişim Yayınları)Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 28 - İletişim Yayınları)
İbrahim Korhan 
12 Eyl 2014 · Beğendi · 9/10 puan

Çıktım. Birahane. Sekiz bira,bir kase fıstık. Masaya yumruk. Bağırdım, "Kainatta yapayalnızım!" Gülenler oldu. Bana alışmışlardı,hemen kovmuyorlardı artık. Yine de hesabı ödeyip gitme vaktimin geldiğini söyledi birileri. Bardağımı kaldırdım, "Giderdim elbet," dedim. "Giderdim dostlar! İnandığım birtakım değerler olmasaydı giderdim çoktan. Ama dehşetin dibindeyken,bütün dünya bana sırtını dönmüşken,beni hala ayakta tutan şeyler var çok şükür. Bunların başında da sizler geliyorsunuz. Şu birahanede içtiğimiz fıçı biralar geliyor. Bu hain,aşağılık dünyanın gemisi batarken gururla gülümseyebilenlere ne mutlu! Ne mutlu aşkları yüzünden haysiyetlerini kaybetmeyi göze alabilen adamlara! Hepinize afiyet olsun!"

Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 140)Erken Kaybedenler, Emrah Serbes (Sayfa 140)
15 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Üst Kattaki Terörist...!!!
Üst Kattaki Terörist...!!! Emrah Serbes'in İletişim Yayınları'ndan çıkan 8 öyküden oluşan kitabı Erken Kaybedenler'in 89-101 sayfalarında yer alan, en sevilen hikayesi "Üst Kattaki Terörist"...