Eşitsizliğin Bedeli Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?

9,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.108 gösterim
“Siyaset ve ekonominin finansal elitler tarafından nasıl ele geçirildiğinin herkes tarafından anlaşılabilir bir açıklaması.”
Ian Pindar, Guardian

“Stiglitz… olayların iç yüzünü kavrama konusundaki karakteristik özelliğiyle geleceğin daha adil ve zengin olması için bir vizyon, plan öneriyor.”
Robert F. Kennedy Adalet ve İnsan Hakları Merkezi 2013 Kitap Ödülü

Dünyanın en etkili birkaç iktisatçısı arasında gösterilen ve 2001’de Nobel İktisat Ödülü’nü kazanan Joseph Stiglitz, Eşitsizliğin Bedeli’nde gelir eşitsizliği konusuna önemli bir katkı yapıyor. ABD’de ortaya çıkan 2008 Krizi’ni ve dünya geneline hâkim olan Büyük Durgunluk’u sade bir dille ve derinlemesine açıklayan Stiglitz, kendi deyimiyle, yüzde 1’lik kesimin devleti, yargıyı ve demokratik süreci ele geçirerek yüzde 99’un üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu kapsamlı şekilde ele alıyor.

ABD’de 1980 sonrasında artan eşitsizliği ve bunların yarattığı sorunları inceleyen kitap, Türkiye için de geçerli olacak önemli saptamalarda bulunuyor, ipuçları sunuyor: Sermaye, toplumsal kutuplaşma, rant arayışları, algı mühendisliği, ortaya çıkan büyük güven problemi, demokrasilerde paranın nasıl bu kadar güçlü hale gelebildiği, bir CEO’nun aylık kazancıyla ortalama bir işçinin kazancı arasındaki inanılmaz uçurum, artan yoksulluk, fırsat eşitliğinin kaybolması, isyanlar…

Finans piyasalarının işleyişine, aşırı kâr arzusunun doğurduğu büyük toplumsal yarılmaya, gelecekte artacak sorunlara dikkat çeken Eşitsizliğin Bedeli kapitalizm, siyaset, sermaye ve eşitsizlik ilişkisini anlamak için önemli bir kaynak.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  375
 • ISBN:
  9789750515736
 • Orijinal Adı:
  The Price of Inequality: How Today's Divided Society Endangers Our Future
 • Çeviri:
  Ozan İşler
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet S. 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kabul ediyorum sitedeki kitleye pek hitâp eden bir kitap değil. Son zamanlarda iktisat tarihine olan ilgim arttığı için böyle bir kitap edinip okumak istedim. Yazar Nobel İktisat Ödülü de kazanmış olan Joseph Stiglitz. Kitap iktisadi terimlerle dolu olduğu için bazı yerleri benim için hiç bilmedigim bir dilde eser oluyormuş gibi geldi ama kitabın verdiği mesaj net. En üst tabaka ile en alt tabaka arasındaki makas giderek açılıyor. Bu eşitsizliğin nasıl arttığını yüzde 1lik kesimin bunu nasıl korukledigini de anlatıyor. 2008'deki Büyük Durgunluk'un öncesini ve nelere neden olduğuna da değinmeden geçmiyor. Son bölümde ise yazar kendi çözüm önerilerini sıralamış. Az biraz ekonomiye merakınız varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.