Esir Şehrin İnsanları Esir Şehir Üçlemesi 1. Kitap

8,1/10  (114 Oy) · 
368 okunma  · 
112 beğeni  · 
2.211 gösterim
"Esir Şehir Üçlemesi" edebiyatımızın güçlü ve klasikleşmiş ismi Kemal Tahir'in başyapıtlarındandır. Her büyük ve klasik yapıt gibi, bir ya da birden çok problematiği mükemmel bir biçimde işleyen bu nehir roman dizisinin ilk kitabı olan "Esir Şehrin İnsanları"nda Kemal Tahir, Mütareke Dönemi Osmanlı aydınının ve İstanbul'unun destansı direnişinin ve mücadelesinin benzersiz bir fotoğrafını çekmektedir.

Kurtuluş Savaşı öncesinin anlatıldığı pek çok roman yazılmıştır kuşkusuz, ama hiçbiri bu denli edebi ve ölümsüz olamamıştır.

"Türkiye'yi, Türkleri sahiden tanımak isteyen yerli yabancı herkes Kemal Tahir'i okumak,
anlamak zorundadır."

 
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789752730762
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

1. dünya savaşı sonrasında Anadolu’da ve özellikle İstanbul’da yaşananları dile getiriyor kitap. O dönemleri elbette hepimiz defalarca okumuş dinlemişizdir fakat Kemal Tahir o kadar farklı ve gerçekçi yaklaşmış ki… Kâmil Bey, çok iyi çizimler yapan, yabancı dil konusunda başarılı, kibar bir beyefendidir. Yurtdışından dönmüş, ülkenin durumuna ve halkın yaşam tarzına yabancıdır. Bir anda kendisini Kurtuluş mücadelesinin içinde buluyor ve üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmeye çalışıyor. Karakterler o dönemde yaşanan sıkıntıları, ikiyüzlülükleri, fedakarlıkları anlatıyor. Mücadele döneminde halkın ne kadar korku ve güvensizlik içerisinde yaşadığını, kime sırtını dayayacağını hatta kime yardım etmesi gerektiğini bile bilemeyişini görebiliyoruz. İkinci İnönü zaferinin hemen sonrasında bitiyor kitap. Serinin ikinci ve üçüncü kitabını da ilk fırsatta okuyacağım. Herkese tavsiye ederim.

Yasin YALÇIN 
24 Nis 22:06 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa bir Kemal Tahir kitabı okuyorum. Onun da bu kitap olmasından son derece mutluyum. Çünkü iyi bir kitap okuduğumu düşünüyorum. Milli mücadele yıllarını anlatan birkaç farklı kitap okumuştum. Bu kitap milli mücadeleyi farklı bir bakış açısıyla, farklı bir mekanda ele alıyor. Olayları bir Türk aydınının gözünden anlatan kitap, esir düşmüş bir şehirde(İstanbul), halktan uzaklaşmış, halka her zaman uzak yaşamış, soylu ve aydın bir Türk olan Kamil Bey'in, hem maddi durumunu kaybederek hem de fikren halka nasıl adım adım yaklaştığını anlatıyor. Düşman ve düşmanla yapılan mücadeleyle ilgili anlatılanlar biraz klasik şeyler de olsa, korkaklık, ihanet, alçaklık, vatanperverlik üzerinde insanların hangi noktalara neden ulaşabileceğini pek usta bir dille anlatıyor. Özellikle de aydının sürekli kendisini sorgulaması, kendi kendisiyle hesaplaşması, yaptıklarından ve yapmadıklarından dolayı utanması bence kitabın ana temasını oluşturuyor.

Yazarın üslubu beni biraz zorlamadı dersem yalan olur. Ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Keyifli okumalar...

Merve Şahin 
01 Oca 23:58 · Kitabı okudu · 66 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti devletine geçiş dönemini çeşitli sosyokültürel görüşlere sahip bireylerin yaşadıklarını, olaylara bakışını anlatan muhteşem bir kitap. Zaman ve mekan betimlemelerinden daha çok karakterlerin söylemleri, düşünceleri üzerine yazılı bir eser. Karşılıklı uzun konuşmalar fazla olduğu için, uzun süre kitaba adapte olmakta zorlandım. Hem bu sebepten, hem de özel hayatımda geçirdiğim yoğun bir dönemden dolayı, bitirmem birazcık zaman aldı. Kapağı kapattıktan sonra "iyi ki sindire sindire okumuşum" dedim. Serinin diğer iki kitabını da en kısa sürede okumayı planlıyorum. İyi okumalar :)

Halil Yavuz KAYA 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İstanbul'un işgalinden itibaren, tarih kitaplarının, yüzeysel anlatısı dışında bu kitapta İstanbul'un o günlerdeki gerçek yaşamını ki, sokak da , evlerde, yangınlarda, çıkmazlarda, mahallelerde, semtlerde, kahvehanelerde, hastanelerde, zindanlarda, evet gerçek yaşamda; ihaneti, baskıyı, zulmü, entrikaları, çıkarcılığı, işbirlikçiliği, vatanseverliği, fedakarlığı tüm çıplaklığı ile bir anı tadında, hatıra nefasetinde harika yorumları ve diyalogları ile okuyorsunuz .
Kitabın kahramanı Kamil beyin "Karadayı" gazetesi içerisinde gözlemleri ki, O günlerde gazeteler, gazeteciler, aydınlar halk, İstanbul- Anadolu varyasyonlarını, söz konusu kimliklerin esaret ile birlik de aldıkları hal ve tavırlar, işgal kuvvetlerinin ve işgal kuvvetlerindeki yetkililerin yarınlarda belirlenecek Ortadoğu, Anadolu, Avrupa haritasının alçağı şeklin, tahmin ve hakim görüş doğrultusunda yerli işbirlikçilerle çıkar ve menfaat çalışmaları ne güzel kurguyla dile getirilmiş.
İstanbul dan, Anadolu ya ve Kuvvayi Milliye ye bakışı, Bekirağa bölüğü zindanındaki göz altıları, işkenceleri, Tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiş yazar.
Anadolu da ki kurtuluş hareketine İstanbul dan yardımcı olmaya çalışan yurt severlere, hırçınca, sadistçe davranan, "hain" "çapulcu" yaftası ile damgalayan devlet erkanı, subaylar, askerler, burunlarının ucundaki işgal kuvvetlerini görmemekteler seyretmek de hatta omuz desteği vermekteler...
Harika kurgularla gerçek bir Anadolu romanı... Okumalı...

Bilge Nur 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İşgal altında olan bir şehirdeki insanların hikayesi...
Burjuva sınıfından olan Kamil Bey'in hikayesi...
Anadolu'da büyük bir savaş varken düşmanlara yaranmaya çalışan çıkarcıların hikayesi...
Mücadelenin, azmin, zorluklara karşı eğilmemenin hikayesi...
O kadar gerçekçi ki sanki gerçeklerin hikayesi...
Gerçek olunca tabi acıların hikayesi...
Birbirinden güzel tespitlerle bizi bize anlatan bir Kemal Tahir klasiği...

Nurten Ulaba 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Kemal Tair'in bütün kitaplarını aldım ilk okumaya bu kitaptan başladım. Kurtuluş Savaş'ı döneminde işgal altındaki İstanbul'u anlatıyor . Her dönemde olduğu gibi o dönemde gerçek vatanperverler iktidarın yardakçıları ayrı ayrı mücadele veriyor halk esaret altında korkusuz insanlar anadoluya her türlü desteği vermeye çalışıyor . Mutlaka herkes bu kitabı ve devamı olan öbür kitapları da okumalı. Hem bilgi veriyor hem de okuma zevkini yaşatıyor. Sade ve akıcı bir dil yalın bir anlatım. Çok etkilendim herkes mutlaka kendinden bir şeyler bulabilir ve kendini öyle bir kaptırıyorsun ki sanki o günler tekrar yaşanıyor .

Fatma Özaydın 
 07 Nis 17:56 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kemal Tahir' in üçleme olarak yazdığı kitaplardan ilki Esir Şehrin İnsanları. Bu kitapla tarihimizde yaşanan sıkıntılı dönemlere karakterler üzerinden şahitlik ediyorsunuz. Aynı zamanda dönemde yaşanan siyasal kritik oyunlar, halkın iradesi ve batı tesirinde kalmış sözde aydınların dalkavuklukları yazarın akıcı kalemiyle romanlaştırılmış. Kâmil Bey ile esir hayatını birebir yaşıyorsunuz. Adeta tüm İstanbul gibi...

Afşin Çalışıcı 
30 Nis 00:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İşgal Istanbulunda olan olayları ve zihniyeti millicilerin ve işbirlikçilerin gözünden bizlere anlatan Türk edebiyatının şaheserlerinden biri. Mutlaka okunmalı

Ömer Faruk Gönülalan 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarı Kemal Tahir olan bir kitabı daha fazla anlatmaya gerek var mı? Sadece Yakup Cemil bölümü bile okumak için yeterli. Kemal Tahir o dönemin ruhunu en iyi anlatan yazarlardan biri. Sade bir dil, akıcı cümleler. Sağlam bir kurgu ve Milli Mücadele.

Hüsamettin Çalışkan 
20 Şub 20:03 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kemal Tahir tarihi romanların üstadı desek abartmış olmayız. Özellikle diyaloglar şeklinde olay akışı bence çok harika..Konu, İngilizlerin isgal ettiği İstanbul'da geçer. Kuvva örgütlenmesi anlatılmış..

3 /

Kitaptan 143 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir yerde okumuştum. İnsanlar acıya sevinçten daha fazla dayanıyorlar.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 247)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 247)
Bilge Nur 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevgili Allahım! Türk milletine güç ver! Kurtulmasına yardım et!

Esir Şehrin İnsanları, Kemal TahirEsir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir
elif 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İntihar eden bir şair: " Ölmek, biliyorum, orjinal bir şey değil ama, yaşamak da orjinal bir şey sayılmaz," gibi bir laf etmiş... Hata etmiş... Bazen ölmek de, yaşamak da pekala "orjinal" olur.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal TahirEsir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir
Merve Şahin 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın her zaman, aklıyla, namusuyla, merhametiyle, cesaretiyle güzeldir. Boyayla, ipekle, hele etiyle cilvesiyle değil...

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 204 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 204 - İthaki Yayınları)
Nurgül TUNÇBİLEK 
 31 Mar 08:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

.... Milletler de zaten , balıklar gibidiler...Başlarından tutuluyorlar. Yahut başlarından çürüyorlar...

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 123)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 123)
Halil Yavuz KAYA 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Seni zenginlik mahvetti. İnsan biraz fakir olmasa hayatı olduğu gibi göremiyor.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 120)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 120)