Ermeni Meselesinden Kim Sorumlu?

·
Okunma
·
Beğeni
·
54
Gösterim
Adı:
Ermeni Meselesinden Kim Sorumlu?
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Derin Tarih Kültür Yayınları
Türkiye'nin Ermeni Sorunundaki Haklılığını Savunan İlk Kitap - 1896 Sultan Abdülhamit Yazdırdı.
98 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Ermeni meselesinde, sadece Ermenilerin anlatılarına dayanılarak hüküm vermemek gerektiğini söylemesi bile kafi bir çaba iken, birçok gazete yazılarını, olayların görgü şahitlerini, Ermeniler tarafından öldürülen Ermenileri anlatan yazar inceleme için Anadolu'ya gelen Avrupa komisyonundakilerin de notlarını derlemiş. Gizli niyetleri ve bunların arkasında kimlerin durduğunu cesurca yazmıştır. "Amerika'nın önce kendi tarihine bakması gerektiğini de her fırsatta hatırlattı (syf 12)". İngilizlerin başta Hindistan olmak üzere sömürge bölgelerinde yaptıklarını vurgulayarak, Türkiye'nin isyancılara karşı, İngiltere ve Amerika ile kıyaslandığında kat kat düşük, askeri müdahalede bulunmasını meşru hakkı olduğunu dile getirmiştir (Sason isyan ve Hamidiye ordusunun müdahalesi). Ayrıca Türk tarihinde hiç bir zaman katliamın ve ötekileştirmenin söz konusu olmadığını S.Ximenez'i referans vererek belirtmiştir: "Şayet Türkler geçmişte fethettikleri topraklardaki insanları kılıçtan geçirmiş olsaydı bile böyle bir katliamın hesabını kimse soramazdı. Karakterleri ve yapılarını aksine Türklerin soykırım eğiliminde olduklarına dair malzeme olarak ne kullanılabilir ki?" (syf 52)
Yazacak şey çok... Bir Erzurumlu olarak Ermenilerin bizde açtığı yarayı kapatacak kelime yok. Sadece Yanık Dere Mahallesinin neden böyle anıldığını öğrenseniz, Doğu'da Ermeninin ne demek olduğu hakkında sizlere bir ipucu verir. O dereden günlerce su yerine kanın aktığını gören gözlerin torunlarının, Ermenilerin sahte hikayelerine karnı tok. Sadece siyasi çıkarı için Ermenilere arka çıkan tüm devletlere, bu ayıpları ömürlerince yeter.
"Bakınız Türkler hayvanlara karşı nasıl insancıl davranıyorlar. Sadece İstanbul'da kaç bin köpek var, bilmiyorum. Belki de her mahalleye en az 50 köpek düşmektedir. Şayet etrafınıza bakarsanız her birkaç dakikada bir Türk'ün fırına giderek ekmek veya başka yiyecekler satın alıp köpekleri doyurduğunu görürsünüz. Bu hayvanların sahibi yoktur. Bu çirkin ve uyuz hayvanlar binlerce yıldır buralarda yaşamalarına rağmen ne aç kalmışlar ne de birisinden eziyet görmüşlerdir. İstanbul'da bir köpeğe vurmak 1 yıl hapis cezası almayı gerektirir. Dar caddelerin birinde bir köpek yolun ortasında yatmaktaydı. Orada eşek arabası ile geçmeye çalışan bir adam eşeğini durdurarak köpeği incitecek düşüncesiyle yolun kenarına çektiğini gördüm. İnsanlar bu mahlukatların sadık hizmetçileri olduklarının farkındadırlar ve onlara kibarca muamele ederler. Herkesçe bilindiği üzere Türkler veya Araplarla binekleri arasında bir sevgi ilişkisi bulunduğu muhakkaktır.
Dini öğretiler bakımından bu insanlara ne öğretebiliriz ki? Hiçbir şey. Onların din değiştirmesi için uğraşmak bizim için sadece saygısızlık ve kibirlilik olacaktır. Onlar ne bizi istiyorlar ne de dinimize ihtiyaçları var. Onlar zaten daha iyisine sahipler. Yani onlar için daha iyisi demek istiyorum, yoksa bizim için değil. Onlar bizden daha fazla dindarlar zaten."
Alexander Russell Webb
Sayfa 48 - Derin Tarih Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ermeni Meselesinden Kim Sorumlu?
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Derin Tarih Kültür Yayınları
Türkiye'nin Ermeni Sorunundaki Haklılığını Savunan İlk Kitap - 1896 Sultan Abdülhamit Yazdırdı.

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • İsa KAYA
  • Betül
  • Erkan Altuğ
  • KÜBRA SOLAK
  • İbrahim Kaygın
  • SG

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (1)
9
%50 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0