Esrarengiz Katil Sherlock Holmes

7,2/10  (6 Oy) · 
38 okunma  · 
5 beğeni  · 
535 gösterim
Bir kadın evinin yanmakta olduğunu duyunca hemen en değer verdiği şeye koşar. Karşı konamayacak bir güdüdür bu. Pek çok defa işime yaramıştır. Sözgelimi evli bir kadın bebeğine, evli olmayan ise mücevher kutusuna koşar. Bugünkü durumda leydimizin bizim aradığımız şeye koşacağından kuşkum yoktu. Onu korumak için bulunduğu yere atılacaktı. Yangın alarmının verilişi çok iyiydi. Duman ve bağrışmalar çelikten sinirleri bile sarsabilirdi. Tepkisi tam beklediğim gibi oldu. Fotoğraf çıngırak kordonunun yanında kayan bir panonun arkasında. Panoyu kaydırıp fotoğrafı dışarı çektiğini gördüm. Aynı anda yangın falan olmadığını söyledim duman bombasını gördü ve fotoğrafı yerine koyarak hızla odadan çıktı. Bir daha görmedim. Divandan kalkıp gitmem gerektiğini söyleyerek evden ayrıldım. Fotoğrafı o anda alabilirdim ama araba sürücüsü içerideydi ve beni dikkatli dikkatli süzüyordu. Bir anlık acelecilik herşeyi bozabilirdi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  299
 • ISBN:
  9786054811014
 • Çeviri:
  Ayşen Türkmen
 • Yayınevi:
  Altınpost Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nazan gercek 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Bir sherlock holmes klasiği daha birbirinden farklı oykulelerle ve çözülmemiş cinayetler ,soygunlar ve bir sürü olayları çözen Sherlock Holmes yine iş başında tabiki Watson u unutmak olmaz. Yazarın kalemi güçlü ve sağlam sizi içine hapsedebiliyor. Olaylar asla gizli kalmayip üstün zekası ve harika gozlemleriyle isbitirici karakterimiz herşeyi çözüme kavusturuyor. Ben keyifle okudum sizede tavsiye ederim.

Ceren Acer 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Esrarengiz Katil kitabı, Sherlock Holmes serisine ait olan kitaplardan bir tanesidir. Polisiye hikaye tarzında yazılan bu kitap tam da polisiye hikaye tutkunlarına göredir. Kitap içerisinde yedi tane farklı polisiye hikayeler barındırıyor. Kitapta sırasıyla yer alan hikayeler:
- Bohemya'da Bir Skandal
- Kızıl Saçlılar Örgütü
- Bir Kimlik Sorunu
- Boscombe Vadisi Bilmecesi
- Beş Portakal Çekirdeği
- Çarpık Dudaklı Adam
- Mavi Yakut Serüveni
Bu yedi hikayeden her biri ayrı ayrı etkileyiciliğe sahiptir bana göre. Kitaba başladığınız saniyeden itibaren kendinizi Sherlock Holmes karakterinin yanında çalışan bir asistan olarak hissedebilirsiniz. Ayrıca bu kitabı okurken olay örgüsünde kendimi bile unuttuğum hikayeler ise; Kızıl Saçlılar Örgütü, Beş Portakal Çekirdeği, Çarpık Dudaklı Adam, Mavi Yakut Serüveni adlı hikayelerdir. Bu hikayeleri daha etkileyici bulduğumu söyleyebilirim. Çünkü bu dört farklı hikayede betimlemeler daha gerçekçi ve derindi. Yüzeysel anlatımdan çok derinlemesine ve esrarengiz vakalar mevcuttu. Aynı zamanda Sherlock Holmes'in dahice çözümleri bu dört vakada akıl almaz şekildeydi. Hayali dedektifimiz olan Sherlock Holmes karakterine her macera ile birlikte daha çok hayran olmamak mümkün değil. Polisiye hikaye seven okurlar! Sherlock Holmes ve dedektifin arkadaşı olan Watson ile maceralı yolculuklara çıkmaya ne dersiniz?

Kitaptan 5 Alıntı

Onur Özkan 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski bir İran Atasözü der ki; "Bir kadının düşlerini çalanlar, bir kaplanın yavrusunu çalanlar kadar tehlikelidirler."

Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Bir Kimlik Vakası)Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Bir Kimlik Vakası)
Şevval Türkmen 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kadının sezgilerinin kimi zaman mantıksal çözümlemelerle uğraşanların sonuçlarından daha doğru olduğunu bilecek kadar tecrübeliyim.

Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 243)Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 243)
Emine Üstün 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk, sevgi gibi duygulardan alaycı ve küçümser bir tavırla söz ederdi. Ona göre kadınlar erkeklerin sırlarını örten örtüyü çekip alan varlıklardı.

Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 9)Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 9)
Emine Üstün 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam çok garip, insan aklının keşfedebileceği her şeyden daha garip. Yaşamın en basmakalıp sözlerini bile anlamak için çaba göstermiyoruz. Eğer şu pencereden el ele tutuşarak uçup çıkabilseydik seninle, şu büyük kentin üstünde yavaşça süzülürken çatıları aralayıp altlarında yaşanılan garipliklere bir göz atabilseydik, neler görürdük kim bilir? Akla gelmeyecek rastlantılar, planlar, kuşaktan kuşağa kesilmeksizin süren olayların o şahane zincirlemesi. Ve tabi ki bu zincirlemenin yol açtığı en beklenmedik sonuçlar, o kendilerine özgü nitelikleriyle, öngörülebilecek o basit ve yararsız sonuçlarıyla değerlendirildiğinde ne güzel bir öykü çıkardı ortaya.

Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 99)Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 99)

Beş Portakal Çekirdeği
Sherlock Holmes bir süre konuşmadan oturdu. Başını önüne eğmiş, gözlerini şöminedeki alevlerin kızıllığına dikmişti. Sonunda piposunu yakarak arkasına yaslandı ve birbiri ardından tavana yükselen mavimsi dumanları seyretmeye koyuldu.

Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 203 - Sir Arthur Conan Doyle, Çevirmen;Evrim Kızılırmak)Esrarengiz Katil, Arthur Conan Doyle (Sayfa 203 - Sir Arthur Conan Doyle, Çevirmen;Evrim Kızılırmak)