Eşekarıları, Kadınlar Savaşı ve Diğer Oyunlar

7,5/10  (4 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
568 gösterim
Aristophanes (İ.Ö. 450 civarı-İ.Ö. 388 civarı): Yaşamı hakkında hemen hiç bir şey bilinmeyen, yazdığı kırk kadar oyundan günümüze ulaşan on bir tanesiyle kenti Atina'dan yola çıkarak, çağının tanıklığıyla komedya sanatının tüm inceliklerini buluşturabilmiş gerçek bir tiyatro atasıdır.

Nitekim, elinizdeki ciltte biraraya getirilen Eşekarıları, Kuşlar ve "Barış Oyunları" olarak da adlandırılan Barış, Kömürcüler ve Kadınlar Savaşı da yazarın, kendinden sonraki tüm çağların seyirci ve oyun yazarlarını neden etkilemeyi sürdürdüğünün en iyi kanıtlarıdır.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973): Hasan Âli Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biridir. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam'dan Montaigne'e, Platon'dan Shakespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

Azra Erhat (1915-1982): Tercüme Bürosu'nun en önemli çevirmenlerinden ve kültür hayatımızın Mavi Uygarlık hareketinin en etkin üyelerinden biridir. Ortaklaşa yaptığı Homeros ve Hesiodos çevirilerinin yanısıra, dilimize telif bir Mitoloji Sözlüğü kazandıran Erhat, ayrıca ustası saydığı Halikarnas Balıkçısı ve Sabahattin Eyüboğlu'nun kimi yapıtlarını da yayına hazırlamıştır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9789754588965
 • Çeviri:
  Azra Erhat
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
DAMLA BAĞLIOĞLU 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar Savaşı; çok eğlenceli bir komedyaydı, okurken adeta sahneler canlanıp, diyaloglar güldürebiliyor . Ve her dönem için savaşın yaratmış olduğu olumsuzluk ve barışa olan özlem isteğinin arzusunu görmektedir okurlar. Ayrıca dönem içerisinde kadınların erkeklerin gözünde veya toplum açısından nasıl algılandığı,feminizm ve kadınsal örgütlenmenin etkilerini hoş bir şekilde görmektedir.

Kitaptan 3 Alıntı

(...) Bizim en ağırımıza giden nedir bak:
Askerlik etmemiş, yurdu savunmak için
Eli mızrak, kürek ve nasır tutmamış birinin
Gelip bizim rızkımızdan çöplenmesi. (...)

Eşekarıları, Kadınlar Savaşı, Aristophanes (Sayfa 57 - İş Bankası/Sabahattin Eyüboğlu)Eşekarıları, Kadınlar Savaşı, Aristophanes (Sayfa 57 - İş Bankası/Sabahattin Eyüboğlu)

BDELYKLEON
İşte bu! Sizin işiniz gücünüz bu:
Dört bir yanda zorbalık görmek
Şunu bunu vatan haini diye damgalamak.
Nedir bu zorbalık dediğiniz?
Kırk yıldır adını bile duymamıştım:
Oysa şimdi çarşıda pazarda
Zorbalıktan başka lâf edilmiyor:
Tuzlu balıktan ucuza satılıyor zorbalık.
Canın sardalya yemek istedi, değil mi?
Uskumru istemem diyemiyorsun balıkçıya;
Yoksa zorba damgasını yediğin gündür.
Biraz kırmızı soğan istemeye gör:
Zarzavatçı kadın kötü kötü bakar sana:
Senin gönlünde zorbalık var, der:
Kırmızı soğancıları istemiyormuş Atina.

Eşekarıları, Kadınlar Savaşı, Aristophanes (Sayfa 26 - İş Bankası/Sabahattin Eyüboğlu)Eşekarıları, Kadınlar Savaşı, Aristophanes (Sayfa 26 - İş Bankası/Sabahattin Eyüboğlu)

KOROBAŞI
İki tarafı dinlemeden yargı verme:
Bilge adammış bu sözü söyleyen (...)

Eşekarıları, Kadınlar Savaşı, Aristophanes (Sayfa 37 - İş Bankası/Sabahattin Eyüboğlu)Eşekarıları, Kadınlar Savaşı, Aristophanes (Sayfa 37 - İş Bankası/Sabahattin Eyüboğlu)