Ermeni Tehciri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1332
Gösterim
Adı:
Ermeni Tehciri
Baskı tarihi:
Nisan 2007
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758486151
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babıali Kültür Yayıncılığı
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, orijinal tarihî belgelere dayanarak yazdığı Ermeni Tehciri isimli kitabında, ideolojik düşüncelerden uzak durup, tamamen ilmî kriterler ve objektif bilgilerden yola çıkarak, dünya tarihinin en önemli göç hareketlerinden biri olan Ermeni tehcirini ve etkilerinin günümüze kadar sürmesiyle uluslararası planda ciddi krizlerin yaşanmasına yol açan Ermeni meselesini inceliyor. Osmanlı Devleti, önce savaş sahasına yakın yerlerdeki Ermenilerden başlamak üzere mecburî iskân uygulamıştır. Daha sonra bu nakil, bir kesim hariç tutularak, bütün Ermenileri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Binlerce insanın yerlerinin bir anda değiştirilmesi kolay bir şey değildir. Ancak, kafilelerin hangi güzergâhtan gideceği, toplanma mahallerinin önceden tespiti ve nakilde tren istasyonlarının merkez olarak seçilmesi gibi bütün özellikleriyle Ermeni tehciri, asrın en sistemli yer değiştirme hareketidir.
192 syf.
·4 günde·9/10
Bugün birileri çıkıp ortaya bir uydurma soykırım iddası atıyorsa ve bunu bazı devletlerin meclislerinde kabul ettiriyorsa burada bizim de kabahatimiz var. Demek ki, tarihimizi iyi öğrenememiş, iyi anlatamamışız. Öğrenmemiz, öğretmemiz, göstermemiz lazım. Görmek istemeseler bile delilleri gözlerine sokmamız gerek.
Bu soykırım iddasının yalan,uydurma olduğunun çok fazla kanıtı var. Sadece zamanın yabancı diplomatlarının ülkelerine gönderdikleri mektupları okumak yeterli. Söylentilerin aksine ermenilerin Türklere yaptığı katliamlar var.
Türklere ait toplu mezarlar ortaya çıkarken, bir buçuk milyon ermeni katledildiyse neden hiç onlara ait toplu mezarlık yok?
Yoksa bu gibi iddialar Fransanın Cezayirde ve Adanada Türklere ve araplara, İngilterenin Hindistan ve Afrikada, Amerikanın Kızılderililere ve diğer yerli halklara, Almanların yahudilere, Rusyanın önce yahudilere, sonra da Türklere karşı uyguladığı sorkırım ve katliamları unutturmak için mi o devletlerce bu kadar rahat kabul edilip, dillendiriliyor?
192 syf.
Kitapta Türk Ermeni ilişkilerinin başladığı 1015-1020 yıllarından itibaren Ermenilerin Türk idareleri altındaki sosyal, ekonomik, kültürel, dini durumlarının incelenmesiyle başlıyor, 1. Dünya Savaşı’na kadar Ermenilerin Avrupa ve Rusya ile olan ilişkileri, İngiltere ve Rusya’nın Şark Meselesi politikaları doğrultusunda Ermenileri kışkırtmalarıyla ilk şiddet olaylarının başlaması (1890 İstanbul Kumkapı’da), takip eden yıllarda da artması, Avrupa Ülkeleri’ nin konuyla ilgili olarak Osmanlı Devleti’ne Ermeniler ’in ıslahatıyla ilgili istekleri, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı sırasında Ermenilerin durumları, tehcir kararının alınması, uygulanması ve sonrasıyla ilgili yaşananlar Osmanlı arşivi, özel arşiv, birçok yazarın kitapları, batı basınında çıkan yazılar, mektuplar, telgraf vb. belgelere dayandırılarak işlenmiştir.
Konuya merak duyup kapsamlı bilgi edinmek isteyenlerin ilgisini çekebilir.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Guvenilir kaynaklardan yapilmis herkesin okumasi gereken bir eser.Bu kitaptada gorulecegi uzere Ermeni soykirimi degil bir yer degistirme yapilmis, ama Ermeniler Turklere bir soykirim uygulamislar ve ihanet etmislerdir.
192 syf.
·10/10
Üniversite 1.sınıfta akademisyen hocamın okunması lazım olan kitaplar arasında saydığı bir listede denk geldim kitaba.
Gerçekten de Ermeni tehciri konusunda en yararlı kaynak olabileceğini düşündüğüm kitap.
Bir çok yeni bilgi ve en önemlisi gerçek bilgi ile karşılaştım.
İyi ki kütüphaneme eklemişim kitabı.
192 syf.
Yusuf Halaçoğlu'nun BKY'den çıkan Ermeni Tehciri.
Konuyu bilimsel bir anlatımdan, kaynakları ve kronolojisiyle öğrenmek istiyorum, neymiş bu işin aslı astarı diyenler için bir başucu kitabı. Ermeni iddialarının gerçekten de sözde kaldıklarının vesikaları...
Fransa'nın saçmalamasıyla birlikte iyice popüler olan Ermeni meselesiyle ilgili önemli bir kaynak eser.
192 syf.
·Beğendi·10/10
1915 yılında yaşanmış olan tehciri anlatıyor. Hocanın belgelere dayalı güzel bir kitabı. Öldü dediğimiz etmediler kimler.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Belgeli bir tarih araştırması. Her şey açık ve net. Her vatandaşın okunmasında fayda var. Tehcirin şartlarını, oluş sebeplerini öğrenmek için bire bir. Sadece Osmanlı değil yabancı arşiv belgeleri de incelenmiş ve ona göre yazılmış bir kitap. Acıların yaşandığını yok sayamam. Zaten bir yerde iç savaş denilecek bir hadise oluyorsa oradq karşılıklı acılar yaşanır. Hepimize geçmiş olsun. Umarım böyle şeyler bir daha olmaz demekten başka bir şey denilemiyor sanırım. Eline sağlık hocam.
192 syf.
·Beğendi·10/10
1993-2008 yılları arasında TTK Başkanlığı yapmış olan Sayın Halaçoğlu yaptığı araştırmalarla ve elde ettiği belgelerle Ermeni Soykırımının asla olmadığını, Ermenilerin Ruslar, İngilizler, Amerikalılar tarafından aptal yerine konulup kandırıldığını ve içler acısı bir biçimde Osmanlı İmparatorluğu’nun hem cephelerde savaşarak hem de Ermenilerin can güvenliğini sağlayarak onların daha güvenli bölgelere geçişini sağlamakla uğraştığını ispatlıyor. Günümüzde bile bir milyon nüfusu bulunmayan Ermeniler, daha o zaman milyonlarca atalarının kesilip doğrandığını iddia ediyorlar, yazık! Bu kitabı okuyup bitirince şunu idrak ettim ki, Türklerden başka kime yardım edersen et, kime kapını açarsan aç seni bir şekilde sırtından vuracak, sen düştüğün an iki tekme de o sana savuracak. Dolayısıyla biz Türklerin, Tanrı’dan başka kimseye ihtiyaç duymadan ayakta kalmaya ve şerefli bir şekilde yaşamaya ihtiyacı ve imanı olmalı.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ermeni meselesi üzerine çok kitap okudum. Hiçbiri bu kadar doyurucu değildi. Her bilgi bizi suçlayan ülkelerin ve Osmanlı'nın arşivlerine dayanarak okuyucuya verilmiş. İnsanın geçmişinin temiz olduğunu bilmesi güzel bir duygu...
192 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu küçük kitap, Rusya ve Osmanlı'da görev yapan elçiliklerin belgeleriyle Ermenilerin savaş öncesi ve savaş sırasında Türklere yaptığı saldırıları ve İttihatçıların yaptığı sürgünü anlatıyor. Dikkat çeken noktalar şunlar:

1) Kimi kitapta 19.yy Ermeni nüfusu hakkında bilgiler olmasına karşın bu kitapta 16.yy'dan sonra etnik kökene göre nüfus kaydı olmadığı gerekçesiyle 16.yy nüfusu verilmiş. (Yüz yılda ikiye katlanma hesabına göre 19.yy'da Ermeni nüfusunun beş yüz bin olması gerekiyor. Ki kitabın sürüldüğünü belgelediği Ermeni sayısı 400 küsur bin.)

2) Pek çok kaynak sürgünden geri dönenlere değinmez. Bu kitap değiniyor, bu önemli, ancak bu durumun belgelenmesini biraz zayıf buldum. Bu kitaptan sonra, üstelik Ermenilerin kendi yazdıkları kimi kitaplar geri dönme konusunu açıkça itiraf ediyor. Beni Yıkamadan Gömün ve Hoşana'nın Son Sözü kitaplarını bunlara örnek verebilirim.

3) Güncel politik bakış açısından asıl sorulması gereken soru olan "sürgün veya soykırım olduysa ne yapacağız?" sorusunu sormuyor. Kitap Türkiye aleyhine yapılan haksız propagandalara karşı resmi görüşü savunuyor. Madem güncel politika açısından ele alıyor, o halde yazar bu soruya da yanıt vermeyi denemeliydi. Çünkü tartışmalar dönüp dolaşıp Türk ulusunu cezalandırmaya geliyor. Mesela Taner Akçam'ın bütün yayınları Türk ulusunun cezalandırılması tezinin yolunu yapar, zeminini hazırlar. "Ermenileri kestiler" deyip bırakmaz. O halde "kesmedik" diyecek olanın "kestiysek bunun bedelini nasıl öderiz/ödemeyiz"in hesabını yapması ve okuyucuda bu bilinci oluşturması gerekir. Yine de içindeki belgelerle bu kitap arşivimde sabit yerini almıştır.
Osmanlı idaresinde Ermeniler dini vecibelerini tam hürriyet içinde yerine getirirlerken, kendi din adamlarını da yine kendilerinin tayin etmelerine izin verilmiştir.
...
Anadolu'nun Türk idaresine girmesinden sonra burada yaşayan Ermeniler, kendi dillerini tam bir serbestlikle korumaya devam ettiler. Osmanlı yönetimi, diğer cemaatlere uyguladığı politikayı bunlara da uygulayarak Ermenice'yi ve Ermeni adlarının kullanılmasını serbest bıraktı.
Yusuf Halaçoğlu
Sayfa 17 - Babıali Kültür Yayıncılığı
"işte bu sırada ülkelerini Bizans'a terk ederek Anadolu'nun içlerine çekilen ermeniler, Kilikya adı verilen Çukurova bölgesine yerleşmişler ve burada yine Bizans'a bağlı bir prenslik kurmuşlardır".
Osmanlı Devleti'nin ilk dönemlerinde Ermeniler'in devlet yönetimiyle ilgili bir problemi görülmezken, devletin zaafa uğradığı XIX. yüzyılın son çeyreğinden itibaren, özellikle yabancı devletlerin Osmanlı Devleti'ne karşı sürdürdükleri politikalarının bir parçası olarak bu cemaati tahrik etmeye ve dini, siyasi ve ekonomik menfaatleri doğrultusunda kullanmaya başladılar. Avrupa devletlerinin takip ettikleri bu politika, ''Şark Meselesi'' olarak şöhret bulmuştur.
Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerinde Ermeniler’in devlet yönetimiyle ilgili bir problemleri görülmezken, devletin zaafa uğradığı XIX. yüzyılın son çeyreğinden itibaren, özellikle yabancı devletlerin Osmanlı Devleti’ne karşı sürdürdükleri politikalarının bir parçası olarak bu cemaati tahrik etmeye ve dinî, siyasî ve ekonomik menfaatları doğrultusunda kullanmaya başladılar. Avrupa devletlerinin takip ettikleri bu politika, “Şark Meselesi” olarak şöhret bulmuştur.
Ermeniler, Osmanlı Devleti'nce kendilerine tanınan bu hoşgörüye karşılık verdikleri hizmetten dolayı ''millet-i sadıka'' unvanını kazanmışlardır.
Alman buyukelcisi Wangenheim Alm disisleri bak.a 10 May 1915 de cektigi telgrafta:"Van vilayetindeki Ermeniler ayaklanmis,musluman koylere ve kaleye saldirmislardir.Kaledeki Turk garnizonu 300 kayip vermis,gunlerce devam eden sokak muharebeleri sonunda sehir asilerin eline gecmistir.17 mayis 1915 de Van,ruslar tarafindan isgal edilmis,Ermeniler dusman tarafina gecmis ve muslumanlari katle baslamislardir.Bitlis istikametinde 80 bin musluman kacmaya baslamistir"
Türk matbaasının kurulmasından 160 yıl kadar önce Venedik'te matbaacılık eğitimi görmüş olan Sivaslı Apkar adındaki bir papaza 1567'de İstanbul'da bir Ermeni matbaası açması için izin verildi. Diğer taraftan Marsilya'da kurulmuş olan bir Ermeni matbaasının Fransa Kralı XIV. Louis (1643-1715) tarafından kapatılmasına karşılık, Osmanlı Devleti'nde Ermeni basını gelişerek devam etmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ermeni Tehciri
Baskı tarihi:
Nisan 2007
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758486151
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babıali Kültür Yayıncılığı
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, orijinal tarihî belgelere dayanarak yazdığı Ermeni Tehciri isimli kitabında, ideolojik düşüncelerden uzak durup, tamamen ilmî kriterler ve objektif bilgilerden yola çıkarak, dünya tarihinin en önemli göç hareketlerinden biri olan Ermeni tehcirini ve etkilerinin günümüze kadar sürmesiyle uluslararası planda ciddi krizlerin yaşanmasına yol açan Ermeni meselesini inceliyor. Osmanlı Devleti, önce savaş sahasına yakın yerlerdeki Ermenilerden başlamak üzere mecburî iskân uygulamıştır. Daha sonra bu nakil, bir kesim hariç tutularak, bütün Ermenileri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Binlerce insanın yerlerinin bir anda değiştirilmesi kolay bir şey değildir. Ancak, kafilelerin hangi güzergâhtan gideceği, toplanma mahallerinin önceden tespiti ve nakilde tren istasyonlarının merkez olarak seçilmesi gibi bütün özellikleriyle Ermeni tehciri, asrın en sistemli yer değiştirme hareketidir.

Kitabı okuyanlar 123 okur

  • Büşra Yılmaz
  • Sevda Bal
  • Nevin bal ayas
  • Aysegul turkyilmaz
  • Sevde
  • Ertuğrul Aksu
  • berna
  • Aslı Sapmaz
  • Şevval
  • Mavi Kuş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%32
35-44 Yaş
%36
45-54 Yaş
%16
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.7
Erkek
%63.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48.8 (21)
9
%27.9 (12)
8
%11.6 (5)
7
%9.3 (4)
6
%2.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0