Eski Roma Yaşantısında Bir Gün

9,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
148 gösterim
Eski Roma Yaşantısında Bir Gün şu soruyu yanıtlamayı amaçlıyor: Eski Roma'da yaşam gerçekten neye benziyordu?

Bu kitap çok etkileyici bir biçimde gösteriyor ki, Romalıların da çamaşırhaneye götürecek giysileri, yiyecek yemekleri ve oynayacak oyunları vardı. Kitap, Romalı bir ailenin günlük yaşamını izliyor ve bu kurgu çerçevesinde Roma şehir yaşantısının bütününü canlandırıyor. Sabah, Öğleden Sonra, Akşam - şeklinde düzenlenen üç bölüm, şehir ve insanların günün farklı saatlerine ait etraflı anlatımından oluşmaktadır; gündüz işlek sokaklar gece olunca hırsızlar için bir cennete dönüşmektedir.

Yazar yazılı kaynaklardan ve arkeolojik verilerden geniş ölçüde yararlanmıştır; mektuplar, duvar resimleri, hatta yemek tariflerine yer vermektedir. Linda Hennessy'in özenli araştırmasının sonucu olan çizimler ise okuyucuya Eski Roma'da yaşamın nasıl olduğunu tüm açıklığı ile sunmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  83
 • ISBN:
  9758293036
 • Orijinal Adı:
  A Day in the Life of Ancient Rome (1998)
 • Çeviri:
  Hande Kökten Ersoy
 • Yayınevi:
  Homer Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Bir Roma Cumhuriyeti/İmparatorluğu hayranı olan benim için bu kısacık kitabın tadı damağımda kaldı. Roma Tarihi ile ilgili birçok siyasi kitaba ulaşmak mümkünken, bu eser Roma Tarihi'nin farklı bir yanını, kültürel yaşamı ele alıyor. Cumhuriyet/Erken İmparatorluk Döneminde yaşayan bir Romalı'nın yaşadığı ortamı, çevresindeki eşyaları, sabah kalktığında yaptığı etkinlikleri, öğlen veya akşam ne yediğini, sadece temizlenmekten ibaret olmayan hamam kültürünü, Roma dönemi tuvaletlerini, kadın-erkek ilişkilerini, gıda malzemelerini ve mutfak kültürünü, insanların eğlenmek için oynadıkları veyahut izledikleri oyunları, kadınların makyaj yaparken kullandıkları veya taktıkları takıları, doğum kontrol yöntemlerini, okul hayatını, cinselliği, sporu ve diğer birçok konuyu kısa bir biçimde anlatıyor. Hilary Deighton, Antik Roma'da bir günün nasıl yaşandığı hakkında genel bir bilgiye sahip olmak isteyen herkese önerebileceğim bir eser kaleme almış. Okuduğunuzda pişman olmayacağınızı düşünüyorum. İyi akşamlar dilerim.

Kitaptan 9 Alıntı

Yaşlı Plinius'a göre, Sergius Orata (M.Ö. 2. ve 1. yüzyıllar) adında biri duşlu banyoyu icat etmiştir; kendisinin sattığı sayfiye evlerine bu buluşunu ekleyerek büyük paralar kazandığı anlaşılmaktadır. (Naturalis Historia, IX.79)

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 67 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 67 - Homer Kitabevi)

Ovidius çok makyajlı hanımlarla ilgili olarak, bunların makyajının terle birbirine karışıp yüzlerinin rengarenk bir hal aldığını anlatır. Bu iştah kapayıcı görünüşü bir tarafa bırakırsak, kadınların makyajları ile erkekleri etkiledikleri ve bu amaçla kullandıkları kimi maddelerin sağlıklarına zarar vermesini bile göze aldıklarını söyleyebiliriz; örneğin beyaz kurşun en zehirli makyaj malzemerinden biriydi.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 22 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 22 - Homer Kitabevi)

Üzerinde "cave canem" (Dikkat Köpek Var) yazan mozaikler bulunmuş olup köpeğin şimdi de hırsızlara karşı hala en caydırıcı olduğuna kuşku yok.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 26 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 26 - Homer Kitabevi)

Arkeolojik ve yazılı bulgular eşlerin her zaman birlikte yatmadıklarını göstermektedir. Yataklar genellikle tek kişiliktir ve nadiren aynı odada iki yatak yer alır.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 19 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 19 - Homer Kitabevi)

Üst sınıftan olan kız çocuklar mutlaka belli bir eğitim görür, ayrıca okula da gidebilirlerdi, ancak bu durum oğlanlar için olduğu kadar yaygın değildi.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 25 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 25 - Homer Kitabevi)

Güreş, bir Olimpiyat sporu olmasına ancak günümüzde çok rağbet görmemesine karşın, Roma'da çok onurlu ve sevilen bir spor dalıydı.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 63 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 63 - Homer Kitabevi)

Sunulan pek çok eğlenceye bakıldığında, Roma kentlerinde özellikle evleri konforlu olmayanlar için hamamların ne büyük bir nimet olduğu anlaşılır. Bu mekanlar, en fakirlerin bile sıcağı, rahatı, dostluğu ve eğlenceyi bulabildikleri yerlerdir. Şüphesiz her hamamda egzersiz sahaları, yüzme havuzları ve eğlence için odalar bulunmuyordu. Ancak şu da yadsınmamalıdır ki, Roma ağırlığını koymadan önce uygarlık ve kültürün beşiği olan Küçük Asya'nın şehirlerinden, Kuzey Umbria'nın rüzgarlı steplerine dek Romalıların olduğu her yerde mutlaka hamam da vardı. Hard Knott Pass zirvesinde bulunan ve muhtemelen İngiltere'nin en tehlikeli yerindeki Mediobogdum'da kurulmuş en küçük garnizonda bile bir hamam külliyesi mevcuttur.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 74 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 74 - Homer Kitabevi)

İnsanlar hamamdan çıkınca at ve özellikle araba yarışlarına da gidebilirdi. Maviler ve Kırmızılar, Beyazlar ve Yeşiller gibi takımlar, bugünkü bazı futbol taraftarlarının fanatizmini akla getiren bir coşkuyla izlenir ve belki de aynı sonuçlar alınırdı. Romalılar da araba yarışlarında olay çıkartan kavgacı ve saldırgan taraftarlarla (hooliganlar) başetmek zorundaydılar. Diğer taraftan gladyatör oyunları sırasında halkın düzenini sağlamak gibi bir sorunları da vardı: M.Ö. 59'da Pompeii'lilerle komşuları Nuceria'dan gelen taraftarlar arasında Pompeii'deki amfitiyatro çevresinde öyle büyük bir kargaşa çıkmıştı ki, burası İmparator'un emri ile on yıl boyunca kapalı kalmıştı.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 76 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 76 - Homer Kitabevi)

Aile dışından konuklar geldiğinde kadınların sofraya oturtulmadığı Atina'nın tersine, Romalı kadınlar, hatta çocukları, ailenin erkek üyelerinin yanında yer alırlar, konuk davet edileceğinde kadınlar da söz sahibi olurlardı.

Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 78 - Homer Kitabevi)Eski Roma Yaşantısında Bir Gün, Hilary J. Deighton (Sayfa 78 - Homer Kitabevi)