Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
183 gösterim
Yaşam boyu sürecek olan evlilik hayatı, aşamalı bir sü­reçtir. Bu süreç eş seçimiyle başlar, "evliliğe hazırlık" aşamasıyla devam eder.

İnsanlar hayatları boyunca birçok konuda seçim yapmak zorundalar, bu seçimler neticesinde hayatları şekillenir.
Eş seçimi de insanların neredeyse hayatlarının tümünü belirleyen en önemli karar aşamalarının başında yer alır.
Eş seçimi kişiden kişiye yöreden yöreye kültürden kültüre ve inançtan inanca değişiklikler gösterse de genel bakış açısıyla değerlendirdiğimizde pek çok alanda "ortak paydaları" olanların evliliklerinin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Evlilik suyun oluşumuna benzer. Nasıl ki su hidrojen ve oksijenden oluşuyorsa evlilik de kadın ve erkekten oluşur.
Bu şekilde iki cins birbirini tamamlar ve iki vücut iki kalp iki şahsiyet birleşir.

İki ayrı dünyanın insanları bir araya gelerek "ikimizin gücünü" meydana getirirler. İşte bu güç, işte bu birliktelik insanlığın temeli olan "aile"yi oluşturur.

Kitaptan 21 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her şeyden önce mükemmel insan olmadığı gibi mükemmel eş de olmaz. Çünkü her insan başlı başına bir dünyadır. Yeryüzünde hiçbir insan diğerine benzemez; farklılıkları, güzellikleri, çirkinlikleri, huyları, alışkanlıkları, inançları ve özellikleri vardır.

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 12 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 12 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hz. Ali'nin söylediği gibi: Ben kötülüğü öğrenirim, kötülükten sakınmak için."

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 75 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 75 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mevlana
"Her rüzgârda otlar gibi eğilip bükülürsen, dağ kadar bile olsan, bir ota değmezsin."

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 17 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 17 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Flört devresinde hep bakımlı, nazik, kibar ve olağanüstü yönlerini sergileyen adaylar, evlendikten sonra birbirlerinin gerçek yüzüyle karşılaştıkları​nda hayal kırıklığına uğruyorlar.

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 192 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 192 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatta hiçbir insan mükemmel değildir. Artıları olduğu gibi, eksileri de mutlaka olacaktır. Önemli, olan, "kişilik sahibi" olması ve olumlu yönlerinin ağır basmasıdır.

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 68 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 68 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şeyh Sadi Şirazî'nin dediği gibi: "Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla bir şey kaybetmez."

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 144 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 144 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her şeyin istismar edildiği bir dünyada "aşk duygusu" da istismar edilmekte ve cinselliğe alet edilmektedir.

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 30 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 30 - Yediveren Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aşkın kaynağı "sevgi"dir. Sevginin kaynağı da "insan"dır.

Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 31 - Yediveren Yayınları)Eş Seçimi & Evliliğe Hazırlık, Mustafa K. Topaloğlu (Sayfa 31 - Yediveren Yayınları)
3 /