Esir Şehrin İnsanları Esir Şehir Üçlemesi 1. Kitap

8,3/10  (147 Oy) · 
464 okunma  · 
149 beğeni  · 
2.465 gösterim
"Esir Şehir Üçlemesi" edebiyatımızın güçlü ve klasikleşmiş ismi Kemal Tahir'in başyapıtlarındandır. Her büyük ve klasik yapıt gibi, bir ya da birden çok problematiği mükemmel bir biçimde işleyen bu nehir roman dizisinin ilk kitabı olan "Esir Şehrin İnsanları"nda Kemal Tahir, Mütareke Dönemi Osmanlı aydınının ve İstanbul'unun destansı direnişinin ve mücadelesinin benzersiz bir fotoğrafını çekmektedir.

Kurtuluş Savaşı öncesinin anlatıldığı pek çok roman yazılmıştır kuşkusuz, ama hiçbiri bu denli edebi ve ölümsüz olamamıştır.

"Türkiye'yi, Türkleri sahiden tanımak isteyen yerli yabancı herkes Kemal Tahir'i okumak,
anlamak zorundadır."

 
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789752730762
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 11 Ağu 04:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyden önce değerli okur arkadaşım Hakan Bey'e, şahsım adına geçte olsa Kemal Tahir'i tanımama vesile olduğu için sonsuz teşekkürler. Etkinliği geç fark ettiğim için, ismimi yazdırma gereğinde bulunamadım. Her ne kadar katılımcı okurlar arasında ismim olmasa da, bu durum etkinliğe katılmamak adına, benim açımdan bir engel teşkil etmemekte. En nihayetinde Hakan Bey, bir etkinliğe başlamaya görsün. Benim nezdimde, akan sular durur. Sakın lâtife yaptığım algısına kapılmayın, değerli okurlar. Hakan Bey hayata karşı olan yenilmez duruşu ve doğrularından taviz vermeyen inancı gereğiyle site içerisinde yapmış olduğu paylaşımlar adına, biz okurlar için o kadar çok değerli bir velinimet ki... Değerini anlatmaya ne kelimelerim, ne de lisanım elverir.

" Esir Şehir İstanbul " Kemal Tahir'i tanımak adına okumuş olduğum ilk eserdir. Geceye yenilmeyen her insana, armağan olarak bir sabah ve akabinde bir gündüz ve güneş var, derler. Nasıl ki, her kara günün, bir beyazı ya da her esaretin, bir kurtuluşu olacağı gibi...

" Üstümüze kılıç çekilmedikçe,
Ülkemize girilmedikçe,
Teb'ama cefa edilmedikçe,
Bizden kimseye zarar gelmez. " der, Fatih Sultan Mehmet.

Millet olarak şahsımıza kılıç çekilmedi mi? Çekildi. Ülkemiz cebren ve hile ele geçirilmedi mi? Geçirildi. Kısa bir zaman dilimi de olsa, esaret altına girmedik mi, girdik. Masum ve günahsız milletimize hem fiziksel, hem de psikolojik yaptırımlarda bulunulmadı mı? Bulunuldu. O halde Kemal Tahir'in de dediği gibi, Türk'ü küçümsemenin aptallık olduğunu bütün cihan devletlerine kanıtlamadık mı? Kanıtladık.

Eser tek kelime ile muhteşem. Satırlar arasında ilerledikçe çöken bir imparatorluğun ortasında kalan bir avuç insanın, vatan uğruna vermiş oldukları haklı mücadelelerine şahit olacaksınız. Hem de tarihi verilerle kronolojik sırayla zenginleştirilmiş olarak.

Bir yanda ingiliz kültürüyle yetişmiş olsa da, salt öz benliğinde Anadolu'nun kültürüne sımsıkı bağlı olan Kâmil Bey'in her ne pahasına olursa olsun doğruları adına taviz vermeyen sağlam duruşu, diğer tarafta Kâmil Bey'i kendi taraflarına çekebilmek adına padişah ve taraftarlarının oynadığı alicengiz oyunları. Her çatışmanın bir galibi vardır. İki tane kazananı olamayacağına göre...

Değerli okurlar yalın bir anlatım diline sahip olan eseri, okumanızı önemle tavsiye eder ve Kemal Tahir'in sözleriyle yazımı noktalarım.

" Bir avuç eşkiya " , " Ordudan kovulmuş bir kaç serseri " , muzaffer bir dünyaya karşı zafer kazanabilir mi?
Bir kere, kendilerinden uzakta, kendilerinin yardımına muhtaç olmadan " zafer " değil, " aferin " kazanmak olur mu?

Fırat Çağlar MANTAŞ 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

1. dünya savaşı sonrasında Anadolu’da ve özellikle İstanbul’da yaşananları dile getiriyor kitap. O dönemleri elbette hepimiz defalarca okumuş dinlemişizdir fakat Kemal Tahir o kadar farklı ve gerçekçi yaklaşmış ki… Kâmil Bey, çok iyi çizimler yapan, yabancı dil konusunda başarılı, kibar bir beyefendidir. Yurtdışından dönmüş, ülkenin durumuna ve halkın yaşam tarzına yabancıdır. Bir anda kendisini Kurtuluş mücadelesinin içinde buluyor ve üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmeye çalışıyor. Karakterler o dönemde yaşanan sıkıntıları, ikiyüzlülükleri, fedakarlıkları anlatıyor. Mücadele döneminde halkın ne kadar korku ve güvensizlik içerisinde yaşadığını, kime sırtını dayayacağını hatta kime yardım etmesi gerektiğini bile bilemeyişini görebiliyoruz. İkinci İnönü zaferinin hemen sonrasında bitiyor kitap. Serinin ikinci ve üçüncü kitabını da ilk fırsatta okuyacağım. Herkese tavsiye ederim.

Humphrey Bogart 
12 Tem 21:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kemal Tahir'le tanışmama vesile olan başyapıt. İşgal dönemi İstanbulu'nda geçen olaylar silsilesi.
Kemal Tahir işgal altındaki İstanbul'da insan ilişkilerini, toplumsal yapıyı, sosyolojik durumu müthiş bir ustalıkla tasvir etmiş.
Gerçekten o koşulları iliklerinize kadar hissediyorsunuz. O yıllarla ilgili tarihi bilgileri bizzat o dönemi yaşamış bir yazarın kaleminden okuyorsunuz.
Üstelik Kemal Tahir bunu büyük bir edebiyatçı ustalığıyla yapıyor.
Hayran kaldığım nadir romanlardan biri oldu.
Türk Dostoyevski Kemal Tahir'i geç tanımış olmam benim için büyük bir eksiklik olduğunu hissettim.
Varol Üstad..

Ömer Gezen 
06 Ağu 14:21 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kemal Tahir'le tanıştığım kitap.
460 sayfa olan bu kitabı okurken hergün 100 sayfa okuyup 4 günde bitiriyim diye düşünmüştüm ama nedense bu kitabı bi ara okumayi bırakıp 2 tane kısa kitap okudum :D
Kitap Milli Mücadele döneminde aydın kesimden olan insanların neler yaptığını anlatıyor. Konu olarak güzel çünkü savaş zamanında cephelerde cesurca savaşan atalarimizi biliyoruz ama bu aydın kesim ne yapıyor?
Bu kitapta da ana karakterimiz olan Kamil Bey okuldan arkadaşlarının ikna etmesiyle gazete yazma işini yönetmeye başlıyor. Kitabın yarısı bunla geçiyor diğer yarısında ise yakalanıp hapse atılması ve sorguya çekilmesini anlatıyor ki 2. Kısım beni daha çok etkiledi. Meraklı bir şekilde acaba ne olacak diye 2. Kısmı hizlica bitirdim.
Kitaptaki benim dikkatimi çeken ve beni şaşırtan konu ise sayfaları durmadan çevirmem. Bu güne kadar akici kitap çok okudum ama bu farklı bir seviyedeydi.
Kitap güzeldi herkes okumalı demiyorum ama okunabilir bir kitap.
Seri halinde 3 kitap var. Ilkini okudum digerlerini de okuyacagim.

Yasin YALÇIN 
24 Nis 22:06 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa bir Kemal Tahir kitabı okuyorum. Onun da bu kitap olmasından son derece mutluyum. Çünkü iyi bir kitap okuduğumu düşünüyorum. Milli mücadele yıllarını anlatan birkaç farklı kitap okumuştum. Bu kitap milli mücadeleyi farklı bir bakış açısıyla, farklı bir mekanda ele alıyor. Olayları bir Türk aydınının gözünden anlatan kitap, esir düşmüş bir şehirde(İstanbul), halktan uzaklaşmış, halka her zaman uzak yaşamış, soylu ve aydın bir Türk olan Kamil Bey'in, hem maddi durumunu kaybederek hem de fikren halka nasıl adım adım yaklaştığını anlatıyor. Düşman ve düşmanla yapılan mücadeleyle ilgili anlatılanlar biraz klasik şeyler de olsa, korkaklık, ihanet, alçaklık, vatanperverlik üzerinde insanların hangi noktalara neden ulaşabileceğini pek usta bir dille anlatıyor. Özellikle de aydının sürekli kendisini sorgulaması, kendi kendisiyle hesaplaşması, yaptıklarından ve yapmadıklarından dolayı utanması bence kitabın ana temasını oluşturuyor.

Yazarın üslubu beni biraz zorlamadı dersem yalan olur. Ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Keyifli okumalar...

Merve Şahin 
01 Oca 23:58 · Kitabı okudu · 66 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti devletine geçiş dönemini çeşitli sosyokültürel görüşlere sahip bireylerin yaşadıklarını, olaylara bakışını anlatan muhteşem bir kitap. Zaman ve mekan betimlemelerinden daha çok karakterlerin söylemleri, düşünceleri üzerine yazılı bir eser. Karşılıklı uzun konuşmalar fazla olduğu için, uzun süre kitaba adapte olmakta zorlandım. Hem bu sebepten, hem de özel hayatımda geçirdiğim yoğun bir dönemden dolayı, bitirmem birazcık zaman aldı. Kapağı kapattıktan sonra "iyi ki sindire sindire okumuşum" dedim. Serinin diğer iki kitabını da en kısa sürede okumayı planlıyorum. İyi okumalar :)

Halil Yavuz KAYA 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İstanbul'un işgalinden itibaren, tarih kitaplarının, yüzeysel anlatısı dışında bu kitapta İstanbul'un o günlerdeki gerçek yaşamını ki, sokak da , evlerde, yangınlarda, çıkmazlarda, mahallelerde, semtlerde, kahvehanelerde, hastanelerde, zindanlarda, evet gerçek yaşamda; ihaneti, baskıyı, zulmü, entrikaları, çıkarcılığı, işbirlikçiliği, vatanseverliği, fedakarlığı tüm çıplaklığı ile bir anı tadında, hatıra nefasetinde harika yorumları ve diyalogları ile okuyorsunuz .
Kitabın kahramanı Kamil beyin "Karadayı" gazetesi içerisinde gözlemleri ki, O günlerde gazeteler, gazeteciler, aydınlar halk, İstanbul- Anadolu varyasyonlarını, söz konusu kimliklerin esaret ile birlik de aldıkları hal ve tavırlar, işgal kuvvetlerinin ve işgal kuvvetlerindeki yetkililerin yarınlarda belirlenecek Ortadoğu, Anadolu, Avrupa haritasının alçağı şeklin, tahmin ve hakim görüş doğrultusunda yerli işbirlikçilerle çıkar ve menfaat çalışmaları ne güzel kurguyla dile getirilmiş.
İstanbul dan, Anadolu ya ve Kuvvayi Milliye ye bakışı, Bekirağa bölüğü zindanındaki göz altıları, işkenceleri, Tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiş yazar.
Anadolu da ki kurtuluş hareketine İstanbul dan yardımcı olmaya çalışan yurt severlere, hırçınca, sadistçe davranan, "hain" "çapulcu" yaftası ile damgalayan devlet erkanı, subaylar, askerler, burunlarının ucundaki işgal kuvvetlerini görmemekteler seyretmek de hatta omuz desteği vermekteler...
Harika kurgularla gerçek bir Anadolu romanı... Okumalı...

Milena 
13 Ağu 09:45 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünya savaşı sonrasında işgal altındaki İstanbul' u ve içinde bulunan çaresiz halkın durumunu kitaptaki ana karakter Kâmil Bey'in hayatı ve yaşadıkları çerçevesinden anlatılmaktadır.
Kitap Türk tarihi ve edebiyatı açısından çok değerli bir eser . Bu devletin hangi şartlarla kurtarılıp, tüm dünyaya ve padişaha karşı nasıl sadece bağımsızlık inancının verdiği güçle çaresiz bir halkın mücadelesi hiçbir tarih kitabından öğrenilemez . Bu kitabı okuduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti 'nin bir mucize olduğunu , zamanında mücadeleye katılıp inanlara ne kadar borçlu olduğumuzu anlıyorum.
Kâmil Bey , Osmanlıda önemli paşalardan birinin oğludur. İstanbul ve Anadolunun bir çok yeri işgal altındadır. Osmanlı Devleti , yenilgi üstüne yenilgi yaşamış ümidi kırılmış işgallere bile boyun eğen etkisiz bir devlet halindedir .Halk ise savaştan bıkmış, parasızlık ve hastalıklarla mücadele etmektedir .Ülkede vatanseverim denilenlerden bile İttihatçılar yüzünden korkulur hale gelmiş .Ülkede halk birbirlerine karşı bile mücadele vermekte .Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı padişahlarının sarayda etkisiz kalıp işgallere tepkisiz kalınca Anadoluya inip başkaldırmaya başlamış. Osmanlı Devletinin ileri gelenleri Mustafa Kemal ve arkadaşları için " Bir avuç eşkıya " , " ordudan kovulmuş birkaç serseri muzaffer bir dünyaya karşı zafer kazanabilir mi ? " diyenlere karşı da Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl bir zafer olduğunu görmekteyiz.
Bu kitap bana çok şey kattı . Türk edebiyatından bir Kemal Tahir geçti. Bu eserlere sahip çıkalım.

Nurten Ulaba 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Kemal Tair'in bütün kitaplarını aldım ilk okumaya bu kitaptan başladım. Kurtuluş Savaş'ı döneminde işgal altındaki İstanbul'u anlatıyor . Her dönemde olduğu gibi o dönemde gerçek vatanperverler iktidarın yardakçıları ayrı ayrı mücadele veriyor halk esaret altında korkusuz insanlar anadoluya her türlü desteği vermeye çalışıyor . Mutlaka herkes bu kitabı ve devamı olan öbür kitapları da okumalı. Hem bilgi veriyor hem de okuma zevkini yaşatıyor. Sade ve akıcı bir dil yalın bir anlatım. Çok etkilendim herkes mutlaka kendinden bir şeyler bulabilir ve kendini öyle bir kaptırıyorsun ki sanki o günler tekrar yaşanıyor .

Gürkan Akgöz 
03 Ağu 10:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Esir şehrin insanları...Bence kitabın adı ile konusu ancak bu kadar uyumlu olabilirdi.
Kitap kurtuluş savaşı zamanına farklı bir açıdan bakış şansı sunuyor.Okullarda bize anlatılanların ne kadar basit ve yalın olduğunu anlıyorsunuz.Bir ülkenin bel kemiği olan aydınların gözünden kurtuluş yıllarını, çekilen çileler görünce kafanızda bazı şeylerin daha iyi oturacağına eminim.
Eğer ki siz de kurtuluş savaşı zamanında yaşanan ruh halini, çekilen sıkıntıları bir nebze olsun anlamak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.Bakış açınızı değiştirecek.

3 /

Kitaptan 221 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir yerde okumuştum. İnsanlar acıya sevinçten daha fazla dayanıyorlar.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 247)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 247)
Milena 
06 Ağu 09:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölen polisin ailesine hükümetçe 20 lira yardım yapılacağı haberi alınmış!Yirmi lira.. Bu kadar ucuzladı mı Türk canı? Kaç çuval kömür alınır 20 lirayla , kaç ekmek alınır?

Esir Şehrin İnsanları, Kemal TahirEsir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir
Serpil Ağ 
10 Ağu 15:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiden okuma-yazma tehlikeli, şüpheli sayılmaya başladığına göre, herhalde böyle " yalınkat " böyle insanlıktan, şefkatten nasipsiz bir devir pek uzakta olmasa gerek.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 325 - Sander Yayınları/ E-Kitap)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 325 - Sander Yayınları/ E-Kitap)
Ömer Gezen 
06 Ağu 11:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık,yere basmadan yürüyen bir ölüler ordusu gibi üstünden geçiyordu.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 337)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 337)
Merve Şahin 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın her zaman, aklıyla, namusuyla, merhametiyle, cesaretiyle güzeldir. Boyayla, ipekle, hele etiyle cilvesiyle değil...

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 204 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 204 - İthaki Yayınları)
elif 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İntihar eden bir şair: " Ölmek, biliyorum, orjinal bir şey değil ama, yaşamak da orjinal bir şey sayılmaz," gibi bir laf etmiş... Hata etmiş... Bazen ölmek de, yaşamak da pekala "orjinal" olur.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal TahirEsir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir
Humphrey Bogart 
10 Tem 23:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Vatan diyecektim ama, bu kelimeyi öyle kepaze ettiler ki... Bazı sözleri gereksiz yere kullanmayı yasak etmeli.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 132 - ithaki yayınları)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 132 - ithaki yayınları)