Eski Dünya Seyahatnamesi

8,7/10  (27 Oy) · 
77 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.830 gösterim
"Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu'nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı… Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor."
İlber Ortaylı

Atalarımızın Anadolu'ya gelmeden önce kaç asır oturduğu ve hâlâ da nüfusunun önemli bir kısmını kuzenlerimizin teşkil ettiği, edebiyatımızın ve dilimizin istesek de istemesek de, sevsek de sevmesek de atamayacağımız yüzde 40'ını oluşturan Ortadoğu'dan köşe bucak buram buram tarihimiz kokan Balkanlara; havasını yakaladığınız zaman kocaman bir coğrafyanın ve uzun bir tarihin küçülüp sizinle kucaklaştığı bir tiyatro olan Akdeniz'den okumakla, filmle, resimle anlaşılamayan Asya dünyasına; tezatlar içinde gelişen kapalı kutu Uzakdoğu'dan pek çok ünlü sanatçıyı bağrında yetiştiren sanatın ve tarihin merkezi Avrupa'ya kadar bir uçtan bir uca Eski Dünya üzerinde seyahate çıkmaya hazır mısınız?
Isfahan, Venedik, Kudüs, Kırım, Tokyo, Yemen, Barcelona, Bosna, Girit, Hindistan, Berlin, Japonya, Kafkasya, Türkiye… Günümüzün Evliya Çelebi'si İlber Ortaylı'nın dünya üzerindeki adımlarına eşlik ederken Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidecek ve geçmişinizle yeniden usulca buluşacaksınız.

İlber Ortaylı'dan okurlarına keskin gözlemleri ve nesnel tespitleriyle zamanın derinliklerinden, tarihin katmanlarından bugünün dünyasını daha doğru anlama imkânı: Eski Dünya Seyahatnamesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050816686
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Kitabı okurken kendime ufak ufak notlar aldım. Aynı bağlamda yorumumu da kısa kısa notlar şeklinde yazacağım...

Kitabın edebi yönü de güçlü olsaydı çok harika bir eser olurdu. Betimlemeler ve tasvirler yok denecek kadar az fakat çok yoğun miktarda bilgi içeriyor.

Bu kitap ile İlber Hocanın tam bir yaşayan ansiklopedi olduğunu gördüm. Bir inansan hem çok okuyup hem de çok gezince böyle bilgin oluyor demekki.

Anlatılan yerlerin tarihi hakkında bilgi vermesi bende ciddi tarih merakı uyandırdı...

Bu kitap sayesinde hiç duymadığım Isfahan şehrinin çok tarihi, büyük ve güzel bir şehir olduğunu öğrendim.

Rusya, İskoçya ve Çek Cumhuriyeti kısımları sıkıcı geldi fakat diğer yerlerin hepsi ilgi çekiciydi ve okuması hoştu.

İlber Hocanın Macaristan'dan bahsederken Estergon kalesinden bahsetmemesine çok şaşırdım... Ama belki bizzat gidip görmediği için anlatmamıştır çünkü Estergon kalesi Budapeşte'nin yaklaşık 60 km dışında...

Bu arada bende bir gezgin sayılırım ama yalnızca Avrupa gezgini. Gördüğüm şehirler; Tiran, İşkodra, Bükreş, Köstence, Burgaz, Varna, Budapeşte, Saraybosna, Madrid, Barselona, Milan, Strazburg, Stuttgart, Cenevre, Zürih, Paris, Londra...

Muhammet Çelik 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hoca Evliya Çelebiyi aratmayacak kadar yer gezmiş. (Hatta imkanlar neticesinde daha çok yer) Birçok yeri entelektüel ve büyük tarih/siyaset bilgisi sayesinde güzel yorumlamış.

Gezdiği yerlerle ilgili yorumlara eski yeni karşılaştırması da yapmış. Özellikle Türkiye ile bağ hakkında yorumlarını ve Türklere ders niteliğinde öğütlerini çok beğendim.

Fazla teferruatı olmayan kısa notlardan oluşan güzel bir kitap. Okunması gerektiğini düşünüyorum.

Nedim Buğra ÖĞÜT 
26 Nis 10:42 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan önce Doğu kültürüne biraz tepkiliydim açıkçası. Özellikle de Arap sahasına. Ancak İlber ORTAYLI'nın yorumlarıyla ve bakış açısıyla biraz daha içselleştirdim sanki. Her ne kadar Batılının politikaları olsun ya da hükumetlerin kendi politikaları olsun bir tarih tahribatı söz konusu olsa da hala bizden bir şeylerin oralarda var olduğunu öğrenmek güzel.

Peyroux 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yeni Dünya Seyyahı İlber Ortaylı. Tarihçi kimliği ile Ortadoğu'dan Balkanlara, Avrupa'dan Kafkasya'ya, Rusya'dan Uzakdoğu'ya kadar dünyanın pek çok ülkesini eski ve yeni halleriyle kıyaslama da yaparak o her zamanki konuşma diliyle kaleme almış. Tarihi, sanatsal ve kültürel açıdan birikimlerini aktarmış. Benim için, yazdığı her şeyi okumak keyifli.

vurkan i 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gezip gördüğü yerler hakkında kendi görüşlerini vermiş Ortaylı.Anlattığı çoğu coğrafya Osmanlı toprakları.Ve kadim zaman medeniyetlerinin toprakları.

Şeyma Öztürk 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tam anlamıyla tarih alanında yazılmış bir eser değil. Ilber Ortaylı'nin bugüne kadar gezip gördüğü yerlerle ilgili dusuncelerini paylaştığı bir eser. Açıkçası alırken üslubu daha akıcıdır diye düşünmüştüm ama yer yer insanı sıkıyor. Yine de kitapta yer alan ülkeler hakkında az da olsa fikir sahibi olmak adına okunabilir.

MetinSu 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlber hoca farkıyla çok keyifli bir kitap olmuş. Keşke daha uzun olsaydı.

Kitaptan 32 Alıntı

Bekir İstanbul 
 20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

seyyah
Evliya Çelebi Seyahatname'sinde; Bosna halkının nitelik ve güzelliklerini anlata anlata bitiremez. Bosna'nın doğası kadar insanların boyu posu, yüz güzellikleri de dünyayı gezen seyyahı büyülemiştir.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 118)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 118)
Bekir İstanbul 
18 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kütüphane
Açıktır ki, İskenderiye Kütüphanesi eski çağların en eski kütüphanesiydi ama kütüphaneciliğin başlangıcı değildi.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 59)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 59)
Peyroux 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kafkasya'yı General Yermolov orduları değil, Puşkin'in mısraları fethetti. Aynı Rusya, Lermontov'un, Tolstoy'un, Puşkin'in kaleminde Kafkaslara teslim oldu... Dostoyevski'nin hiçbir karakteri "Tatarin Ali" dediği Dağıstanlı Ali kadar müsbet değildir. Ama Rusya, Kafkasya'da ne kadar kaldı ve ne kadar etkili oldu ise o derece de düşmanlık uyandırdı. Kafkasya halen bir barut fıçısı değilse de devamlı sızlayan bir yaradır.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)
Peyroux 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğitim, mevcut kültürün gelecek nesillere aktarılması demek. Bu görevi sıra, tahta, harita, öğretmen ve müdürden oluşan bir manzaradan yani OKUL’dan beklemek saflıktır, yeterli değildir. Kültürel miras bir gönül alışverişidir. Büyükbabasını ve büyükannesini sevmeyen torunlar, torunlarına vaktinden ve cebinden fedakarlık yapmayan büyük ebeveynler mirası aktaramaz. Manasız bir çekirdek aile kültürü bütün dünyada kuşaklar arası uçurumu büyütüyor ve klasik kültür yeni kuşaklara aktarılamıyor

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)
Peyroux 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üretimin artmadığı yerde her şey boş slogan olarak kalmaya mahkumdur.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)
Peyroux 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hicaz’a Müslüman olmayan güya giremiyor, ama sermayenin her çeşidi giriyor.
Suudiler acayip bir güruhtur. Mekke’de bir hacı, İslamiyet’in doğduğu muhiti ve coğrafyayı boşuna aramasın, Hz. Muhammed devrinden hiçbir iz kalmadı. En son Hz. Hatice’nin mezarını ortadan kaldırdılar.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)
Nedim Buğra ÖĞÜT 
26 Nis 17:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğitim, mevcut kültürün gelecek nesillere aktarılması demek. Bu görevi sıra, tahta, harita, öğretmen ve müdürden oluşan bir manzaradan, yani okuldan beklemek saflıktır, yeterli değildir. Kültürel miras bir gönül alışverişidir. Büyükbabasını ve büyükannesini sevmeyen torunlar, torunlarına vaktinden ve cebinden fedakârlık yapmayan büyük ebeveynler mirası aktaramaz.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 150 - Timaş Yayınları, 1. Baskı)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 150 - Timaş Yayınları, 1. Baskı)
Peyroux 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Japonlar Immanuel Kant'ı günü gününe birçok Doğuludan evvel tanımışlar; bunları çeviren mütercim hanedanları var.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Aşina Kitaplar)
Nedim Buğra ÖĞÜT 
26 Nis 17:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her yerde İran... Daskyleion’da da!
Geniş İran İmparatorluğunun merkezleri her köşeden başkent Şuşa’ya ve Persepolis’e kadar Roma devrinde olduğu gibi taş döşeli yollarla bağlıydı. Tabii bunu Romalılardan beş asır önce becermişlerdi. Hem de ne yol! Ankara civarında Gordion’da bir parçası var, Bandırma civarı Daskyleion’da daha başka bir mükemmel parça, bu imparatorlukta ulaşılamayan köşe yoktu.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 153 - Timaş Yayınları, 1. Baskı)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 153 - Timaş Yayınları, 1. Baskı)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber