Eşitlikçi Dervişan Cumhuriyetleri ve Hasan Sabbah Gerçeği

8,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
473 gösterim
Alamut Piri Hasan Sabbah'ın gerçek öyküsü. Hasan Sabbah, Ömer Hayyam ve Nizamülmülk ile hiç okul arkadaşı olmadı. Cennet Fedaileri diye bir örgüt hiç kurulmadı. Haşhaşiler (afyonkeş) Alamut Kalesi'nde asla barınmadılar. Sahte Cennet kesinlikle yaşanmadı. Marco Polo, Alamut Kalesi'ni hiç görmeden yazdı.

Gerçek Hasan Sabbah kimdir, ne yapmıştır? Alamut Kalesi ile sahte cennet efsanesinin aslı astarı nedir? Alamut Kalesi, tüm dünyanın nefretini nasıl topladı?

"Afyonkeş katiller" (Haşaşiler) deyimi niçin günümüzdeki insanları bile yanılgıya düşürüyor? Bu soruları yanıtlayan eser, Hassan Sabbah hakkınnda uydurulmuş efsaneleri içeren piyasa malı tüm kitaplara bilimsel bir alternatif niteliğinde. Haçlılar ve Ortodoks İslamcıların Hasan Sabbah yandaşları hakkındaki karalama ve iftiralarını belgeleriyle ortaya çıkaran bu kitap, Türkiye'de çok az bilinen İsmaili mezhebinin gizemli tarihini açıklıyor. Batınilik ile tasavvufa giden ilk kapıyı aralıyor.

Bu kitapta, aynı zamanda Hasan Sabbah'ın İslamda özgürleşme, eşitlik ve kardeşlik fikriyatının öncülleri ve ardılları olan eşitlikçi dervişan cumhuriyetlerinin hikayesi de anlatılıyor.
(Arka Kapak)
Hichkas 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hasan Sabbah hakkında çok kitaplar var çok yorumlar dönüyor. Kimisi terörist diyor, kimisi hristiyanlara yardım etti haçlılara yardım etti diyor. Yok haşhaşçı fedailerine uyuşturucu esrar verdi diyor. Bu kitabı okuduktan sonra aslında öyle değilmiş diyeceksiniz.
Terörist kime denir? Halkı zor duruma sokup zorla vergi toplayan istediği kadına zorla sahip olana değil mi?
Peki Hasan Sabbah bunlardan hangisini yapmıştır? Hangi kadına zorla sahip olmuş? Kimden zorla vergi almıştır?
Halkı korkutup zorla vergi alanlara savaş açmıştır. Dini kullanıp halk üzerinde korku salarak onlardan nemalanan zaruretlere savaş açmıştır. Ve iddia edildiği gibi de uyuşturucu kullanmamıştır.