Eski Fuhuş Hayatı Fuhş-i Atik

6,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
262 gösterim
...İşte güzel, çirkin, neşeli, hatır kıran, ruh okşayıcı, evler yıkıcı,
sevimli, hayat düşmanı velhâsıl her görüşe göre yine azminden feragat etmeyen "fuhuş" buradan başlıyor! ...

Ben ne bilirdim ki fuhuş bir kilit, mey onun anahtarı imiş?
...Bu, sofuluktan azma bir genç felsefesi, henüz acemi bir hayatın ilk üzüntüleriydi!
Koklaşıp oynaştıkça, muhabbet diliyle konuşmaya da başlamıştım. Fakat olgunluk derecesine varmak için daha seneler istiyordu.
...Gün olurdu ki "can ve canan" bir tramvayda, bir vapurda, bir derede, bir sazda ters istikametlerde, karşılıklı vaziyetlerde bulunur, birbirlerinin eline dokunmak söyle dursun, seslerini bile işitmezlerdi... Bir çatı altında toplanmış kabadayı takımının mekânı olan bu fuhuş evi, pis duvarları ile beraber çökmüştü.
Fakat bu darbe, bir çirkefe alılmış tas gibi, bütün pislikleri etrafa serpti...
@kitaplarlakeyif 
13 Mar 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yine güzel, farklı bir kitap okudum. Ahmet Rasim'in Eski Fuhuş Hayatı Fuhş-İ Atik kitabı her şeyden önce son derece naif dille yazılmış bir kitap. Yazar; yetişkinliğe yeni geçen bir delikanlının gözünden İstanbul'da ki gece hayatını, eğlence hayatını ve kadın erkek ilişkilerinin şekillenmesini akıcı ve hep okuyucunun dikkatini uyanık tutacak şekilde aktarıyor. Olayları aktarırken hiç bir şekilde basitleşmeden, pornografiye girmeden son derece ahlaki sınırlar içerisinde yazan yazar, kitapta fahişe kelimesini bile kullanmıyor onun yerinde fena kadın tamlamasını tercih ediyor. Bolca Türk Sanat Musikisi eserlerine örnekler veriyor, bazı ritüellerden bahsediyor. Vaaay diyorsunuz, her şeyin yolu yordamı varmış diye mırıldanırken buluyorsunuz kendinizi.

Eski İstanbul'u bir de bu yönü ile tanımak isterseniz okuyun bu güzel kitabı; yer yer komik, yer yer hüzünlü, yer yer bilgilendirici bu eser ile zamanda geriye doğru bir yolculuk yapın sizde. Bırakın Ahmet Rasim elinizden tutsun, kulağınıza güzel şarkılar söylesin, birlikte geceleri eski İstanbul'da neler oluyormuş keşfe çıkın. Pişman olmazsınız ve tıpkı benim gibi iyiki okumuşum dersiniz belki kimbilir?