Eski Dünya Seyahatnamesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.856
Gösterim
Adı:
Eski Dünya Seyahatnamesi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057635426
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
Eski Dünya Seyahatnamesi
Eski Dünya Seyahatnamesi
Eski Dünya Seyahatnamesi
Eski Dünya Seyahatnamesi
İLBER ORTAYLI İLE ESKİ DÜNYAYA YOLCULUK…


“Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu’nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Bir ülkeyi bir daha gördüğünüz zaman önünüzde aynı tablo olmaz. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı... Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor.”

İlber Ortaylı


Dünya, seyyahların dilinde ve gözünde büyür, genişler, çoğalır. Seyahatnameler, bizi zamanın derinliklerine, tarihin katmanlarına ulaştırır.
Türk tarihçiliğinin büyük ismi İlber Ortaylı, seyyah kişiliğiyle bizi dünyanın birbirinden farklı yerlerini keşfe çıkarıyor. Onun yazılarını okurken bir şehri gezip görmenin, o şehrin ait olduğu kültürü ve medeniyeti tanımakla anlam kazanacağı belirgin biçimde ortaya çıkıyor. Selanik’ten Bakü’ye, Venedik’ten Tokyo’ya, Endülüs’ten Moskova’ya, Bosna’dan Mısır’a, Kudüs’ten Kırım’a, Berlin’den Budapeşte’ye gerçekleşmiş geziler eşliğinde çok geniş coğrafyalar yine o genişlikteki tarihi birikimle harmanlanıyor ve böylece nefis bir kültür kitabı ortaya çıkıyor. Eski dünyanın izleri Ortaylı’nın bilge adımlarıyla anlam kazanırken, insanların yaşam biçimleri ve ülkelerin medeniyet birikimleri geleceğe uzanan biçimde yorumlanıyor. Böylece kitap, okuyucuların hafızasından uzun süre çıkmayacak bir belgesel niteliği kazanıyor

Eski Dünya Seyahatnamesi, maziye özlem duyan değil geçmişi yeniden gözlemleyen bir kitap. En büyük amacıysa bugünün dünyasını en doğru biçimde anlamaya bir kapı aralamak…
232 syf.
·4 günde·10/10
Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır.

(Hucurât Suresi 13. Ayet)

Yeryüzü binlerce milleti ve kabileyi barındıracak kadar büyükken, yine aynı yeryüzü bir insanın her yere ulaşabileceği kadar küçük'müş.

İlber Hoca bu sefer siyasi tarih ağırlıklı bir eserden çok, sanat tarihi odaklı bir eserle karşımızda. Gezi programlarını ve bunun gibi sanat tarihi içerikli eserleri çok seven biri olarak aşırı keyif aldım. Sadece tarihi olarak değil, coğrafya ve kültür odaklı bir çalışma olmuş. Mekanlara ve yapılara dair betimlemeler de gayet tadında. Bilgi odaklı olsa da sıkmıyor. Hele ki zamanında oraları imar hale getiren bir neslin evlatları olunca, gurur duymanıza sebep oluyor.

Üstelik İlber Hoca gittiği yerlere farklı zaman dilimlerinde yeniden gitme fırsatı bulduğu için, eski ve yeni olarak kıyaslamalarda da bulunmuş. Nitekim Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabında "Bir Şehir Nasıl Gezilir" başlığıyla listesini yaptığı gezi planı #77639918 tam da bu kitap için hazırlanmış bir kısa taslak niteliğinde. Bilinçli gezmek dedikleri bu olsa gerek, tavsiyedir!

Çocukluğundan itibaren çok fazla gezme imkanı bulmasını şans olarak ifade etmese de aslında, babamın tabiriyle bu konuda rüzgar biraz da arkasından esmiş Hoca'nın :)

Kitaba Ortadoğu ülkeleriyle başlayıp, devamında Balkanlar, Avrupa, Kafkasya derken Asya ülkeleriyle son noktayı koyar İlber Hoca. Tam bir kültür harmonisi ortaya çıkarır ve üstelik bunu tarihçi olmasının avantajını kullanarak milletler arası bağlarla, savaşlarla, barışlarla, ilişkilerle ifade eder. Etkileşim boyutundan, dilinden ve özellikle hükümetler, toplumlar değişse de, değişmeyen bazı kültür öğelerinden bahseder. Ülkelerin doğal güzelliği, yapısı, tarihi, insanı hakkında bilgi verirken; birbirleri ile olan ilişkileri hakkında da yorumda bulunur. Tarihî geçmişin dışında, dünyanın neresinde olursa olsun ikili ilişkilerin ve halkların birbirine olan saygısı ve sevgisinin liderlerin tutumlarına göre de değişim gösterdiğini özellikle vurgular.

Hele de üç kıta üzerinde hüküm süren bir ecdadın torunu olmanın avantajı var ki: Hoca'nın da dediği gibi, #77825850 . Eminim Ortadoğu için söylediği bu sözü Balkanlar'ın en azından bir kısmı için de kullanmıştır. Hâlâ daha Osmanlı varlığına özlem duyan, günümüz yönetimlerinin yarattığı kaostan bunaldıkları için huzuru arayan bu topraklarda misafir değil de ev sahibi gibi hissedebiliyor olmak bize özel bir duygu diye düşünüyorum... Nasip olsun görmek hepimize. İnşallah ve çok amin :)
232 syf.
Herkese Merhaba.
Değerli tarihçimiz İlber Hoca bu eserinde gezip gördüğü ülkelerin ve şehirlerin tarihi dokusunu güzel bir anlatımla sunmuş bizlere. O kadar çok yer gezmiş ki... Bu eseri okurken gerçekten hayret ettim. Gezdiği her ülkenin de tarihi açından önemli şehirlerindeki izlenimlerini de aktarmış bizlere. Gezdiği yerlerin tarihini ve günümüze gelene kadarki tarihi değişimlerini o kendine tarz anlatımıyla sunuyor. Okurken hem çok şey öğrendim hem keyif aldım.
Herkese keyifli okumalar.
304 syf.
·8 günde·9/10
Kitabı okurken kendime ufak ufak notlar aldım. Aynı bağlamda yorumumu da kısa kısa notlar şeklinde yazacağım...

Kitabın edebi yönü de güçlü olsaydı çok harika bir eser olurdu. Betimlemeler ve tasvirler yok denecek kadar az fakat çok yoğun miktarda bilgi içeriyor.

Bu kitap ile İlber Hocanın tam bir yaşayan ansiklopedi olduğunu gördüm. Bir inansan hem çok okuyup hem de çok gezince böyle bilgin oluyor demekki.

Anlatılan yerlerin tarihi hakkında bilgi vermesi bende ciddi tarih merakı uyandırdı...

Bu kitap sayesinde hiç duymadığım Isfahan şehrinin çok tarihi, büyük ve güzel bir şehir olduğunu öğrendim.

Rusya, İskoçya ve Çek Cumhuriyeti kısımları sıkıcı geldi fakat diğer yerlerin hepsi ilgi çekiciydi ve okuması hoştu.

İlber Hocanın Macaristan'dan bahsederken Estergon kalesinden bahsetmemesine çok şaşırdım... Ama belki bizzat gidip görmediği için anlatmamıştır çünkü Estergon kalesi Budapeşte'nin yaklaşık 60 km dışında...

Bu arada bende bir gezgin sayılırım ama yalnızca Avrupa gezgini. Gördüğüm şehirler; Tiran, İşkodra, Bükreş, Köstence, Burgaz, Varna, Budapeşte, Saraybosna, Madrid, Barselona, Milan, Strazburg, Stuttgart, Cenevre, Zürih, Paris, Londra...
304 syf.
·Beğendi·10/10
İlber hocanın bu Eski Dünya Seyahatname'si diğer Seyahatnamesinden daha iyi olduğunu söyleyebilirim... Bu kitap şahane bir ansiklopedi olabilecek nitelikleri taşımakta, okurunu bilgi doygunluğuna ulaştırdığını düşünüyorum...

Belki biraz daha içerisine betimlemelerle süsleme yapsaydı güzel bir seyahat romanı olurdu...

Okuyun, okutun efendim...
304 syf.
Kitabın başlaması ile bitmesi bir oluyo..Klasik Ortaylı tadı ve bi şehir biter bitmez diğerine geçmek istiyorsunuz..Mutlaka okunması gereken kitaplardan, tavsiye ederim.Kitap, İlber Ortaylı’nın, İsfahan, Venedik, Kudüs, Kırım, Tokyo, Bosna, Girit,Berlin gibi şehirleri ve ülkeleri, kendi anlatım tarzıyla anlattığı bir kitap. Bir seyahatname kitabı olmasının yanı sıra, çok iyi noktalara parmak basan bir tarih kitabı aynı zamanda. Kitabı okurken bir defter ile not almanız elzem....
304 syf.
·Puan vermedi
Kitap İlber hocanın gençliğinde yaptığı seyahatler ve o zamanın dünyasını anlatıyor ama şu an çok meşhur şehirlerin aksine daha orta popülerlilikte olan vilayetler, okuduktan sonra kitapta bahsi geçen şehirlere gitmeyi çok arzuladım, Türkiye'nin yakın coğrafyasını ve buralardaki yaşamın yapı taşlarını görmek için çok güzel bir kaynak , tavsiye ederim.
304 syf.
Ilber hocamla bir seyahatin daha sonuna geldim. Hocam gezdiği yerleri olduğu gibi tarihi dokusuyla anlatıyor. Kitap bir bilgi hazinesidir. Bir önceki seyehatnameden daha çok beğendiğimi ve iki günde bitirdiğimi belirtmek isterim. kalemine emeğine yüreğine sağlık sayın İlber Ortaylı..
304 syf.
·1 günde·8/10
İlber Hocanın artık herkesçe malum olan nev-i şahsına münhasır anlatımı ile sizleri bazen Balkanlar’da, bazen Ortadoğu’da, bazen Avrasya’da, kısa bir uğrak noktası olarak Kafkasya’da, bir miktar Avrupa’da en son da Asya’da gezintiye çıkaran eserini okuyacaksınız.

Okurken biraz tarihe alakanız var ise hayıflanacaksınız.

Hem kültürel, hem sosyal hem de tarihsel bilgilerle donatılmış bu eser vize, pasaport sorunu olmaksınızın astral seyahat etmenizi sağlayabilir dikkat edin :)
304 syf.
·9/10
İlber Hoca’yla güzel bir seyahate hazırlanın. Hoca sürükleyici anlatımıyla yolculuğa hemen dibimizdeki Orta Doğu’nun mistik ve geleneksel yapısıyla başlayıp Balkanlar’a uzanıyor ve oradan tüm Avrupa’yı bazen Roma’yı, Venedik’i, Barselona’yı, Madrid’i anlatarak macerayı Uzak Doğu’da bitiriyor. Sanki o yerleri görüyor gibi birlikte dolaşıyorsunuz. Ancak Hoca’nın daha uzun yazılabilecek yerleri kısa geçtiği de olmuş, mesela Çin gibi tarihi ve hatta yazılı kaynakların kaynağı olan bir medeniyet fazla kısa geçilmiş ancak o yerleri gitmeden biraz da olsa gezebilmek adına kesinlikle okunması gereken bir kitap.
286 syf.
·26 günde·Beğendi·8/10
Kitabı okumaya başlamadan önce Doğu kültürüne biraz tepkiliydim açıkçası. Özellikle de Arap sahasına. Ancak İlber ORTAYLI'nın yorumlarıyla ve bakış açısıyla biraz daha içselleştirdim sanki. Her ne kadar Batılının politikaları olsun ya da hükumetlerin kendi politikaları olsun bir tarih tahribatı söz konusu olsa da hala bizden bir şeylerin oralarda var olduğunu öğrenmek güzel.
304 syf.
·Puan vermedi
Dünya, seyyahların dilinde ve gözünde büyür, genişler, çoğalır. Seyahatnameler, bizi zamanın derinliklerine, tarihin katmanlarına ulaştırır. İlber Ortaylı Seyahatnamesi, tarihçimizin seyyah kişiliğiyle İsfahan’dan Venedik’e, Kudüs’ten Kırım’a, Tokyo’dan Yemen’e _ geniş bir coğrafyada seyahate çıkarıyor. Kitap gerçekten basit, yer yer sığ ve hatta gelişigüzel yazılmış. Basit bir dille ve dost sohbeti esnasında anlatılıyor edası ile yazılmış. Özellikle kitapta İran ile ilgili çok güzel notlar var. Yakın zamanda görmek istediğim ülkeler arasında yerini aldı. Gittiği ülkelerin toplum yapılarını çok güzel derine inmeden özetlemiş.

Sonuç olarak bir yere giderler günümüz seyyah bloglarını okuduktan sonra bu kitaba da bir göz atmakta fayda vardır.
Kudüs hala ecdadın kokusunu taşıyor. Sur boyu bugün
Sultan Süleyman adını taşıyor. Surların içinde de her köşe Osmanlı kokuyor.
Evliya Çelebi, "Seyahatnamesinde; Bosna halkının nitelik ve güzelliklerini anlata anlata bitiremez. Bosna'nın doğası kadar insanlarının boyu bosu, yüz güzellikleri de dünyayı gezen seyyahı büyülemiştir.
Suudi ve benzerlerinin zihniyeti tarihi kavramaya yetmiyor. Beytullah bugün gökdelenler arasında kalmış bizlerin tarih saygısı da farklı düzeyde değil. Tarihi mezarlıklar mescitler ne halde
Dindar olsun ya da olmasın kimse kimliğinden fedakarlıkta bulunmak istemez, bulunmasın da zaten. Ama kendi dini kimliği ile övünüp öbürünün kimliğini aşağılamayı ve kendi dininde mistisizm ve akide diye yücelttiği unsurları öbürünkinde tehlikeli yobazlık belirtileri diye yaftalamayı kimse kabul edemez.
İsrailli Şimon Perez Bütün Müslümanlar terörist değildir ama bütün teröristler Müslümandır gibi bir mesaj yolladı İsrail'de mantık kalmadı
Sormak lazım Bunca terörist Hıristiyan grup nereden çıkmaktadır?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eski Dünya Seyahatnamesi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057635426
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
Eski Dünya Seyahatnamesi
Eski Dünya Seyahatnamesi
Eski Dünya Seyahatnamesi
Eski Dünya Seyahatnamesi
İLBER ORTAYLI İLE ESKİ DÜNYAYA YOLCULUK…


“Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu’nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Bir ülkeyi bir daha gördüğünüz zaman önünüzde aynı tablo olmaz. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı... Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor.”

İlber Ortaylı


Dünya, seyyahların dilinde ve gözünde büyür, genişler, çoğalır. Seyahatnameler, bizi zamanın derinliklerine, tarihin katmanlarına ulaştırır.
Türk tarihçiliğinin büyük ismi İlber Ortaylı, seyyah kişiliğiyle bizi dünyanın birbirinden farklı yerlerini keşfe çıkarıyor. Onun yazılarını okurken bir şehri gezip görmenin, o şehrin ait olduğu kültürü ve medeniyeti tanımakla anlam kazanacağı belirgin biçimde ortaya çıkıyor. Selanik’ten Bakü’ye, Venedik’ten Tokyo’ya, Endülüs’ten Moskova’ya, Bosna’dan Mısır’a, Kudüs’ten Kırım’a, Berlin’den Budapeşte’ye gerçekleşmiş geziler eşliğinde çok geniş coğrafyalar yine o genişlikteki tarihi birikimle harmanlanıyor ve böylece nefis bir kültür kitabı ortaya çıkıyor. Eski dünyanın izleri Ortaylı’nın bilge adımlarıyla anlam kazanırken, insanların yaşam biçimleri ve ülkelerin medeniyet birikimleri geleceğe uzanan biçimde yorumlanıyor. Böylece kitap, okuyucuların hafızasından uzun süre çıkmayacak bir belgesel niteliği kazanıyor

Eski Dünya Seyahatnamesi, maziye özlem duyan değil geçmişi yeniden gözlemleyen bir kitap. En büyük amacıysa bugünün dünyasını en doğru biçimde anlamaya bir kapı aralamak…

Kitabı okuyanlar 403 okur

  • Melek Aycan
  • GÖKLER SONTUR
  • Uğur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0