Eşeklerin Bilgeliği

9,1/10  (9 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.085 gösterim
"Muhteşem bir kitap... Keskin gözlemlerle dolu, samimi ve âlimane... Bu kitap ileride klasikler arasında yerini alacaktır."
-John Berger -

Bu kitap bir yol hikâyesi. Ama bildiğimiz yol hikâyelerinden değil. Çağdaş hayatın hepimize dayattığı açmazlardan, şehir hayatının keşmekeşinden, bitmek bilmez koşuşturmacalardan, gelip geçici heveslerden kurtulmak için yollara düşen bir insanın yolculuk hikâyesi. Üstelik yanında bir de yol arkadaşı, daha doğrusu bir kılavuz var: sevimli, boz bir eşek. İkisi beraber, sükûnete, huzura, dinginliğe, sadeliğe, mütevaziliğe ve hepsinden de önemlisi hakiki mutluluğa doğru yollara düşüyorlar.

Aynı zamanda zihinsel bir yolculuk da bu. Unutulmaz kitaplardan, filmlerden, ilginç tarihi karakterlerden bahseden, okuru masal gibi bir dünyaya davet eden bir yolculuk. Eşeklerin Bilgeliği sanatın, güzelliğin, mutluluğun ve huzurun gerçek anlamının peşinde sakin sakin yol alan, bir filozofun dediği gibi "açık havada hülyalara dalan" bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786055691943
 • Orijinal Adı:
  The Wisdom of Donkeys
 • Çeviri:
  Akın Terzi
 • Yayınevi:
  Aylak
 • Kitabın Türü:
Gökhan Aktaş 
 12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Eşekler insanların en yakın dostları olabilir mi? Elbette. Peki dünyanın dört bir köşesinde yaşayan eşekler aslında hayatın anlamını çözmüş filozoflar olabilirler mi? Kim olmadıklarını iddia edebilir!

Eserde, metropol hayatından uzaklaşarak Fransa'nın kırsal alanlarına yolculuk eden yazarın hikayesi anlatılmaktadır. Yazara bu yolculuğunda Gribouille isimli eşek yarenlik etmiştir. Bu seyahat sırasında yazar, günlük hayatta fark edemeyeceğimiz tabiatı gözlemleme fırsatı bulmuş, bu gözlemlerini oldukça keyifli tasvirlerle okuyucuya aktarmıştır. Başarılı bir örnek için:

"Eşek Culotte güneşli diyarlardan, Fransa’nın güneyindeki lavanta kokulu bölgelerden geliyor. Culotte zeki bir hayvan: Kış soğuğundan hoşlanmaz. O yüzden de “cilalı deriden askılarla böğrüne ve sırtına tutturulmuş, parlak fitilli kadifeden kahverengi bir pantolon giyer.” Uluorta pantolon [culottes] giyen gariban Culotte’la herkes dalga geçer. Her gün alaycı laflara maruz kaldığı gibi kıçına bir de şaplak yer. "

Başarılı tasvirlerin yanında yazar, eşekler hakkında neredeyse tüm yazılı metinleri taramışcasına; Yunan felsefesinden Cervantes'e, modern bilimden kutsal kitaplara kadar örnekler ve açıklamalar getirmektedir. Mesela bu örneklerden birisinde Yunan mitine dair bir efsane anlatılmaktadır;

"Şarap tanrısı Dionysos eşekleri gökyüzüne, Yunanlıların Phatne, yani yemlik diye adlandırdığı bir takımyıldızın iki yanına yerleştirmiş. Böylece eşekler, bu ebedi eşek cennetinde sonsuza kadar yemlenebileceklermiş."

...Diyerek, günümüz konuşmalarında sıkça kullanılan "eşek cenneti" tabirine de izahat getirmiştir.

Eserin oldukça keyifli olduğunu belirtmiştik, bu görüşüme eserin oldukça akıcı bulduğumu ve yer yer başarılı felsefi tespitler yaptığını da eklemek isterim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Şehir hayatından uzaklaşmak, kırlarda geziyormuş hissine kapılmak istiyorsanız ve doğanın sessizliğine, hayvanat ve nebatata kulak verip bilgece gözlemler istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Kitabı okurken beynimin içinde bir sükunet oluştu gerçekten. Eşeklerden öğrenebileceğimiz şeyler listesinin bu kadar kabarık olduğunu da bilmezdim. Ve kitabın içindeki anektodları çok sevdim. Bilgilendiren, bilgeleştiren bir havası var. Bir çok film ve kitaba yönlendiriş kısmı da hoşuma gitti. Okuduktan sonra hatta okurken siz de bir eşekle dağlarda bayırlarda bir yolculuğa çıkmak isteyeceksiniz.Keyifli yolculuklar ve keyifli okumalar :)

Muhammet 
 05 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap bir yol hikayesi.Ama bildiğimiz yol hikayelerinden değil. Çağdaş hayatın hepimize dayattığı açmazlardan, şehir hayatının keşmekeşinden, bitmek bilmez koşuşturmacalarından, gelip geçici heveslerden kurtulmak için yollara düşen bir insan yolculuk hikayesi. Üstelik yanında bir de yol arkadaşı, daha doğrusu bir kılavuz var: Sevimli bir boz eşek... Sürükleyici bir kitap gerçekten..

Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Bir ağacın altında çimenlere uzandığınızı ve saatlerce hiçbir kaygı gütmeden, hiçbir telaşa düşmeden, sadece anın keyfini çıkardığınızı, bir yandan doğayı dinleyip bir yandan da çimen kokularının eşliğinde doğa annemizin şefkatli kucağında sessizliği ve huzuru içinize çektiğinizi düşünün. İşte bu kitap eşek Gribouille'nin bilgece rehberliğinde bir yol hikayesi anlatıyor ve hayattan yorgun düşmüş ve '' ahh ahh şimdi o ağacın altında o çimenlere uzanmak vardı '' özlemi çeken bizlere bütün bu duyguları çok tatlı bir şekilde yaşatıyor.

Yormayan, aksine bütün bu koşuşturmacanın içinde bocalayan ve hiçbir işe zamanını yettiremeyen hedeflerin yorgunu insanlığa hele gel şöyle dinlen, soluklan diyerek keşmekeşlerden kaçma fırsatı veren güzel bir kitap.

Okuyucusuna verdiği bütün bu huzurun ve sükunetin yanında, eşsiz bir film, yazar, kitap, şiir ve şarkı literatürü de sunuyor.

Yalnız okuduktan sonra Keloğlan misali çıkınınızı yanınıza alıp, boz eşeğin rehberliğinde kendinizi dağa bayıra vurmak isteyebilirsiniz, şimdiden uyarayım =)

Ha bir de unutmadan yıllar önce doğa ile iç içe ahşap evleri terkedip betona hapsedilme fikrini insanlığa endoktrine eden şahsa ve zihniyete de buradan selam olsun :/

Ferdi Bişkin 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ulaşacak idealleri olan, şehir hayatında bir yer edinmeye çalışan, bu idealler için yıllarını harcayan sonunda elde ettikleriyle mutluluğu bulamadığını fark eden pek çok kimse olmuştur ama bu farkındalığı bir eşekle pekiştirip, kitaba dönüştüren herhalde Andy Merrifield'den başkası olmamıştır. Merrifield, usandığı New York yaşantısından sıyrılarak Fransa'da bir seyahate çıkar. Yanında da kiraladığı eşeği Grips vardır. Merrifield seyahati sırasında görüp hissettiklerinden bahsetmekle kalmaz, eşekler ve onların dünyasına ait gerçeklerden de bahseder. Seyahat sırasında hatrı sayılır bir eşek lüteratürü de okuyucuya eşlik eder: şarkılar, filmler, kitaplar, şiirler, yazarlar ve daha fazlası hakkında bilgiler edinir okuyucu. Kitabın benim için ilginç bir akıcılığı oldu. Büyüleyici bir kitap gibi görünmemesine rağmen akıcı bir şekilde okudum. Kitabın sonu da bir film sahnesini andırıyor. Merrifield anlattıklarını gerçekten yaşadı mı? Kedi ve köpek evcil hayvanlar olabilir ama kitabı okuyanlar bir eşek edinmek isteyebilirler.

Ebru Bulut 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 57 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarının muhteşem kalemiyle yazdığı muhteşem bir konusu olan muhteşem bir kitap. Okurken bazen gülümser, bazen hayatınızı sorgular, bazen de kendinizi bulursunuz bu yol hikayesinde. Evet, kitap bir yol hikayesi ve kahramanın yol arkadaşı çok sevdiği eşeği Gribouille. Bu kitabı okurken her satırının altını çizmek isteyeceksiniz.

Kitaptan 29 Alıntı

Muhammet 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bugüne dek hayatımı hep başkası üzerinden yaşadım,kendime hep başkalarını model aldım: bir kitap kahramanını, ünlü bir yazarı, meşhur bir hocayı. Onlar ne okuyorsa ben de aynılarını okuyor, kafamda canlandırdığı kıyafetlerinin aynılarını giyiyor, evlerini nasıl döşemişlerse ben de evimi öyle döşüyordum. Tam anlamıyla bağımsızdım,ama genede birilerinin kılavuzluğunu arıyor, bir yerlerden beslenme ihtiyacı duyuyor, örnek alacak,hayran olunacak birilerini istiyordum. Belki de sebep, bunları evde, ailemde bulamayışımdı: Nazik ve şefkat dolu, ama kitaplarla ilgisi olmayan insanlardı annemle babam. Belki de pek çok genç ya da ekmek parasını çıkaran yevmiyeli işçi gibi, bir akıl hocasına, usta başına, bana birşeyler öğretecek bir figüre, ayaklarım üzerine sapasağlam basıp -yanımda bir eşekle- yürümeyi öğrenene kadar, bana yardımcı olacak bir desteğe ihtiyacım vardı.

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield

"Eşek söz konusu oldu mu, su birikintisinden geçmesini rica etmek, birikintinin ne kadar derin olduğunu ona göstermek, birikintiden sağ salim nasıl geçebileceğini anlatmak zorundasınız.” Eşekler bir sürü şey bilir, ama evvelce görmediği evvelce bilmediği şeylerden de haberdardır. Eşekler insanlarca makbul görülen meseleleri çözme konusunda pek maharetli değildir. “Bizim sorunumuz,” diyor Ben, Talmud’dan alıntılarla, “şeyleri oldukları gibi değil, kendi olduğumuz gibi görmemizdir.” O halde, bir eşeğin kendini koruma güdüsü inatçılık ya da ahmaklık anlamına mı geliyor? Yoksa bambaşka bir zekâya mı işaret ediyor? Ben Hart’ın sözleri vurucu: “Eşeklerin doğasında inatçı olmak ya da zora koşmak yoktur, sadece öğrenmek ve hayatta kalmak vardır.

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield

''Çağdaş yaşamın keşmekeşi, dikkat kesilme, duyma, bir an soluklanıp hayret etme ve derin düşüncelere dalma yeteneğimizi alıp götürüyor.''

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield
Gökhan Aktaş 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan gerçek mutluluğu öngörülmedik yerlerde, beklenmedik olaylar sonucu, dürüstlük sayesinde buluyor.

Eşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield (Sayfa 79)Eşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield (Sayfa 79)

Çoğu zaman bizi mutlu edeceğine inandığımız hedefler koyarız önümüze; büyük bir şevkle bu hedeflere ulaşmaya çalışırız; mutluluğun sadece bu hedeflere ulaşmaya bağlı olduğunu zannederiz. Oysa ulaşsak da ulaşmasak da bizleri mutsuz eden, mahkûm eden aslında bu hedeflerdir. Hiçbir dönüşü ve sapağı olmayan belli bir yoldan gitmeye zorlarlar bizi. Mutluluğun sadece o yola bağlı olduğuna inanırız. Ondan sonra da manevra yapmak gibi bir amacımız kalmaz; aradaki zamanı bir sürü şeyle doldurmamız gerekir. Peki hedefimize ulaştıktan sonra ne yapacağız? O yüzden düşlerimi gerçekleştirmeye uğraşmaktan vazgeçtim. Düşler sadece başımı yastığa koyduğumda vuku bulan şeyler artık benim için. Jacques Brel’in Avec Elégance [Zarafetle] şarkısında söylediği şu sözler içimi rahatlatıyor: “Büyük şeyler düşlemiyorum artık/Dans eden bir kalbi dinliyorum sadece/Umutsuzum umutsuz olmasına/Ama zarafetle”. Hiçbir zaman hayalini kurmadığım, isteyerek değil tamamen tesadüf eseri bulduğum bir yerde kalbimin sesini dinleyerek gündüz düşlerine dalıyorum artık. Burayı sorgulamıyorum, buradan bir şey beklemiyor, talep etmiyorum. Buna karşılık o da benden bir şey beklemiyor. Bir şekilde kendiliğinden anlaşıyoruz, tıpkı Gribouille ile anlaştığım gibi. Aramızdaki gizli anlaşma, başarımızın gizli hikâyesi de işte burada -zarafetimizde- yatıyor.

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield
Muhammet 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bu kitaba, bu yolculuğa başlamadan önceki insan değilim artık. Bu yolculuk hayatımı düşünmem, ruhumu teslim etmem, geçmişe mazi demem için bana zaman, mekan, yeşil ve beyaz bir mekan sağladı. Artık bugün var sadece. Belki de yarın da var. Eğer gerçekten talihliysem belki bir de yarından sonraki gün var. Daha sonrasını düşünmem mümkün değil... Mücadele hiç bitmez elbette. Spinoza'nın bizleri uyardığı gibi, sonsuz anı bulmak, onu korumak, bağrına basmak zor iştir, "hem güçtür, hem de nadiren yaşanır". Mücadele başka bir yerde değil tam burada, kendimle, kendi içimde; ebedi bir diyalog adeta. Umarım artık hep şimdi olur; umarım hep sonsuz anı yaşar, hep bu an için mücadele ederim....

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield
Ebru Bulut 
29 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Saatler geçiyor, belki de günler. An geliyor öyle bir noktaya ulaşıyorsunuz ki bazı şeylerin değişmesi, bazı şeylerin teslim olması gerekiyor, herkesin zevkine daldığı dünya size tamamen yanlış bir yola sapmış gibi görünüyor ve bu dünyada iş görmeniz artık zorlaşıyor. Dünyada olup biten karşısında hüsrana uğradığınızdan takatiniz kalmıyor, bir adım gerileyip kendinize, durduğunuz yere, hedefinize, yanlış giden, yürümeyen şeylere bakma ihtiyacı hissediyorsunuz. Bayağı zor bir şey, iş işten geçmeden kaçabilmek.

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield
Muhammet 
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir çeşmenin yanı başında duruyoruz.Gribouille bu sudan da içmiyor. Eşekler susasalar da, pis su içmezler. Eski çeşmedeki su bana gayet temiz görünüyor. Ama Grbouille için bilinmedik bir yalan bu, dolayısıyla her zamanki gibi ihtiyatlı davranıyor.Sudan içmiyor diye endişelenmiyorum. Şunu biliyorum ki eşekler,develer hariç diğer hayvanlara kıyasla daha az suya ihtiyaç duyar.. Arkamda güneş batıyor. Gökyüzünden gitgide daha erken çekiliyor güneş, gündüz gücünü daha az hissettiriyor...

Eşeklerin Bilgeliği, Andy MerrifieldEşeklerin Bilgeliği, Andy Merrifield
3 /