Eşitsizliğin Bedeli (Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.586
Gösterim
Adı:
Eşitsizliğin Bedeli
Alt başlık:
Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
375
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750515736
Orijinal adı:
The Price of Inequality: How Today's Divided Society Endangers Our Future
Çeviri:
Ozan İşler
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
“Siyaset ve ekonominin finansal elitler tarafından nasıl ele geçirildiğinin herkes tarafından anlaşılabilir bir açıklaması.”
Ian Pindar, Guardian

“Stiglitz… olayların iç yüzünü kavrama konusundaki karakteristik özelliğiyle geleceğin daha adil ve zengin olması için bir vizyon, plan öneriyor.”
Robert F. Kennedy Adalet ve İnsan Hakları Merkezi 2013 Kitap Ödülü

Dünyanın en etkili birkaç iktisatçısı arasında gösterilen ve 2001’de Nobel İktisat Ödülü’nü kazanan Joseph Stiglitz, Eşitsizliğin Bedeli’nde gelir eşitsizliği konusuna önemli bir katkı yapıyor. ABD’de ortaya çıkan 2008 Krizi’ni ve dünya geneline hâkim olan Büyük Durgunluk’u sade bir dille ve derinlemesine açıklayan Stiglitz, kendi deyimiyle, yüzde 1’lik kesimin devleti, yargıyı ve demokratik süreci ele geçirerek yüzde 99’un üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu kapsamlı şekilde ele alıyor.

ABD’de 1980 sonrasında artan eşitsizliği ve bunların yarattığı sorunları inceleyen kitap, Türkiye için de geçerli olacak önemli saptamalarda bulunuyor, ipuçları sunuyor: Sermaye, toplumsal kutuplaşma, rant arayışları, algı mühendisliği, ortaya çıkan büyük güven problemi, demokrasilerde paranın nasıl bu kadar güçlü hale gelebildiği, bir CEO’nun aylık kazancıyla ortalama bir işçinin kazancı arasındaki inanılmaz uçurum, artan yoksulluk, fırsat eşitliğinin kaybolması, isyanlar…

Finans piyasalarının işleyişine, aşırı kâr arzusunun doğurduğu büyük toplumsal yarılmaya, gelecekte artacak sorunlara dikkat çeken Eşitsizliğin Bedeli kapitalizm, siyaset, sermaye ve eşitsizlik ilişkisini anlamak için önemli bir kaynak.
375 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Kabul ediyorum sitedeki kitleye pek hitâp eden bir kitap değil. Son zamanlarda iktisat tarihine olan ilgim arttığı için böyle bir kitap edinip okumak istedim. Yazar Nobel İktisat Ödülü de kazanmış olan Joseph Stiglitz. Kitap iktisadi terimlerle dolu olduğu için bazı yerleri benim için hiç bilmedigim bir dilde eser oluyormuş gibi geldi ama kitabın verdiği mesaj net. En üst tabaka ile en alt tabaka arasındaki makas giderek açılıyor. Bu eşitsizliğin nasıl arttığını yüzde 1lik kesimin bunu nasıl korukledigini de anlatıyor. 2008'deki Büyük Durgunluk'un öncesini ve nelere neden olduğuna da değinmeden geçmiyor. Son bölümde ise yazar kendi çözüm önerilerini sıralamış. Az biraz ekonomiye merakınız varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
375 syf.
·8/10
Joseph Stiglitz'in iktisat dalinda nobel almasinin nedenlerini acikca gordugumuz bir kitap. Birincisi kitap son derece sade bir dil ile yazilmis az bir iktisadi terimlere vakif olanlarin rahatlikla anlayabilecegini dusunuyorum. (En azindan ben icin boyle oldu). Ikinci dunyadaki esitsizligine deginme orani Amerika'nin esitsizlik noktasinda geldigi ve gelecegi duruma deginmesinden bir hayli az. Bu durumda kitabi biraz daha Amerika ekonomisi odakli hale getirmis. Fakat sadece bu orneklere bakarak en azindan ulkemiz icin cikartilacak cok onemli dersler var. Siyasi yozlasmanin Amerika'da ustu kapali dekilde yapilirken bizim gibi ulkelerde daha acik sekilde olmasi fakat sonuc olarak yasananlar arasinda hic bir fark bulunmamasi gercekten kaygi verici. Ucuncu olarak kitabin ve yazarin en begendigim ozelligi sol sag gorus farketmeden herkesin hatalarini gayet dobra sekilde yuzune vurmus. (Evet belki sag yani cumhuriyetci kismin biraz fazla ustune gitmis olabilir ama yapilan hatalarin coklugu buna yol acmis gibi). Dorduncu ve son olarak kitabi okurken mutlaka aman ne cok Amerikayi anlatiyor dusuncesinden ziyade Turkiye ile Amerikayi kiyasliyarak (farkliliklari ve benzerlikleri, eskiden neleri dogru yapiyorlarmis simdi neden bu hale gelinmis, peki biz ne durumdayiz?) Seklinde beyin jimlastigi yapilarak okunulursa cok daha faydali bir kitap olacagi dusuncesindeyim.
Kitabı aldım fakat siyaset, politika ve ekonomi anlamında kelime haznemin yeterli olmamasından dolayı kitabı okuyamadım.
Adana içinde bu kitaba ihtiyacı olan veya okumak isteyen varsa hediye olarak verebilirim.
375 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kapitalizmin geldiği noktayı çok iyi değerlendiriyor. Yaratılan eşitsizliğin ve iki toplumlu( zenginler ve fakirler) bir düzenin yaratacağı sıkıntıları örnekleri ile gösteriyor. Dünya düzenini zenginler kuruyor ve kendi lehlerine olacak şekilde şekillendiriyorlar. Bu biçimde bir dünya günün sonunda onlarında başına çorap örüyor. toplumsal anlamda eşitlik, adalet, sosyal haklar ve güvencelerden bahsedilmeyen toplumlar refahı göremezler. Güzel bir analiz olmuş Yazar ABD yi inceleyerek yazmış. Ancak tüm dünya ve ülkemiz için çıkarımlarda bulunmanız kolay. 0kuyun tavsiye ederim.
Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie’lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil!

Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım!
Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78’i dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!

Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi”.

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.

İnsan haklarını falan unutup kapitalizme iyice dalın! Fred Shuttlesworth da Steve Jobs gibi dün öldü ama hanginiz onu tanıyorsunuz ki?

Ben Kapitalizmim ve dün en mutlu günlerimden birini yaşadım, bencil bir kapitaliste, gaddar bir patrona aziz muamelesi yapmanız müthişti!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

Hepiniz birer yalancısınız çünkü kendinize istediğiniz şeyi elde edince mutlu olacağınızı söyleyip duruyorsunuz.

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yediklerinizi eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu’ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24’ü eğer milyarder olmaları için gereken bu olsaydı bütün ailelerini reddedebileceklerini söylüyor.

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun.

Victoria’s Secret ülkelerime Türkiye de ekleniyor, incecik bir parça çamaşıra 80$ verince çok çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben Kapitalizmim ve bütün zavallı kölelerim yarın akşam Vogue Fashion’s Night Out’un tadını çıkaracaklar mı?

Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben Kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde sadece 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretirken.

Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64’ü kokain bağımlısı.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!!!

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar kutsal topraklarına gittiklerinde bile alışverişe koşarken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için “kutlarken”?

ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Dünya nüfusunun %50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1’ine sahip.

Dünya nüfusunun %1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50’sine sahip.

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.

Amerikalıların %85’i ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte kapitalin gücü!

Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf.

Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf.

Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik, zavallı tüketim bağımlıları!

Ben istediğim kadını elde ederim, biraz altın, biraz pırlanta, biraz şan şöhret, birkaç güzel vaat, tamamdır.
Başka bir dünya mümkündür. Temel değerlerimizle daha uyumlu, daha fazla fırsat tanıyanlar daha yüksek toplam milli gelirin üretildiği, demokrasinin daha güçlü olduğu ve çoğu bireyin daha yüksek hayat standartlarına sahip olduğu bir topluma ulaşabiliriz.
Artan eşitsizlik, hatalı seçim kampanyası finansmanı sistemiyle birlikte ABD'nin hukuk sistemini adaletsiz kılmaktadır. Bazıları buna hâlâ "hukukun üstünlüğü" diyebilir ancak bugünün ABD'sinde, Amerikalıların gurur duyduğu "herkes için adalet" talebi daha mütevazı "gücü yetenler için adalet" talebiyle yer değişmektedir. Üstelik adalete gücü yeten insan sayısı hızla azalmaktadır.
Joseph E. Stiglitz
Sayfa 281 - İletişim Yayınları
Merhaba... Ben Kapitalizm!
Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!
Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi" olabiliyor.
Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı..
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar $200 gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun.
Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra $80 verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.
Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene $8.5 milyar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...
Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1 milyon kişi günde 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.
Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine sahip.
Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.
Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik! Zavallı tüketim bağımlıları...
Demokratik toplumlarda, zenginlerin medyanın kontrolü ve algıların şekillenmesindeki gücüne rağmen, fikirlerin tamamıyla bastırılması imkânsızdır. Bu fikirler vatandaşların birçoğuna çekici geldiğinde çok etkili olabilirler.
Joseph E. Stiglitz
Sayfa 256 - İletişim Yayınları
Merhaba... Ben Kapitalizm!
Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm,
"Bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar" diye neden şaşırıyorsunuz!
Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda enstitüsü yarattım!
İstediğimi elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız .
Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendini begenmemesine yetiyor.
Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı " hikâyesi olabiliyor .
Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği , kitap okumadıgı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kayğım yok !
Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı...
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalar ile dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çifçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse , bunu yapabileceklerini söylüyor.
Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum!
Lütfen birer obje haline geldiginizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun .
Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşırlara 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum.
Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın Londra da sadece 8 evi var , ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.
Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90' ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar..
Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız,
Hindistan'da bir milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar. Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiginiz Hollywood yıldızlarının %64'ü kokain bağımlısı.
Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eşitsizliğin Bedeli
Alt başlık:
Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
375
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750515736
Orijinal adı:
The Price of Inequality: How Today's Divided Society Endangers Our Future
Çeviri:
Ozan İşler
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
“Siyaset ve ekonominin finansal elitler tarafından nasıl ele geçirildiğinin herkes tarafından anlaşılabilir bir açıklaması.”
Ian Pindar, Guardian

“Stiglitz… olayların iç yüzünü kavrama konusundaki karakteristik özelliğiyle geleceğin daha adil ve zengin olması için bir vizyon, plan öneriyor.”
Robert F. Kennedy Adalet ve İnsan Hakları Merkezi 2013 Kitap Ödülü

Dünyanın en etkili birkaç iktisatçısı arasında gösterilen ve 2001’de Nobel İktisat Ödülü’nü kazanan Joseph Stiglitz, Eşitsizliğin Bedeli’nde gelir eşitsizliği konusuna önemli bir katkı yapıyor. ABD’de ortaya çıkan 2008 Krizi’ni ve dünya geneline hâkim olan Büyük Durgunluk’u sade bir dille ve derinlemesine açıklayan Stiglitz, kendi deyimiyle, yüzde 1’lik kesimin devleti, yargıyı ve demokratik süreci ele geçirerek yüzde 99’un üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu kapsamlı şekilde ele alıyor.

ABD’de 1980 sonrasında artan eşitsizliği ve bunların yarattığı sorunları inceleyen kitap, Türkiye için de geçerli olacak önemli saptamalarda bulunuyor, ipuçları sunuyor: Sermaye, toplumsal kutuplaşma, rant arayışları, algı mühendisliği, ortaya çıkan büyük güven problemi, demokrasilerde paranın nasıl bu kadar güçlü hale gelebildiği, bir CEO’nun aylık kazancıyla ortalama bir işçinin kazancı arasındaki inanılmaz uçurum, artan yoksulluk, fırsat eşitliğinin kaybolması, isyanlar…

Finans piyasalarının işleyişine, aşırı kâr arzusunun doğurduğu büyük toplumsal yarılmaya, gelecekte artacak sorunlara dikkat çeken Eşitsizliğin Bedeli kapitalizm, siyaset, sermaye ve eşitsizlik ilişkisini anlamak için önemli bir kaynak.

Kitabı okuyanlar 35 okur

  • Barış Şahin
  • Nazlı ÖZANLAĞAN
  • Koray
  • Ynji
  • Duygu
  • Yasemin Yılmaz
  • Melisa yiğit
  • Diary of Last Man Existed
  • Gizemdestegül
  • GAMZE UYAR

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%33.3 (3)
8
%44.4 (4)
7
%0
6
%0
5
%22.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0