Esprileri ile İçimizden Biri Atatürk

7,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
482 gösterim
Bence bugünler; Atatürk'ün ölümünü değil, ölümsüzlüğünün nedenlerini tartıştığımız günler olmalıdır.
Bence bugünler; Türkiye'nin kurtuluşunu başka ülkelerin başka lider ve sistemlerinde arama gafletinde olanlara hatırlatma günleri olmalıdır.
Bence bugünler; Atatürk'ün sarı saçlı, mavi gözlü bir devdi şeklinde ezberletilen şekilciliği bırakıp, O'nun ilkelerini, devrimlerini açıklayarak, anlayarak, benimseyerek sevdireceğimiz ve uygulatacağımız bir hale nasıl getirebileceğimizi düşünme günleri olmalıdır.
Ve bugünler; Atatürk'e kaç çiçek ektiğimizin veya kaç ağaç kestiğimizin, kaç kitap okuduğumuzun veya kaç yolsuzluk yaptığımızın, kaç fabrika açtığımızın veya kaç fabrika kapattığımızın hesabını verdiğimiz günler olmalıdır."
 
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789944820356
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kâmil 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 18 günde · 6/10 puan

Ben uzun yıllar ATATÜRK'ÜN yaptıklarını anlayabilmek için Onunla ilgili bir sürü şey okudum. Önceleri kendimi değersiz Onu üstün gördüm. Sonraları okumaya devam ettikçe Onu da sıradan bir insan olarak görmeye başladım. Kendimle özdeşleştirdim. Benden farklı olan yanlarını aradım.
ATATÜRK'ü ATATÜRK yapan şeyleri keşfettim.
En önemli özelliğinin kararlılığı olduğunu söyleyebilirim. Liderligin raconunda kararlılık vardır zaten diyebilirsiniz. Ancak Onu diğer liderlerden ayıran en önemli özelliğinin gücünü halkından alması olduğunu ve her zaman etrafında halkın temsilcisi olan meclisin bulunduğunu görmek lazım ve bu meclisin ikna edilerek kararların alındığını da...
Meclis'te bir karar alınmadan önce yakın arkadaşları ile gece toplandıklarını (şimdiki bakanlar kurulu gibi) ertesi gün mecliste hangi yönde bir karar çıkması gerektiğini tartıştıklarını ve uzun tartışmalardan sonra bazen alınan kararların kendisi tarafından çoktan kaleme alındığını göstermesi onun hem ileri görüşlülüğünü hem engin çok yönlü bilgisini göstermesi açısından önemlidir.
Bu kitap espirilerden ziyade gerçekleri vurgulayan bir kitap adını çarpıcı olsun diye böyle koyduklarını düşünüyorum.