"Ermeni Soykırımı" İddiaları (Yanlış Hesap Talat’dan ve Tehcir’den Dönünce)

·
Okunma
·
Beğeni
·
369
Gösterim
Adı:
"Ermeni Soykırımı" İddiaları
Alt başlık:
Yanlış Hesap Talat’dan ve Tehcir’den Dönünce
Baskı tarihi:
Mayıs 2020
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759352080
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cedit Neşriyat
Baskılar:
Ermeni Soykırımı İddiaları
"Ermeni Soykırımı" İddiaları
336 syf.
·Puan vermedi
Kitap alanında uzman kişilerin yazmış oldukları makalelerden oluşmaktadır. Yazarların içinde yabanci yazarlarında olması ve tamamının akademisyen olması kitapın objektifliğini artırmaktadır. Kitap asılsız iddialara yönelik kapı gibi bir cevap niteliğindedir. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Bizlere ise geçmişi unutturmasın. Ermenilerin iddia ettikleri şekilde ilk saldıranın Türkler olmadığı ilk saldıran grubun Ermeniler olduğu ve planlı bir şekilde Türklerin Ermeniler tarafından öldürüldüğü ortaya çikmaktadır. Eğer ortada bir soykırımdan bahsedeceksek bahsetmemiz gereken soykırım asılsız Ermeni Soykırımı değil Türk Soykırımı'dır. Azınlık oldukları yerlerde emperyalistlerin ağızlarına damlattıkları bağımsızlık şerbeti neticesinde Osmanlı'ya ayaklanan hainler Talat Paşa ve Osmanlı idaresi tarafından çok yumuşak bir şekilde cezalandırılmıştır. Kitap şuuru insanlık şuurudur.
Bütün tarihçiler hata yapabilir. Hatalarımızı tartışma yoluyla anlarız . Bizden farklı düşünenleri dinler, kanıtlarımızı değerlendirir, bazen de fikrimizi değiştiririz. Başkalarının getirdiği kanıtları incelemeyenler bilim insanı olamaz. Başkalarının yargılarını dinlemeyenler gerçek tarihçi değildirler.
Osmanlılar, Kafkas cephesinde Ruslara, Mezopotamya ve Filistin’de ise Britanya’ya karşı çarpışıyorlardı. Bu cepheleri besleyen ikmal yolları, yoğun biçimde Ermeni toplulukları ve bir ölçüde ağır silâhlarla donanmış ihtilâlci Ermeni komiteleriyle meskûn Doğu Anadolu’daki mıntıkaların doğrudan içinden geçiyordu. İhtilâlci Ermeni komiteleri, 1915 baharında saldırmaya ve bu ulaşım hatlarını kesmeye başladılar. Böylece Ermeni ayaklanması, âcilen çâre bulunması gereken hakîkî bir güvenlik zarureti haline gelmişti ve imparatorluk ordularının bekasına karşı hayatî bir tehdit teşkil ediyordu.
Kolektif
Sayfa 218 - Cedit Neşriyat
Tarih yazma işi, dünyanın neresinde olursa olsun, uzmanlar yerine sıradan insanlara bırakıldığında ortaya, naif açıklamalar, mitoslar ve efsaneler çıkmaktadır.
Kolektif
Sayfa 125 - Prof. Dr. Nuri Bilgin
Ermeni ihtilâlcilerin amaçları diğer milliyetçi ihtilâlcilerinkinden çok farklıydı. İtalya'da yaşayan insanlar İtalyandı ve İtalyan devrimcileri çoğunluğun yönettiği bir devlet istiyorlardı. Polonyalı milliyetçiler Rus bir azınlık tarafından yönetilen bastırılmış bir çoğunluk olan Polonyalılar için bir devlet oluşturmak istiyorlardı. Tüm dünyada milliyetçiler en azından çoğunluğun kendini yönetebileceği bir devlet için savaştılar. Ermeni milliyetçileri için bu böyle değildi. Ermeni isyancıları kendilerinin, nüfusun %20'sinden daha az bir kısmını oluşturdukları bir toprağı ele geçirmek için savaştılar.
Ermeni milliyetçi rüyası ölmedi. Taşnaklar, tarihî başarısızlıklarına rağmen hâlâ mevcutlar; 1914'te istedikleri bütün toprakları hâlâ istiyorlar. Aynı problem varlığını devam ettiriyor: Kürtler ve Türkler, "Ermenistan" için talep edilen mıntıkada sayıca onlardan büyük ölçüde fazlalar. Dünyadaki Ermenilerin iki mislinden fazla Müslüman yaşıyor o mıntıkada.
İnsan zihni, boşluğu sevmemektedir. Dünyayı zihinsel planda kavrama ve ona hakim olma eğilimimiz, bizi, gözlediğimiz olaylar, kişiler ve durumlar konusunda, nedensel açıklamalar aramaya götürmektedir. Bu arayış, algı alanımıza giren her olayla ilgili olarak, “kim yaptı?” , “neden yaptı?” sorularını sorup cevap bulma çabalarında somutlaşmaktadır. Her olaya bir fail bulmak ve bir neden atfetmek, insanları rahatlatmakta, zihinsel gerilimlerini sona erdirmektedir.
Kolektif
Sayfa 112 - Prof. Dr. Nuri Bilgin

Kitabın basım bilgileri

Adı:
"Ermeni Soykırımı" İddiaları
Alt başlık:
Yanlış Hesap Talat’dan ve Tehcir’den Dönünce
Baskı tarihi:
Mayıs 2020
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759352080
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cedit Neşriyat
Baskılar:
Ermeni Soykırımı İddiaları
"Ermeni Soykırımı" İddiaları

Kitabı okuyanlar 16 okur

  • King julien
  • Herkez, herşeyi yada birşeyi farkedermi?

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%14.3 (1)