Ermeni Tehciri

8,8/10  (22 Oy) · 
46 okunma  · 
19 beğeni  · 
999 gösterim
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, orijinal tarihî belgelere dayanarak yazdığı Ermeni Tehciri isimli kitabında, ideolojik düşüncelerden uzak durup, tamamen ilmî kriterler ve objektif bilgilerden yola çıkarak, dünya tarihinin en önemli göç hareketlerinden biri olan Ermeni tehcirini ve etkilerinin günümüze kadar sürmesiyle uluslararası planda ciddi krizlerin yaşanmasına yol açan Ermeni meselesini inceliyor. Osmanlı Devleti, önce savaş sahasına yakın yerlerdeki Ermenilerden başlamak üzere mecburî iskân uygulamıştır. Daha sonra bu nakil, bir kesim hariç tutularak, bütün Ermenileri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Binlerce insanın yerlerinin bir anda değiştirilmesi kolay bir şey değildir. Ancak, kafilelerin hangi güzergâhtan gideceği, toplanma mahallerinin önceden tespiti ve nakilde tren istasyonlarının merkez olarak seçilmesi gibi bütün özellikleriyle Ermeni tehciri, asrın en sistemli yer değiştirme hareketidir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789758486151
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:
mısra 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Kitapta Türk Ermeni ilişkilerinin başladığı 1015-1020 yıllarından itibaren Ermenilerin Türk idareleri altındaki sosyal, ekonomik, kültürel, dini durumlarının incelenmesiyle başlıyor, 1. Dünya Savaşı’na kadar Ermenilerin Avrupa ve Rusya ile olan ilişkileri, İngiltere ve Rusya’nın Şark Meselesi politikaları doğrultusunda Ermenileri kışkırtmalarıyla ilk şiddet olaylarının başlaması (1890 İstanbul Kumkapı’da), takip eden yıllarda da artması, Avrupa Ülkeleri’ nin konuyla ilgili olarak Osmanlı Devleti’ne Ermeniler ’in ıslahatıyla ilgili istekleri, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı sırasında Ermenilerin durumları, tehcir kararının alınması, uygulanması ve sonrasıyla ilgili yaşananlar Osmanlı arşivi, özel arşiv, birçok yazarın kitapları, batı basınında çıkan yazılar, mektuplar, telgraf vb. belgelere dayandırılarak işlenmiştir.
Konuya merak duyup kapsamlı bilgi edinmek isteyenlerin ilgisini çekebilir.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf Halaçoğlu'nun BKY'den çıkan Ermeni Tehciri.
Konuyu bilimsel bir anlatımdan, kaynakları ve kronolojisiyle öğrenmek istiyorum, neymiş bu işin aslı astarı diyenler için bir başucu kitabı. Ermeni iddialarının gerçekten de sözde kaldıklarının vesikaları...
Fransa'nın saçmalamasıyla birlikte iyice popüler olan Ermeni meselesiyle ilgili önemli bir kaynak eser.

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1915 yılında yaşanmış olan tehciri anlatıyor. Hocanın belgelere dayalı güzel bir kitabı. Öldü dediğimiz etmediler kimler.

Kâmil 
02 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ermeni meselesi üzerine çok kitap okudum. Hiçbiri bu kadar doyurucu değildi. Her bilgi bizi suçlayan ülkelerin ve Osmanlı'nın arşivlerine dayanarak okuyucuya verilmiş. İnsanın geçmişinin temiz olduğunu bilmesi güzel bir duygu...

Kitaptan 2 Alıntı

Ferman Mamedov 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Osmanlı idaresinde Ermeniler dini vecibelerini tam hürriyet içinde yerine getirirlerken, kendi din adamlarını da yine kendilerinin tayin etmelerine izin verilmiştir.
...
Anadolu'nun Türk idaresine girmesinden sonra burada yaşayan Ermeniler, kendi dillerini tam bir serbestlikle korumaya devam ettiler. Osmanlı yönetimi, diğer cemaatlere uyguladığı politikayı bunlara da uygulayarak Ermenice'yi ve Ermeni adlarının kullanılmasını serbest bıraktı.

Ermeni Tehciri, Yusuf Halaçoğlu (Sayfa 17 - Babıali Kültür Yayıncılığı)Ermeni Tehciri, Yusuf Halaçoğlu (Sayfa 17 - Babıali Kültür Yayıncılığı)
mısra 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerinde Ermeniler’in devlet yönetimiyle ilgili bir problemleri görülmezken, devletin zaafa uğradığı XIX. yüzyılın son çeyreğinden itibaren, özellikle yabancı devletlerin Osmanlı Devleti’ne karşı sürdürdükleri politikalarının bir parçası olarak bu cemaati tahrik etmeye ve dinî, siyasî ve ekonomik menfaatları doğrultusunda kullanmaya başladılar. Avrupa devletlerinin takip ettikleri bu politika, “Şark Meselesi” olarak şöhret bulmuştur.

Ermeni Tehciri, Yusuf Halaçoğlu (Sayfa 25)Ermeni Tehciri, Yusuf Halaçoğlu (Sayfa 25)