Eroin Güncesi

7,9/10  (63 Oy) · 
233 okunma  · 
66 beğeni  · 
3.324 gösterim
İlk kez yayınlandığında; "Bir alt kültür yazını olarak bizdeki ilk örnek." iddiasıyla sunulmuştu okurlara. Aradan geçen zaman bu kitabın iddiasını doğruladı. 
Hayatı yaşayarak yazan; 1970 yılı doğumlu Kanat Güner, kısa yaşamına sığdırdığı bir çok şeyin yanında "Eroin Güncesi" adlı kitabı da sığdırarak tribünlere kendi dramını oynadı. Anadolu'nun saf değerleriyle yetişip kurtlar sofrasının ortasına savrulan ve bu sofrada kendi kişisel saflığında ötürü değerleri uğruna mücadele etmekten vazgeçmeyen Kanat, bunun bedelini de hayatıyla ödedi: Tıpkı yitik '80 kuşağının bir çok bireyi gibi. İçine itildikleri değer kavramlarının aslında bireyin silikleştiği, çarkların bir parçası olmaya zorlandığı ve adına Üniversite denen kurumların birinden; Tıp Fakültesi 4. sınıftan ayrılmak zorunda kalan Kanat Güner, gördüğü eğitimin en çok işlenen; yani insan hayatının biyolojik şeyi; H(eyç)'i seçerek oynadı kendi dramını...SİTE:ww

"...O bir pil gibi diyordum, pilim boşaltılınca her şey, özellikle insana özgü dürtülerim, sağlığım bozuluyor pili bırakınca normal insana benziyorum. İstediğim, tozpembe bir dünya değil; sizin algıladığınız dünyayı algılayabilmek, diyordum."
Aykut 
08 Şub 20:28 · Kitabı okudu · 87 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bana göre hayat birçok merdivenden oluşan bir yapıdır. Kimileri çıkar bu merdivenleri, kimileri paldır küldür aşağı yuvarlanır. Biz insanlar bu merdivenleri çıkanlara hayranlıkla bakarız her defasında. Peki hiç düşünüyor muyuz merdivenlerden aşağı yuvarlanan insanları? Merdivenlerden tırmananlar aşağı yuvarlanan bahtsız insanlara yardım ediyor mu? İşte Kanat Güner bu merdivenlerden yuvarlanan ve de normal olarak (!) kimsenin umursamadığı bir insan bana göre.

Kanat Güner eroin bağımlısı genç bir kadın. Kanat Güner bir tıp öğrencisi. Kanat Güner sevgisizlikle büyümüş biri. Yine Kanat Güner tüm olumsuzluklara rağmen hayatın gerçeklerini kavrayabilmiş bir insan. Otobiyografik - günlük türünde olan bu eserde genç yaşlarda eroin bağımlısı olmuş Güner'in yaşadıklarına tanık oluyoruz. Çağımızda artık daha çok rastlanan sevgisizlik zehri ile büyütülmüş bir insan Güner.

İnsan olarak sevgiye muhtacız desem çok klasik bir cümle kurmuş olur muyum? Öyle ki, insan sevgi bulamazsa yaşadığı yerden, sarılacak başka şeyler arıyor hayatta. Bu sarılacak şeyler kimi zaman bir ev, lüks bir araba, belki de en basitinden bir günlük oluyor. Keşke Güner'in sarıldığı tek şey günlüğü olsaydı. Keşke...

28 yaşındaydı aramızdan ayrıldığında. Bir tuvalet köşesinde kendisine son şırıngasını vururken. Gerçekten de öyle diyordu; "Bir tuvalet köşesinde öleceğim." diye. Bir zehir düşünün ki, insana "Bir tuvalet köşesinde öleceğim" dedirtsin. Eroinden bahsetmiyorum, hayır. Sevgisizlik zehrinden bahsediyorum. Bu zehri insana (özellikle çocuklara) bir kere bulaştırdınız mi, o kişinin bundan kurtulması için büyük çabalar gerekiyor.

Güner'in eroinin hayatını nasıl değiştirdiğini, sevgisizlik zehrinin nelere yol açtığını anlattığı kitapta öyle acı yerler var ki, itiraf ediyorum ki bazı yerleri zorluk çekerek okudum. Çoğu zaman hayatta kalmanın ona ağır gelmesi, dolayısıyla kimi meslekleri, hobileri deneyerek bunu unutmaya çalışması, fakat bunu başarmaması. Ayrıca birçok defa doktora gittiği halde o maddeyi bırakamaması, hayatında ona sevgisizlik zehrini tattıran son kişilerin ebeveynleri olmaması kitaptaki ağır noktalardan sadece bir kısmı.

"Eroin bağımlısı bir insan" olarak betimleme yapsak kendi aklımızda, ne düşünürüz? Uzak durulması gereken insanlar? Ya da serserilik kılıklı, beş para etmez kişiler? Kanat bir tıp fakültesi öğrencisi idi. Eroine başladıktan sonra okuluna bir daha devam edemedi. Sevgisizlikle büyüdüğü için yalnız kalmamak adına kötü kişilerle birlikte oldu kötü alışkanlıklar kazandı. Belki de yalnızlığını çevresindeki insanlar gideremedi ama dünyadan yalnız ve umutsuz bir şekilde ayrıldı, bir tuvalet köşesinde.

Biz insanlar biraz da böyle insanları yadırgamayı severiz, itiraf edelim. Peki hiç onlara yardım eli uzattık mı? Toplumdan düşmüş (yeraltına belki de) kişilerin yüzüne bir kere olsun baktık mı diye sorarım kendime. Kanat'ı kimse görmedi, ne doktorlar ne de etrafındakiler. Herkesin gözü önünde 'yalnız' bir şekilde düştü hayattan. Hayatın kimi ağır gerçeklerini de hiç zorlanmadan fark edebilmişti Kanat. Çok zeki bir insandı bana göre. Hayattaki görünmez engelleri zorluk çekmeden görebilen, eleştirebilen cesur bir kadındı Kanat. Fakat ne yazık ki o zehir bitirdi onu; sevgisizlik...

Belki de fazlaca duygusal bir inceleme oldu bu. Öyleyse eğer, sizlerden bu aşırı kişisel incelememden dolayı özür diliyorum. Bu incelememin böyle olmasının nedeni Kanat'ı çok sevmem oldu diyebilirim. Satırları okurken sanki yakın bir arkadaşım adım adım ölüme gidiyormuş gibi hüzün duydum. Dışlanmış kişiler toplumda her zaman dikkatimi çekmiştir fakat Kanat'ın yeri bende çok ayrı oldu. Bence sizler de onunla tanışmalısınız. İki tür zehrin de ne denli kötü olduğunu (eroin ve sevgisizlik) Kanat'ın ağzından, onun kendi tecrübelerinden dinlemelisiniz.

Barış 
20 May 22:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okumayanın çok şeyler kaybedeceğini düşündüğüm,hayatımda kesinlikle önemli bir yere sahip olacağına inandığım kitap.10 liraya satın alabildiğim,hatta yaşadığım şehirde bulabildiğim için bile mutluyum.Sonradan öğrendim ki fiyatları aşırı derece uçuk ve bulması elmas bulmak gibi.

Mêrxwas 
 28 May 01:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

fırlama bir yazar .
kitap bağımlılık sürecini ele aliyor. ağlayarak değil bilinçli bir dille. bütün sisteme eleştiri getiriyor. tiye alarak . bu insanların bağımlı olmadığını suçlu olmadıklarını hasta olduklarını dile getiriyor. toplum ve devlet algısona çok fazla taş atıyor. işin içinde aşk da var felsefe de var . o kitaba ulaşacak herkesin o illetin ne bok olduğunu iletmek istiyor. bir bağımlıya çare olacak bir kitap bir kitap değildir.( bağımlıları kitaplar tutmaz zaten ) bu kitap bağımlı olmayanlar için yazılmış. bağımlılara bakış açımızın ne kadar yanlış olduğunu anlatıyor. okuyup bilinçlenmek gerek

Mine Arseven 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Küçük yaşlarda okuyarak hayata farklı bir gözle bakmamı sağlayan kitap. Kahramanın yaşadıklarının gerçek oluşu da eklenince hayli etkileyici bir hal alıyor. Kimi zaman gülerek, kimi zaman şaşırarak, kimi zaman korku ve hayretle, kimi zaman da ağlayarak okunacak bir roman.

Biray 
29 Tem 14:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ressam Ali'den Kanat'a: Ne yaparsan yap,senden sadece kitabı bitirmeni istiyorum. En azından şu lanet topluma bir hatunun hiç kimsenin orospuluğunu yapmadan, canının istediği her şeyi yapabileceğini görmesi lazım. Göster onlara!

Kendilerine sadece serseri gözüyle bakılmasını istemeyen bir kadın Kanat Güner.
Yaşamı boyunca kendi yaşadığı toplumda kadın olmayı istemeyen, ona "kadın" gibi davrananlara karşı düştüğü yanılgıyı çekinmeden yüzlerine haykıran cesur bir kadın.

Uyuşturucuya başlama hikayesini bir kaos olarak nitelendiriyor kitapta. Bir çok insanın düştüğü bir kaos. O uyuşturucuyu içine çekip, damarından alırken, başka insanların televizyonla, dinle, politikayla, futbolla uyuşma ihtiyacını karşıladığını düşünmüş. İletişim çağında iletişimsizlikten şikayet etmiş. Duymamışlar. Özgür olmak istiyorum demiş. Dövmüşler.

17 yaşındayken tıp fakültesini kazanıp sorgulamaya başlıyor. Yaşamı boyunca da bu sorgulamalar peşini bırakmıyor Kanat Güner'in. "Ya Allah yoksa? Devlet olmasa? Ya beni yönetenlereen daha zekiysem? Karşı olmaya hakkım varsa? Ya seks? Bu soruların hiçbirine tam olarak yanıt bulamadan 11 yıl sonra bir tuvalet köşesinde sonlandırıyor hayatını.

Uyuşturucu bağımlılığın yaşama etkilerini anlatmak için, yaşadıklarını kimsenin yaşamamasını istediği için yazmış, son kuvvetiyle tamamlamış kitabını. Bir çok şeye farklı gözde baktırabilecek bir kitap.

Mervenur Öngen 
04 Ağu 11:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar kendi yaşamını samimi ve cesaretli bir şekilde kimliğini gizlemeden paylaşmış. Hayatın acı yönlerini, sevgi arayışını, yıkılan hayalleri ve bunların sonucunda oluşan ümitsizliği tüm çıplaklığıyla ele almış. Bir solukta okunabilecek akıcı bir kitap olmuş. Aynı zamanda çok da ders verici.

Yazarın kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı kitabı samimi bir dilde aktarmış. Yalnızlık, arkasında kimsenin olmayışı, hep birşeyler arayış çabası ve kötü arkadaş çevresi gencecik bir kızı eroin bağımlısı yapmakla kalmıyor. Hayatının mahvolduğunu bile bile daha da batağa batmak istiyor.

Yağmur Koçak 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tamamen hayatın içinden , yalnız kalmışlığın, aşkın, öfkenin, sevginin, sokaktan herhangi bir insanın yaşanmışlığı... Bir bağımlının bakışından , yaşanmışlığından geriye zihnimde bıraktığı hüzün ...

DERYA... 
30 Mar 00:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gerçek bir hayat,kayıp yıllar,bedenen ruhen çöküş ve ardında bıraktığı dram...bu kitap okuduğumda benim içime işlemiş,ruhuma kazınmıştı...herkes ama özellikle anne babalar lütfen okusun...

Kahve&Kitap 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın iliklerine işleyen bir hayat hikayesi.Kitaplar hakkında spoiler vermek istemiyorum.Belki okumak isteyen arkadaşlar olabilir ki,bence gerçekten okunmalı.

3 /

Kitaptan 74 Alıntı

Ferah 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Hayal kurmak çamaşır suyu içmek kadar zor. Yazacak bir şeyim de kalmadığına göre... Evet, artık bitti, perde...''

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 116)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 116)
M. 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz bir araya gelmesi tehlikeli olan iki kişiydik ve bir araya gelmiştik.

Eroin Güncesi, Kanat GünerEroin Güncesi, Kanat Güner

"Ben galiba hayatım boyunca iki arada gidip geleceğim. Kornişteki perde gibi, raydan çıkana dek."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)Eroin Güncesi, Kanat Güner (tabutmag; Edebiyat kisvesinde asiri sanat; Aralik, Ocak, Subat; 03)
Mazoyan 
 31 May 06:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kardeşim geldi. O geldiğinde ben pencereden gelen halüsinasyon arkadaşlarıma tiyatro kulübü bütçesinden kitaplara ayrılacak pay konulu bir seminer veriyormuşum. Bu arada da naturel bir striptiz yapıyormuşum.

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 35 - Mb Yayınevi)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 35 - Mb Yayınevi)
Aykut 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Düşüncelerimden yorgun düşmek istemiyorum, yaşadıklarımdan mutlu olmak istiyorum.

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 22 - MB Yayınları)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 22 - MB Yayınları)
Mazoyan 
 30 May 22:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Elimde enjektör, öylece kalakaldım. Çok klasikti ama ben de arkamda bir şeyler bırakmalıydım. En azından ölümü tercih ettiğimi bilmeliler diye düşündüm. Aslında hiç kimseye hiçbir şey borçlu değilim, alışverişi keseli çok oldu. Ama son kez bir iletişim denemesi yapabilirim. Uzaya gönderilen, hedefi yüzyıllarca ışık yılı uzakta olan sinyaller gibi.

Ne yazacağımı düşünürken yaşlanıp ecelimle ölmek istemiyorum
ama nasıl başlayacağımı da bilmiyorum. Şöyle başlasam mı mesela:
“Hey millet, ben ölmeye karar verdim! Niye biliyor musunuz, çünkü
yaşım yirmi yediye geldi dayandı, benim gibiler daha fazla yaşamamalı. Allah korusun, ya ölmeye değil de üremeye karar verseydim! Neyse ki aklım hala başımda, sahneye girmem gereken yeri ayarlayamadım ama çıkmam gereken yeri biliyorum. Kendinize iyi bakın, kötü alışkanlıklardan uzak durun”

Yaşam şeklim sayesinde veda etmem gereken pek kimse yok. Öldüğümü bilmeleri de gerekmiyor ama ben yine de birkaç satır karalayacağım.

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 13 - Mb Yayınevi)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 13 - Mb Yayınevi)
ilknur algünerhan 
31 Tem 10:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sizin hala yanına bile yaklaşamadığınız bir dolu duyguyu dibine kadar yaşadığım için de memnunum."

Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 113)Eroin Güncesi, Kanat Güner (Sayfa 113)
M. 
 03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geriye daktilosu başında ölüme inanmış, yalnız ve yorgun, parası, inancı, ümidi ve sevgisi tükenmiş bir kadın kalıyor. Kazınmış saçlarıyla kadına benzemiyor ya, öyle bir yaratık işte! Yazacak bir şeyim de kalmadığına göre... Evet, artık bitti, perde...

Eroin Güncesi, Kanat GünerEroin Güncesi, Kanat Güner