Ermiş, Sörfçü ve Patron (Yüreğinin Peşinden Gidenlere Muhteşem Bir Hikaye)Robin Sharma

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.452
Gösterim
Adı:
Ermiş, Sörfçü ve Patron
Alt başlık:
Yüreğinin Peşinden Gidenlere Muhteşem Bir Hikaye
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055289539
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Saint, The Surfer And The Ceo
Çeviri:
Filiz Gülerkaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
"Robin Sharmadan muhteşem, yaşam değiştiren bir eser..."
-Mark Victor Hansen, Yazar-

"Harika bir hayat yaşamaya hazırsanız, bu sıradışı kitabı okuyun!"
-Richard Carlson, Yazar-

Bu sıradışı kitabın sayfaları arasında, hayatınızı baştan yaratmanın ve kişiliğinizin en iyi haliyle tekrar bütünleşmenin pratik ve güçlü sürecini keşfedeceksiniz. Etkileyici hikâyesiyle Ermiş, Sörfçü ve Patron size derin bir bilgelik ve kaderinizi keşfetmenize yarayacak pratik öğretiler sunuyor. Varoluş sebebinizi bulun ve aradığınız sonsuz mutluluğa erişin.
Hayatınızı en iyi şekilde yaşamanıza rehber olacak bu devrim niteliğindeki kitapta:

Gerçek niteliklerinizi açığa çıkarıp hünerlerinizi sergilemeye,
Korkularınızı özgürlüğe, yaralarınızı bilgeliğe çevirmeye,
Zihninize hükmedip kalbinizi açmaya ve ruhunuzu beslemeye,
Gerçek sevgiyle dolu, güzel ilişkiler yaşamaya,
Macerayı, gizemi ve eğlenceyi yaşamınıza tekrar katmaya,
Kariyerinizde başarıya ulaşıp refaha kavuşmanıza yardımcı olacak bilgiler bulacaksınız.

Robin Sharmanın çarpıcı kurgu stiliyle yazılmış olan bu kitap, hayatta tuttuğu yol Robin Sharmanınkine oldukça benzeyen Jack Valentine isimli bir adamın hikâyesini anlatıyor. Hayatında bir şeylerin eksik olduğunu hisseden Jack daha mutlu, daha sağlıklı ve daha güzel bir hayat yaşayabilmek uğruna yola koyularak üç etkileyici öğretmenin öğrencisi oluyor. Son derece güçlü bir felsefenin varlığını keşfederek içinde yaşadığı gerçekliği değiştirmek ve kaderine ulaşabilmek için adımlar atıyor.
DİKKAAT ! BU İNCELEME SPORA GİDERKEN VE AÇ KARNINA YAZILMIŞTIR. VERİLEN HER TÜRLÜ SPOİLERDEN YA DA İMLA HATALARINDAN SORUMLU DEĞİLİZ.

Bir Robin Sharma kitabının daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. (Geç de olsa)
Olay örgüsü beş kişiden oluşan ve tamamen hayal ürünü olan bir kitap Ermiş, Sörfçü ve Patron.

Kaza yapıp hastaneye kaldırılan Jack'in tanıştığı oda arkadaşı Cal'ın o gece ölmesi ve Jack'e bıraktığı bir kutu ve kutunun içinden çıkan mektup, Peder Mike (ermiş) Sörfçü Moe ve Patron Tess ile tanışmasına ve geri kalan hayatının yeniden şekillenmesine vesile olur Jack'in.

Keyif alarak kısa bir sürede okuyabileceğiniz ve bir önceki kitap Ferrasini Satan Bilge'de olduğu gibi, eksik yönlerinizi keşfedeceğiniz, hayatınıza yön verebileceğiniz ve kendinizden bir şeyler bulacağınız bir çok cümle ile karşılaşacaksınız.

Kısa da olsa açıklayıcı bir inceleme olduğunu düşünüyorum. Detaylar için lütfen okuyunuz  ^_^
Okuduğum en iyi "Kişisel Gelişim" kitabıydı.Ermiş ve Sörfçü'nün hikayelerinin biraz daha uzun olmasını isterdim.Kitabı bitirdiğiniz de üzerinizde ki etkisi uzun zaman hafızanızdan ve hayatınızdan silinmeyecek....
"Hayatı bu kadar önemli yapan şey, bir daha gelmeyecek olmasıdır."
-Emily Dickinson (sf.35)

Ermiş, Sörfçü ve Patron; yalın, anlaşılır bir dille yazılmış bir kişisel gelişim kitabı. Robin Sharma kendi anlatımının yanı sıra ünlü bilginlerin sözlerini kullanmış. Bu sözler ile kitabı süsleyip daha bir zengin hale getirmiş. Kitabın sonuna doğru biraz sıkıldığımı söyleyebilirim. Belki bu durum daha önce, böyle bir türü okumadığımdan kaynaklanıyor olabilir. Ama yine de okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap, kahramanı olan Jack Valentine ile birlikte kendi içimizin derinliklerine inip, kendimizi keşfedebilme olanağı sağlıyor.

Spoiler dikkat dikkat !!! :))

Kitap, Jack'in geçirdiği bir kaza sonucu hastaneye yatırılması üzerine başlıyor. Hastanede tanıştığı gizemli oda arkadaşı Cal'ın, Jack için hazırladığı eşsiz armağan ile devam ediyor. Cal, Jack'in küçükken kendisini terk eden babası. Aslında yıllar sonra ortaya çıkan baba, oğluna belki de en büyük iyiliği yapıyor. Hayat koşuşturması içinde kendini kaybedip, yaşadığı hayattan sıkılan oğluna kendini bulması için onu üç bilgeye gönderiyor.

"Kendini tamamlamak için ne gerekiyorsa yap. İçindeki boşluğu doldur. Ve unutma, seni tamamlamaya götüren kapı dışarıya doğru değil, içeriye doğru açılır."

Jack'e kendisini bulması için yardımcı olan bilgeler; Ermiş (Mikel), Sörfçü (Moe) ve Patron (Tess)'dur. Bu bilgeler aslında hayatın içindeki insanlardır. Jack'e sırasıyla Nihai Sorular'ı sorarak kendini bulup, daha doğru bir şekilde yaşaması için yardımcı oluyorlar.
1. Bilgece yaşadım mı?
2. Gerektiği gibi sevdim mi?
3. Olağanüstü bir hizmeti nasıl verebilirim?

Kitapta beni bir hayli etkileyen, bir detaydan da söz etmek istiyorum.
"Çoğu insan zamanlarını hayatında ters giden şeyler için başkasını suçlayarak harcıyor."
"Oysa sen bir parmağın ile karşıyı gösterirken diğer üç parmak seni gösteriyor." Bu küçük ama derin detayı bu kitabı okumadan önce ne yazık ki bende bilmiyordum.

"Dünyadaki şeytanlar sadece kalplerimizde yer edenlerdir. Savaşın yapılması gereken esas yer orasıdır."
- Mahatma Gandhi (sf.77)

"...korkunun panzehirinin sevgi olduğunu aklından çıkarma." (sf.73)

Bu kitabın temelinde yer alıp onu şekillendiren en derin konu sevgiydi. Aslında korkunun değil bu hayatın en kötü duygularının panzehiridir, sevgi. Sevginin aşamayacağı yol, yıkamayacağı duvar yoktur. Bizleri hayata bağlayan en büyük nedenimizdir sevgi. Sevmek lazım; ağacı, toprağı, suyu, insanı, çocuğu, kuşu bazen de bir gülüşü...

Sevgiyle kalın. Keyifli okumalar dilerim. :))
Kusurlu oluşumuz hayatımıza anlam katar." Bu kitabın sayfalarında korkularını özgürlüğe, yaralarını bilgeliğe dönüştürmenin; zihnini eğitmenin, yüreğini açmanın ve maneviyatını güçlendirmenin yöntemlerini; gerçek sevgiyle kutsanmış güzel ilişkilere uzanan yolları öğreneceksiniz. Tavsiye ederim :)
Hayatın iniş ve çıkışları vardır. Çoğumuz bu oyuna kapılır gideriz. İşler yolundayken kendimizi mutlu hissederiz, bozulunca üzülürüz. Yaşama bu tür bir yaklaşım güçsüz bir yaşama biçimidir. Dalgalarla sürüklenen dal parçası gibisin demektir. Akıntıya göre gidersin: Şu anda bir yönde gidiyorsun, bir sonraki anda başka bir yöne. Oyunu oynamanın çok daha bilgece bir yolu, tüm yargılardan kurtulmaktır.(Okumak bakış açınızı da değiştirir)
Bir babanın çocuğuna verebileceği en güzel öğretinin hikayesi kitabın genel çerçevesi bu... bize süzülüp gelen bilgelik dersleri Robin Sharma nın insanlığa büyük mirası ...
Kitabın her sayfasını bir kaç kez okuma özümseme gereği duydum. Güzel mutlu sürdürülebilir bir dünya için efsane bir kitap...
Hayata farklı açılardan bakmamız gerektiğini her kitabında bize hatırlatan yazar bu kitabında da her zaman ki akıcı üslubu ile benzer mesajları vermekte. Kitabın bir solukta okunuyor olması ve hayata olumlu yaklaşımları ile zaman ayırmaya değer bir kitap. Tabii bireysel gelişim tarzı sizin için çok anti patik gelmiyorsa.
Kitap beni oldukça etkiledi, özellikle verdiği örnekler insanın bildiklerinin aslında sadece görünen bir aldatmaca olduğu tek ve en gerçek mutluluğun insanın kendinde ve içinde başlayabileceğini akıcı bir dille ifade etmiş. İçerisinde aklıma kazınan en güzel kısım ne derseniz; Jack'ın küçücükken onu ve annesini terk edip giden babasıyla geçen bir konuşma sırasında Cal'ın verdiği bir örnek ;( Cal bu arada Jack'ın babası :))
---Cal'in basit ama güçlü gösterisi beni etkilemişti. Demek istediği çok açıktı:birine doğru yönelttiğimiz bir parmağa karşılık, diğer üç parmak ️bizi gösteriyordu. Bunu anladığımı ona da söyledim. ---"İşte kavradın!" dedi neşeyle." Hayatında beğenmediğin şeyler için başkalarını suçlamaktan vazgeç. Aynaya bak, hayatının hesabını vermeyi kabullen. Kişisel değişim ve hayat liderliği böyle başlar." İşte küçücük bir örnek de bile kitabın insanı etkileyebiliyor, kitap bence Harika, ben çok beğendim ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Alın ve okuyun derim.
Kendini gerçek dünyaya kanıtlamak için yaşayanlara ve dünyaya bir miras bırakmak isteyenler için yazılmış bir kitap.
" Ben neden yaşıyorum?" diye kendine sorup bunun cevabını veremeyenler okumalılar.
"Güven"
Bilgece hazırlanmış bir kitap. Hayata farklı bir penceren bakmak isteyenler okuyabilir
her ne kadar sayfa sayısından dolayı bölümler kısa tutulmuş olsa da kitabın kurgusu ve özellikle sörfçü bölümü harikaydı...Hikayesi sayesinde klasik kişisel gelişim kitaplarından daha etkileyici ve sürükleyici olmuş
Yazar akıcı bir dille, hayat hakkında fikirlerini görüşlerini olaylar ile anlatmış fakat biraz üzerinde düşünülmesi sindirilmesi gereken bi kitap.kitapı bitirdikten sonra hayatımda köklü deişimler yapmaya başladım. Umarım kitaptan sizde bişeyler çıkartabilirsiniz.kitap süperdi ama sörfçü kısmı biraz daha detaylandırılabilirdi
Hayat aslında çok kırılgan bir armağandır ve hemen o anda yaşanmalıdır. Geriye kaç tane yarınımız kaldığını ikimiz de bilemeyiz...
İnsanların çoğu, habire koşup duruyor, tüm sorunları çözeceğine, içlerini sevinçle dolduracağına inandıkları o yere varmayı umuyorlar. Kendilerine, " Şunu ya da bunu elde eder etmez mutlu olacağım" diyorlar. Ama ben, mutluluğun ulaşılacak bir yerde olduğuna inanmıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ermiş, Sörfçü ve Patron
Alt başlık:
Yüreğinin Peşinden Gidenlere Muhteşem Bir Hikaye
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055289539
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Saint, The Surfer And The Ceo
Çeviri:
Filiz Gülerkaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
"Robin Sharmadan muhteşem, yaşam değiştiren bir eser..."
-Mark Victor Hansen, Yazar-

"Harika bir hayat yaşamaya hazırsanız, bu sıradışı kitabı okuyun!"
-Richard Carlson, Yazar-

Bu sıradışı kitabın sayfaları arasında, hayatınızı baştan yaratmanın ve kişiliğinizin en iyi haliyle tekrar bütünleşmenin pratik ve güçlü sürecini keşfedeceksiniz. Etkileyici hikâyesiyle Ermiş, Sörfçü ve Patron size derin bir bilgelik ve kaderinizi keşfetmenize yarayacak pratik öğretiler sunuyor. Varoluş sebebinizi bulun ve aradığınız sonsuz mutluluğa erişin.
Hayatınızı en iyi şekilde yaşamanıza rehber olacak bu devrim niteliğindeki kitapta:

Gerçek niteliklerinizi açığa çıkarıp hünerlerinizi sergilemeye,
Korkularınızı özgürlüğe, yaralarınızı bilgeliğe çevirmeye,
Zihninize hükmedip kalbinizi açmaya ve ruhunuzu beslemeye,
Gerçek sevgiyle dolu, güzel ilişkiler yaşamaya,
Macerayı, gizemi ve eğlenceyi yaşamınıza tekrar katmaya,
Kariyerinizde başarıya ulaşıp refaha kavuşmanıza yardımcı olacak bilgiler bulacaksınız.

Robin Sharmanın çarpıcı kurgu stiliyle yazılmış olan bu kitap, hayatta tuttuğu yol Robin Sharmanınkine oldukça benzeyen Jack Valentine isimli bir adamın hikâyesini anlatıyor. Hayatında bir şeylerin eksik olduğunu hisseden Jack daha mutlu, daha sağlıklı ve daha güzel bir hayat yaşayabilmek uğruna yola koyularak üç etkileyici öğretmenin öğrencisi oluyor. Son derece güçlü bir felsefenin varlığını keşfederek içinde yaşadığı gerçekliği değiştirmek ve kaderine ulaşabilmek için adımlar atıyor.

Kitabı okuyanlar 172 okur

  • Burcu Doganay
  • Özlem Aytaç
  • Ataberk Adalı
  • Enes Yılmaz
  • Derya
  • lavinia
  • Rabia Erke
  • Habibe pasa
  • SedaO
  • Sibel Şenel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%26.8
35-44 Yaş
%29.6
45-54 Yaş
%19.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.4
Erkek
%32.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (11)
9
%32.1 (17)
8
%30.2 (16)
7
%11.3 (6)
6
%3.8 (2)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0